Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Veronica, eu m-am interesat la mai multe cabinete din Cluj si pretul este undeva la 100 lei / ecografie.

Nu vreau sa fiu deloc ironica, dar esti foarte "optimista" in legatura cu ecografiile in regim gratuit... din cate am inteles eu, n-ai sanse sa faci asta decat daca iti gasesti un medic care sa te cheme la consultatii in spitalul in care lucreaza, si nu in cabinetul sau particular... Exista, intradevar, si calea anevoioasa a trimiterilor medicale si a statului cu orele prin spitale sau policlinici de stat... Dar ai si dezavantajul aparatelor, care sunt mai performante in cabinetele particulare, al pierderii timpului, al tratamentului nesatisfacator din partea personalului medical...

Mie doctorita de familie, intreband-o daca nu pot face ecografiile gratuit, mi-a raspuns cam asa: "ba da... dar numai "sarantoacele" fac asta... si vei fi tratata ca atare" ... mi-a venit sa plang de furie. Si nu pe ea, ci pe tara de mizerie si coruptie in care traim.

Si mi-am dat seama ca decat sa ma incapatanez, din ideologie, sa nu dau 100 de lei pe o ecografie... si sa stau cu orele prin spitale, ca sa fiu tratata ca o "sarantoaca" (doamne, ce urat si umilitor suna termenul asta!), mai bine ma scutesc de frustrare si suparare si merg la un cabinet privat, sperand intr-un tratament atent si profesionist...



Carla 6+

Blog de bebe

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Vai Carla... de-ai stii cat de mult iti impartasesc ideile, frustarile, si ciuda asta pe un sistem de sanatate care ne face sa ne simtim ca niste cersetori atunci cand avem tot dreptul sa beneficiem de niste servicii pe care, la urma urmei le platim in fiecare luna.

Eu sunt atat de revoltata in general, pe sistemle publice romanesti, incat nu ti-as putea descrie de cate ori era sa fac efectiv crize de nervi pt ca am fost tratata in vreun fel asau altul de cei care in mod normal ar trebui sa stea la dispozitia noastra.

Dar in ceea ce priveste sarcina, sunt perfect de acord cu tine: mai bine mergi la privat, ca sa fii sigura ca medicul chiar te baga in seama si te ia in serios (cu toate ca si in acest caz pot aparea "surprize")

In ceea ce opriveste cezariana, inca nu am vorbit cu doamna doctor despre asta. Cand voi sti si eu mai multe, cu siguranta te voi informa.

Pentru celelalte gravidute din Bucuresti care vor un medic mai ieftin, stiu eu de la cineva de o domnisoara doctor rezident de la Univerrsitar de care am auzit numai si numai de bine. Am o prietena care merge de vreo 4 ani la ea si nu i-a pretins niciodata nimic. Daca se simte rau sau ceva nu e in regula, o poate suna la orice ora, e foarte draguta si deschisa. Prietena mea nu a avut nasteri si nici nu e gravida, dar a spus ca vin multe gravidute la ea si cu toate se poarta foarte frumos. Daca e cineva interesat, puteti sa-mi spuneti, si o sa cer numele complet si nr. de telefon. Eu o stiu de Ala, acesta fiind prenumele doctoritei. Prietena mea asa zice cand merge la gine: tre sa ma duc la Ala

Va pup!

Mira 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Buna burtici. Ma primiti si pe mine in grupul vostru? Sunt o burtica de 5+. Prima mea sarcina, aproape 30 de ani.
UM=09.08.2009
DPN=16.05.2010

O sa va citesc din urma sa fiu sigura ca nu am pierdut nimic. Si poate ma trece si pe mine cineva in listutza. O zi usoara si fara gretzuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns murica spune:

Revin la mesajul meu de pe pagina 2 care a fost moderat si s-a afisat mai tarziu



Va intreb si eu ceva: stiti care sunt dimensiunile fatului in functie de perioada? Puiul meu la 6 saptamani si 2 zile avea 0,31 mm, in conditiile in care am citit pe la voi ca ai vostri au 0,6-0,8 mm. Exista reguli clare?

De asemenea, am citit ca din saptamana a 8-a incepe osificarea si trebuie sa avem grija de dintii bebeului luand FLUOR. Aici se dau comprimate de la doctor, prietena mea care a nascut in mai a luat de-a lungul sarcinii. Eu voi incepe sa iau ca e bun atat pentru mine, cat si pentru bebe. Voi ce parere aveti?

pupici

Murica 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Anamaria, bine-ai venit! Sanatate si sarcina usoara!

Murica, am cautat de curand, pe net, tabele cu dimensiunile embrionului / saptamani... dar , vorba aia: cate situri, atatea valori. La fel si cu medicii, fiecare probabil interpreteaza dimensiunile intr-un mod propriu... eu zic sa nu-ti faci niciun fel de griji, de vreme ce medicul nu a facut nicio observatie pe tema asta.
In privinta fluorului si a altor elemente, eu te-as sfatui sa incerci sa iei cat mai multe din substantele necesare organismului din alimentele "vii", naturale... ceea ce mi s-a spus mereu, si am citit si pe siturile de profil, este o permanenta contraindicatie de a lua noi, de capul nostru, suplimente... mai bine discuti cu medicul inainte de a lua vreun medicament, s-ar putea sa nu iti faca niciun rau dar s-ar putea, totodata, sa nu fie benefic sarcinii, daca nu ai carente... Ar fi pacat sa faci mai mult rau decat bine...

Mira, mi-am promis sa gandesc pozitiv in aceste 9 luni, altfel as scrie zeci de pagini cu frustrarile mele legate de "statul roman" si toate institutiile sale, de la cele medicale, la invatamant, protectie soaciala, finante, orice!



Carla 6+

Blog de bebe

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Vad ca unele dintre voi deja stiti cat de mari sunt maslinutzele voastre. La cate saptamani a fost asta? Eu prima eco am facut-o la 4s si 5 zile, si se vedea doar sacul. A zis doctora sa stau linistita ca e inca mic, si nu se vede embrionul, si sa revin peste 10-14 zile, cu o lista luuuunga de analize facute. Probabil imi zice atunci? In afara de acid folic nu mi-a dat nimic. Iarasi, probabil dupa analize, ma gandesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Mira, felicitari pentru prima "fotografie " a lui bebe...

Veronica, vad ca ti-au rasp deja fetele...Eu am preferat privatul de la bun inceput in sarcina trecuta , iar acum nu voi face exceptie, cu toate ca dau bani in plus macar sunt tratata omeneste..

Discoria, pana acu cateva zile chiar manancam de 3-4 ori pe zi ce pofteam. De ieri insa au aparut greturile , incerc sa mananc putin si des, mai ales fructe. bebe din burtica are nevoie de vitamine si minerale ..

Carla, nu esti singura "frustata " nu numai pe sistemul medical din tara noastra ..De multe ori am cochetat cu gandul plecarii, dar nu am avut curajul necesar. Sper ca intr-o zi, cat mai curand sa reusesc sa plec impreuna cu copiii si sotul.

Ana-Maria, bine ai venit!!! Sarcina usoara si bebe sanatos!

Murica, dimensiunea embrionului depinde de ziua in cae ai ovulat. Desi se poate sa ai acelasi DPN ca alte fete, totusi bb din burtica sa fie mai mic din cauza ca nu ai ovulat la 10-14 zile, ci la 20 de zile Aici nu se da flour la femeile gravide..




Cristina, 5+ si mamica de Mihai-Daniel (30 iulie 2008)



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cordelia spune:

Buna ziua fetelor,


ma inscriu si eu in randurile voastre - se pare ca s-a prins si de noi o liniutza mica si simpatica! se anunta ca am fi in 7 saptamani!!

Nu am nici un simptom, nu imi este rau, nu am greturi/ pofte sau alte asemenea lucruri si mi-e putin groaza din acest motiv sa nu fie ceva in neregula

in rest, marti mergem la dr sa vedem ce ne spune si cum suntem si sper sa revenim cu vesti bune!
pana acum stiu ca ar trebui sa nastem pe 4-5 mai! Doamne ajuta!


va iau din urma sa citesc ce s-a mai scris si va doresc burtici usoare si sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns murica spune:

Despre ovulat, eu aveam un CM la ceas si vreau sa va spun ca stiu cand a fost exact ovulatia (din cauza de secretii specifice) si la o zi de la ovulatie mi-a fost foarte rau (banuiesc eu cand s-a fecundat outzul).
Cat despre fluor, Romania e tara cu foarte multe pb dpdv al dintilor si vad ca in continuare nu se face nimic. Nici eu nu am scapat, genetic familia mea are pb cu dintii, eu merg des la medic pt a tine sub control orice pb cat de mica si nu vreau sa aiba aceeasi problema si puiul meu.
Oricum voi intreba si medicul ginecolog despre fluor, dar despre „luat substantele necesare” din ceea ce mancam, sa fim serioase... la cat de poluate si de artificiale sunt toate fructele, legumele si in general produsele nu ma pot baza pe ele.

Pupici si mai vorbim

Murica 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanik09 spune:

Fetelor, referitor la discutia public vs. privat.

E adevarat ca la privat dam ceva mai multi banuti si suntem tratate decent, dar nu extraordinar, decat cu anumite exceptii.. astept sa ma contraziceti.

Totusi, va pot spune ca eu cunosc cazuri de fete insarcinate care nu s-au sfiit ca cineva le va putea numi intr-un fel jignitor si s-au dus sa-si ceara drepturile.. au facut ecografii in spitale, avand trimitere de la medicul de familie. Mai nou, in maternitatile din tara s-au primit f multe donatii de la banca mondiala si s-a donat aparatura chiar f buna.

Asa ca de ce sa nu profitam ? Nu mergeti unde va da trimitere dr de familie "automat", interesati-va de la cunostinte, prieteni, uneori de pe forumuri care sunt spitalele sau policlinicile mai dotate si cu dr profesionisti si cereti trimitere exact acolo !

Aveti acest drept ! Eu am lucrat si lucrez cu sistemul de sanatate, am vazut "n" spitale, in special maternitati, si va spun sincer ca daca stiti unde sa mergeti, adica daca va interesati bine inainte, s-ar putea sa fiti placut surprinse.

Repet, asta o stiu din proprie experienta, din experienta matusa-mii care tocmai a nascut si a facut absolut tot ce trebuia in sarcina in sistem public, la fel si o prietena f apropiata care isi face totul cu trimitere de la medicul de familie.

Intentia mea nu e sa intru in polemici, pt ca numai despre asta am scrie, stiu cum sunt vazute cele 2 sisteme ! Am dorit doar sa fac o recomandare sufleteasca pentru familiile cu posibilitati limitate. Pentru cei care isi permit sa mearga la privat, si asta este f bine ! Nu incerc sa tin partea cuiva, ci doar sa-mi spun parerea.

Aaa, a venit week-end-ul !

7+

Mergi la inceput