Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

Fetelor, o cunoaste cineva personal pe MAMI25 ? Ca mie mi se pare ca e disperata, si e tare rau sa fie asa! Plus ca a zis ca nu mai poate intra pe net, asadar se prea poate sa nu citeasca toate incurajarile si vorbele noastre de linistire!
Daca o cunoaste cineva, poate o suna sau se duce la ea? Pt ca am senzatia ca e in panica si nu gindeste logic... Pentru Dumnezeu, sanse 1 din 164 de probleme nu e grav deloc! Pai eu am datorita virstei sanse de 1 la 85 sau chiar mai mari de sindrom Down(deci duble decit ale ei), sansa de 1 la 98 de nu stiu ce alt defect... pai si m-am apucat cu miinile de par? Iar doctora mea care a nascut la 44 ani avea sanse de probleme genetice de 1 la 35, si cu toate astea nu s-a aruncat in fintina si acum are un baietel frumos cum n-am mai vazut!

MAMI25, daca totusi ne citesti: baga-ti mintile in cap si linisteste-te imediat, vrei sa faci rau copilului de la stres??? Ai de 164 de ori sanse mai mari ca totul sa fie bine, chiar nu te pricepi la matematica?! Stai cuminte si programeaza-te la o amniocenteza (acusi, ca se poate din saptamina 16 fara probleme). Amnio o sa-ti dea diagnosticul abia, TT e doar speculatie de calcule probabilistice, bazate pe statistici. Stai locului ca altfel vin la tine si-ti dau doua palme sa te trezesti din visul urit, cum mi-a dat mie doctorita la sarcina trecuta cind am aparut la usa ei tremurind de plins si cu masina cu bara indoita de graba cu care parcasem (in stilpul din fata cabinetului mai exact) ca sa-i arat niste analize proaste de CMV (dupa capul meu, care nu am citit bine). Doamne, bine mi-au prins palmele alea, ca altfel ma mai plingeam doua ore de ce nenorocire s-a abatut asupra mea, fara sa pricep ca ea-mi zicea ca n-am citit bine si ca totul e ok...
Iarta-ma daca am scris un mesaj nelalocul lui, dar chiar simt ca nu esti in regula acum si nu prea stiu cum sa te ajut altfel decit incercind sa te trezesc din cosmarul inchipuit!
Te rog fii pozitiva, calma, si asteapta un diagnostic concret, nu o probabilitate. Si nu uita: sansele ca lucrurile sa mearga bine sint de 164 de ori mai mari!!!
13s

mami de vladimir (4 ani, bun si dragastos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

ATE: la multi ani!!!!! sa ne traiesti, sa stai cu noi pina ajungem toate la scutece si dupa aia vorbim de care gradinita e mai buna din toate! Sa fii fericita, vioaie si sanatoasa!

CASTELLANA, si tu m-ai facut sa rid! Mie una imi place sa te citesc, ca ai talent la scris, diplomatie in discurs (nu ca mine :)) si mai ales haz. Ca si Ellanik, ai tonus bun si asta ne trebuie noua pe forum, nu? Multumim!

REALLAURA: saru'mina pt reteta de galusti cu prune... Ne-a iesit super! (colaborare eu cu menajera - eu fineturile si ea greul fiertului, amestecatului, asteptatului in aburi linga oala etc - asa e usor sa te dai artista in bucatarie, nu? Na! ca v-am vindut secretul meu :)) Ca sa intelegi cum au iesit: am mincat azi exclusiv galusti, daca poti crede asa ceva! Intii am bagat 6 bucati (am un stomac incapator, asa e), mi-au picat destul de greu ca erau cam calde, apoi am mai plecat la birou, m-am intors, am mai bagat 2 si tot asa... Spre seara mi-am amintit ca o prietena de-a mea, una din cele mai fitzoase persoane din Bucuresti, parca jinduia odata dupa galustile copilariei... Ea e o persoana simandicoasa, superstylish, care gateste acasa numai brocoli cu ulei de susan si sole la aburi cu garnitura de ghimbir, din astea... Bref, a venit la mine instant dupa ce am sunat-o, i-am pus 4 buc pe farfurie. A mincat 2, ca e fata fina cu stomacul mic, dar pe celelalte 2 si le-a pus la pachet, si a lins dupa aia farfuria de returile de pesmet cu zahar si zeama de prune!!! Am ris cu lacrimi s-o vad asa...

