Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici16

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Jo tu ce lapte ii dai Karlei?

asa si noi mancam laptele praf facut pasta cu cereale iar lapte de comert facut cu paste,orez,cu gris cu ce gasesc in casa il si indulcesc ff putin,dar seara avem lapte praf cu putine cereale dar nu il servim...buna idee sa il indulcesc putin cu toate ca pana acum la mancat si cand ma vede cu biberonul se bucura,il cere mananca 40-50ml apoi gata nul mai vrea
iar in legatura cu laptele din comert daca ii dai inainte il mai fierbi?sau doar incalzit putin de este nevoie?ca noi lapte da vacuta nu avem de unde lua...acum sa trecem de un an si o sa incerc laptele pasteorizat sper sa ii placa mai mult cu toate ca cel praf e mai bun,are mai multe vitamine,proteine in el
iar cu cadoul o sa fac cum mi-ai zis tu parca sau Mikaela odata ...cu el la cumparaturi si sa vad cei place am vazut in farmacie la city parca unele jucarii interesante...vorbesc,canta dar sunt in engleza (cel putin ce-am vazut eu)si nu i-as lua asa m-ar incanta ceva genul cum este www.toybox.ro/jucarii-interactive/catelus-vorbitor/" target="_blank">acesta poate gasesc macar ceva asemanator in oras ca pe net e deja prea tarziu sa comand

LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea Slideshow asa sunt eu
va deranjam cu un vot se poate?
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Valy, eu ii dau lapte Milli. I-am dat si lapte de vaca caci am pe cineva care imi aduce, dar doar o data pe saptamana. Laptele de vaca de pe piata il fierb, celalat nu.
E draguta jucaria dupa care vrei sa te ghidezi in cumpararea cadoului. Nu cred ca are importanta in ce limba canta sau vorbeste. Copilul oricum va invata limba in care se comunica mai mult cu el. Bine eu vorbesc din perspectiva parintelui a carui copil creste cu doua limbi in paralel.

Cum am mai spus Karla nu a vrut lapte praf niciodata. Partial sunt de acord ca e mai bun ca are vitamine si minerale, dar eu pedalez totusi mai mult pe chestiile naturale. Copilul trebuie sa invete sa isi ea singur din alimente vitaminele si mineralele nu din produse imbogatite cu ele. Eu chiar ma bucur ca nu a vrut lapte praf. In rest consider ca mananca destul de sanatos: legume, fructe luate din gradina unde stiu cum sunt cultivate, oua la fel de la gaini de curte. Acum carnea luata normal din magazin. Dar am noroc ca la noi se gaseste si carnea proaspata si nu congelata sau refrigerata inclusiv ficat.
Bineinteles ca sunt de acord ca traim mai modern decat traiau parintii nostrii si exista si alte variante de mancare pentru copii, cum ar fi borcanasele. Eu nu le-am incercat niciodata pentru ca totusi nu consider ca sunt 100% bio. Au termene de valabilitate foarte mari ca sa nu contina nimic artificial. Nici macar iaurt cu fructe nu am incercat. Am preferat ca la iaurtul normal sa ii pun eu fructele.

M-am intins cam mult cu pledoaria despre mancare.
O precizare, nu am vrut sa lezez pe nimeni, mi-am expis doar parere.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Buna,fetelor!

Sunt si eu proaspata mamica de prematur. Iubita mea fetita nu a mai avut rabdare pana la jumatatea lui noiembrie,si a venit pe 7 octombrie(34 de saptamani si 4 zile). Nu am intampinat dificultati, a avut o greutate de 2650,Apgar 8.
Acum suntem acasa si ma chinui sa fac ce e bine pt ea....din pacate,cred ca lapticul l-am cam pierdut....m-am muls,am pus-o la san,dar vad ca nu mai `produc`.A pierdut in greutate,acum se pare ca a inceput sa recupereze.
Avem PreNan, dar nu mananca prea bine....cand 30ml,cand 50ml... Problemute cu gazele,care o chinuie rau. Pediatrul ne-a recomandat Debridat si SabSimplex,stiti cumva care e mai bun?
Sunt foarte ingrijorata,tot ce vreau este sa fie ea sanatoasa,sa ia in greutate!



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Bine ai venit Lumi, si bine ai venit bebe Alexa!

E greu de spus care medicament e mai bun pentru colici. Fiecare copil reactioneaza diferit. Noi am luat si Debridat si Sabsimplex dar nici unul nu ne-a ajutat. Incearca pe rand fiecare vezi cum reactioneaza.

