Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

neata
sunt si eu la raport
in sfasit, cred ca am un simptom...cand stau pe o parte, pe partea dreapta, simt....nu stiu exact cum sa descriu caci nu sunt crampe....si o oarece apasare in jos
asa ca ma mut pe partea stanga, sau pe spate...partea rea e ca nu mai pot sa imi tin sotiorul in brate

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lea03

merci mult, cristina 26, ptr urari si incurajari. Sper sa fie bine. daca este un hematom nu este asa grav?


in unele cazuri se poate resorbi...

Cristina, 5+ si mamica de Mihai-Daniel (30 iulie 2008)



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Offf... subsctiu si eu la clubul mamicilor cu greturi...

Se pare ca ucuria mea de a nu avea probleme a tinut 7 saptamani, iar ulramtoarele va trebui sa ma "bucur" si eu de "beneficiul" dietei fortate, din cauza raului...

Ieri am avut o stare permanenta de greata, insa suportabila. Dupamiaza, ajunsa acasa, mi s-a facut rau instant (fara sa fi mancat greu, fara sa-mi fi fost foame, fara sa fi simtit niciun miros)... intr-un final, dupa multe minute de fortari, am vomitat... si ce rau mi-a fost! Azi noapte la fel... astazi merg inainte cu senzatia permanenta de rau si greata... nici nu mais tiu ce sa mananc! []

Apropos de alimentatie, cumnata mea (care e mare adepta a alimentatiei naturiste), mi-a recomandat sa consum pe parcursul sarcinii polen/laptisor de matca si capsule de ulei de peste, in locul Elevitului sau a altui supliment de vitamine (deocamdata nu mi s-a prescris nimic, pentru ca inca nu mi-am facut analizele)... Cumnata mea, care e mamica a trei fetite (dintre care doua sutn gemene) perfect sanatoase si pline de energie, sustine ca din aceste 2-3 substante organisumul ia pentru bebe mai mult decat din clasicele vitamine... si ca sunt mult mai benefice pentru organism... Eu am inceput sa caut pe net informatii, dar n-am gasit mare lucru, momentan... Stiu ca uleiuld e peste e sanatos oricand, pentru Omega 3 si Omega 6... dar polenul, respectiv laptisorul de matca? Nu au contraindicatii in sarcina?



Carla 6+

Blog de bebe

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Sunt in extaz!!!!!

Azi am fost prima oara cu puiut mic la "fotograf" si am scos si prima poza. E adevarat ca deocamdata nu se vede decat saculetul, insa la 4 sapt si 5 zile nici nu prea are ce sa se vada altceva. E bine pozitionat, si e unul singur (imi era oarecum frica sa nu fie doi, pentru ca am muuulte cazuri in ambele familii, si nu stiu cum m-as fi descurcat cu doi din prima). Oricum,ideea e ca bb e bine, iar mami si tati sunt fericiti pentru ca s-au "intalnit" pentru prima oara cu puiul lor. Mai urmeaza o eco in 2 sapt

Va pup si va doresc o zi fara simptome neplacute

Mira 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanik09 spune:

Mira, felicitari ! vai, ce ma bucur cand aud vesti bune ! sa fii linistita, totul va merge bine si mai departe. oricum, cred eu ca daca ti-ar fi spus ca ai gemeni, tot te-ai fi bucurat, asa-i ?

ti-a recomandat dr ceva tratament cu utrogestan sau elevit ?

pupici la burticutza !

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Roxana, normal ca m-as fi bucurat. Da-ti seama!! Atata ca temerile mele s-ar fi dublat si ele.
In ceea ce priveste pastilutele, mi-a zis sa iau in continuare acid folic. In ceea ce priveste utrogestanul, nu mi-a spus nimic. Am intrebat de vitamie si m-a sfatuit sa nu iau deocamdata, mai ales ca nu am facut inca nici analizele. Mai mult decat atat, mi-a zis ca ea e mai degraba adepta unei diete sanatoase si diversificate, decat a vitaminelor, si spunea ca nici ea n-a luat vitamine in sarcini. Mi-a recomandat sa le iau doar in momentul in care apar ceva carente.

Pupic dulce

Mira 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

fetelor cat costa o ecografie ?
caci nu cred sa mai fie fonduri si pt mine...desi platesc de ceva ani asigurarile

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

veronica, eu am dat 150 RON la Dacia Medical Center. Bine... in pretul asta probabil ca intra si consultatia. S-ar putea in alte parti sa fie si mai ieftin... ma gandesc eu...


Mira 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanik09 spune:

mira, e corect ce spune dr. ta. eu personal sunt cam anemica si slaba si de asta mi s-au dat elevit.

veronicach, cum adica sa nu existe fonduri ? dr de familie trebuie sa-ti dea trimitere si sunt multe centre care fac ecografii, nu trebuie sa incerci doar la unul si sa te dai batuta. si inca ceva, f importnat : analizele pt gravide sunt gratuite, mai putin papanicolau - mie asa mi-a spus ginecoloaga - sa obtin trimitere de la medicul de familie ( imi face analiza de secretie, cultura col, dar pap-ul il platesc).

in fine, in caz ca nu reusesti asa, eu dau pe eco 70 de lei in sistem privat. sper sa nu fie cazul - mai insista ! e pacat sa dai banii daca poti sa nu-i dai.

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

la polizu e 50 ron o eco vaginala, iar abdominala 40.
la privat cred ca este mai scump
eu azi nu am mancat nimic pana la aceasta ora, ma gandesc ca nu e bine asa, dar nu imi este foame si am avut atata treaba ca nici nu mi-a stat gandul la mancare. in ultimele zile am ajuns sa mananc doar o data pe zi. deci, voi cum faceti sa aveti pofta de mancare?

mamica de fetita si 5s+

Mergi la inceput