Mamici prin FIV (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Buluna, noi am inceput diversificarea la 4,5 luni direct cu supica de legume (numai zeama, apoi treptat pasat de legume). Nu i-am dat mai devreme sucuri de fructe, desi stiu ca multe mamici fac asa. Mie doctora mi-a zis ca daca face cumva diaree ma opresc cu alimentul respectiv.
In legatura cu dormitul noaptea si eu am avut emotii, ca atunci cand nu voi mai alapta imi va fi destul de greu sa ma trezesc sa incalzesc laptic etc. Dar am avut noroc ca n-a mai fost cazul, fata nu s-a mai trezit noaptea de pe la 3 luni, iar eu am alaptat (spre final doar dimineata si seara) pana la 4. Noaptea tot asa, o puneam putin la san si adormea instantaneu. E o varianta cu ceaiul in loc de lapte, am auzit ca tine in unele cazuri, eu personal n-am incercat. Dar stai linistita ca voinicelul tau va dormi treptat toata noaptea, trebuie doar putina rabdare... fiecare copil are ritmul lui. Ziua cum doarme ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Ce ma bucur ca a prins si topicul nostru "viata"

Lachi condoleante!Fi puternica pt printesele tale si fi sigura ca ea de acolo de sus va vede si va protejeaza!Asteptam poze cu nazdavanele tale

Buluna eu stiu ca sucul de morcov este purgativ, iar cel de mar strange la stomacel, acum mai bine intrerupi si ceri sfatul pediatrului.Cat despre diversificare eu as mai astepta putin, stomacelele lor nu incep sa digere decat dupa 6luni, nu zic sa astepti pana atunci...Dupa cum a spus si Rami eu tot cu zeama de supita am inceput apoi treptat un piure din ce in ce mai gos.Cu trezitul noaptea stiu fete care cateva nopti le-a dat bebelusilor apa sau ceai si dupa nu au mai avut probl cu trezitul,eu pot zice ca am fost o norocoasa, Sofia nu s-a mai trezit de la 3 sapt sa pape noaptea, am culcat-o la 22 si in jur de 7 m-am trezit speriata ca sunt o mama inconstienta care nu-si aude copilul cum plange noaptea, apoi de cand am intarcat-o la 1,2ani maraie in somn pe la 4 si ii bag in gurita un bibe cu ceai nu se tezeste dar cred ca-i e sete si pe la 6.30la fel maraie in somn si ii bag bibele cu laptic (eu ii pun apa fiarta in termos si laptele praf in bibe iar dimineata decat torn apa peste laptic deci nu are timp sa faca ochi)apoi doarme pana pe la 9.30-10 mai nou de cateva zile se trezeste la 8spre disperarea mea care as mai dormi putin.

Amzu, Rami, Bianca si eu sunt disperata sa gasesc cat mai natural in piata le iau pe cele mai amarate si mici produse si daca pot de la vreo babuta care pune balegar, apoi cu sarea eu stiu ca rinichii lor nu sunt suficient dezvoltati pana la 1 an, mie mama mi-a pus sare de la inceput si am probl cu rinichii acum nu este o regula, zaharul eu il foloesc doar pe cel bio si doar la prajiturelele facute de mine(cozonac, placinta cu branza/dovleac/mere,tarta cu fructe etc)borcanele eu sunt pro ii aduceam cu sacosa din afara ca sunt mult mai ieftine si gama mai diversificata dar acum matza nu le mai accepta decat f rar.Si dupa cum bine ati spus fiecare mamica isi creste puiul asa cum simte.

Si acum sa va zic ca sunt taree fericita am reusit sa ma ingras cu 3 kg, ajunsesem la 48kg la inaltimea mea de 1,75era super putin manechin anorexic zici ca eram, daca as mai lua inca vreo 4-5ar fi super.

Va pupacesc pe toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Lachi condoleante la gemenase
Rami multumesc, asa dupa cum ai spus, de inspirat caci e usor sa gatesti in fiecare zi la fel dar sa mananci nu e acelasi sentiment

Raportam: 9,46 kg la fix 31 sapt si 2 zile, David creste bine si constant. Dupa ce vine sotul il vom masura, aici la control nu se face.
In disperarea de a gati pruncului cat mai sanatos am venit din Ro cu o plasa de mere, pere, morcov, telina si patrujel si ca prin minune nu ne-au deschis porbagajul la vama, data trecuta, in iunie, ne-au cautat de tigari si au gasit afinata, ciresata, fragata si murata.

www.flickr.com/photos/organize/?start_tab=one_set72157621450809982" target="_blank">Asa cresc eu mare, mare. David (17.02.2009)

Bianca, mamica celui mai frumos copil din lume

Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna seara fetelor si multumesc!

