Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici15

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Valy, m-a dat gata Luca. Ce gospodar e el. il iau de ginere macar stiu ca are Karla ajutor in casa.

Crislo, un scump Alex. Sa creasca mare si sa te bucuri de el. In rest este timp sa se rostogoleasca si sa se joace cu piciorusele. Karla tarziu le-a facut pe astea, pe la 8 luni.

Diversificarea....grea poveste. Noi am inceput-o la sase luni varsta reala cu fructe. Karla nu a baut niciodata suc de fructe. Nu a vrut. Si acum bea din biberon putina apa sau ceai dar nu o incanta. A mancat destul de repede cu lingurita pentru ca mama ei (adica eu) fiind o neindemanatica nu a fost in stare niciodata sa ii dea vitamine cu seringa si i-a dat de la inceput cu lingurita. Supica la noi a fost din start mai groasa ca sa stea in lingurita. La noi ca toata diversificarea a mers repede...cam 3 luni. De la 10 luni mancam orice chiar si mancare gatita normal in casa.

Acum fiecare copil are ritmul lui, modul lui de a se adapta la lumea asta. La diversificare e important sa realizezi ca orice aliment ii dai stomacelul lui il poate accepa sau e prea devreme. Karla de exemplu la 8 luni manca capsuni ce majoritatea spun sa se dea dupa un an.

Mihaela super ca te duci la relaxare. Mai trebuie uneori. Si eu imi permit chestia asta o data pe luna.

Am scris mult acum. Va pup si revin mai tarziu.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

sa va intreb si eu ceva...copii vostri au mainile reci?Luca de iese putin afara imediat i se racesc si pe vremea asta nu mai zic cum o fi la iarna,sau seara cand doarme,dimineata(nu mereu),eu am circulatia proasta si la maini si la picioare eu si vara le am reci...dar el sa fie circulatia de vina sau doar sa-i fie frig(al meu sot zice ca ma mosteneste dar nu vrau sa ma mosteneasca asa),se poate verifica cumva?

LucaDaniel -22.10.2008

povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=5/" target="_blank"> cva1.jpg si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=16/" target="_blank">val1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Valy si Karla are manutele reci seara cand se intoarce de la plimbare si dupa ce patruleaza o jumatate de zi prin casa in patru labe. Si eu am o circulatie periferica proasta, dar ma gandesc ca e prea devreme sa vorbesc la ea ca ar fi mostenit asa ceva de la mine. Mie mi se pare normal dupa ce se tine o plimbare intreaga de bara de la carucior si dupa ce circula pe covor sau parchet sa fie rece la manute.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Buna dimineata fetelor!sau buna ziua la voi
Crislo, si eu m-am gandit si razgandit cu diversificarea si pana la urma am inceput-o. Ce e drept din ce am citit si ce mi-au mai zis cei din Ro, copilul ar trebui sa aiba 6.5 kg cand se poate incepe diversificarea. Asta e teoria!Eu am inceput cu cereale ca avea greutate mica, de fapt vreo 6.2kg cred. Acum are 6.4kg, pt ca a avut o perioada de vreo 2 luni in care nu prea vroia sa manance si atunci am pierdut mult.Trebuie sa ai rabdare si totul va fi bine. L-am vazut si eu in poze pe Alex e un scump, sa-ti creasca maaree si sanatos

Valy si Jo m-au incurajat mult sa incep diversificarea, pt asta le multumesc si le ofer un buchet mare de flori
Valy, legat de mainile reci, nu cred ca daca e cald afara si el are mainile reci ii este frig, mai degraba e ceva la circulatie. Zic si eu, dar cel mai bine sa intrebi pe pedi. Lui Dennis ii transpira mainile si picioarele, si nu conteaza daca e cald sau rece.

M-ai binedispus cu filmuletul, :"Stati ca vine Luca sa faca curatenie". A fost tare cand s-a blocat in covor si era in stare sa ridice rotobilul sa treaca. E un dulce
Tre' sa plec ca e ora de masa a lui Dennis
Va pupicesc pe toate

http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=79836

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

Buna fetelor!

Am reusit sa creez si eu un cont pe webshots asa ca .........: http://community.webshots.com/album/574801068qOtavo?start=0
Am inceput sa ii fac lapticul cu apa in care am fiert orez si a inceput sa faca kk mai tare ca sa nu va spun ca ii si place , a inceput sa bea cam 180 ml de lapte.

Foarte frumusel puiul tau Crislo.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

...are niste ochisori!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

Maine ma duc la control cu vladut la dr de familie si daca este ok ii fac si prima doza de prevenar,sunt foarte curioasa daca imi va spune ca nu mai are nimic pt ca eu nu i-am dat tratamentul copilul nemaiavand nimic.,doar nu era sa ii dau antibiotic ca ii este ei teama sa riste.
Mai nou mi-a dat trimitere la endocrinologie pt dismorfism facial pt ca i s-a parut ei la control ca tine gurita deschisa(cred ca ii ies dintisorii si de aia tine asa) voi duce luni la spitalul de pediatrie pt ca la cab .particulare nu consulta bebelusi nici macar dr la care il voi duec la cab particular nu vrea sa vada bebelusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crislo spune:

Ramonica, Vladut e dragut foc, are ochisorii tai!

Mikaela, nu pot sa vad pozele tale, imi da mesaj ca tb sa fiu membru :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Buna fetele, pe 13 sept a venit mica mea minune cu greutatea de 2550 48 cm scor 9 la 36 sapt si 3 zile.Deja avem 11 zile insa avem unele probleme.La icter a scazut f mult in jur de 310 gr si am plecat din spital cu 2380.In 6 zile a luat in greutate decat 60 grame.Nu am lapte suficient iar doctorul mi-a recomandat sa ii dau si nan 1.Insa mananca foarte putin maxim 60 gr la o masa.Diferentele de la o masa la alta sunt cam de 3 ore si atunci ca o trezesc eu.
O alta problema probabil de la laptle formula o avem cu constipatia.Iese afara numai cu termometru.
Off sunt asa de stresata, nu stiu ce sa mai fac.
Daca aveti sfaturi va rog din inima sa ma ajutati.Orice este de folos.

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze burtika

Mergi la inceput