Citim impreuna *Copiii din miez de noapte*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Iaca, am terminat si io, mai prima din coada ashea.

In primul rand, sunt recunoscatoare cartii asteia pentru ca m-a facut sa caut sa aflu o gramada de chestii. I was under the wrong impression ca stiu cate ceva despre India, Pakistan, Bangladesh, Kashmir, Indira Gandhi etc. Citind cartea si vrand cu tot dinandinsul sa ma lamuresc, mi-am dat seama ca notiunile pe care le aveam despre istoria Indiei erau cam 'impresioniste' (de ex, habar n-aveam de treaba cu sterilizarea fortata). Ceea ce am rectificat (sper). Si tot cu aceasta ocazie mi-am periat bine panteonul - am revazut cate ceva despre Parvati, Vishnu, Shiva, ma rog, you get the idea.

Deocamdata ma simt ca dupa un curs suprasaturat cu informatie si sinuozitati stilistice.

Don't get me wrong. Mi-a facut mare placere sa-i citesc pe 'Copii'.

Eu am insa o problema - de fapt doua - si nu prea pot scapa de ea. Nu-mi place literatura postcoloniala (de inteles si de apreciat, o inteleg si o apreciez, apreciez faramitarea narativa ca reflectie a faramitarii marilor imperii etc.)

Si acum ma lamuresc in sfarsit ca nu-mi place Rushdie (again, de inteleg si de apreciat, inteleg si apreciez). Nu mi-au placut - la vremea lor - 'Rusinea' si 'Ultimul suspin al Maurului' (cat despre 'versete', le-am citit in englezeste si ma vad fortata sa tot nuantez clasificarea - intra, deci, in alta categorie dar tot nu mi-au placut) - dar n-am spus nimanui.

Probabil ca Rushdie e a matter of acquired taste - ca chutney-ul verde ca greierii - iar eu inca nu i-am dibuit si prins gustul.

By now veti fi fiind probabil curioase sa stiti ce nu mi-a placut mai degraba decat ce mi-a placut. Sa incerc sa formulez.

Nu mi-a placut ca, pe alocuri, pare artificial si artificios. Gasirea de recurente, trimiteri, suprapuneri, 'scurgeri' (d)intre istoria personala si istoria aia mare nu-i deloc o treaba usoara. Lui Rushdie ii reusesc trebile astea de cele mai multe ori insa din cand in cand sunt cam caznite, cautate cu lumanarea, 'puse'. Eu, ca cititor prins ca musca-n chutney de o moara euristica, ametita bine de toate cele enumerate, am simtit - din cand in cand - astfel de scapari si alunecari.

Mana-n mana cu artificialitatea e aplicarea unor sabloane (prea) transparente. Shiva e Shiva, ovcorz, Parvati trebe sa fie Parvati ca doar cine altcineva iar fiul lor clapaug trebuie sa fie Ganesh. Ganesh e stapanul Inceputurilor iar numele islamic al ne-fiului lui Saleem e - bineinteles - Aadam. Pentru mine e prea mult, prea transparent, prea pretentios si totodata prea scolaresc.

Nu vreau sa credeti ca desfiintez cartea. Cum am spus la inceput, mi-a facut mare placere s-o citesc.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka, ma bucur ca ti-a facut placere sa citestii "Copiii"
Inteleg ca a fost ca un curs suprasaturat, asta a fost si senzatia mea cand am citit prima data Rushdie...mie imi place literatura postcoloniala, si pt.ca lucraz destul de mult cu India, inteleg oarecum - sau poate imi inchipui ca inteleg- de ce au indienii oarece complexe identitare.Si mi s-a parut ca Rushdie imi confirma impresiile.
Am fost in New Delhi in vara asta, a fost business trip si n-am stat mult, desi as fi vrut.... si India e absolut senzationala. Te izbeste cu mizeria si contrastele ei...numai in India mi-a fost dat sa vad atata mizerie si atata caldura umana.
Eh ar fi multe de spus, dar acaparez subiectul cu altele.
Lilanda ti-am promis odata mai in gluma mai in serios, ca aflu ceva despre Dumnezeul lucrurilor marunte, anume daca Estha a omorat-o pe mastera. N-am reusit sub nici o forma, desi un coleg din New Delhi e ruda de-a saptea spita cu Arundhati Roy - astia p-aici isi tin socoteala pana in mosi stramosi si pana la veri de gradu' o suta, cand se intalnesc la mese e balamuc - dar am aflat o chestie, anume ca a inceput un nou roman. Eu una abia astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina
Eh ar fi multe de spus, dar acaparez subiectul cu altele.
Lilanda ti-am promis odata mai in gluma mai in serios, ca aflu ceva despre Dumnezeul lucrurilor marunte, anume daca Estha a omorat-o pe mastera. N-am reusit sub nici o forma, desi un coleg din New Delhi e ruda de-a saptea spita cu Arundhati Roy - astia p-aici isi tin socoteala pana in mosi stramosi si pana la veri de gradu' o suta, cand se intalnesc la mese e balamuc - dar am aflat o chestie, anume ca a inceput un nou roman. Eu una abia astept.


iarina, merci frumos, deci tot mai am speranta ca mastera a primit ce-a meritat . Asta cu rudele e, cum sa spun, naucitoare..si hazilie (io ma cunosc bine cu doua islandeze; una de-aci de unde stau si una din Malmö. Si amindoua jura ca-s verisoare cu Björk (ele nu se cunosc intre ele). Da' acu' ii de inteles, ca islandezii is 500.000, pe cind indienii is de 20 si ceva de ori mai multi). Asa ca e naucitor sa o stii pe Arundhati Roy!!

Mihaelka, auleoo...ce panteon!! Ca io in afara de Brahma, Vishnu, Shiva nu stiam (mai) nimic. Deci nema scolareste, wiki sa traiasca!! Ahh, ba stiam de Indira Gandhi, o adevarata eroina pe cind eram copil in RSR!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Numa' 500.000 is islandezii? huh...cat Berceni-ul
Io drept sa-ti spun il crezui pe indianu' meu cu Roy...ca povestea cu rudenia i-o sustinura si colegii de munca...da' statistic vorbind e cam .....fabulos....hm....imi dadusi de gandit...mai verific informatia.

Da' daca publica ceva intr-un an imi dai de baut?

Mergi la inceput