Am incercat azi in zadar sa pun poze, nu reusesc, nu am nici timp sa butonez, fetele fiind tot timpul in preajma mea, va imaginati cam cum imi e... acum le-am pironit pe olite la televizor la cartea junglei si asa pot si eu sa scriu. Pana la urma o sa-mi fac cont pe altceva si cu asta basta!
hai ca le bag la dus si mai intru dupa ce le culc adica dupa ora 21, pupici.

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

vad ca am obtinut marea performanta sa pun totusi 3 poze din cate am incercat.

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Hai ca am culcat-o si eu pe-a mea si pot sa ma mai desfasor un pic. Sunt scumpe foc iubitelele tale, Lachi, tare frumusele !! Sa fie sanatoase, iar tie multa putere in continuare ! Mai stai cu ele acasa banuiesc, nu ? Eu ma tot gandesc cand sa-mi reiau activitatea, din pacate e destul de greu sa gasesti o bona buna...mai vedem dupa ce face dom'soara 1 an. Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buluna spune:

Rami si Madalina, multumesc pentru sfaturile pretioase. Ma bucur pentru voi ca aveti copilasi asa cuminti si cu bun simt .
Ziua nu doarme prea mult (cam o ora dupa vre-o 2-3 de stat treaz)iar noaptea am incercat de 2 ori cu ceai, dar plangea de foame. Asa ca m-am sculat si i-am preparat laptic sa adoarma. Poate ca nu mananca destul seara. Ii dau 120ml laptic pt ca mai mult nu poate manca odata. Si este destul de mare, are cam 8 kg la 3 luni si 10 zile. Oricum incerc cu ceiut chiar din noaptea asta sa vedem poate... poate...
Ieri m-am speriat putin ca a fost mai agitat si a facut Kaki de 2 ori, a doua oara mai subtire ca de obicei... I-am dat si astazi cam 3 lingurite de suc de morcovi si nu a mai fost nici o problema. Chiar a facut un scaun normal pt el - verde cu galben mustar(de cele mai multe ori face kaki verde inchis, ma mir si eu, dar cica nu este problema).
La 4 luni incep si eu cu supica. Pana atunci nu-i mai introduc suc de mere. Il las doar pe morcovi daca totul este bine.
Voi din ce ati facut supica prima data? Si cat i-ati dat la inceput?

Va pupacesc.

Nu exista lucruri marete, doar lucruri mici cu o dragoste mare.
MAMI DE MIHAI ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Buluna, si eu zic, ca si Mada, ca ai inceput destul de devreme diversificarea, dar daca asa te-a sfatuit dr., e ok. Noi la 3 luni aveam 6500 g si dr. ne considera cam grasute. Sau am eu o dr. care tine la silueta bebelusilor, ca de cate ori ne vede, ne zice ca suntem cam dolofane. Nici eu n-am alaptat exclusiv si am inceput la 4,5 luni cu supica. Deci prima data i-am preparat supica din 4 radacini : morcov, patrunjel, pastarnac si cartof (cate 1 radacina mai mica din fiecare). Le fierbi in aprox. 300 ml apa, pana scade la jumatate. Din cei 150 ml de supa obtinuti (aproximativ, ca n-ai cum sa nimeresti chiar exact), prima data i-am dat 60 ml (+60 ml lapte completare-dar nu chiar imediat, cam dupa 15-30 min)), a doua zi 90 ml supa (+30 ml lapte completare), a treia zi 120 ml supa (fara lapte). Daca trecerea e prea brusca pt. voinicel, poti sa prelungesti etapele pana se obisnuieste el sa renunte detot la acea masa de laptic. Dupa cateva zile in care bea numai supica si s-a acomodat, poti incepe deja sa-i faci pasat, respectiv sa-i ingrosi supica. La inceput pasezi cate 1 rondea din fiecare leguma si adaugi in supica, apoi cate 2 rondele, cate 3, s.a.m.d. pana obtii un piure curgator. Vezi ca la un moment dat n-o sa mai treaca supica bine prin tetina; eu i-am cumparat tetina pt. cereale sau din aia peste 6 luni. Oricum, cand ajungi la stadiu de piure, deja incepi sa-i dai cu lingurita. 1-2 zile s-ar putea sa manance mai greu, ca are tendinta sa scoata cu limba mancarea afara din gura (cum e invatat de la supt), dar apoi se da sigur pe brazda. Ideea e ca trebuie sa manance tot, daca nu accepta decat 2-3 lingurite, diferenta i-o dai cu biberonul.
Dupa astea 4 legume poti sa bagi si restul, vezi ce mai zice si dr. ta, aici parerile sunt mai impartite. Eu cel putin asa am facut, acum vezi ce mai spune si pediatra ta.

Referitor la dormit, sunt unii copii care pur si simplu dorm mai putin, si eu am auzit de multe cazuri. Daca nu tine cu ceaiul (desi poate ar trebui sa persisti, chiar daca e greu), eventual da-i mai putin laptic, pentru ca in timp sa realizeze ca nu mai merita efortul sa se scoale. Sau poate ii e sete si lui, desi acum nu mai e asa cald, eu cred ca e mai mult obiceiul in sine. Cand se scoala noaptea, oricum, nu aprinde lumina, nu vorbi cu el, etc. ca sa realizeze ca moaptea e pentru dormit, nu pentru alte activitati. Usor de zis, stiu... Ca si cantitate, ai eu tot max. 120 ml de lapte ii dadeam in perioada aia. In legatura cu kaki, daca nu e scaun diareic (apos), consistenta si culoarea sunt absolut normale, stai linistita.

Lachi, imi si imaginez fetitele tale cum stau pe olite la televizor, cred ca sunt haioase foc. Oricum, au crescut, s-au facut fete mari deja !
Chiar, zi-mi si mie cum le-ai invatat sa faca la olita, cum ai procedat ? Banuiesc ca noaptea le pui totusi pampers, nu ?

Eu o pun pe Ilinca de 2-3 ori/zi, asa, mai mult in joaca, ca ii place sa stea pe ea, dar face pipi doar 1 data/zi in ea, cam asa. Probabil asa se nimereste. O singura data a facut kaka, chiar prima oara cand am pus-o. Oricum, n-o las sa stea mai mult de 10 min, sa n-o plictisesc cu obiectul. Intrebarea e : cum fac sa realizeze ca acel obiect e pentru pipi si nu pentru altceva ? Mada, poate imi zici si tu cum ai facut, ca si voi sunteti mai maricele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buluna spune:

Rami, sa stii ca m-am hotarat. Nu-i mai dau deloc suc de morcovi. Decat sa risc ceva, ca efectele apar mai tarziu, mai bine lasa ca este destul de mare si sanatos. Se pare ca se descurca bine doar cu lapte. De fapt mi-au zis mai multi sa incep cu suc mult mai devreme (pe la 2,5 luni) dar nu am vrut, am zis sa mai astept. Se pare ca in privinta asta parerile sunt impartite.
Mi-am copiat in calculator reteta si programul pt supica.
Aseara i-am dat doar la 12.30 laptic (mai cerea si la 4), iar de atunci ceai si nu a fost chiar asa plangacios. Spre dimineata am dormit mai bine ca inainte, cand pe burta, cand pe spate. S-a trezit de multe ori, dar ne-am descurcat. Cred ca nu se trezeste doar de foame...dupa fiecare ciclu de somn, care devine din ce in ce mai scurt spre dimineata, se intoarce intr-o parte si isi baga manutele in gurita. Motivul...il stie doar el ca nu spune.

Multi pupici.

Nu exista lucruri marete, doar lucruri mici cu o dragoste mare.
MAMI DE MIHAI ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buluna spune:

A, sa va mai spun o gogoneata: Astazi mi-a cazut Andrei din pat. Nu stiu cum a facut ca nu era in marginea patului. Am parchet din acela vechi, gros si covor si a cazut pe spate, ca era rosu la omoplati.Cred ca nu a patit nimic, ci doar s-a speriat ca a plans putin si s-a linistit cum l-am luat in brate, apoi a ras. Sper sa nu fi dat si cu capul. Nu are cucui si nu este rosu. Ce ziceti, este bine?

Nu exista lucruri marete, doar lucruri mici cu o dragoste mare.
MAMI DE MIHAI ANDREI

Mergi la inceput