Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici16

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Lumi, referitor la scaun nu exista o regula. Poate foarte bine sa faca o data pe zi si la fel de bine si dupa fiecare masa (cazul nostru). Cand o sa incepi diversificarea o sa se regleze si asta.
Respiratia - consulta cat mai repede un pediatru, el poate cel mai bine sa iti spuna ce se intampla.

Pediatru - in mod normal ar trebui sa vina sa il vada regulat. La noi e un caz fericit, medicul de familie e si pediatru. La inceput a venit cam o data pe saptamana sa o vada. Noi nu am avut, multumesc lui dumnezeu, probleme, asa ca a ajuns sa ne vada doar o data pe luna cand ma duceam eu ca sa nu zica lumea ca nu ma duc. Karla s-a dezvoltat armonios, fara probleme de sanatate (prima raceala am raportat-o la un an si a fost o forma extrem de usoara).

Colici - sunt un semn al bebelusului sanatos. Vor trece. Rabdare, incearca tot ce se poate incerca, si la noi functiona culcatul pe pieptul lui mami sau lui tati.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Noi raportam control oftalmologic - totul este bine doar ca am facut un scandal monstru de ne cunoaste toata clinica.

revin dupa ce adoarme strengarita ca e rupta de oboseala.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iocrista spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard



Joklk, c.vali, Iocrista, va multumesc din tot sufletul pt raspunsuri!!!

Urmeaza sa o cantarim in seara asta,inainte de baita. Acum papa mai bine,m-am mai linistit in privinta asta, dar sunt in continuare ingrijorata cu gazele,scaunul si felul cum respira.

Voi aveti pediatru care vine acasa regulat? Noi am apelat la serviciile unei clinici particulare, avem doar o vizita pe luna,in rest trebuie sa platim fiecare extra vizita. Cam la cat timp ar fi normal sa fie vazuta de un pediatru? Unde ar trebui sa merg sa `fac rost` de un pediatru la care sa o inscriu si sa vina regulat sa o vada?

Imi cer scuze ca v-am bombardat cu intrebari,dar sunt sigura ca nimeni nu ma poate intelege mai bine decat voi.

Iocrista,cate lunite are bebelul tau acum?



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise


Maine face 2 luni si o sapt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Fetele cu bebe mici, daca va ajuta, am pus pe BLOG mai multe date despre ingrijirea prematurului. Credeti ca ar ajuta? Sa trecem adresa si pe prima pagina, la lista?

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...
Iar apoi ii voi multumi Lui Dumnezeu pentru tine si nu-i voi cere nimic altceva, decat o alta zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Fetelor imi vine sa pot?nu va suparati nu?

am un gol in stomac,ma napadesc amintirile anul trecut pe vremea asta eram terminata,perfuzii,tratamente,singura in spital departe de al meu sot,imi era frica nu stiam ce este aceea o nastere prematura ma rugam sa fie totul bine,sa nu mai am contractii,sa mai stea in burtica mea macar cateva zile mai ales ca la ecco se strambau toti doctorii si nu imi ziceau nimic decat ca este ff mic abia are 1.300g ,of ce vremuri nu doresc nimanui asa frica si experienta...dar nu a fost sa fie ca la 8.20 dimineta mi sa rupt apa si finis de atunci nu mai stiu mare lucru decat ca veneau dr pe rand sa ma consulte,pe mine mai ales pe el,bataile inimii ii scadeau asa ca sa strigat pregatiti urgent sala de operatieera deja pregattita o sala pentru alt doctor si o alta pacienta zic asta ca atunci cand am ajuns o alta doamna era deja acolo...atata imi amintesc mai clar apoi iar confuz,imi amintesc iar injectia in spate chiar zambesc acuma o asistenta dotata nu gluma zice:ii vezi stai cu nasul acolo si nu te misti pana nu zic eu m-am conformat ce era sa fac si iar nu ma-i imi amintesc decat o voce de femeie e 9.40 e baiat 1.700 nu scancet,nu aratat nu nimicam ramas pe masa fara sa am curajul sa intreb nici macar daca traeste,daca e intreg...abia a 2-a zi l-am vazut doamne ce frumos era,era un zambet era asa micut,abia acum realizez ca atunci nul vedeam asa...
De aia vreau sa-i multumesc LUI D-ZEU pentru minunea vietii mele si lui Mamaie ca de acolo de sus a avut grija de el

LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea Slideshow asa sunt eu
va deranjam cu un vot se poate?
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Jo ma bucur ca controlul a fost ok sa o tineti tot asa de acum inainte

Monica ai acordul meu,cred ca ar prinde bine

LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea Slideshow asa sunt eu
va deranjam cu un vot se poate?
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

poza inspirata de la Monica si diferenta noastra cum eram si cum suntem pentru marire dati clic pe poza fug sa ii termin tortuletul pentru maine

LucaDaniel -22.10.2008

povestea mea Slideshow asa sunt eu
va deranjam cu un vot se poate?
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iocrista spune:

Citat:
citat din mesajul lui c.valy

poza inspirata de la Monica si diferenta noastra cum eram si cum suntem pentru marire dati clic pe poza fug sa ii termin tortuletul pentru maine

LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea Slideshow asa sunt eu
va deranjam cu un vot se poate?
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari


La multi ani in avans! Sa creasca mare si sa ie sanatos! E asa dulce in poza, si mic si mare!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

si urez bun venit fetelor noi si puiutilor lor, sa creasca mari si sanatosi alaturi de parintii lor

Monica, vad ca acum intri mai des, te rog sa nu uiti sa treci si fetele noi venite in lista

Lumi - eu am medic de familie la bb meu care are ff mare experienta la copii, nu e pediatru, dar de cate ori am avut nevoie sa vina acasa, a venit si am avut acordul dansei, ca o pot deranja la orice ora ca sa-i cer sfatul. Asa ca eu cred ca depinde de medic, cat de comod e..., iar din cate stiu eu, la copii mici ar trebui sa vina sa-i vada mai des, mai ales cand e prematur, asa ce fel de medic este el daca nu se intereseaza de evolutia copilului? Macar in primele 2-3 luni cred ca ar fi trebuit sa vina mai des.
Referitor la hrana, eu i-am dat PRENAN pana a facut 5 kg, apoi am schimbat cu NAN 1 si i-a mers fffff bn, chiar a depasit standardele, s-a nascut cu 2420 si a iesit din spital cu 2350, iat lungime la nastere a avut 46 cm, nascut la 34 sapt. Acum are aproape 5 luni jum si avem 9000gr si 72 cm. Iar in legatura cu scaunele, al meu fiind hranit exlusiv cu lapte praf, a facut intotdeauna kk la 2 zile, asa ca nu intra in panica, ai sa vezi ca, cu trecerea timpului ai sa te obisnuiesti cu bb si nu ai sa mai privesti lucrurile asa.
De cantarit, eu l-am cantarit intotdeauna fix la o sapt.

Va doresc sanatate multa voua si puiutilor vostrii

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Monica ce dulcica e puiuta ta,sa creasaca mare si sanatoasa.

CValy si Luca e dulce foc, vrem si noi sa fim printre primii care ureaza sarbatoritului LA MULTI ANI sa-i de-a DD multa sanatate si sa va aduca numai bucurii

Asteptam maine sa mancam tortul, cred ca a iesit fff bun

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput