Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici15

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

La multi ani Luana pentru opt luni! Sa cresti mare si sanatoasa!

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Buna fetele si de la noi.
Se pare ca luta mea a mancat ceva mai bine in jur de 400 440 gr.Sper sa fie indeajuns.Ieri dimineata si azi noapte am avut-o putin mai sacaita insa nu stiu daca a fost de la colici sau constipatie.Nu-i mai bag termometru ci doar supozitor nu-i prea convine ca e mai mult de munca dar am auzit ca face rani si se poate obisnui asa.In rest toate bune.
As avea o intrebare.Eu am nascut acum 15 zile si am fost cusuta(12 fire 6 afara 6 innuntru).Mi s-au scos resturile acum 5 zile si mi-a spus sa nu fac decat dus.Cand as ave si eu voie sa fac baie generala in cada cu multa apa?
Va si multumesc pentru toate sfaturile vorbel se incurajare pentru tot

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

Buna!

Iulia, eu am stat 8 zile in spital si am facut baie in cada imediat cum am ajuns acasa pt ca in maternitate erau niste jeguri de dusuri si intodeauna faceam dus pe fuga (era si frig),tot atatea fire am avut si eu dar decat alea din interior au fost resorbabile cele din ext mi le-au scos(dupa 3 saptamani de la nastere m-am intors la spital pt ca uitase sa imi scoata un fir).
Am fost la endocrinologie cu Vladut si mi-a zis ca ne vedem la 1 an pt analize pt ca acum este prea mic si arata foarte bine ,nu are rost sa il chinuim acum.
La multi ani Luana!Sa cresti mare!
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Uffff fetele iar am niste dileme.
1 Acum o ora m-am trezit cu chilotul plin de sange curat.Imi trecuse aproape de tot scurgerea dor cate ceva galbui cat sa faca fata un protejsleep.De la ce poate fi?Burta nu ma doare.
2 De azi de dimineata o schimb pe luta la o ora.O gasesc mereu uda cum naiba poate trece prin pampers?Eu zic ca il pun bine ca pana acum nu am avut probleme?
3La cat timp sa ma mulg si eu ca de obicei ma mulg can simt ca e pieptu mai tare altfel imi iese f putin.Ce idee aveti?
4Lu luta ii cam curg ochisorii sau are udrori.cu ce sa o spal si eu?Ceai de musetel e bun?
5 I-au aparut niste pete rosii pe ea(nu bubite) cam pe tot corpul de la ce ar putea fi?Hainele i le spal la mana.Acum am respalat toate hainele si i le-am clatit in 4 ape apoi i le calc.Daca nu e de la asta de la ce poate fi?
6 un copil de 2 sapt si 1 zi cam cat sta treaz?Azi mi-a stat treaza zam 2h 30 m.Nu ma deranjeaza din contra imi place dar nu e cam mult?este ok?
Poate ma ajuta si pe mine o mamica mai experimentata.Va.
Ma duc sa reverific daca este iar uda.Offff si am epuizat toate rezerva de haine ca restul sunt intinse pe culme.Ce sa ma fac?
Ramonika multumes de raspuns

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

Iulia,in legatura cu alaptatul cred ca faci bine ca te mulgi cand ii simti grei ,nu mai stiu daca mananca de la san sau biberon ,dar daca mananca de la san sa ii lasi si ei sa traga ceva sa nu mulgi tot.
Ochisorii eu ii sterg cu ser fiziologic (asta il poti pune si in nasuc)de la coltul exterior al ochiului spre interior,cu fasa sterila separata la fiecare ochisor .
Daca trece prin pampers poate este nevoie sa treci la nr 2 ,incearca si asta.
Avand in vedere ca ai nascut de nici 3 saptamani eu zic ca este normal sa curga si sange ,intreaba dr daca vezi ca este hemoragie care nu se opreste.
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

Am uitat 2 chestiuni: cand ii apareau bubite lui Vladut m-am gandit ca este de la uleiul cu care il trageam si de atunci il trag numai cu ulei de masline inainte de baita ,si il mai tamponam cu vitamina A solutie,eu rufele le spal la masina cu Persil Sensitive si nu am avut probleme,(am spalat cu Ariel si i-au aparut bubite).
In legatura cu dormitul fiecare copil are programul lui ,daca nu ii este somn ,..................(al meu daca sta treaz 2-3 ore este asa de marait apoi,nu ma mai inteleg cu el),cand iti adoarme doarme mai mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Ramonika.de mancat mananca de la biberon deasta nu stiam cand sa ma mulg.Program de somn nu are unul fix.Cand mananca si doarme imediat cand dupa ce papa se gangude de numa numa.Insa nu intr-un anumit moment al zilei\noptii.

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Mikaela si la mine vasele sunt tot sus nu se vad la fusta(nici nu prea port)nu sunt foarte vizibile dar ce ma deranjeaza este ca se inmultesc si as face ceva sa le stopez,sa nu mai apara...au inceput sa apara in timpul sarcinii,am zic ca din cauza ca m-am ingrasat 10kg....dar vad ca nui asa am ajuns iar la 43 kg(inainte de sarcina aveam 40kg) si ele tot apar

eu marul i l-am dat crud dat prin robot sau razatoare de sticla,il amestecam cu morcov apoi cu banana(eu i-am dat de la 7 luni cam toate fructele,chivi,struguri si cu samburi si fara)nui dau portocala ca se irita la fundulet(nici eu nu mananc)

LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=5/" target="_blank"> cva1.jpg si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=16/" target="_blank">val1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Iulia cum au zis si fetele termometrul creeaza dependenta,asa ca e mai bine fara mai bun spozitorul nici ala prea mult ca se poate invata

Baie ce cuvant minunat...eu am facut baie abia dupa o luna cand am ajuns acasa din spital asa in spital dus(atata cat ne perminteau conditiile)eu am facut cezariana nu am avut decat 2 ate de scos(o norocoasa)restul s-au topit,si la cateva zile(cam o saptamana dupa ate mi-au dat voie sa ud operatia),eu stiu la u eu zic ca sa mai astepti macar 2-3 zile ca-ci 5 mi se par putine
Raspuns:1-daca sangerarea continua consulat pentru siguranta ta un dr,cu toate ca organismul tau inca este in perioada de curatare...2-o marime mai mare si noi mai patim asa dar noaptea depinde si cate lichide consumam pe zi(noi nu schimbam pampers noaptea decat la urgente)...3-muls de cate ori este nevoi dar prin muls(parerea mea)laptele tau se va termina mai repede,se vor infunda canalele...si gata...4-ceaiul de musetel nu este recomandat pentru ei asa mici ser fiziologic(cum a zis si Ramonika),noi am avut probleme mai mari cu ochisorii se lipeau noapte si dadeam cu canamicina(pe raspunderea mea si a farmacistei)fff putin seara inainte de culcare...5-bubite de la caldura pot fi(noi facem ff des),de la mancare ,eu hainutele lui le-am spalat mereu la masina cu detergentul nostru si balsamul nostru(numai pe ele separat)si de calcat le-am calcat(numai cele care stau pe piele)pana acum...6-nu mai tin minte nu pot raspunde

LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=5/" target="_blank"> cva1.jpg si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=16/" target="_blank">val1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Iulia,
1.timp de sase saptamani dupa nastere sangerare poate persista, de aceea e indicat doar dusul si nu baia in cada.
2.Faptul ca o gasesti asa des unda, ori nu e bine pus pampersul, ori ii sunt deja prea mici.
3. Ar fi indicat sa te mulgi cat mai des pentru a stimula lactatia, de exemplu la trei ore asa cum ar trebui sa suga prichinduta.
4. Pentru ochisori doar ser fiziologic, daca persista du-te la oftalmolog.
5. Petele pot fi de la detergent. Eu pana la noua luni am folosit detergent pentru copii, "Dermalin" se gaseste la Sensiblue.
6. Ar trebui sa cam doarma 20 de ore pe zi.




Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput