Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

ce mult ma bucur pentru tine Roxi... abia astept sa vad si eu ca bb e acolo unde trebuie. presupun ca macar atat voi putea vedea pe eco la 4 sapt si 6 zile, nu? Manine dimineata... prima intalnire cu puiul meu... Sper sa fi cu happyend, dar si cu "To be continued" O sa va comunic tot.Doamne ajuta!!!

Mira 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Mira, la 4 sapt si 6 zile, se vede sigur sacul ovular....Bafta si te asteptam cu vesti bune

Apropo de griji...eu sunt de parere ca cu cat stii mai multe cu atat te ingrijorezi mai mult. E normal sa fim ingrijorate, atata timp cat stim ca se poate intampla orice. Tot ce ne ramane e sa avem grija si sa speram ca totul va fi bine. Stresul e cea mai grea boala si face rau atat mamicii cat si bebelushului.

Roxy 7+


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

corpul galben e sa zic asa, antecesorul placentei.pana la o anumita varsta a sarcinii, placenta nu este formata, iar outul est fixat in acest corp galben (cred).dc e vreun medic pe aci, sau careva mai documentat, sau careva care a googalit, sa ma corectati de nu zic bine.

Paula si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata!!

Pe mine ma chinuie si azi greturile, dar parca nu asa rau ca ieri..

R.Cata, bine ai venit!! sarcina usoara si bebe sanatos..

Discordia , eu ii fac lui Mihaita gris cu lapte si, din cand in cand mai mananc si eu.

Roxanika, imi pare rau de patania cu masterul..Oricum burtica incepe sa se vada si din cauza ca sarcina presupune un anumit grad de "balonare"..

Alesico, corp galben e numit " restul" dintr-un folicul de Graaf (care elimica ovulul ) si care in cazul in care fecundatia are loc va secreta progesteronul necesar mentinerii sarcinii in primele luni, pana la formarea placentei.

Mira, eu o sa nasc prin cezariana. Asa am nascut si prima oara din cauza de prezentatie pelviana. EU , daca s-ar fi putut as fi nascut vaginal cu epidurala...Recuperarea dupa cezariana este mult mai dificila decat dupa o nastere naturala si, daca nu ai pe cineva sa te ajute in primele sapt dupa oeratie iti va fi greu.

Roxy, ma bucur ca sunteti bine si tu si bb ..

Lea, bun venit!! Sa ai parte d eo sarcina usoara pana la capat si de bebe snatos..Poate fi un hematom..

Cristina, 5+ si mamica de Mihai-Daniel (30 iulie 2008)



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lea03 spune:

merci mult, cristina 26, ptr urari si incurajari. Sper sa fie bine. daca este un hematom nu este asa grav?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

LEA bine ai venit !!! Iti tinem pumnii sa fie totul bine cu bebelusul tau ![

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauriciu spune:

Neata, prezent la cafea!
Desi fara cafea ca am o greata, ca si ideea de apa imi face rau.
Nu am vomat deloc pana acum, dar azi nu stiu daca mai scap. Era s-o comit in tramvai. Naspa. M-am dotat cu o punga in geanta, in caz ca....
Bun venit, Lea si Cata. Sarcini usoare, la termen si bebei perfecti va doresc.

Despre nastere, parerea mea este ca nasterea vaginala e cea mai buna optiune, si fara urmari. Si apoi...cineva ar putea vrea sa faca cezariana de frica durerii la nastere. Dar durerea de dupa? Durerea unei operatii? Refacerea care dureaza saptamani intregi?
Dupa o nastere vaginala, doare zona(doare rau), dar apoi...in cateva zile dispare orice durere. Si, f important, in cateva ore esti pe picioare, mergi, functionezi aproape normal.

Eu una, sfatuiesc pe oricine sa nasca vaginal.

pupici la burtici!
Lea, sper sa nu fie nici o problema cu bb al tau si sa decurga lucrurile normal in continuare.

laura






Laura - mami mandra de Raduc frumos si viitoare mami de...sa fie baietel....sa fie fetita....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Buna dimineata, mamici!

R.Cata, Lea, bien ati venti printre noi! Sa va dea Dumnezeu sanatate si voua si bebelusilor din burta... Lea, din pacate eu nu ma pricep deloc la chestiuni medicale,d ar iti tin pumnii si iti urez din suflet sa nu ai complicatii si sa treci de perioada aceasta mai delicata... Chia daca medicul e reticent, nu abandona "lupta", fii optimista, ai grija de tine si de bebe si nu te gandi la nimic rau...

Mira, daca aflii mai multe informatii privind posibilitatea de cezariana te rog sa imi spui si mie... si eu am uter retrovers si, din pacate, am citit ca nu e un motiv pentru a ti se face cezariana, dar si eu imi doresc sa nasc asa... si sunt in cautare de "motive"...



Carla 6+

Blog de bebe

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns murica spune:

Salut fetele
Bine ati venit noi gravidutze!

Va intreb si eu ceva: stiti care sunt dimensiunile fatului in functie de perioada? Puiul meu la 6 saptamani si 2 zile avea 0,31 mm, in conditiile in care am citit pe la voi ca ai vostri au 0,6-0,8 mm. Exista reguli clare?

Pupici

Murica 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanik09 spune:

Neata tuturor !

lauriciu, ne luam de mana ! la mine de ieri au aparut greturile mai puternic.. nu am vomat pana acum, dar daca continua in ritmul asta, nu stiu cat ma mai "abtin". am observat ca daca stau intinsa trece, la fel si daca mananc.

lea, bine ai venit si multa sanatate tie si bb-ului din burtica ! sa fii sigura ca ramai la odisee pana la 40 de saptamani !

mira, asteptam noutati de la doctor ! sa ne spui si noua ce ti-a zis.

eu am diseara control.. cu eco, tot.. sa ascultam bataile inimii si ce ne-o mai spune... avem emotii, tot familionul !

7+

Mergi la inceput