Citim impreuna *Copiii din miez de noapte*

Citim impreuna *Copiii din miez de noapte* | Autor: copiloi

Link direct la acest mesaj

Incepand cu 7 septembrie citim in cadrul cercului de lectura Salman Rushdie - Copiii din miez de noapte


Lectura placuta!


Alina

***

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Abia astept s-o citim impreuna...bine...in cazul meu este o recitire...numai bine sa vad daca mi-a scapat ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Mi-am comandat-o si eu azi:)Sper sa ajunga in cateva zile.
Spor la citit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Ar fi fost pacat sa nu fie citita impreuna :) Iar traducerea romaneasca e forte misto..totusi, pentru cititorii de limba engleza, am ebook. Daca-l vreti, dati PM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mirela poate sa vina in clubul nostru, nu? Lilutz poate vorbesti tu cu ea? Ca avem acelasi titlu de subiect, poate noi ori ea ar trebui sa-l schimbam, ca sa nu se creeze confuzii.

P.S Edit ca va anunt ca m-am apucat deja de copiii miezului noptii, ma delectez cu solilocviile barcagiului Tai. Am invitat-o si pe Mirela la noi dupa ce-si termina cartile deja cumparate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Un www.evz.ro/articole/detalii-articol/866673/Salman-Rushdie-Am-sa-vin-in-Romania/" target="_blank">interviu scurt cu Rushdie.


Alina

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Pe coperta din interior a Copiilor din miez de noapte, cea de la Polirom, este un citat din Rushdie care mie imi place teribil:" In sinea mea a existat intotdeauna o lupta corp la corp intre <<acolo>> si <<aici>>, intre ispita radacinilor si cea a drumului. In aceasta infruntare dintre cei dinauntru si cei dinafara, m-am obisnuit sa ma simt concomitent in ambele tabere. Acum am ajuns de partea acelora care, prin preferinte, fire si circumstante, pur si simplu nu apartin. Aceasta neapartenenta - la care ma gandesc ca la o dezorientare, o pierdere a Orientului - este acum tara mea artistica".
Si un mic citat de data aceasta din carte, anume sensul pe care barcagiul Tai il atribuie nasului, un organ foarte mare in anatomia bunicului.
"Stii ce e locul asta nakoo? E locul unde lumea de-afara se intalneste cu lumea dinauntrul tau. Daca nu se inteleg, aici se simte".
Ma reintorc la lectura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

In sfirsit un subiect cu Rushdie! Iarina si mie mi-a mers la suflet citatul ala, il recitesc de fiecare data si la fel il simt. Toate cartile lui se invirt intre 2-3 lumi, numai Grimmus e altfel cu toate ca si acolo se poate vorbi despre doua dimensiuni iar ceva interesant apare in Pamintul de sub talpile ei tot pe aceeasi idee de doua lumi doua dimensiuni, doua realitati. O sa recitesc Copiii din miez de noapte impreuna cu voi.Vikinga 23+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Hai ca am reusit sa ratez si propunerile si votarea dar ma alatur la citit. Lilanda, eu vreau ebookul in engleza, iti trimit PM cu adresa.

Pe Vian l-am sarit, am incercat dar nu am reusit sa trec de pagina 20. Sorry, cum v-am spus, eu sint economista , ma scufund mai greu in anumite lecturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

am inceput si eu cartea aseara,sunt pe la inceput doar.imi aminteste cumva de "veacul de singuratate" al lui marquez. imi place "bunica", tinara, sfioasa si iubita pe bucatele care se transforma apoi in "reverend mother" ce-si infometeaza barbatul ha ha...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Bine v-am regasit!
vad ca au iesit copiii in miez de noapte si cum tocmai am terminat de citit "Porecla" de Jhumpa lahiri, cred ca mai bine nici nu se putea .
Si acestui roman ise potriveste citatul dat de tine Iarina, din Rushdie.

Despre precla "trebe" sa ma mut dincolo, nu? vai, vai cate drumuri am de facut...

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 26+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput