LMA-Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007(333)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ma retrag, ca am iar atomica acasa. Din pacate azi nu am reusit sa ii scadem febra sub 39, pe la 5 am plecat vartej de la serviciu si am dus-o iar la urgente la Medicover. Testul rapid e negativ, gatul e rosu dar nu tare, si are o otita usoara. Cu febra in e belea, numai novocalmin merge cat de cat, si cand ii trece efectul o luam de la capat, cu tot Panadolul si Nurofenul date. Din seara asta e pe Zinnat, sa vedem ce si cum. Asa ca la noapte stau de veghe sa vedem cum e cu febra, arata rau mititica la puseele de febra, imbujorata, cu dureri de cap, si mai mult zace.

Noapte buna si linistita tuturor!

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celia spune:

Erina, imi pare rau ca Daria nu papa, dar poate era ceva ce chiar nu ii place ei... de a refuzat ambele feluri de papa…
Imi pare rau ca nu esti multumita de personalul de la gradi...cu comportamentul lor.

Luy, si de Me imi pare rau ca nu se acomodeaza si e necajita de plange si nu papa…

Sabina , multumim de vesti despre copii.
Succes Sofiei, ma bucur ca e incantata si tu esti multumita de doamna.
ici nazdravanului papanas.

Aniast,Sa dea Dumnezeu sa fie totul asa cum iti doresti!

Papanash, sanatate multa .Ai grija sa nu-i dai si lui Adi.

Yaia, tu esti pusa pe shotii mai de demult…

Gabriela , ce ma bucur de vestile bune…Felicitari Sarei!

Vero, sanatate multa la toti!

Rox, sanatate multa Atomicei!


mami de www.onetruemedia.com/shared?p=4f08eb051f8799a2dda132&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andreea(30.09.2007) si www.onetruemedia.com/shared?p=4f518706fd1f0403459951&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei(12.10.1998)
poze
intalnire DC Iasi

6 luni
foto2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

vad ca am prins o retea :)

Erina, si eu spun sa vorbesti cu directoarea, nu trebuie sa dai nume, ci doar sa relatezi.
Mie una mi se pare f grav.Si mi se mai pare ca la 2 ani (DOI!!!! ) cea mai importanta socializare pt copilasi e cu mama si cu tata....
Imi amintesc de Sofia la 2 ani. Nu vroia sa se joace cu alti copii, statea pe margine. Nu s-ar fi adaptat deloc la gradinita.
( nici la 3 ani nu s-a adaptat...si acum dupa ce aud tot felul de povesti imi dau seama ca a fost o gradi f buna, exceptand colcaiala de virusi pe care nu o poti evita)
Ei bine, dupa 4 ani a fost cu totul alt cpil. Iar eu nu am intervenit, ci i-am ascultat semnalele.
Nu mai spun ca acum la scoala e cea mai vorbareat, ii consoleaza pe ci care merg la afterschool, le zice ca vin si dupa ei arintii, dar ca lucreaza tarziu si ca asta e situati, ii incurajeaza ca ce frumos au desenat /scris etc:)))
E nu socializata...ci extrem de empatica!
fara nicio gradinita la 2 ani.

Si am citi eu mai multe despre problem asta.
Copiii isi formeaza eu-l abia la 3 ani(si mai incolo...)
e firesc sa respinga intitutionalizarea.
Erina, daca DOAR socializarea o vrei pt Daria, crede-ma, e un motiv slabut rau de tot. Nu ii trebuie genu asta de socializare......adica nu la 2 ani.
A nu se intelege gresit. Canr si sa incerci sa indulcesti situati cu mici sugestii, etc etc.d nu ai unde sa lasi copilul, incerci a vezi partea buna a lucurilo
Dar cand nu e cazul..apai numai un mediu extrem de sigur si distractiv merita sa iti trimiti copilul de acasa. Asa, ca sa nu manance si sa auda cum se tipa la altii....

Rox, m-am necajit rau a aud ca sunt bolnaviori cei mici :(
Va pup tare, sa nu mai faca febra.

ma duc la nani.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

scuzati mancatul de litere...

Slippersu, o sa intru sa vz pozele!
despre scoala...dupa cum o percep pe Miruna, o sa rada de tine ca ai emotii:))
Mie sofia mi-a zs clar: am emotii, mama, da de bucurie!

ma intreb cand o sa-i treaca:)))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

neata!
tot io:))

dau cafele si un capuccino cu ciocolata si multa frisca pt Andreea de la ploiesti



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

LA MULTI ANI pentru
Maia de mami Missy
Tudor Constantin de mami urmychance
Nathan de mami Taby

Sa cresteti mari,sanatosi si fericiti alaturi de cei dragi!




Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.



Vale, mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL
cum creste Alexuta
cat de mare este Andu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Buna dimineata!!!

Lamulti ani
brunetului frumos Tudor de mami urmychance (sper ca sunteti bine-imi amintesc cu drag poza lui Tudor in pulovere asortate).

Maia de mami Missy
Nathan de mami Taby


-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)
13+

Fericirea este o optiune. Alege-o!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Neata

Sar'na de cafea Sabina.
Aseara am ajuns la 10 acasa si n-am mai apucat sa citesc. S-a discutat intens vad despre gradi. Va spun si eu parerea mai tarziu, dupa ce-mi rezolv urgentele la servici.

Rox, sanatate Alexandrei. Sper ca Adrei e bine.




Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

La multi ani Maia de mami Missy!

La multi ani Tudor Constantin de mami urmychance!

La multi ani Nathan de mami Taby!

Sa aveti o viata minunata!


=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Astazi am dus-o eu pr Daria la gradinita!!!

Am vorbit cu educatoarea si i-am explicat ce astept eu de la gradinita. Sper sa fi inteles ceva...
Cum am stat mai mult de vorba Daria nu a vrut sa ma mai lase sa plec. Incepuse sa plinga, au luat-o la clasa de alaturi sa ii distraga atentia dar pentru ca tot plingea m-am intos si nu am plecat pina nu m-am asigurat ca e bine (spre disperarea educatoarelor ce credeti...). A ramas gatind supa pentru Piglet.

De astazi cica incep si acrivitatile frontale, in grupa sunt 7 copii-5 fetite si doi baietei.

Carpatina,ma gindeam ca ma infierezi ca sunt prea pretentioasa, ca unele lucruri nu am cum sa le schimb dar am fost placut surprinsa de sustinerea ta.
Am ajuns si eu la decizia de a semnala directoarei episodul cu tipetele dar ea lipseste saptamina aceasta-din motive bine intemeiate asa ca ramine pe luni.

Sabina, crede-ma ca si eu m-am gindit mult la ce e mai bine pentru Daria. Ea se joaca alaturi de ceilalti copii,adora sa danseze si sa faca miscarile specifice dansurilor, sa cinte-chiar la cintecelele in engleza termina versurile cu un sunet asemanator, ii plac mult copiii iar cinds o intreb de gradinita sau plecam dimineat e foarte vesela si linistita.
Am mai explicat ca oricum ar fi mers din martie cind vine bebe2 dar nu am vrut sa coincida venirea fratiorului/surioarei cu inceputul gradinitei.

Celia, cu Daria si acasa am de munca cu mincatul asa ca ma ateptam. Tot ce pot spera e ca in timp sa invete sa manince alaturi de ceilalti copii.

Roxana,multumesc pentru raspuns. La o gradinita e foarte important managementul si nu neaprata vechimea. Bineintelesca cu cit e de mai mult timp in bussiness sansele sunt mai mari sa aiba o buna organizare, programa buna etc...Despre sofisticare...mai mult decit baza materiala cred ca cel mai important aspect e personalul.
Sper ca educatoarea lui Andrei sa fi ramas la fel ca atunci cind era Alex in grupa mica si ca adapatrea lui sa fie usoara.

Asaaa...am intrebat despre cum serbeaza ziua copiilor si mi-au spus ca dupa masa, la sala de mese (infama sala de mese...) se cinta La multi ani si se serveste tort si suculet...
Dacaera directoarea sigur puteam aranja ceva in sala de clasa sau in sala de festivitatidarasa nu ki se pare festiv deloc.



-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)
13+

Fericirea este o optiune. Alege-o!!!

Mergi la inceput