Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici15

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Salutarevad ca ne inmultim pe zi ce trece asa mai da mai multa discutie va rog

bine ai venit in casuta noastra Iulia sa-ti traeasaca papusa si sa fie sanatoasa,sper sa te simti bine alaturi de noi si sa te putem ajuta macar cu sfaturi,eu una in legatura cu iesitul afara nu pot da sfaturi nu ne-am confruntat nici-odata cu asa ceva Luca imi iesea afar o data la 2-3 zile dar normal ,acum de cand ne luptam cu caninii cam de o luna iesim afara cu scaune mai moi,poate te ajuta celalate fete,iar cu nan(noi tot asta il folosim)60ml mie mi se pare destul acum sau....noi abia la 6 luni am trecut la lapte praf si beam 60ml tot la 3 ore in schimb papa piept,tu de ce nu faci ceva pentru lactatie,ceaiuri si pastile sunt noua in spital ne-au facut si injectii(nu mai stiu cum se numeau),si inca ceva lasa stresul ca inpiedica lactatia ca sa fie laptic multe lichide,somn mult si calm,relaxare ca este abia inceputul,totusi puiul tau este mare la greutate si o sa recupereze repede ce sa mai zic de fetele care au nascut pana intr-un kg,te si sper ca ti-am fost de ajutor

LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=5/" target="_blank"> cva1.jpg si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=16/" target="_blank">val1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Ramonika felicitari pentru cont,am vazut o bucata baiat ff frumusel si zambaret si tu esti o mamica frumoasa ai niste ochi

Mikaela Jo multumesc pt raspunsuri si sfaturi o sa intreb si medicul cu toate ca e cam sa vad ce imi zice,fug ca sa trezit puricele...revin mai tarziu

LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=5/" target="_blank"> cva1.jpg si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=16/" target="_blank">val1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

C.Valy iti multumesc pentru sfaturi.Incerc cat pot de mult sa-i dau lapte matern insa muls si dat cu bibe sfatuita de doctorul pediatru fiind mica sa nu se oboseasca si sa nu scada in greutate din nou.Pentru lactatie iau si eu niste pastile galacfor daca nu ma insel insa tot mai trebuie sa completam cu formula.Sunt stresata ca-mi mananca putin si nu a luat decat 60 gr in 6 zile
Daca doriti sa ma includeti si pe mine in lista datele mele sunt
Am nascut pe 13 sept 2009 ora 16 25 nastere naturala fetita cu greutate de 2550 Apgar 9 la 36 s si 3 zile

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

Multumim fetelor!

Am fost la dr si nu mai are nimic ,tratamentul a fost bun .
Iulia si noi ne-am confruntat cu constipatia de la laptele praf si imi facea la 2-3 zile kk,eu preferam s aii pun supozitor cu glicerina taiat pe lung in 4 pt ca este mai ok pt el ,termometrul este mai dur,efectul fiind acelasi,sau ii mai dadeam ceai de musetel poti atunci cand ii faci laptele sa pui 20 ml de ceai de musetel si restul apa.
Eu zic ca papa super bine 60 ml la nici o luna,eu ma chinuiam cu 60 sa manance cate o ora si abia pe la 3 luni manca mai mult cam 90ml .
Incearca sa nu il cantaresti asa de des pt ca te stresezi si iti pierzi si laptele,poate ca intr-o saptamana ia mai mult in alta mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Iulia nu vreau sa trec eu peste pediatru dar cel mai bun stimul pentru lactatia ta ar fi gurita ei. E destul de mare sa isi poata permite sa mai scada un pic de la efortul depus dar important atat pentru ea cat si pentru tine ar fi sa suga. Karla era mult mai mica ca greutate cand a invatat sa suga.
Dupa cum stiu eu sa calculez cat ar trebui sa manance un prematur, prichinduta ta la o greutate de 2380 g cu 8 mese pe zi ar trebui sa manance 52 ml.
Supozitor cu glicerina ti-as recomanda si eu pentru constipatie.
As vrea sa te rog sa nu te mai stresezi. Nu o ajuti nici pe prichinduta nici pe tine. Probabil e primul copil si de aceea esti asa agitata. Calmeaza-te. Invata sa te bucuri de minunea ta, in timp totul va intra in normal. Acum va obisnuiti una cu alta. Sunt convinsa ca te streseaza orice plans sau scancet, dar gandeste-te ca uneori plange pentru este singurul lucru care stie sa il faca, e modul ei de exprimare. Deci curaj si noi suntem aici langa tine.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Iulia scz ca ma bag si eu dar nu cred ca scade in greutate de suge sau de scade e ff putin,Luca de la 1.700 mia ajuns la 1.580 in cateva zile si a stagnat asa o saptamana fara sa suga a stat in incubator abia la o luna l-am pus la piept cand avea 2.300 pana atunci a mancat gavaj si muls(de nevoie)ca nu mi-l dadeau la piept dr prostiasa era politica spitalului...si de cantarit mai rar cum zicea si ramonika ca mai tare te stresezi,o sa creasca ea mare incet,incet u trebuie sa fii tare

LucaDaniel -22.10.2008

povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=5/" target="_blank"> cva1.jpg si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=16/" target="_blank">val1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Iulia de starile astea iti povesteam eu inainte sa nasti! Nu te lasa invinsa de stres si oboseala! Am avut aceeasi problema cu alaptarea,insa dr.noastra m-a incurajat sa alaptez.Nu te stresa daca mai scade in greutate-e normal.Pune copilul la san si lasa-l sa-si faca treaba!! Laptele baut direct din sanul tau-e minune-atat cat e!! Cu cat va petrece mai mult timp la san,cu atat va invata mai repede sa suga,cantitatea de lapte va creste si bb va lua in greutate.Prima luna e grea,dar trece-o sa vezi ce voinicuta va creste! Ai incredere in tine,mananca si DORMI.Lasa LP deoparte,sunt sigura ca nu aveti nevoie de el.Laptele tau e cel mai bun,crede-ma din suflet! Atentie si la pozitia lui bb la san-trebuie sa stati mereu fata in fata,cu tot corpul,nu numai caputul sa-i fie intors spre san,stati paralel,fata in fata.Relaxeaza-te si invata sa te bucuri de puiutza ta.Mie imi lipsesc momentele alea,m-am lasat prada doamnei panica si-am pierdut ce era mai frumos!Sa cresteti mari si sanatoase!!



Ela,mami de sufletel blond!!
Mihai creste!!
Copil zdravan, plin de viata, cu par balai si ochi albastri, ca si maica-sa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crislo spune:

Buna Iulia,

Iti recomand ptr constipatie siropelul Lass Baby. Alex al meu facea kk doar cu supozitor, acum 3 saptamani am descoperit siropul si a inceput sa faca singurel :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mai ce-mi place ca suntem tot mai multe pe aici si se discuta tot mai mult.
Asa de mult imi plac povestile cu voi!
Listulita nu stiu sa o modific . Poate ne ajuta Sheannamp iarasi.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

fetele care vreti in listuta noastra lasativa datele poate ne ajuta cineva si cu asta,ca noi,citesc intre picaturi ca fac papita pentru noi,Luca ieri a mancat de ma speriat
(mult) si azi a dat cu batu-n balta (aproape deloc)zile bune,zile mai putin bune,asta e,fug

LucaDaniel -22.10.2008

povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=5/" target="_blank"> cva1.jpg si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=16/" target="_blank">val1.jpg

Mergi la inceput