Frumuseti in miniatura (Toddlers & Tiaras)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Si nu pot inceta sa ma gandesc la urmatoarea problema : aceste concursuri sunt televizate, nu ? Oare cati pedofili s-or uita plini de satisfactie (ca sa nu zic altceva) la aceste imagini, cu fetite de diferite varste, expuse in cel mai indecent si umilitor mod ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )


Pai imi amintesc, prin 90 si ceva, era o fetita care castigase o groaza de concursuri din astea, devenise foarte cunoscuta, a fost " rapita " ( pun ghilimele caci ea se afla defapt in pivnita casei ) violata si ucisa. Jobenet o chema parca.
Atunci au fost o groaza de discutii despre aceste concursuri, despre maturizarea participantelor...insa nu s-a schimbat nimic.
Vedeam intr-un link pe youtube cum un tata isi invata fiica sa flirteze cu juriul, si ma intrebam cum de nu s-or gandi la fetita aia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Am vazut ca unele dintre voi comparati practicatul unui sport sau instrument cu scoala asta de viitoare capete goale si pitipoance. Nici eu nu-s de acord cu fortarea copilului sa faca un sport de performanta, e si asta un tip de abuz la urma urmei, dar concursurile de genul asta sint raiul pedofilililor. Sa nu comparam totusi cu un copil care cinta la vioara cu mai multa sau mai putina placere cu o fetita de doi ani vopsita pe fata si invatata demama sa dea din fund la juriu! Ceea ce mi se pare mie aberant dar si o dovada de ipocrizie fara margini e ca intr-o tara in care sint taiate scene din Basic Instinct pe motiv ca deranjeaza pudoarea publicului american, sint legale asemenea spctacole grotesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am citit tot ce ati scris si sincer, am incercat sa gasesc un argument logic impotriva acestei activitati ... un argument strict tehnic care sa faca aceasta activitate "ilegala".

Inteleg ca nu va plac fardul si parul si costumele. Nici mie nu imi plac, dar asta nu este un motiv de abuz, tehnic vorbind - parul fardul si paietele nu fac nici un rau copilului. Si se folosesc dupa cum am spus si in alte sporturi care implica o imagine artistica si impotriva carora vad ca nu aveti nici o prejudecata ...
Plus ca asta este o "norma" romanesca cum ca copilul de 3-4 ani nu trebuie sa puna farduri si bijuterii pe el. Eu am descoperit aici ca in alte culturi asta este ceva uzual - de ex in tarile sud-americane, fetitele poarta de mici bijuterii, au unghiile facute, parul impletit in fel si fel de pieptanaturi, poarta pantofiori cu tocultez si nu cei standard de papusa ... deci ideea ca "cochetaria" este daunatoare este strict o prejudecata romaneasca.

Apoi spuneti ca aceasta activitate nu aduce nici un folos dezvoltarii copilului ... ba eu cred ca aduce - siguranta de sine, metode de comunicare, usurinta in exprimare, dezinvoltura ... competitia in sine ofera copilului un mod de comportament - programul strict, atingerea unui scop (scor cat mai mare), momentul artistic care trebuie exersat, regulile care trebuie urmate, disciplina interioara, timp ocupat ...
Cu ce este mai presus un copil talentat care canta la pian si exerseaza acasa pana ii anchilozeaza degetele fata de unul care se poarta natural in fatza camerelor de luat vederi, vorbeste degajat, prezinta un numar artistic, prezinta o tinuta vestimentara ? De ce primul este considerat geniu si al doilea "cap gol, patzachina" ?

Cat despre reportaj si cat de chinuite sunte fetele - sunt la fel de chinuite ca si cele care fac un sport de performanta - gimnastica, patinaj, tenis ... si la antrenamentele alea se intampla acelasi lucru, se corecteaza greseli, se exerseaza la maxim miscari, se depune efort ... stiti de ex ca la patinaj, se fac ore intregi de exercitii de "atitudine artistica" ? Asta inseamna zambet permanent pe fatza, mimica fetei relaxata la depunerea unui efort de sarit, atitudinea corpului lejera astfel incat sa dea senzatia ca dansul pe gheata si sariturile alea sunt usor de facut ... in patinaj exista nota separata pentru prezentarea artistica si acest aspect se exerseaza greu si mult la antrenamente.

Cat despre pedofili, sigur ca exista pericole. Aceleasi pericole exista si pentru balerina, patinatoarea, gimnasta de 4 ani.
Uite ca mi-a mai venit in minte o activitate similara care vad ca nu va scandalizeaza - competitiile de dans ... cum sunt imbracate fetitele de acolo, cum sunt coafate, ce pantofi poarta ? La aceste competitii de ce nu chemati protectia copilului ?

Si in ultimul rand sunt convinsa ca intr-o tara ca America, unde nu ai voie sa dai o plama copilului pe strada, aceste competitii erau de mult interzise daca chiar fetele erau traumatizate si sugrumate de parinti ca nu au facut o pirueta bine.

Eu personal nu mai continui pe subiectul asta - cred ca am adus destul de multe argumente tehnice si similaritati cu alte activitati, pentru a demonstra ca acest gen de competitie este o competitie ca oricare alta, care pune in valoare niste "talente" naturale (de atitudine, de frumusete) exersate in particular ca orice antrenament. Si ca orice alt antrenament presupune efort, timp investit, disciplina si riscuri de a incita pedofilii.

Ca nu ne place noua genul asta de competitie, este foarte ok, ca nu vreti sa va vedeti fetele pe scena este iar ok, dar reactia de respingere vine pur si simplu din prejudecati ... nici mie nu imi place boxul unde isi stalcesc aia mutra si curge sange pe pereti 10 reprize din 12, sau hockey-ul unde se macelaresc aia pe ghiata intre doua reprize - si asta mi se trage tot din prejudecati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_s spune:

Imi pare rau, dar si eu tind sa fiu de acord cu Buflea. Cu ce e mai "traumatizant" pentru un copil un strat de fard si o "fataiala din fund" cum au spus unele decat un antrenament la balet pana la sange? Eu am fost una din "victimele" unei mame care-si dorea ca fiica ei sa ajunga sa faca ce nu a reusit ea...Am indurat ani de gimnastica -unde ne antrenam la 5-6 grade iarna, cu saltele atat de subtiri incat erau aproape inexistente...unde m-am imbolnavit de pneumonie la 4 ani din cauza conditiilor..Am mers la atrenamente de balet chinuitoare, ajungeam acasa cu degetele sangerande de la ghips si nu ma puteam incalta cu nimic...asta de ce n-ar constitui un abuz? Sincer, cand ma gandesc la copilaria mea, as fi preferat sa ma imbrace frumos si sa ma puna sa ma "fatai", in loc sa ma chinui cu antrenamente pana la epuizare.
Si da, Buflea are dreptate, opiniile prea incisive sunt nascute din prejudecati. Fiindca e tipic ca prejudecata sa crezi o fata/femeie frumoasa si care a ajuns vedeta (TV sau orice alt domeniu) ca fiind o parasuta fara creier (nu stiu de ce nu e de conceput sa ai si creier si frumusete). A spus cineva mai inainte (nu dau nume) -ca probabil prea putine din participante vor ajunge sa faca un colegiu. De unde stii? Ai cifre statistice? Sau declari asta fiindca STII TU ca nu vor face scoala, doar au capul gol si se bazeaza doar pe frumusetea exterioara...
Serios, eu cred ca ar fi bine sa avem mintea putin mai deschisa...ne plangem ca se organizeaza astfel de concursuri care pun "pret" pe oameni dupa aspectul fizic, dar chiar aici pe thread cineva judeca parintii dupa "fatza" - q.e.d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Nu pot sa cred ce comparatii faceti voi aici. Comparam concursuri de frumusete cu SPORTUL?
Pai ma intreb, care naiba o fi performanta la concursuri de frumusete? Care mamanca mai putin? Care devine mai repede obsedata de cum arata, pentru a castiga coronita de regina??CARE MANANCA SI VARSA IN DULAP PENTRU A NU SE INGRASA?
Va rog eu, nu mai comparati mere cu pere. Sportul este, in primul rand o activitate SANATOASA, o activitate care are UN SCOP PRECIS.

Concursurile de miss sunt competitii de frumusete, absolut SUBIECTIVE. Iar concursurile de miss la copii sunt absolut PENIBILE.

Copilele alea invata ca trebuie sa fie MAI frumoase si mai prefacute pentru a castiga. Cum frumusetea nu o obtii meditand, multe vor ajunge cu frustrari si nemultumire de sine la maturitate, pentru ca se vor considera urate daca nu castiga. Sau...dau iama la doctori sa-si modifice nitel trasaturile, vor refuza mancarea ca de....ele trebuie sa fie MISS, asa au fost invatate.

Ce porcarie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_s spune:

Bine, fie - sa comparam concursurile de frumusete cu cele de dans, daca asa va convine mai mult. Exact cum spunea Buflea - de ce acolo nu va deranjeaza ca fetitele sunt fardate, imbracate nepotrivit varstei lor si se "fataie" prin fata unui juriu? Pentru ca o fac pe muzica? Si vorbeam de ABUZ - nu de gusturi. Da, e un ABUZ sa obligi un copil sa repete o figura de balet pana nu se mai poate tine pe picioare (desi e o ACTIVITATE SANATOASA cu un SCOP PRECIS). Nu, nu e un ABUZ sa imbraci o fetita cu haine potrivite pentru adulti si sa o fardezi si sa o pui sa zambeasca (fals sau nu). Asta discutam, nu performanta (sau nevoia de a atinge performante). Ca daca e sa intram in detalii, si locul I la un concurs de frumusete e o performanta, nu? Se organizeaza concursuri de frumusete si la caini si chiar si la vaci (intre fermieri, in Alberta de exemplu) -acolo nu e la fel de mult "abuz"? Serios acum, sa pastram proportiile discutiei.
Si LadyJ - scuze ca ma adresez personal - revin cu o intrebare - de unde putem sti ca aceste fetite vor ajunge obsedate de cum arata sau "sa vomite in dulap"? Poate vor creste mari si se vor transforma in adulti cu capul pe umeri, care nu-si vor supune copiii la asemenea concursuri daca lor nu le-a placut. Eu una stiu ca nu mi-as traumatiza copilul cu lectii de gimnastica si/sau balet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Despre ce prejudecati vorbiti voi aici fetelor??? Adica daca mi se pare sinistru ca a fi manechin chinuit la 2 ani sunt incuiata sau cum?
Si mie mi se pare dragut cand vad cate o fetita cu unghii rosii dar cam atat. Nu mor de dragul machiajului, personal cred ca am fost machiata de 20 ori in viata mea.Si a pune oja pe unghiile fetitei tale, asa de chichi, iar nu e la fel cu a fi manechin.

Si totusi nu inteleg nici legatura intre un sport si a fi manechin la 2 ani...daca e impus e abuz in ambele cazuri, mai ales daca nu esti bun la ceea ce faci.

In statele unde beauty pageant-urile sunt o traditie sa nu imi spuneti mie ca daca vreo fetita nu vrea sa fie manechin i se respecta dorinta...astia chiar eat, breath, live aceste concursuri si nu cred ca fetitele au ceva de spus. Se vede clar in toate clipurile postate pe aici.


Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Nu pot sa cred ce comparatii faceti voi aici. Comparam concursuri de frumusete cu SPORTUL?
Pai ma intreb, care naiba o fi performanta la concursuri de frumusete? Care mamanca mai putin? Care devine mai repede obsedata de cum arata, pentru a castiga coronita de regina??CARE MANANCA SI VARSA IN DULAP PENTRU A NU SE INGRASA?
Va rog eu, nu mai comparati mere cu pere. Sportul este, in primul rand o activitate SANATOASA, o activitate care are UN SCOP PRECIS.

Cred ca m-ai inteles gresit - nu compar sportul cu frumusetea ci compar o competitie sportiva cu o competitie de frumusete ... conditiile sunt similare - concurentii participa, performeaza intr-un fel, exista niste reguli, un juriu, niste condtii de participare, exista efort depus anterior competitiei, exista antrenamente, disciplina interioara ...etc.
Si apoi, ce este atat de rau si de murdar in concursurile de frumusete ? Poate nu ai sesizat dar intr-un concurs de frumusete nu conteaza numai frumusetea, conteaza atitudinea, mersul, prezentarea tinutei, spontaneitatea ... exact cum spunea cineva, pura prejudecata ca toate cele care participa la aceste concursuri sunt frumoase si proaste.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Copilele alea invata ca trebuie sa fie MAI frumoase si mai prefacute pentru a castiga. Cum frumusetea nu o obtii meditand, multe vor ajunge cu frustrari si nemultumire de sine la maturitate, pentru ca se vor considera urate daca nu castiga. Sau...dau iama la doctori sa-si modifice nitel trasaturile, vor refuza mancarea ca de....ele trebuie sa fie MISS, asa au fost invatate.

