Mamici prin FIV (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Seara buna mamici, buna seara pitici
Madalina parerile sunt impartite cu privire la varsta de la care se da carne bebelusilor. Pe aici se recomanda dupa varsta de 10 luni. Cand ma gandesc la cate antibiotice primesc gainile si la cati aditivi sunt adaugati carnii proaspete mi se face parul maciuca Daca as avea posibilitatea de a creste pasari i-as da copilului mai repede carnita.
Rami spune-mi te rog titlul cartii de bucate si numele scriitorilor englezi dupa care gatesti Ilincutei

www.flickr.com/photos/organize/?start_tab=one_set72157621450809982" target="_blank">Asa cresc eu mare, mare. David (17.02.2009)

Bianca, mamica celui mai frumos copil din lume

Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Ramy - la noi locul in care ar fi trebuit sa fie vaccinul nu a "copt" si nici nu se vede a fi vreun semn deci ... mai bagam o tura.

Voiam sa mai spun ca nu mi-am propus sa hranesc copilul cu reguli - sunt satula de reguli - generatia mea a trait cu destule reguli - voi alege chiar ce cred eu de cuvinta ca trebuie sa-i dau copilului - eu la supica pun si putina sare - si mama imi punea mie si uite ca n-am murit - ii voi da si carne slaba, la inceput cand ii dadeam ceai de musetel era amar si-i scapam si putin zahar deci nu am pus interzis pe nimic. Iau ce cred eu ca este mai bun pentru el si sa stiti ca nu ma consult numai cu dr. ci si cu mama si alte persoane care au copii mai mari. Chiar pot sa spun ca vorbesc cu dr. numai o data pe luna cand merg la masurare & cantarire. Atat timp cat Luca e bine merci sanatos cu ajutorul lui Dumnezeu nu vad de ce as suna sa intreb de fiecare chestie in parte - ma abtin na.

Cred ca voi opta si eu pentru Prevenar spre 2 ani ca deja l-am intepat destul - daca mai facem si Bcg inca o data e mai mult decat suficient.

Cami Luca Alexandru 25 Februarie 2009
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna fetelor!
Rami nu cumva sa-i dai micutei varza. ale mele au 2 ani si 2 luni si pana acum nu le-am dat mancare exclusiv de varza. O singura data am indraznit sa le fac o ciorba de pui cu legume in care am pus mai multicica varza. sare in mancare dupa un an si, foarte putina, zahar deloc ; ceaiul il beau cu marre placere fara zahar. Prajeli gen carnea putin calita si legumele doar in ulei de masline iar daca vreau sa fac snitele le fac in lei de palmier.

sarea e un mare dusman pana la un an.

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Asa dupa cum a spus Amzulica fiecare face cum simte si crede ca e mai bine ptr puiul sau.

Maine mergem si noi la cantarit, abia astept, tare sunt curioasa cat are acum caci a inceput sa se planga si taica-su ca-i rupe mainile
O zi superba va dorim

www.flickr.com/photos/organize/?start_tab=one_set72157621450809982" target="_blank">Asa cresc eu mare, mare. David (17.02.2009)

Bianca, mamica celui mai frumos copil din lume

Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Lachi, ce mult ma bucur sa te mai vad, mai spune-ne te rog ce mai faci, cum te descurci cu bubulinele tale. Cu varza stai linistita ca nu i-am dat, nici n-as fi facut-o fara sa ma sfatuiesc cu dr. intai, stiu ca e mai greuta la stomac. Iar cu sarea si zaharul am scris si eu ca sunt impotriva, desi dr. mi-a zis ca pot sa pun putina sare si ulei la fiertul legumelor, n-am de gand s-o fac chiar poate nici la 1 an. La fel cu zaharul-dr. mi-a zis ca pot sa mai fac compotel de fructe in casa si sa pun 1 lingurita rasa la 250 ml apa, dar prefer sa nu, ii dau mai bine fructele crude, ii si plac mai mult asa, si nu se pierd nici vitaminele prin fierbere.
Iar ceaiul i-l fac tot neindulcit, am si un "Baby drink" in casa, dar cred ca ii dau 1 pliculet la 3 luni, daca suntem plecati pe undeva.
Tot dr. mi-a zis ca pot sa-i dau de la 9 luni si f. putina dulceata facuta in casa, dar la chestia asta chiar nu voi da curs. Stiu ca sunt daunatoare si prefer sa zic pas la chestia asta, poate sunt exagerata, dar bebelusii oricum nu stiu ca exista si papa sarata, asa ca n-au baza de comparatie sa refuze mancarea. N-are rost sa le suprasolicitam rinichii.

