Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici15

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Helllooo fetelor, in primul rand vreau sa-i spun Iuliei bun venit in clubul nostru, sa-ti creasca papusica maree si sanatoasa.
Ramonika, ai o dulceata de baietel ....e un scump
Dennis ieri mi-a mancat abia 450ml, nu stiu ce o fi avand, sper sa-i treaca.
Revin la Iulia, sa stii ca am fost in situatia ta. Cat am fost in spital am inceput sa-l alaptez pe Dennis, si totul era k, dar dupa ce am venit acasa am zis ca nu stiu cat mananca, mai adormea la san, asa ca am decis sa pompez laptele si sa-l dau la sticla. Rau am facut, pt ca apoi nu a mai vrut sanul, numai noaptea si am observat ca a inceput sa se "prefaca" la san, in sensul ca suge ca si din sticla, si normal ca nu se satura si trebuie sa-i dau sticla.
Te ingrijorezi cu greutatea, e normal, si nu mi se pare normal sa ia in greutate numai 60g intr-o saptamana, mai ales ca e asa mica(dar asta e parerea mea, poate gresesc)
Sfatul meu ca si al celorlalte fete este sa nu renunti la alaptat, stimuleaza-ti lactatia prin pompat(pompeaza ce nu a mancat pitica)si bea ceaiuri, de fapt muulte lichide si fara stres(e cam greu, stiu, dar vei reusi)
Legat de constipatie, noi nu am avut problema asta, din contra Dennis facea de 6-7 ori pe zi ceea ce era normal pt ca manca lapte de san. Dar din ce am citit nu e prea bine sa abuzezi de termometru pt ca s-ar putea sa nu mai vrea sa faca singura decat cu ajutor. Si este constipatie daca nu a facut 3 zile. Sunt sigura ca tot ce ti-am zis le stiai dar vroiam sa te incurajez sa nu renunti, sa fi puternica.
Crislo, ma gandesc ca trebuie sa fi logata sa poti vedea pozele
Hai ca am scris foarte mult, plec la Dennis ca e infometat iar eu...

http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=79836

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

Buna fetelor!

Eu, spre rusinea mea nu l-am alaptat deloc pe Vladut pt ca nu vroia sa suga si de muls abia scoteam 10 ml cu pompa ,cateodata imi pare rau ca nu am insistat mai mult dar nu vroia deloc mai ales ca el a mancat din biberon din maternitate.Oricum el nu a fost un copil bolnavicios ,mi-a facut pe la 4 luni o forma usoara de bronsiolita.
Fetelor voi le-ati dar Imuno baby,am cumparat si eu si sunt curioasa daca are vreun efect,dr mi-a spus ca nu il ajuta cu nimic decat dupa 1 an pt ca abia atunci li se formeaza sistemul imunitar.
Daca scriam mai devereme poate ne si vedeam c.valy pt ca am fost cateva zile in Mangalia la inceputul lui septembrie.
Datele noastre sunt 17 februarie 2009 Vlad Alexandru -2,300kg 46 cm ,Apgar 8,34s

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crislo spune:

Neata mamici!

Mikaela, nu eram logata, am reusit. Denis este un bebe reusit si scump. Cred ca ti s-a mai zis ca nu tb sa te deranjeze hemangionul, si Alex are la spate, pe capusor, dar nu asa pronuntat. Aaa si pe nasuc, niste pete rosii… toata lumea ma intreaba daca este racit !!Vreau sa te intreb daca pernuta alba din jurul gatului este de la scaunul de masina, sau ai cumparat-o separat? As vrea si eu asa ceva , ptr ca Alex are tendinta mereu sa stea cu capul aplecat putin spre stanga.

Vis-à-vis de alaptat, eu nu am reusit deloc sa-l alaptez pe Alex. Este de 7 ori mai usor sa tragi din biberon fata de san, drept urmare obisnuit in maternitate cu biberonul, si fiind si mic in greutate nu a acceptat sanul deloc. Multumesc lui Dumnezeu ca am avut laptic 5 luni de zile. Din vina mea l-am pierdut ptr ca am marit intervalul de stoarcere, de la 3 ore la inceput , la 4, 5,7 ore…. Cred ca daca Alex ar fi avut puterea sa traga din san as fi avut lapte si acum, ptr ca imi curgea f repede si mult, cam 200 ml la 3 ore, in 10 min.

V-am pupat , azi mama a plecat acasa si stam noi cu Alex… in plus ne pregatim bagajele ptr soare…plecam in Egipt sapt viitoare


Datele noastre sunt: George Alexandru ( George ptr ca tb sa se nasca de Sf Gheorghe), 25 Februarie, 890 de grame, 36 de cm, scor Apgar 6.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Am intrat sa va salut pe fuga,am la treaba de calcat rochia mea(si e asa de lunga si mare)pantalonii sotuluiimi plac cel mai mult,a sa va intreb ceva un remediu pentru vase sparte pe picioare sau de la ce apar ca de cand am nascut s-au inmultit si tare inestetice sunt,fugvb maine

LucaDaniel -22.10.2008

povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=5/" target="_blank"> cva1.jpg si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=16/" target="_blank">val1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Buna fetelor,scz.ca nu am mai scris dar de abia acum mi-am revenit cu pb.mea cu sanii,ma bucur sa aud numai lucruri bune despre voi si piticii vostrii.Iulia bun venit sa-ti creasca fetita mare,sanatoasa si frumoasa.Aceeasi pb.cu alaptatul am avut-o si eu cand am ajuns acasa cu pitica mea,mi-era frica sa nu scada in greutate tinand cont de faptul ca i-am dat cu bibe.in spital,dar a fost greu primele 2saptamani ca nu stia sa traga,nu manca mult,obosea dar cu cat am pus-o mai mult la san ea s-a invatat sa traga si s-a obisnuit asa ca stai linistita si cum spuneau fetele nu te mai stresa si bea ceai de chimen cu anason,eu asa am facut,din pacate laptele meu a devenit zer(am intrerupt o per.alaptatul si probabil de asta nu mai am acum)acum mancam lapte praf.Stai calma si o sa vezi ca o sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Valy, distractie placuta la nunta si botez.

Mirela ma bucur sa aud ca esti mai bine.

Fetelor vad ca povestiti de alaptat. E partea de care imi pare cel mai rau cand vad cum creste prichinduta mea si realizez ca nu va mai dura foarte mult. Noi am avut in Tg Mures parte de o doctorita neonatolog care s-a incapatanat ca piticul meu drag sa invete sa suga. Karla avea 1500 g cand mi-au dat-o prima data la san. A adormit aproape imediat. De acolo in colo a durat doua saptamani pana am ajuns sa sugem si sa mancam numai de la san. Norocul nostru a fost ca, desi eu insistam in speranta de a pleca mai repede acasa, nu ni s-a dat biberon deloc. Avea piticul doua variante: gavaj sau supt. Pana in final a ales suptul.
La noi alaptatul a adus si doua chestii mai ciudate: nu a vrut si nu vrea suzeta, si cu greu a acceptat sa bea din biberon. Si acum la un an de abea bea un biberon de apa pe zi de exemplu.
Eu am avut perioade cand nu mi-a placut alaptatul si eram convinsa ca mamicilor cu biberon le e mai usor si mai bine decat mie care stateam mai toata ziua cu bebe agatata de mine. Acum vad alaptatul ca unua dintre cele mai frumoase experiente cu fiica mea si nu va pot descrie ce sentiment am acum cand o vad cum vine singura si imi ridica bluza si isi cauta sanul.

Vai cat m-am intins cu scrisul....dar am vrut doar sa va scriu si experienta mea cu alaptatul.
Va pup si ma duc sa ma intind un pic caci tocmai mi-am terminat zacusca.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Joklk ce bn ca ai terminat-o deja, eu abia maine ma apuc de ea .

Va pupic pe toate, vechi si noi si va doresc din suflet multa sanatate voua si puiutilor vostrii.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Neatza care da o un sau mai degraba un 3 in 1 ca eu dupa 3 ore de somn si ala pe reprize sunt fressi am chef de vorba,dar nu am cu cine...poate mai tarziu

LucaDaniel -22.10.2008

povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=5/" target="_blank"> cva1.jpg si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=16/" target="_blank">val1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

fug sai fac ciorbita de pui la pui,ziceam zilele trecute de un filmulet as face un Slideshow cu esentele noastre pentru asa mi-ar trebui 2 poze una de la nastere si una cum arata acum,care doreste sa zica si ma servesc eu cu poze(daca se poate)de unde le aveti expuse

LucaDaniel -22.10.2008

povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=5/" target="_blank"> cva1.jpg si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=16/" target="_blank">val1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Buna dimineata,

Sorilea spor la treaba si sa iti iasa la fel de buna ca a mea (noi am dat gata de ieri pana azi doua borcane)

Valy, bine ca esti fresh dupa chef. Ce face Luca? Cum a fost fara tine, doar in grija altcuiva?

Pepina draga unde ai disparut iar? Vreau vesti despre tizuta noastra.

Monica oare ce mai faci? Sper ca bine atat Alex cat si tu si Claudiu si Luana.

Dalma vad ca nu mai da pe la noi....

Crislo, Ramonika, Mihaela si Iulia vad ca sunt in weekend!

Va pup ....fug sa ma ocup de bucatarie caci strengarita mea e la plimbare cu mama, si sotul meu are ora de relaxare cu jocuri pe computer

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput