Frumuseti in miniatura (Toddlers & Tiaras)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Eeeee ... hai acum, ne apucam sa judecam fetzele parintilor ? Serios, chiar toi parintii copiilor care fac inot au fatza de oameni culti si bani in buzunar ? . Plus ca, sa stii, costumele alea nu sunt sponsorizate de nimeni ... si costa mai mult decat niste lectii de inot. Apoi competitiile sunt prin diverse orase si participarea este platita excluziv de parinti (hotel, mese, transport, taxe de participare) ... deci nu este deloc "mai ieftin" . Este exact ca orice sport ...


Fatza unui om spune multe. Cine ma opreste sa nu-l judec dupa fatza? E interzis? Asta e parerea mea si mi-o mentin: un om cu capul pe umeri nu face asta copiilor lui.

Tu poti sa crezi ce vrei, eu repet: nu exista nici o urma de comparatie intre un geniu de 6 ani care cinta la pian de ramine sala muta si pupezele alea mici care dau din fund pe scena. C'mon!

Mi se pare incumetare (ca sa nu zic jignire la adresa sportului si sportivilor) sa compari maimutzareala aia de circ cu niste oameni care isi dau sufletul muncind pentru a atinge niste performante notabile si a concura pe la olimpiade.




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

M-am uitat ... nu mi se pare mai traumatizant ca un antrenament de gimnastica, de patinaj sau de inot. La gimnastica le invata sa tina picioarele drepte cand sar in aer, aici le invata sa zambeasca cu toti dintii afara cand merg pe scena.

Inca o data, nu ma intelegeti gresit. Nu spun ca nu or fi si parinti nebuni, probabil ca sunt ca peste tot. Dar nu cred ca aceste competitii sunt niste competitii de copii traumatizati si parinti idioti ... este pur si simplu o alta forma de exprimare a unor talente, cu bataie spre lumea de "show biz" (manechine, presentatoare, actorie, reclame ...etc)... care pana la urma, daca reusesc, prezinta o perspectiva destul de atractiva.

Ca unora ni se pare ca fetele arata ridicol, ca sunt prea coafate sau prea fardate, asta este gustul fiecaruia. Eu am vazut cateva fetite acolo care chiar aratau ca niste papusele, altele aratau intr-adevar caraghios ...pana la urma exista un juriu care banuiesc ca evalueaza tot - de la naturalete, aspect artistic, detalii tehnice a nuamrului pe care il prezinta ...etc.
Ce, fetitele de la patinaj artistic nu arata tot ca niste patzachine, cu costumele alea pline de paiete, zambetul fortat de pe fatza si fardate la ochi ?


Despre ce talente vorbesti? Uite ce inteleg eu prin talent:
http://www.youtube.com/watch?v=zIUaXLECjCk



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Dragi parinti de fetite,

De cateva saptamani, pe canalul Discovery Travel & Living, a inceput un serial al carui titlu, tradus, este "Frumuseti in miniatura".

Pe scurt este vorba despre concursurile de frumusete, organizate in SUA, unde participa fetite, cu varste cuprinse intre cateva luni pana la varsta adolescentei.

Am fost foarte uimita sa constat ca :

- in concurs participa fetite (bebelusi) incepand chiar de la 8-10 luni
- majoritatea fetitelor sunt coafate, fardate, bronzate artificial
- o concurenta de la grupa de varsta 10-12 ani purta mese (de par), avea unghii artificiale la maini si picioare, era fardata mai ceva ca o femeie in toata firea
- fetitele mai mici plang, se plictisesc in culise pana le vine randul, mamicile le imbraca in tinute uneori incomode, le piaptana sau le fac diverse coafuri chiar daca ele plang
- fetitele sunt invatate "de acasa" cum sa evolueze pe scena (ma refer la cele mai marisoare, de la 3-4 ani in sus), sunt asa de false, rigide si zambesc "mecanic"
- cel mai aiurea mi s-au parut afirmatiile unui tatic de fetita-vedeta : "cand am aflat ca vom avea o fetita, am stabilit ca acesta va fi viitorul ei, concursurile de frumusete. a inceput sa concureze de la varsta de 8 luni. noroc ca ma pricep la croitorie, eu ii fac toate tinutele pentru scena, eu o instruiesc. deja i-am planificat viitorul, va avea o cariera in televiziune sau modelling. bineinteles ca banii castigati de ea in concursuri sunt investiti partial, avem si noi cheltuielile noastre, uneori suntem tentati sa dam iama in bani..."
- iar "cireasa de pe tort" a fost spusa de mamica unei fetite de 6 ani : "mai demult eram acuzata ca-mi expun cainii in concursurile de frumusete pentru animale de companie; acum sunt acuzata ca-mi expun copiii, dar am replicat "nu este nevoie sa-i expun eu, copiii se expun singuri" " - era asa mandra de ea cand debita frazele astea...

Poate ca subiectul meu nu-si are locul aici (in acest caz rog moderatorii sa-l mute in aria potrivita) sau vi se pare frivol, in comparatie cu lumea reala si problemele de zi cu zi.

Dar as vrea sa va intreb : voi, parintii de fetite, ce parere aveti despre acest gen de concursuri ? Ati fi tentati sa va promovati fetita, cu orice pret, intr-o astfel de competitie(daca s-ar organiza si in Romania, desigur) ? Acestor fetite nu le este cumva rapita copilaria mult prea devreme si le este indusa o falsa realitate, cea iluzorie, a concursurilor de frumusete, unde este suficient sa arati bine ca sa castigi foarte usor premii si bani ?

Daca se poate, am rugamintea sa incercam sa ne expunem punctele de vedere (pro si contra) in mod civilizat, constructiv, fara atacuri la persoana sau off-topicuri pe pagini intregi.

Multumesc.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )


Eu sunt de acord cu concursurile de frumusete/talente, atata timp cat COPILUL vrea asta.
Mie nu mi-au permis parintii sa particip la concursuri de miss, au fost insa de acord sa fac emisiuni radio si tv.
Nu consider ca am fost exploatata deloc.Aveam 14 ani cand am inceput sa fac emisiuni si a fost initiativa mea.Greu i-am convins pe parinti ca voi putea sa ma ocup si de scoala la fel ca si pana atunci, mai les ca asta se intampla cu cateva luni inainte de examenul de admitere la liceu.
Mi-a prins foarte bine pt ca intreaga adolescenta am avut o activitate extrem de palcuta si care mi-a adus satisfactii si m-a ajutat mult ulterior.La 18 ani aveam deja un CV format.
Nu am ales sa profesez in continuare (desi ramane o mare pasiune) deoarece in RO meseria este foarte prost platita (mai putin daca ajungi vreo Mihaela Radulescu, etc) si nu esti promovat pe merite ci in functie de pile si compromisuri.Asa ca m-am limitat la emisiuni pt copii si adolescenti.
Nu as avea nimic impotriva ca fiica mea sa participe la concursuri de frumusete/muzicale/alte talente cu conditia sa fie legale si mai ales morale si ca ea sa inteleaga ca daca nu devine vreo super vedeta nu se intampla nimic.Capata multa experienta care ii va folosi ulterior.Si isi dezvolta multe alte aptitudini.Este f important sa inteleaga cei mici ca nu toti vor deveni vedete si sa nu sufere din cauza asta.

Erinn's mummy

Hawaii Mexico US * Around The World * Wedding
* Erinn Kendall *KUALA LUMPUR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Buflea, oare ce stie o fetita de 2-3 ani de mers relaxat, machiaje, tinute sumare, preselectii si alte celea? Chiar asa?? Fetitele astea fac asta de buna voie? Asa stiu ele ca trebuie sa fie cand ajung la 2-3 ani? Mie mi-e mila de ele si le-as da o mama de bataie parintilor care in loc sa fie parinti sunt impresari la niste copile care habar nu au ce e joaca pt ca sunt prea ocupate sa mearga relaxat...

Tocmai ca nu stie nimic, face ca asa ii vine ... ii place ei sa se fandoseasca, nu are trac pe scena sa raspunda la intrebari, ii place sa fie imbracata deosebit si se simte in elementul ei cand se roteste si rochitza aia flutura ca o ciuperca ... nu cred ca poti invata un copil de 3 ani sa faca toate astea natural, cel mult ii poti spune : Te duci acolo, in punctul X te rotesti, in punctul Y te inclini ...etc, restul depinde de personalitatea copilului.
La gimnastica, tenis, pian, sau la balet de ce nu le-ai da o mama de bataie parintilor, ca doar tot din timpul de parc le ia ?


Din pacate, trebuie sa te contrazic, deoarece respectivul documentar dezvaluie si aceste aspecte, respectiv modul in care este "dresata" fetita pentru a-si insusi anumiti pasi, atitudine, expresie faciala, etc., inca de la varste foarte mici. In majoritatea cazurilor parintii sunt cei care fac acest "dresaj". Ai vazut ce terorizata este fetita care este supusa procedurii de bronzare artificiala (prin pulverizare) ?!?

Chiar am vazut cum mamica unei fetite de 2 ani o indemna pe cea mica sa repete ca robotelul "imi plac trofeele" in conditiile in care fetita avea chef sa se joace cu acestea, nicidecum sa repete ce-i spunea mama ei, cu atat mai mult cu cat nu cred ca intelegea prea bine ce este acela un trofeu.

Iarasi nu mi s-a parut normal ca una dintre concurente (categoria 10-11 ani) sa spuna plina de ingamfare ca mama ei nu va castiga (era o proba de frumusete si pentru mamici, rochie de seara si costum de baie), pentru ca ea (fetita) este mult mai frumoasa decat mama. Sa ajungi la varsta asta sa-ti desconsideri mama si s-o judeci ca fiind mai prejos dpdv al frumusetii fizice, imi arata clar ca aceste fetite au deja mintea "corupta" inca de la varste fragede.

Iar cel mai ironic dintre toate mi se pare faptul ca reprezentanta juriului sustinea ca sunt in cautarea fetitelor cu o frumusete cat mai naturala, necosmetizata, cu atitudine si personalitate. Nu-mi dau seama de ce, stiind toate acestea, parintii continuau sa-si "chinuiasca" odraslele. Nu mai zic, unii parinti venisera si cu ceilalti copii din familie, acesti copilasi dormeau pe unde apucau, pe fotolii, scaune, in bratele parintilor in sala de concurs, prin culise, etc.

Si nu pot inceta sa ma gandesc la urmatoarea problema : aceste concursuri sunt televizate, nu ? Oare cati pedofili s-or uita plini de satisfactie (ca sa nu zic altceva) la aceste imagini, cu fetite de diferite varste, expuse in cel mai indecent si umilitor mod ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Am doi baieti si o fata,frumosi toti,evident,doar sunt ai mei,insa nu i-as inscrie in nici un concurs de acest gen.Cel mare dorea sa faca un sport a tatonat o vreme terenul incercand diverse sporturi,pana la coada a urmat traditia familiei si a ajuns sa faca rugby de performantza ,efortul este enorm,uneori accidentarile sunt grave insa daca asta isi doreste eu il sprijin,insa nu-l fortez.Normal ca sunt mandra doar echipa este campioana Romaniei 2 ani consecutivi ,dar pt mandria mea nu mi-as chinui nici unul din copii.
Asta ar fi o idee,a doua:nu cred ca un concurs de frumusete are beneficii in dezvoltarea copilului la fel cum are o activitate sportiva sau un alt hobby cum este pianul sau pictura,etc,motiv pt care cu toate ca fiica mea are atat atuuri fizice cat si dorintza de a participa la concursuri de acest gen,eu nu am sa-i permit pana nu voi fi convinsa ca este destul de mare si matura astfel incat sa nu se lase pervertita intr-un asemnea mediu.
In viatza de zi cu zi am observat ca se pune f mult accent pe atuurile fizice,pe scalambaiala,pe falsitate,eu nu doresc ca fiica mea sa fie si sa se simta o papusa,imi doresc sa fie OM,sa fie pretuita pt mintea si sufletul ei nicidecum pt ca mama natura a inzestrat-o cu par blond si ochi caprui,gene lungi etc.


Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Buflea, oare ce stie o fetita de 2-3 ani de mers relaxat, machiaje, tinute sumare, preselectii si alte celea? Chiar asa?? Fetitele astea fac asta de buna voie? Asa stiu ele ca trebuie sa fie cand ajung la 2-3 ani? Mie mi-e mila de ele si le-as da o mama de bataie parintilor care in loc sa fie parinti sunt impresari la niste copile care habar nu au ce e joaca pt ca sunt prea ocupate sa mearga relaxat...

Tocmai ca nu stie nimic, face ca asa ii vine ... ii place ei sa se fandoseasca, nu are trac pe scena sa raspunda la intrebari, ii place sa fie imbracata deosebit si se simte in elementul ei cand se roteste si rochitza aia flutura ca o ciuperca ... nu cred ca poti invata un copil de 3 ani sa faca toate astea natural, cel mult ii poti spune : Te duci acolo, in punctul X te rotesti, in punctul Y te inclini ...etc, restul depinde de personalitatea copilului.
La gimnastica, tenis, pian, sau la balet de ce nu le-ai da o mama de bataie parintilor, ca doar tot din timpul de parc le ia ?


Din pacate, trebuie sa te contrazic, deoarece respectivul documentar dezvaluie si aceste aspecte, respectiv modul in care este "dresata" fetita pentru a-si insusi anumiti pasi, atitudine, expresie faciala, etc., inca de la varste foarte mici. In majoritatea cazurilor parintii sunt cei care fac acest "dresaj". Ai vazut ce terorizata este fetita care este supusa procedurii de bronzare artificiala (prin pulverizare) ?!?

Chiar am vazut cum mamica unei fetite de 2 ani o indemna pe cea mica sa repete ca robotelul "imi plac trofeele" in conditiile in care fetita avea chef sa se joace cu acestea, nicidecum sa repete ce-i spunea mama ei, cu atat mai mult cu cat nu cred ca intelegea prea bine ce este acela un trofeu.

Iarasi nu mi s-a parut normal ca una dintre concurente (categoria 10-11 ani) sa spuna plina de ingamfare ca mama ei nu va castiga (era o proba de frumusete si pentru mamici, rochie de seara si costum de baie), pentru ca ea (fetita) este mult mai frumoasa decat mama. Sa ajungi la varsta asta sa-ti desconsideri mama si s-o judeci ca fiind mai prejos dpdv al frumusetii fizice, imi arata clar ca aceste fetite au deja mintea "corupta" inca de la varste fragede.

Iar cel mai ironic dintre toate mi se pare faptul ca reprezentanta juriului sustinea ca sunt in cautarea fetitelor cu o frumusete cat mai naturala, necosmetizata, cu atitudine si personalitate. Nu-mi dau seama de ce, stiind toate acestea, parintii continuau sa-si "chinuiasca" odraslele. Nu mai zic, unii parinti venisera si cu ceilalti copii din familie, acesti copilasi dormeau pe unde apucau, pe fotolii, scaune, in bratele parintilor in sala de concurs, prin culise, etc.

Si nu pot inceta sa ma gandesc la urmatoarea problema : aceste concursuri sunt televizate, nu ? Oare cati pedofili s-or uita plini de satisfactie (ca sa nu zic altceva) la aceste imagini, cu fetite de diferite varste, expuse in cel mai indecent si umilitor mod ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )


Ai pus punctul pe I!

Ma crucesc citind ce se scrie aici..cum necuratu' sa accepti asemenea fenomen? Mda, si eu dau cu ochiu' pe Travel&Living si faceau reclama non stop la Toddlers and Tiaras..inspaimantator..sugerez si eu a se viziona ''Little Miss Sunshine'', cu toate ca filmul nu atinge nici 5% din adancimea problemei...ma intreb din nou cum naiba sa sustii ca copilele alea fac de bunavoie asa ceva si ca pe deasupra sunt ''speciale'', ca le vine natural.....poate ai vrut sa spui altceva, Buflea, eu asa cred, si nu te-ai exprimat ok...sper...de cand dai dovada de aceeasi lupta invatand sa zambesti artificial si sa defilezi, in contrapunct cu munca asidua pe care o depui educandu-ti corpul sa isi iasa din limitele lui?!?!?!