Eu as spune ca copilele alea invata sa munceasca pentru un scop, invata sa isi puna in evidenta un talent (daca il au) si o caracteristica naturala, invata discipina si atmosfera de concurs si de ce nu, poate ca in viitor se pregatesc pentru profesii de genul manechin, prezentator, actor, dansator ...profesii de show-biz.
Mai ca imi vine sa spun ca perspectiva are mai mult viitor decat o gimnasta care la 22 de ani si-a incheiat cariera si oare ce optiuni are pentru viitor in afara de antrenoare sau profesoara de sport ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu cred ca adevarul e pe undeva pe la mijloc. Pe undeva, cum spunea o parte a beligerantelor, orice sport de performanta spre care sunt impinsi copiii, de catre parinti care vor sa se "realizeze" prin acestia, este tot un abuz. Totusi nu stiu dc merita interzise acum toate aceste activitati si desfiintata Olimpiada. Pe de alta parte problema pe care o vad eu cu aceste concursuri de frumusete este instilarea unei scari de valori in copii in care atributele fizicie sunt undeva sus. Ori eu am fost crescuta fix invers. Ca fizicul nu conteaza. Acum nu e chiar asa, dar nu ar tb sa fie in topul scarii valorilor. Asta e diferenta pe care o vad in aceste competitii fata de cele sportive. Nu mi-as da copilul la asa ceva, dupa cum nu mi-as impinge copilul sa faca patinaj sau gimnastica de performanta. Imi imping totusi copilul sa faca un sport, nu de performanta, dar el ar vrea sa stea pe canapea si sa se joace cu jocurile electronice. Il imping catre un sport practicat vrei-nu vrei, dar nu in exces si cu pretentii de performanta, pt ca cc cred eu ca ajuta la sanatate, la increderea in sine, la camaraderie cu alti copii. Deci una peste alta, cred ca e prea mult spus abuz, exploatare,chemati autoritatile, dar nu as alege asa ceva pt. fetita mea (dc as avea fetita). Mai sunt discutii aici despre emisiunea aia Jon&Kate, ca e abuz ca sunt pusi copiii aia sa munceasca. Eu nu's de acord ca e abuz, in ce conditii ar putea cineva sa ii creasca pe toti 8 fara participarea in aceasta emisiune. Pana la urma ei sunt obisnuiti sa fie filmati, nu mi se pare nici un abuz, totusi lumea urla si in cazul lor, in primul rand zic eu, din invidie ca fac parintii bani. Deci eu nu's pentru nici o extrema. Nici food nazis, nici cu mvaaai abuuzuuul, dar nici nu as incuraja astfel de activitati gen concursuri de frumusete (sau de gimnastica de performanta) la mine sau prietenii mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_s

Bine, fie - sa comparam concursurile de frumusete cu cele de dans, daca asa va convine mai mult. Exact cum spunea Buflea - de ce acolo nu va deranjeaza ca fetitele sunt fardate, imbracate nepotrivit varstei lor si se "fataie" prin fata unui juriu? Pentru ca o fac pe muzica? Si vorbeam de ABUZ - nu de gusturi. Da, e un ABUZ sa obligi un copil sa repete o figura de balet pana nu se mai poate tine pe picioare (desi e o ACTIVITATE SANATOASA cu un SCOP PRECIS). Nu, nu e un ABUZ sa imbraci o fetita cu haine potrivite pentru adulti si sa o fardezi si sa o pui sa zambeasca (fals sau nu). Asta discutam, nu performanta (sau nevoia de a atinge performante). Ca daca e sa intram in detalii, si locul I la un concurs de frumusete e o performanta, nu? Se organizeaza concursuri de frumusete si la caini si chiar si la vaci (intre fermieri, in Alberta de exemplu) -acolo nu e la fel de mult "abuz"? Serios acum, sa pastram proportiile discutiei.
Si LadyJ - scuze ca ma adresez personal - revin cu o intrebare - de unde putem sti ca aceste fetite vor ajunge obsedate de cum arata sau "sa vomite in dulap"? Poate vor creste mari si se vor transforma in adulti cu capul pe umeri, care nu-si vor supune copiii la asemenea concursuri daca lor nu le-a placut. Eu una stiu ca nu mi-as traumatiza copilul cu lectii de gimnastica si/sau balet.



Alina, si a-ti OBLIGA copilul la ore interminabile de balet, cu dureri si chinuri este un abuz.A negat cineva asta?

Ce performanta e sa iei locul 1 la concurs de frumusete? Care e performanta, daca ai avut norocul sa ai o figura pe placul juriului SUBIECTIV din acel concurs?
La probele de sport, pe de alta parte, performanta sta in munca, efort, daruire...ce vrei tu.

Referitor la intrebarea ta, stii si tu prea bine(cred) ca copilaria noastra este o perioada foarte foarte importanta in ceea ce devine adultul mai tarziu.Daca pe mine ma lua mama si ma ducea de la 2 ani la concursuri de miss, sansele ca eu sa fac o obsesie de frumusete, forme perfecte, zambet studiat, atitudine teatrala, erau foarte foarte mari.
Sansele ca eu sa-mi doresc neaparat sa fiu permanent in lumina reflectoarelor, ar fi crescut simtitor. Dorinta asta m-ar fi obligat la CONCESII strict legate de felul in care arat:
nu vreau sa ma ingras, deci mananc mai putin sau vomit tot, ahh--am nasul prea mare, trebuie sa il refac, am sanii prea mici am nevoie de silicon, si asa mai departe.

Nu ma intelege gresit, nu sunt impotriva operatiilor estetice ,spun doar ca experiente din copilarie axate pe felul in care arati te pot transforma in sclavul unei frumuseti fabricate, total nenaturale, care nici macar nu iti garanteaza fericirea.

Tu ai vazut fotografia cu cele 3 fetite, ocupantele locului 1,2 si 3, din primul link? Ai vazut cu cata ura se uita una din ele la castigatoare? De ce? Doar pentru ca juriul a considerat ca X e mai frumoasa...

Mergi la inceput