LMA-Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007(333)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Annisia, hai mah, nu ti-e dor de noi nici o secunda?

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Trebuie sa ies din nou!!!
Revin dupa ce o iau pe Daria.

Va mai las o melodie tot cu dragul de Morten:
(nu mai embeduiesc ca oricum nu merge).

www.youtube.com/watch?v=eUB9Rq8FcEQ" target="_blank">A-ha-Summer moved on

O zi frumoasa va doresc!!!



-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)
13+

Fericirea este o optiune. Alege-o!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Buna dimineata,

Urez o zi buna gradinarilor si scolarilor, sper sa se elibereze bancuta mamicilor, chiar ffff repede.


Parerile sunt impartite in ceea ce priveste gradinita, si eu as prefera sa socializeze Cristi cu alti copii mai mult, de cand a fost la tara a ramas destul de retras, se joaca cu copilasii din parc, dar nu mai imparte jucariile cu ei......parintii oricum sunt alaturi de copii lor, nu cred ca este suficienta o astfel de socializare....dar parerile sunt impartite... important este sa ii fie copilului bine, iar mediul in care este sa fie cel mai bun pentru el.

Mediul in care traieste are o mare amprenta asupra lui, mult mai mult decat ne inchipuim noi.....nici la scoala uneori nu nimeresc intr-un mediu ok......dar asta este alta poveste.





Cecilia si Cristian Matei[/b][/red](07.09.2007)


asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Erina


Carpatina,ma gindeam ca ma infierezi ca sunt prea pretentioasa, ca unele lucruri nu am cum sa le schimb dar am fost placut surprinsa de sustinerea ta.


Erina, nu sunt eu bau-bau-ul grupului (Sabina e )

Nu-i gasesc nimic rau in a avea pretentii atunci cand eforturile-ti sunt la randul lor pe masura. Cu totii le avem.. iar eu nu fac exceptie de la regula.. ba chiar sunt in plutonul fruntas

Referitor la asteptarile pe care tu le ai vis-a-vis de gradinita, am fost doar surprinsa ca nu ai pus intrebarile respective inainte de a decide sa o inscrii. Ai presupus ca exista.. si asta e in contradictie cu meticulozitatea pe care eu am perceput-o la tine. Era doar o mirare si nu un repros.

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

n-am timp nici sa mor, dar Erina, te sfatuiesc cu toata buntataea de care sunt in stare la ora asta sa NU mearga la gradi cand se naste fratiorul/surioara....

BOLI!!!

(scuze, sunt mega grabita)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata. Acusica intru intr-o sedinta, dar sa va raportez despre copii. Alex nu e stralucit, fara novocalmin nu prea tinem febra in frau. Sa vedem ca acum a luat numai paracetamol. A acceptat ok zinnat, sper sa vedem si efecte, mai ales ca are si o otita usoara. Andrei e bine, in sensul in care nu mai face febra, dar mai are putin muci si mai tuseste dimineata.

Gata, fug la sedinta si revin.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Ok... si despre gradinite. S-ar putea sa dati cu rosii dar chiar nu ma afecteaza chestia asta. Va spun parerea mea obiectiva (zic eu)dupa ce am trecut atatia ani prin gradi, in sistem privat si de stat.

So... Earth to mamicile de pe bancuta (rezidente la Romanica noastra draga si scumpa, ca nu ma amestec in bancutele de pe alte meleaguri, ca nu stiu despre ce e vorba). Gradinitele particulare sunt o afacere ca orice alta afacere. Si inca una extrem de banoasa si "facila". Si scopul unei afaceri este profitul. Profitul se obtine printr-un anume grad de satisfacere al clientului, drept pentru care se presupune ca odraslele parintilor cotizanti sunt tratate bine (orice o fi insemnand asta), ca altfel se supara mami si-si ia jucaria si si-o muta la alta gradinita-afacere. Daaar, ca orice lucru romanesc, marketing-ul sa traiasca! 10% adevar si 90% vorbarie goala. Daca putem sa furam, o facem cu siguranta. Din pacate cazurile ca cel al Erinei nu sunt izolate. Ferice de parintele care nu asista la astfel de scene. Si tot din pacate, sunt majoritare cazurile in care parintii n-au cum sa rezolve problema supravegherii copilului mic decat apeland la gradinitele particulare.

Ce e totusi de facut. Ca orice afacere, relatia intre mine si gradinita este statuata intr-un contract. In care gradinita promite marea cu sarea iar eu promit sa platesc pretul cerut. Deeeci, faceti gradinita sa inteleaga ca respectivul contract este bilateral si obligatiile sunt de ambele parti. Discutia cu directorul/directoarea este vitala in momentul in care constati ca ceva nu merge bine.

Acum nu zic ca e musai-musai sa fie probleme peste tot. Mai functioneaza si dictonul "omul sfinteste locul". Dar din pacate oamenii astia care sfintesc locul sunt din ce in ce mai rari, mai ales in sistemul privat. Si da, eu sunt adepta sistemului de invatamant de stat, la orice nivel ar fi el.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Sabina, ce frumoasa e Sofia scolarita!

Greieras, deci m-a topit cretulina ta cu ochi albastri!

Erina, e corecta atitudinea ta! Si da, intr-adevar e important sa stii ce si cat a mancat copilul ca sa stii cum sa actionezi acasa! Asta cu schimbatul gradinitei nu eu o spusesm, cred ca Yaia! Nu stiu daca asta e solutia, banuiesc ca ati ales-o dupa lungi documentari! Cred ca pur si simplu o exprimare a nemultumirilor, temerilor si evetualelor propuneri e suficienta deocamdata! Si de urmarit daca intervin schimbari!Si eu sunt de parere ca beneficiile sunt uriase, nesperat de mari, fata de asteptarile mele!Ma bucur ca ai reusit sa vb cu educatoarea, e un prim pas important.

Roxana, sper ca sint mai bine copiii azi! Of!

Eu sint tare multumimta si linistita! Cand vad ce se bucura deja in fata gradinitei, cu cata dezinvoltura se misca pe acolo, e deja ca la ea acasa, azi iar a intrat in grupa si a raspuns salutului in engleza, am fost tare mandri, iar Luca a executat rapid 2 roata tiganului, provocand veselia si admiratia Sarei!E minnat baiatul asta cata voie buna degaja. Apoi Sara s-a asezat langa Luca, cuminte la masa si radea fericita!
Asa da sa incepi ziua….
Aaa, azi nu i-am mai pus pampers, sper sa ne obisnuim si acolo fara!

Eu consider ca nu exista reteta universal valabila pt toti copiii, gradi vs bona ori gradi de stat vs gradi privata! Sunt convinsa insa ca fiecare a ales pt copil o anume varianta luand in considerare o multime de factori, particularitatile copilului, varsta, situatia materiala si atatia multi altii! Nu cred ca asteapta nimeni de aici vreo confirmare, dar indiscutabil, impartasirea experientei nu poate fi decat benefica. Mie una mi-au prins bine sfaturile voastre pertinente!


O zi minunata tuturor!

la Multi Ani sarbatoritilor zilei!

Si da, Annisia, tu chiar nu mai dai niciun semn?

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007) si bebe mic 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

La multi ani Maia de mami Missy!

La multi ani Tudor Constantin de mami urmychance!

La multi ani Nathan de mami Taby

si la multi ani!mami Aniast

Am admirat-o si eu pe frumoasa si gingasa Doris. Bine ai venit pe lume!


Sabina, ii dorim mult succes Sofiei in primul an de scoala. Pupam si pe Gheorghe!

Legat de gradi, o sa o inscriu pe Antonia pentru la anul, deci va avea fix 3 ani la o gradi de stat din cartierul nostru care are referite f bune. ma gandeam sa o dau si de anul asta la o gradi particulara, dar pana la urma o sa stea cu mamaie. Are prietenele ei in parc cu care se joaca asa de frumos si dimineata cand merge cu mamaie si dupa-amiaza cand merge cu mine. E o scumpa si toata ziua ne pupacim si rasfatam. Luni a fost si ea cu mamaie la festivitatea de incepere a scolii unde invata nepotii mei - baietulul clasa a 4 a si nepotica prima zi de scoala, si a fost tare incantata. In rest ma ajuta la gatit, imprastiat faina pe masa din bucatarie, cand facem prajituri sau pizza.

Am vazut ca mai multe mamici scriau de cruste pe capul copiilor. Si Antonia a avut ceva asemnator- niste cojite crem-spre maro. La noi au trecut dupa aplicarea uleiului de migdale dulci cu 5-10 min inainte de spalatul pe cap, cand clatiti, se duc si ele. Uleiul il gasiti la plafar. Cojitele i-au aparut cand am spalat-o cu Klorane bebe, deci eu ma gandesc ca e de la el.





Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

Of erina imi pare rau. Si eu stau si ma gandesc ca habar n-am cum se poarta cu ei sau daca mananca, daca face la olita, daca doarme/ mi se toarna aceeasi placa mereu: a dormit, a mancat totul e f bine. numai ca atunci cand il iau la 4 e cam flamanca si mereu ii duc cate ceva de papa. in rest nu pare speriat, asa ca trebuie sa sper ca e totul ok.

de plans s-a mai potolit, s-a lipit de o doamna tinerica careia ii place de el si are cine sa-l mai dragaleasca. (macar dimineata cand e mai mofturos)

om vedea mai departe.

---------------------------------------

Emma si Andrei (21.09.2007)

Mergi la inceput