Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici16

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Iocrista, ce greutate a avut bebitul tau la nastere? A fost tinut la sectia de prematuri? A mea nu....

Mai sunt ingrijorata de felul cum respira...se opreste,apoi incepe repede...mai icneste, mai geme...in schimb,are mare glas cand plange!

Si o chinuiesc rau gazele...atat se mai screme si se inroseste toata! Cu scaunul,de trei zile face doar o data pe zi....o fi normal?



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Lumi, nu o mai cantari in fiecare zi. Strengarita mea a fost mult mai mica, si chiar si cand am ajuns acasa inca nu avea greutatea puiului tau, dar o cantaream doar la 2-3 zile, apoi ajjungand o data pe saptamana.

Despre cat mananca, daca calculezi cat ar trebui sa manance un prematur si iei in calcul 8 mese pe zi ar trebui la o masa sa manance 55 ml. Daca calculezi cu cantitatea necesara unui copil nascut la termen, ar trebui sa manance 63 ml. Acum mai gandeste-te ca nici tu nu mananci la fel in fiecare zi. Asa au si ei zile si zile.

Important e ca in primele luni sa ia in greutate intre 750 - 1000 g / luna.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Oauuuuu cat am de recuperat

in primul rand bine ai venit printre noi Lumi sa-ti traeasac printesa si sa fie sanatoasa si papacioasa ca vad ca te ,,streseaza,,faptul ca nu mananca ,noi pentru gaze am luat Espumisan L nu stiu cat de mult l-au ajutat dar alceva nu i-am dat
iar cu alptatul lichide multe...cat poti tu
noi am avut doar un scaun pe zi sau noapte pana la vre-o 6 luni cand am inceput diversificarea apoi au inceput cate 2-3 iar acuma iar avem cate 1 scaun si la 2 zile depinde de ce mananca dar nu am avut probleme cu scaunele tari mereu am iesit mai moale
si cu cantaritul cat mai rar asa cum au zis si fetele ca alfel

LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea Slideshow asa sunt eu
va deranjam cu un vot se poate?
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Ms Jo pentru raspuns,ce bine ca ai multe produse naturale langa tine,eu trebuie sa iau totul din comert,asa si noi mancam legume in mancare,morcovul il roadem,fructele cand avem chef...si nu toate,oua comert fiert bine 2 galbenusuri pe saptamana...etc

o sa incerc sa ii dau si lapte din comert la inceput il amestec cu cel praf sa vad de este vre-o diferenta,iar mancarea din borcanele...iac nici-odata nu ia placut am avut cateva trimise de mama si le-am aruncat

LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea Slideshow asa sunt eu
va deranjam cu un vot se poate?
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Monica vazut poza of ce difetenta,o sa ma inspir de la tine daca nu e cu suparare si o sa ii fac si eu lui Luca una asa ca si eu i-am pastrat prima bluzita,caciulita si cam atata ca pantalonasi abia la 3-4luni ne invineau catusi de cat,a ramas sa vad si celalalte poze asta mai pe seara ca acuma

LucaDaniel -22.10.2008

povestea mea Slideshow asa sunt eu
va deranjam cu un vot se poate?
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Gata fug ca ma striga maduc sa-i fac mancare si sa mai robotesc nitel prin casa poate mai intru diseara

LucaDaniel -22.10.2008

povestea mea Slideshow asa sunt eu
va deranjam cu un vot se poate?
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iocrista spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard


Iocrista, ce greutate a avut bebitul tau la nastere? A fost tinut la sectia de prematuri? A mea nu....

Mai sunt ingrijorata de felul cum respira...se opreste,apoi incepe repede...mai icneste, mai geme...in schimb,are mare glas cand plange!

Si o chinuiesc rau gazele...atat se mai screme si se inroseste toata! Cu scaunul,de trei zile face doar o data pe zi....o fi normal?


Al meu s-a nascut cu 2510 gr si am iesit cu el din spital cu 2230 gr. Nici el nu a fost tinut in incabutaor deloc. Si parca respira si el unneori un pic mai agitat dar e ok, cel putin doctorii nu mi-au spus nimic, din contra.
Cu gazele avem si noi o problema. Se screme si se inroseste si el. nu avem ce sa le facemm. Rabdare sa treaca. Eu initial am crezut ca e constipat, abia mai tarziu mi-am dat seama ca sunt colici - gaze. Kk rar face de 2 ori pe zi, in general o singura data si bine. Plus ca il face legat, nicidecum moale. Bine, la mine el a mers mai mult pe lapte praf si poate de-aia nu a facut kk asa des.
Pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:



Joklk, c.vali, Iocrista, va multumesc din tot sufletul pt raspunsuri!!!

Urmeaza sa o cantarim in seara asta,inainte de baita. Acum papa mai bine,m-am mai linistit in privinta asta, dar sunt in continuare ingrijorata cu gazele,scaunul si felul cum respira.

Voi aveti pediatru care vine acasa regulat? Noi am apelat la serviciile unei clinici particulare, avem doar o vizita pe luna,in rest trebuie sa platim fiecare extra vizita. Cam la cat timp ar fi normal sa fie vazuta de un pediatru? Unde ar trebui sa merg sa `fac rost` de un pediatru la care sa o inscriu si sa vina regulat sa o vada?

Imi cer scuze ca v-am bombardat cu intrebari,dar sunt sigura ca nimeni nu ma poate intelege mai bine decat voi.

Iocrista,cate lunite are bebelul tau acum?



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Lumi eu i-am dat Baby Drink si i-a facut bine,am incercat si Sab Simplex si nu a avut nici un efect,iar in leg cu mancatul stai linistita cand ii e foame cere,asa eram si eu la inceput cand am ajuns acasa cu Ana-Maria ca nu stiam cat mananca la san,dar cerea ea singura si nu in toata zilele mananca la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:



M-am uitat la pozicile `Prematuri esente tari`...Doamne,sunt absolut superbi,mi-au dat lacrimile uitandu-ma la ei!!! Luptatorii nostri dragi,sa fie sanatosi si fericiti!!!



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise

Mergi la inceput