13 s

mami de vladimir (4 ani, bun si dragastos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

salutare, ce faceti? intru si eu sa va salut obosita si ofilita dupa o zi de munca . offf, hai ca nu mai e mult si ramanem acasa sa ne bucuram de somnul dulce de dimineata.

va poop, somn usor, si poate maine dimineata la cafea o sa am mai multa inspiratie, acum ma scurg pe scaun de oboseala.

http://picasaweb.google.com/ruxandra.matei

i 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Eu azi am dus purceaua la cantarit si masurat.Avem 2 kg in plus(in burta si tzitzi care by the way sunt taaaare frumushele de tati baleshte cand le vede) si 6 cm in plus la burtica.Zicea cineva ca sunt inalta.Ei, bine , am 162 de cm deci nu ma poti striga "Inaltimea ta".Cred ca in poze paream inalta datorita tocurilor uriase pe care le aveam la sandale.
Mami, are dreptate Vladimirescu.Trebuie sa o asculti pe ea ca ea stie multe.Te rugam frumos, in cor, sa stai cumintica sa nu te mai stresezi pt ca DT si TT au rol statistic(de-aia nu mai fac eu TT ca oricum nu are sens).
Freedelia , ai maare dreptate cu ceea ce ai zis .Cum stai cu greturile?
Azi am papat ciulama cu pui si supa de linte cu crutoane si acum seara mi-am "tras" un bol mic cu gris cu lapte cu dulceata de afine.Incerc sa pap preparate cu lapte pt ca laptele simplu nu imi place si stau asa cu o mica teama ca nu am suficient Ca pt bb desi pap lactate la greu.Acum doua seri mi s-a facut o pofta atroce de pate de gasca si bietul sotzuletz a trebuit sa fuga la billa sa achizitioneze.Evident ca a luat doua cutii ca pe drum l-a pocnit si pe el pofta.Bebe cu el seamana.
Ate sa nu uit...La multi ani!Sa fii iubita, sanatoasa si frumoasa.

15+
Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Salut

Eu intru mai rarut.

Si eu sunt de acord cu ce s-a scris despre intreruperea sarcinii pentru motive de sanatate si astea nefiind 100 % sigure. Orice motiv ai invoca, tot inseamna sa iti ucizi copilul ca nu e sanatos! daca tot vrei copil perfect nu il mai concepe si gata! ai scapat de stres! asa cum a spus si freedelia, poate ca o sa imi atrag critici, dar priviti aici ca avortul e crima: http://www.youtube.com/watch?v=lsBEP-uAiU0
cine e mai sensibila sa nu se uite!

cu parere de rau, dar nu am sa incurajez nici o mama sa faca avort, sau sa o consolez dupa! la alta odisee a fost asa si astepta consolarea noastra ca nu isi permitea al doilea copil, ca nu mai putea face masteratul. adica nu vroia sa il amine. deja deviez.

aveam o intrebare cred ca nu o sa raspunda nimeni : PREECLAMSIA? a avut cineva? ca la ambele sarcini am avut, nu oi scapa la a 3-a !
adica te umfli foarte tare, tensiunea nu e buna, dureri de cap, nu elimini lichidul din organism, picioarele se fac ca butucii grei si pline de apa.
astept remedii( naturiste) daca ati auzit.

Cenia 12 saptamini + David 09.04.2005 si Naomi 28.04.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Ate, La multi ani , sa fii iubita si fericita alaturi de toti cei dragi

Lindal, e recomandat sa faci urmatoarea eco pana la maxim 14 saptamani pentru masurarea pliului nucal, dupa care iti va spune dra ta ce iti recomanda ea in continuare(DT, TT). Pe mine m-a chemat din nou in jur de 16 octombrie pentru morfofetala, deci voi avea in jur de 17 -18 saptamani.
Dar e bine sa mergi la 12-13 saptamani, pentru linistea ta!



Anca
14+cu Tereza Martina si mami de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Ella mi-ai dat o idee grozava pe maine...gris cu lapte , si dulcetica..Merci
Numai bine ca ii voi face o surpriza si la lucas, pentru ca nu i-am facut griss de vreo 2-3 ani...si ii placea tare mult cand mergea la camin..
Burtici, va parasesc si va urez o noapte usoara, fara insomnii, fara pipi mult si fara acid sau greturi la stomac!


Anca
14+cu Tereza Martina si mami de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papushicata spune:

buna seara fetele,
iar am ramas in urma..sper sa recuperez, mai ales ca incepand de luni sunt in concediu extraordinar de maternitate.....Ce noroc pe capul meu....Dorm toata ziua si bine mai vizitez din cand in cand prietena mea "baia".
Am avut ceva probleme, si doctorita mea a considerat ca serviciul imi face rau, stateam toata ziua in picioare...ma rog f bine.
Fac un tratament cu progesteron....si repaos total....acum sa vedem..Pe 28 .09 merg la ecografie si la bitest. Ma rog sunt optimista ....mai ales ca acum nu mai am dureri si nici scurgeri.
Noapte buna!!!
Pupici
Cris 9 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Linda, eu la sarcinile precedente nu cred ca am facut la nici un morfologia fetala. Din cate am citit, aceasta ecografie tre sa dureze vreo 20-30 de minute, or eu nu am facut niciodata asa ceva. Toate ecografiile au durat cate 5 minute.

Teste (triplu, dublu) nu am facut pentru ca nu am vrut. La ce sa imi fac ganduri negre cand nici macar nu era sigur si eu oricum nu as fi intrerupt sarcina. Asa ca am refuzat.

In rest, am mers la doctor la o luna in primele 7 luni, apoi la 2 saptamani si apoi la o saptamana, am facut de fiecare data ecografie si spre sfarsit testul de non-stres. Si de fiecare data teste de urina. Atat, nu cred ca am mai facut altceva.

Acum, am facut pana acum 3 ecografii normale si teste de urina. Ar trebui sa merg sa fac un test pentru diabet gestational, pentru ca mi-a iesit ceva la testul de urina, dar nu ma duc pentru ca stiu sigur ca nu am sa pot bea apa aceea cu zahar fara sa o vomit, asa ca imi asum riscul, mananc echilibrat si astept pana luna viitoare cand ar trebui sa dispara greturile. Si mi-a zis dr. ca la 22 (parca) saptamani o sa facem morfologia fetala, sa vedem daca e bebe bine cu toate organele.

Cam atat.

Va pup si buna dimineata!


14+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ate_09 spune:

neata burticoaselor!!!

Azi sunt matinala la birou si va servesc cu o cafeluta aburinda cu muuuult lapte proaspat.
Multumesc mult tuturor pentru felicitari!!! Si cum a zis si vladimirescu sa ne vedem sanatoase la scutece...si apoi cautand gradinite!!
Acuma sa ma laud si eu nitel cum ma astepta ieri sotul cu un frumooos buchet de flori cand am iesit de la birou..., m-a dat pe spate ce sa mai
Apoi cand am ajuns acasa am baut si eu cu el 2 degete de sampanie...l-oi fi ametit pe bebe nu stiu, dar imi era pofta.
Mai citesc putin din urma si revin...

asteptam un 15+ Doamne ajuta!


"Cine nu traieste cum gindeste,ajunge sa gindeasca cum traieste''

http://athena1509.hi5.com - poze

Mergi la inceput