Bianca, cartea se cheama " Cartea retetelor pentru bebelusi si copii" (in engleza "The Big Book of Recipes for Babies, Toddlers and Children") si e scrisa de Bridget Wardley si Judy Moore. Acum, sincer, ar fi mult sa spun ca-i gatesc bubulinei numai dupa ea, dar uneori e o buna sursa de inspiratie. Incerc sa-i variez pe cat posibil mancarica, nu e placut sa mananci mereu acelasi lucru.

Cu carnea ai dreptate, si eu m-am gandit la asta, problema e ca si fructele/legumele sunt tratate, si din pacate nu multi au ocazia sa-si hraneasca bebelusii numai cu chestii 100% naturale. Asta e, intr-un fel trebuie si ei sa se adapteze la stilul de viata de azi, ca la un moment dat tot vor da piept cu el, n-au incotro. Eu am norocul sa stau langa o piata si incerc sa aleg fructele/legumele si pe criteriul asta, dar sincer nu stiu daca-mi iese intotdeauna...

Amzu, nici eu nu arunc legumele dupa ce le fierb, era vorba doar de ceapa, am vazut ca mai multe mamici fac la fel. Sincer, nici mie nu-mi place ceapa fiarta. Noroc ca fii-mea seamana cu tasu'(care nu refuza nimic ), ca daca semana cu mine... nu manca nimic.
Nici eu nu pot sa zic ca o hranesc pe bubulina dupa "reguli", dimpotriva, zic eu ca sunt super deschisa la nou, dovada ca i-am si dat cam tot ce se putea da la varsta ei, poate chiar mai mult dupa unele pareri. Dar la anumite chestii tin pentru ca asta e, si asa la noi toate alimentele sunt pline de prostii, macar renunt la ce se poate...
De exemplu pediatra mea zicea ca initial era impotriva mancarii de bebelusi la borcanele, tocmai din cauza termenului de garantie destul de mare pe care il au, dar ulterior si-a schimbat parerea, avand in vedere ca exista o intreaga industrie de hrana pentru bebelusi care foloseste numai carne/fructe/legume bio. Teoretic ceea ce le gatim noi nu prea e bio, dar asta e, la un moment dat tot se vor confrunta si cu aditivii, ca n-au incotro.
Eu sincer n-am folosit borcanele decat in concediu, dar sunt multe mamici din alte tari care isi hranesc bebelusii numai din borcanele si nu din motive de comoditate... Cred ca afara legumele si celelalte sunt si mai putin naturale decat la noi, nu exista decat super-market-uri...si atunci probabil prefera sa cumpere hrana "bio".

Eu parca totusi prefer sa-i fac eu mancarica copilului, asa am crescut si noi... Doar ca nu-i dau sarmale de la 6 luni, cum mai fac inca unele mamici pe la noi, la tara mai ales...

Sunt multe de spus, dar si eu sunt de acord ca fiecare mama procedeaza cum considera ca e mai bine pentru copilul ei.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Eu borcanelele la fel - le folosesc strict cand plec si nu am pe unde sa gatesc ceva si chiar le cumpar in drum spre ... ca daca ar fi dupa Luca ar manca numai de-alea. La munte am gatit ca aveam unde dar la mare nu prea mai aveam pe unde si am dat borcanel dupa-amiaza.

Fetelor mergeti in weekend la Baby Expo? Noi vrem sa bifam si Sinaia Forever - anul trecut l-am dus pe Luca cu burtica - eram insarcinata in 4 luni parca. Suntem mari fani.

Cami Luca Alexandru 25 Februarie 2009
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Rami, noi suntem bine, slava Domnului. Fetele cresc precum praslea cel voinic, papa bine, tocmai ne-am intors din disneyland unde le-a placut fff mult. Si mie la fel.
Am un ajutor in casa, o fata de 32 de ani care vine zilnic 8 ore la menaj dar ma ajuta f mult si cu fetele.

Am trecut printr-o peroada grea, nu stiu daca ti-am spus ca mama mea era bolnava, am operat-o la sfarsitul lui noiembrie de ceva si am gasit carcinomatoza peritoneala in stadiul 4 cu metastaze in tot abdomenul pe toate organele... cu punct de plecare necunoscut. Acum nu mai e deloc... la 6 luni de la operatie s-a dus. Am facut ture la Brasov in fiecare WE si am fost cu ea in ultimele zile. Nu ma pot impaca cu ideea, nu imi vine nici acum sa cred ca nu mai e, ma duc la cimitir si ma uit la mormant ca la orice alt mormant, nu simt nimic, nu cred ca mama e acolo... e tare aiurea, imi vine sa o sun, cand ma intorceam cu fetele din Croatia ma gandeam sa ajung in tara si sa-i povestesc mamei ce frumos a fost, etc.

Acum ma chinui sa imi instalez dropshotul acasa pe laptop ca sa pot pune si eu poze ca nu am mai pus de un an.

Hai ca o sa te sun intr-o zi sa vorbim mai mult.

Va pup pe toate si pe bebei!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Lachi n-am cuvinte sa-ti spun ce rau imi pare de mama ta...stiu ca erati tare apropiate, chiar spuneai la un moment dat ca voia sa te ajute sa-l convingi pe sotul tau sa adoptati un copil. Asta pe vremea cand eram aspirante... Of, asta-i viata, te cred ca inca nu realizezi ce s-a intamplat, cred ca si eu as fi la fel. Nici nu concep viata fara ai mei. Imi pare tare, tare rau. Bine ca poti sa le strangi in brate pe bubulinele tale. Asteptam poze !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buluna spune:

Buna,mamici. Multumesc de urari. Observ ca cele mai multe sunteti trecute de mult de 3 luni. Eu sunt acum in pragul diversificarii. De 2 zile ii dau suc de morcovi, dupa o saptamana o sa-i introduc si altceva. Ma gandeam la suc de mere. Tot citesc si sunt mai in ceata. Cred ca nu prea merge suc de fructe cu lapte...bebele este mai agitat si are si o usoara diaree de astazi. Dar ce sa fac? La san nu ii mai dau ca nu mai este din pacate. Nici inainte nu aveam cine stie cat...Am mai citit ca diversificarea incepe atunci cand nu mai ia in greutate, dar al meu este foarte bine, slava Domnului (8 kg la aproape 3 luni jumate ). Asa ca va intreb pe voi care stiti. Ce sa-i dau sa manance?

Va pupam si va uram si noi sanatate si multe realizari.


Nu exista lucruri marete, doar lucruri mici cu o dragoste mare.
MAMI DE MIHAI ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buluna spune:

Si mai am o problema - imi cere mancare si noaptea. De fapt ii dau seara la 8-9 si apoi dupa 4 ore se trezeste sa manance, mai doarme bine inca 3-4 ore si apoi incepe sa se foiasca...se trezeste cam din ora in ora. Inainte il puneam la san , tragea de 2-3 ori si adormea la loc, acum ce sa-i mai fac? Sa-i dau lapte praf asa des, noaptea? Sau ceai? Ce ma sfatuiti? Ca suzeta nu vrea.

Multi pupici. Pa.

Nu exista lucruri marete, doar lucruri mici cu o dragoste mare.
MAMI DE MIHAI ANDREI

Mergi la inceput