Frumuseti in miniatura (Toddlers & Tiaras)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Ma bucur ca fetitele au fost doar domnisoare de onoare.
Andrada,daca tot nu e veridic si daca consideri ca se poate ajunge la dezbinare datorita acestui site()sterge,te rog,sau editeaza mesajele in care apare adresa.
eu nu vroiam sa pun in discutie,cine,ce si cum ci doar faptul in sine,rolul care i se poate da unui copil.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Sunt o gramada de parinti care "mizeaza" nu pe frumusete dar pe "desteptaciune" ca sa zic asa, care-si imping copiii la cursuri de balet, engleza, germana, pian, inot , care fac de la gradinita teme acasa, exercitii suplimentare, care-si testeaza copiii la n psihologi, teste de inteligenta , si nu, nu sunt genii ci copii absolut normali. Si am cunoscut si in cazul asta copii resemnati care fac totul pt a le fi pe plac parintilor, pt a fi laudati si a primi patratelul de zaharel. trist si aici si tot un abuz mi se pare. Tendinta fiecarui parinte este de a considera ca al lui copil este cel mai cel mai, dar de fapt cu mici exceptii toti sunt la fel de inteligenti si frumosi, prceputi doar in unele, ca si adultii de altfel. Concursul asta sare in ochi, restul e motiv de mandrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Sunt o gramada de parinti care "mizeaza" nu pe frumusete dar pe "desteptaciune" ca sa zic asa, care-si imping copiii la cursuri de balet, engleza, germana, pian, inot , care fac de la gradinita teme acasa, exercitii suplimentare, care-si testeaza copiii la n psihologi, teste de inteligenta , si nu, nu sunt genii ci copii absolut normali. Si am cunoscut si in cazul asta copii resemnati care fac totul pt a le fi pe plac parintilor, pt a fi laudati si a primi patratelul de zaharel. trist si aici si tot un abuz mi se pare. Tendinta fiecarui parinte este de a considera ca al lui copil este cel mai cel mai, dar de fapt cu mici exceptii toti sunt la fel de inteligenti si frumosi, prceputi doar in unele, ca si adultii de altfel. Concursul asta sare in ochi, restul e motiv de mandrie.


Perfect de acord.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

am vazut si eu poze intr-un link dat pe prima pagina a subiectului...
papusi frumoase intr-adevar...dar ar trebui sa se ramana doar la pausi..nu la copii

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexandra spune:

Un copil care face pian sau limbi straine le va folosi toata viata. Chiar si unul care face sport de performanta este ajutat in viata de acest lucru, poate deveni antrenor, arbitru, etc.
Pe cand aceste fetite vor constata la un moment dat, destul de rapid, ca frumusetea a trecut, pentru ca fardurile si bronzul artificial nu fac decat sa accelereze procesul. Pentru ce se pregatesc, pentru a deveni dame de companie la bratul unui sexagenar cu bani? La ce le va ajuta fataitul pe scena si datul din fund? Devin dansatoare la bara? Am vazut si eu un film pe tema asta si m-a frapat incrancenarea parintilor transmisa si copiilor, goana dupa concursuri, fugeau ca nebunii dintr-un stat in altul la vanatoare de concursuri. Copilul invata in masina poezii, cantece, iar viata lor nu mai insemna nimic decat aceste concursuri.
Si nu mai inteleg un lucru. De ce trebuie sa le boisca in halul ala, cand este atat de frumos obrazul fin al unui copil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Picia mea a fost inscrisa la un curs de modeling pe cand avea cam 2 ani jumate si asta pentru ca niste "tanti" m-au vazut cu ea pe strada , m-au invitat la preselectie si mi-au taiat pretul de curs in doua desi ceilalti participanti erau peste 5-6 ani .Facea cu mare placere tot ce era pusa sa faca (pasi de scena,miscare ,sa cante etc ) dar niciodata nu mi-au machiat-o sau coafeze excesiv .
Ceea ce fac mamicile la fetitele alea inscrise la Peagent mi se pare o mare cruzime !Niciodata n-as fi obligat copilul sa indure toate celea !O tampenie !Chiar nu se compara cu un sport obisnuit!
Piciulina mea avea "antrenament " numai sambata si duminica , cam 3-4 ore pe zi ,nu in fiecare zi ore in sir .

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Buflea, 20 de minute m-am uitat la emisiune si am vazut o fetita care refuza sa-si imbrace rochia si sa intre pe scena, iar urmarea a fost ca a venit tot neamul sa se chinuie s-o imbrace cu forta, o fetita care a inceput sa planga pe scena si maica-sa o tinea acolo obligata si un baietel care a dat sa fuga in culise si tatal lui efectiv l-a tarat de o mana inapoi ca sa fie analizat corespunzator. Iar in final, mama copilei care a refuzat sa se imbrace a spus razand "eh, n-am reusit de data asta s-o convingem sa concureze...dar nu-i nimic, mai sunt si alte concursuri."

Si dincolo de implicatiile psihologice ale acestor manifestari, sa consideri ca a bronza artificial, a machia, a pune mese, gene false, unghii false, dinti falsi (?!) si pantofi cu toc unor COPII sunt actiuni sanatoase si nu facute cu intentia de a MATURIZA si SEXUALIZA inutil si scabros aceste fetite mi se pare o naivitate vecina cu ignoranta, ca sa nu spun altfel!
Cat despre parerile de genul "ce strica putin fard?"...nu pot apartine decat unor oameni, care precum parinti respectivi, anuleaza din start statutul de fiinta umana al acelor copii, reducandu-i la postura de papusa careia poti sa-i pui si un paun in cap (ca tot se poarta penele) ca oricum n-are ce sa-i strice. De fapt, cine are ochi de vazut sesizeaza ca in mare parte "concurentii" sunt cam de 2 categorii: copii pasivi, incremeniti pe scena cu reflectorul in ochi stand sa izbucneasca in lacrimi si "domnisoare" care se fataie dramatic, lasciv si studiat, cu o vanitate exacerbata, pe care le arata apoi in culise facand crize de isterie ca nu sta geana nr. 3 perfect, lovindu-si cu palmele mamele care le privesc cu ingaduinta "vedetismele" . Ambele ipostaze sunt patetice pt parinti si tragice pt acei...viitori adulti. O sa aibe un prim soc in cls I cand o sa constate ca la scoala nu e voie cu unghii rosii.
Daca asta e normalitatea catre care ne indreptam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Tot nu pot intelege de ce va incapatanati (ma rog, doar unele) sa considerati aberatia asta un sport . Dar asa sunt eu, mai inapoiata.
Lasati copiii sa copilareasca, nu ii mai sexualizati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Sunt siderata, atat de faptul in sine ca pot exista asemenea grozavenii cat si de faptul ca se gasesc oameni care sa le justifice si asta chiar aici, pe acest forum unde se presupune ca primeaza copiii si interesele lor! Adica daca noi vedem faptul ca o fetitza (intre 8 luni si 12 ani) este machiata grosolan (oricum ar fi absurd sa fie machiate, chiar si "finutz", dar aici e chiar vorba de "boiala" dupa cum bine au spus unele dintre voi), depilata, coafata, cu unghii si gene false, cu tocuri si costume vulgaro-kitchoase etc, deci daca noi vedem toate astea ca fiind sinistru/cruzime fata de copii/inconstienta/kitch/grotesc/oribil...de fapt suntem subiective, de fapt "e chestie de gusturi", de fapt e vorba chiar de un mare "talent" la mijloc...incredibil. Sper ca persoanele care au "argumentat" in favoarea acelor sinistre practici au facut-o de dragul artei contradictiei, nu fiindca sunt convinse de ceea ce spun, caci mi s-ar parea foarte trist...
Am intrat si eu pe linkuri, am vazut pozele dar n-am putut sa ma uit la filmuletze pana la capat, efectiv mi se face rau. Nu ma poate convinge nimeni ca femeile alea de-si zic mame sunt normale si nu cretine/proaste de-mpung/nesimtite/avide de bani si "glorie"/fara caracter/fara simtul ridicolului/ fara bun-gust si mai ales fara strop de iubire fatza de propriile progenituri. Ma revolta si ele, si cinicii care accepta sa fie in juriu, si cei care promoveaza asemenea "concursuri", si forurile care ar trebui sa se ocupe de protectia copilului ca nu se autosesizeaza etc. Ar fi hilar daca nu ar fi infricosator, trist, deprimant.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
5luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Nu sunt inca parinte dar ce se intampla la acele concursuri mi se pare strigator la cer. Cum poti sa-ti chinui asa copilul. Cum poti sa il scoti din copilarie.
Cand voi avea copii voi face tot ce-mi sta in putinta sa-l indrum spre un sport sau alta activitate care sa-i ocupe o parte din timp dar in niciun caz nu-l voi forta daca nu ii place sau nu are talent pentru respectiva activitate.

Mergi la inceput