Despre mancat, de preferat alaptatul. Bea cat mai multe lichide, ceai de stimulare a lactatiei (cel de la Fares e bun si la gust), eu am luat cateva luni si Galafor, si stai cu ea cat mai mult la san. Cat trebuie sa manance se calculeaza in fuctie de greutate si cate mese are pe zi. Ce greutate are acum?



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_bld spune:

Lumi,bine ai venit.Sa iti traiasca bebelusa,sa creasca mare si sanatoasa.Cum a zis si Joklk,incearca cu ceai sau granule pentru stimularea lactatiei.Nici sora mea nu prea a avut la inceput,a luat Galactogil si apoi 2l de ceai pe zi si ajunsese sa ii curga sanii...acum a aparut problema ca s-a stricat laptele ei,desi avea o gramada
Eu am fost puturoasa azi,nu am auzit ceasul si m-am trezit la 7.30 si la 8 trebuia sa fiu la farmacie.acum imi beau cafeaua,dar imi este somn...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Uitati diferenta dintre cum am fost si cum aratam acum. E primul ei body, si Luana ieri.
Poze noi


Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Monica, Luana scumpa si draga.

Si eu i-am pastrat Karlei primele hainite. De fapt la noi in casa cred ca e o traditie cu pastratul. Prima caciulita care a purtat-o Karla a fost prima mea caciulita (eu insami am fost prematur). Si mai am inca pelerine si fustite de a mele bebelus pe care o sa le poarte si Karla.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Bine ai venit Lumi,sa-ti traiasca fetita sa fie sanatoasa,Ayla ,foarte foarte scumpa Luna,frumoasa foc mai ales in poza unde era deasupra maimutoiuluiuite ca s-a facut o domnisorica cu greu dar a trecut,bravo,abia astept sa o vad si eu pe Ana-Maria asa.Valy spor la cumparaturi,Cristina o scumpete de baiat,sa creasca mare si sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iocrista spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard


Buna,fetelor!

Sunt si eu proaspata mamica de prematur. Iubita mea fetita nu a mai avut rabdare pana la jumatatea lui noiembrie,si a venit pe 7 octombrie(34 de saptamani si 4 zile). Nu am intampinat dificultati, a avut o greutate de 2650,Apgar 8.
Acum suntem acasa si ma chinui sa fac ce e bine pt ea....din pacate,cred ca lapticul l-am cam pierdut....m-am muls,am pus-o la san,dar vad ca nu mai `produc`.A pierdut in greutate,acum se pare ca a inceput sa recupereze.
Avem PreNan, dar nu mananca prea bine....cand 30ml,cand 50ml... Problemute cu gazele,care o chinuie rau. Pediatrul ne-a recomandat Debridat si SabSimplex,stiti cumva care e mai bun?
Sunt foarte ingrijorata,tot ce vreau este sa fie ea sanatoasa,sa ia in greutate!

Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise


Buna!
Si eu am nascut la 34 sapt. Puiul meu a pierdut cam 250 gr la inceput dar a recuperat rapid. Nu iti fa probleme ca papa putin ca si la noi asa a fost primele 2-3 sapt, poate mai mult. Sa vezi cand o sa inceapa sa manance nu se mai opreste si o sa ai impresia ca mananca prea mult. Noi am ajuns acum la 140-150 ml la o masa, si are 2 luni si putin. Asa ca ai rabdare si incearca sa ii dai cel putin din 3 in 3 ore papa.
Nici eu nu am avut lapte, am incercat toate variantele (ceai, galafor, galactogil) insa degeaba. Incearca totusi ca poate ai noroc si insista sa stea la san! dar daca vezi ca nu se satura da-i completare.
Bebele meu a mancat Humana Pre dar stiu si ca Prenan-ul e ok.
Cat despre colici, slabe sanse sa ii treaca, sau poate ai noroc. Noi am incercat si sab simplex, espumisan, infacol, colief, bonnisan si gripe water si nu fac decat sa ii mai aline putin suferinta! Inarmeaza-te cu rabdare si doamne ajuta sa avetii noroc!
Sa ne pui pooze cu micuta ta printesa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Joklk, cami bld, Mirela_n, Iocrista, va multumesc din tot sufletul pt primire si raspunsuri!!!

Am cantarit-o alaltaieri si avea 2540g, incerc sa nu o cantaresc zilnic,ca ma stresez. Astazi a mancat bine,sper sa o tina tot asa.






Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise

Mergi la inceput