God! creca's prea invershunata acum ca sa mai zic si altceva...mie foarte trist si periculos mi se pare faptul ca exista sustinatori pentru genul acesta de fenomen de emisiune...asta e cel mai grav din punctu' meu de vedere.....inc-o dovada ca se duce lumea pe......................................................

Florina, mama de Elise(9 iulie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Pe mine m-a lamurit o mama dintr-un link de la Blackpanterro, care ii zicea fetitei sa nu mai zica atata "sorry" pentru ca daca tot zice se simte ca si cum ar face asta din obligatie, pentru ea (adica fetita pentru mama ei) .

Pun si eu un link cu fetitele astea, nici nu m-am uitat pana la capat, recunosc, pentru ca mi se pare foarte, foarte trist cum stau nemiscate cu privirea pierduta asteptand sa fie impopotonate si trimise pe scena http://www.youtube.com/watch?v=WeGBFgNxewc&NR=1.

Lara, tu la 14 ani ai cerut singura sa participi la emisiuni. Fetitele astea incep din stadiul de bebelus (erau parinti cu copii de cateva luni in brate), eu nu cred ca ele cer asta. Sau la 3-4 ani. Nu se compara varstele astea. Si eu am facut o gramada de ani de gimnastica si dansuri moderne desi eram clar antitalent, dar eram prea mica si mama-mea insista , i-a luat cativa ani sa se prinda ca nu e de mine. Apoi m-a bagat la dansuri populare si la fel, in primul an am mers de gura ei, abia dupa un an intreg a inceput sa imi placa (sau m-am obisnuit cu ideea si mi-am facut prieteni). Abia in liceu am facut si eu activitatea extrascolara care mi-a placut si pe care am ales-o eu singura (si atunci mama a strambat din nas ca nu imi aducea aplauze ceea ce faceam :-))).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Concursurile astea sunt oribile, copiii aia sunt mutilati fizic si sufleteste! Nu inteleg cum nu au fost inca scoase in afara legii... (in conditiile in care inteleg ca sunt destul de multe discutii pe aceasta tema in US). Cum poate sa fie normal/ natural si ceva demn de admirat o fetita de 4-5 ani care face gesturile si are comportamentul, pe scena, al unei femei adulte?

Pe mine emisiunea asta ma ingrozeste si sunt de'a dreptul furioasa pe indivizii aia, parintii copilelor, ca le chinuie in asa hal, ca le fura copilaria.

Si nu vad nimic frumos intr-o copila machiata si comportandu-se ca un adult; vad doar tristete. Si incercarea parintilor de a'si hrani propriile neimpliniri si frustari.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Si cel mai tare e ca mamele astea baga la inaintare fondul de colegiu pt activitatile astea...oare cate fetite ajung sa mearga la colegiu dupa ce toata viata, au fost indoctrinate de cultul frumusetii exterioare.Vreau sincer sa ma insel dar dupa cum vedem la Miss America fetele astea nu par a merge la vreun colegiu...

Tineti minte Miss South Carolina? http://www.youtube.com/watch?v=qQdhMSEqhfg - de rasul lumii!



Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deianira
Pun si eu un link cu fetitele astea, nici nu m-am uitat pana la capat, recunosc, pentru ca mi se pare foarte, foarte trist cum stau nemiscate cu privirea pierduta asteptand sa fie impopotonate si trimise pe scena http://www.youtube.com/watch?v=WeGBFgNxewc&NR=1.


aoleu! atitea tone de machiaj, tapaj si fixativ nici eu, femeie in regula, n-as putea sa inghit...

ce fetzisoare triste aveau!! ti se rupe inima cind le vezi! nici n-am rezistat sa ma uit pina la sfirsit. unii parinti chiar n-au minte deloc.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput