Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Ate- LA MULTI ANI!!!! Sa fi fericita si iubita si sa ai o sarcian ca in poveste in continuare

mami25_7 - Incareca sa gandesti la rece , nu te speria . Bebe poat fi foarte bine unul dintre acei 163 care e perfect normal, dece te gandesti ca este fix acel 1 din 164 care ar putea sa aiba probleme. Eu asa face fara sa exit aminocentoza, cat mai repede.

Yaia si bb2 bine ati venit. Sarcina usoara si bb2 la termen iti doresc

Denisa, 11 +
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Daca tot e capitol nou, sa vin oficial la voi:
Am in burtica Bebedoi, cum il alint eu. Ieri am fost la prima ecografie si am vazut noul bebe, asa ca daca am poza sa dovedesc, pot veni linistita la odisee - UM 22.06.2009, DPN - 29.03.2010, eu sunt nascuta pe 25.05.1978. Mai am un Papanash de aproape 2 ani, Tudor Cristian, nascut pe 08.10.2007. Ma bucur sa vad alte mamici de la dulceturi si Papanashi aici, bine v-am regasit!

Este posibil sa primesc un PM cu toate parolele posibile? Multumesc anticipat!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)
Poze


bine ai venitttttttttttttt!!!!
sarcina usoara si bebe sanatos la termen!

te pup si primeste si o orhidee

castelana fericita 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami25_7

Buna!Sunt speriata de moarte,am luat rezultatul de la tt, si mi-a iesit risc crescut de risc de tub neural.1 la 164,dr nu raspunde la tel.As muri daca as face intrerupere,mai ales ca nu mai pot face o a treia cezariana,va rog sa va rugati pt noi.Eu nu pot sa mai intru pt ca nu mai am net.Multa sanatate va doresc.A am 17 saptamani.

mami de David Andrei 02.10.07 si 12 sapt


, nu-ti pierde speranta, e o statistica

Carmen mami de Mihai 24.8.99 si 16+ sapt

http://community.webshots.com/user/kosscar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

yaia bine ai venit, sarcina usoara si bebe sanatos!

gaby ma bucur ca si.a facut efectul paracetamolul, mie m se pare foarte sigur

mami, nu te stresa asa rau, daca te linisteste, fa amniocenteza cum au sus fetele, rezultatele sunt intr.adevar statistice, si la pliul nucal de exemplu, 20-30% din nascuti cu SD au avut pliul nucal perfect la masuratori, cred ca treci prin momente grele, dar sansele sunt foarte mici ca bebe sa aiba defect, la asemenea teste

eu daca nu as face parte din cele pe care statistica le linistete nu as face TT, un rezultat negativ ma linistete, dar nici de iese pozitiv nu.mi pierd speranta, sper

roxana 10+ si ivan (2.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Gaby morfologia fetala se face 2D.... ii masoara lui bebe toate cele. La 4D ii vezi miscarile lui bebe in timp real.
mami incearca sa te linistesti caci nu faci decat sa agiti si puiul din burtica. Ma rog la DD ca totul sa fie bine!
Bun venit mami de papanas!!!




I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

GabyHila, am vazut ca esti din Sibiu...am citit zilele trecute o parte din framantarile tale si abia acum mi-am gasit ragaz sa scriu (doarme piciul). Imi cer scuze de pe acum ca scriu in afara subiectului, dar poate ceea ce scriu ajuta pe cineva...

1) Diabetul gestational- am facut o glicemie obisnuita si mi-a iesit 120..ginecologul mi-a recomanat sa fac TTGO, l-am facut si mi-a iesit o glicemie indusa de 169...clar diabet gestational...incercam sa nu ma panichez, dar pe zi ce trecea parca tot imi intra morcovul si mai tare...mi se parea nedrept si imi spuneam la infinit"de ce mie?"...trebuia sa merg la un diabetolog in Sibiu si nu stiam la care (eu mi-am urmarit sarcina la Eva in Brasov)...m-am dus la Polisano la Dr Strugariu Minola...eram f nervoasa cand am intrat in cab pt ca asteptasem 45 min dupa ora programarii...dar, de indata ce a inceput sa-mi vorbeasca...mi-am schimbat complt atituinea...un inger de femeie...mi-a spus ca rez precedente indicau clar un diabet gestational, dar ca mai vrea sa facem cateva teste suplimentare ! Am facut Hemoglobina glicozilata HbA1 si mi-a iesit in limite normale...deci, nici urma de diabet gestational...ceea ce m-a impresionat la ea a fost ca mi-a cerut nr de tel...si in mom in care a venit analiza de la laborator m-a sunat personal sa-mi dea vestea cea buna..mai rar asa medici!

2) tensiunea mica in sarcina-eu aveam 7,4- pana la max 11,5(din mas efectuate)...aveam o durere insuportabila de cap si ameteli permanente...ginecologul nu mi-a recomandat sa iau medicamente pt cresterea tensiunii spunandu-mi ca imi fac bine mie si rau lui bebe...doar tensiunea mare le face rau ! Dar eu am mers pe chestii naturiste, am mancat usturoi (cand suportam)-ca este reglator de tensiune, mai faceam un 3in1 (cafea nu am putut bea niciodata) si ocazional mai scapam la cate o gura de energizant. in trim 2 de sarcina am luat un produs 100% natural pe baza de usturoi, Garlic de la forever living products si mi-a fost fff bine pana la final cand am nascut un copil absolut normal !




Ana-Maria,Valentin si comoara RAZVAN NAZDRAVAN!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Mai fetelor, io sper sa nu va suparati pe mine, dar mie mi se pare ca (unele, nu toate) vorbiti prea usor de intrerupere de sarcina. Nici nu stit bine daca e nevoie sau nu (bine, din punctul meu de vedere nu e nevoie niciodata) si imediat vai, ce ma fac daca trebuie sa intrerup. Pai de ce TREBUIE??? Ce, numai copiii de 10 pe linie au dreptul sa traiasca? In fine...

Cat despre 3 cezariene, poti sa faci si 6. Eu de exemplu o sa o fac acum pe a treia, daca nu mi se pune pata sa incerc sa nasc normal si de data asta, poate acum chiar imi iese.

Scuze de dispozitia "cu fundul in sus" deja nu mai suport starea asta continua de rau...

Va pup si sper ca nu v-am suparat prea tare.


14+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Mai fetelor, io sper sa nu va suparati pe mine, dar mie mi se pare ca (unele, nu toate) vorbiti prea usor de intrerupere de sarcina. Nici nu stit bine daca e nevoie sau nu (bine, din punctul meu de vedere nu e nevoie niciodata) si imediat vai, ce ma fac daca trebuie sa intrerup. Pai de ce TREBUIE??? Ce, numai copiii de 10 pe linie au dreptul sa traiasca? In fine...

Cat despre 3 cezariene, poti sa faci si 6. Eu de exemplu o sa o fac acum pe a treia, daca nu mi se pune pata sa incerc sa nasc normal si de data asta, poate acum chiar imi iese.

Scuze de dispozitia "cu fundul in sus" deja nu mai suport starea asta continua de rau...

Va pup si sper ca nu v-am suparat prea tare.


14+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE



, sa revii intr-o dispozitie mai buna. Si sa scapi de starile de greata

Carmen mami de Mihai 24.8.99 si 16+ sapt

http://community.webshots.com/user/kosscar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Mai fetelor, io sper sa nu va suparati pe mine, dar mie mi se pare ca (unele, nu toate) vorbiti prea usor de intrerupere de sarcina. Nici nu stit bine daca e nevoie sau nu (bine, din punctul meu de vedere nu e nevoie niciodata) si imediat vai, ce ma fac daca trebuie sa intrerup. Pai de ce TREBUIE??? Ce, numai copiii de 10 pe linie au dreptul sa traiasca? In fine...



Freedelia, sunt intru totul de acord cu tine. E adevarat ca parca cu prea multa usurinta se iau aceste decizii. Am observat ca si doctorii recomanda intreruperi de sarcina dupa o singura analiza sau ecografie, fara sa o repete, sa mai astepte sau sa vada daca e chiar asa. Pe de alta parte, de vina sunt si fetele care nu doresc sa-si asume responsabilitatea unei posibile greutati si vor sa scape cat mai repede. Cel mai tare ma enerveaza mentalitatea celor care nu vor sa faca copii (si recurg la diferite metode contraceptive) pe motiv ca "decat sa-l chinuie..." de parca l-ar supune ele la cazne. A trai nu este un chin si cred ca orice mama are instinctul ei de a-si proteja copilul, nu de a-l nenoroci.
Na, mi-am spus si eu parerea considerand ca cele de aici suntem fete care ne-am dorit acesti copii (probabil ca cele care nu-i doresc nici nu prea se preocupa prea mult in aceasta perioada ca sa stea pe forumuri) asa ca sper ca nu mi-am atras prea multe critici.

Mami25_7, nu te speria, e doar o probabilitate, una din 164. Deci gandeste pozitiv. Va fi bine!


9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Am si eu o intrebare pentru fetele mai avansate cu sarcina, sau care mai au copii: exista anumite momente cand trebuie facute anumite masuratori si ecografii, si cand anume, adica la cate saptamani? Eu am facut doar 1 eco de "constatare" la 6 saptamani. Ce urmeaza? Dr. m-a chemat dupa 1 luna si jum, deci pe la 12-13 sapt, pt consultatie, nu a zis eco, insa eu as vrea sa merg in sapt. 11 la un ecograf sa vad si eu ce se intampla in burtica. Totusi daca imi face si el eco la 12 sapt, atunci mai astept, nu-i bai, insa vreau sa stiu care e "programul" de urmat, ca va tot aud cu masurarea translucentei nucale, cu morfofetala, etc si eu nu stiu care e treaba cu ele.
Va multumesc si va pup

9+

Mergi la inceput