cum scap de dormitul pe burta

cum scap de dormitul pe burta | Autor: alex_andra

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor. probabil ca multe dintre voi imi vor spune ca-mi fac griji degeaba, ca e ceva normal, ba chiar ca e indicat, dar eu tot nu pot sa stau linistita. Fetita mea doarme pe burta de vreo luna de zile, de pe la 6 luni.Desi stiu ca multe mame isi pun intentiionat copii sa doarma pe burta, mie mi se pare foarte riscant pentru copil si cred ca creste riscul de sufocare.
As vrea,daca stie cineva, niste modalitati de o reinvata sa doarma pe spate sau intr-o parte, sau daca nu, daca exista niste saltele speciale, sau perne, ceva de genul.

Va multumesc si ma repet: chiar daca multi copii dorm pe burta si parintii lor sunt foarte incantati, eu nu sunt. Parerile sunt foarte impartite chiar si in randul medicilor si chiar in cartile de specialitate.


Andra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Andra, nu cred ca ai ce sa faci, daca fetitei tale i se pare confortabila aceasta pozitie de somn. Banuiesc ca atunci cand doarme pe burta, fata ii este in lateral, asa ca nu vad de ce s-ar sufoca, daca nu doarme cu fata in perna. Si eu dorm pe burta (nu spun ca e bine sau nu pentru un copil), si ma gandesc cum ar fi ca de fiecare data cand dorm mai bine sa vina cineva si sa ma rasuceasca, doar pentru ca i se pare pozitia mea incomoda.
Pentru linistea ta, poate ar trebui sa o lasi sa doarma fara perna. Nu stiu altceva ce sa iti zic, doar ca nu mi se pare o problema faptul ca doarme asa (desigur, e parerea mea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Am inteles bine ? Are 7 luni ?
Daca bebelusul se intoarce singur pe burta cum crezi tu ca mai poti sa il fortezi sa doarma in alta pozitie ?!
Indiferent care ar fi aceia. Scuza-ma ...dar nu mai poti. Intr-o luna se va ridica singur in picioare si cat de curand va merge si tu iti doresti sa doarma intr-o pozitie anume.
Riscurile de care iti este tie teama sunt valabile in general cat timp copilul nu poate sa isi schimbe pozitia. Dupa acest moment procentul de risc este extrem de mic.

Nu cred ca este raspunsul pe care il doreai dar am impresia ca iti faci prea multe griji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Din momentul in care copilul se itoarce singur, riscul este aproape inexistent (zic aproape, pentru ca de unde stii ca nu se sufoca si la 4 ani). Nu ai ce face, ai copil mare :-)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Daca te linisteste cu ceva si eu am avut aceeasi dilema si pediatrul ne-a spus ca atat timp cat se intoarce singura nu e niciun pericol indiferent de pozitia de somn. Regula "doar pe spate cu capul intr-o parte" e valabila doar daca bebelusul nu se poate rasuci singur voluntar.
Saltelele moi, plapumioare, pernele lasate in patutul copilului sunt mult mai periculoase decat dormitul pe burta la un sugar mai mare de 5-6luni.

Mamica Sarei Maria(22.11.2006) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

oare nu ai incredere in copilul tau?
tu nu vrei sa doarma pe burta, si nu o crezi apta sa respire in pozitia asta. ea are alta parere. respectul fata de copil este necesar de pe acum si in toate.

Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bmari spune:

Si copilul meu, care are 6 luni si jumatate, doarme tot pe burta si face asta de pe la 4 luni, cand a inceput sa se rasuceasca singur. La inceput am fost si eu ingrijorata si aveam grija sa-l intorc de fiecare data, dar acum, cand se intoarce singur de pe burta pe spate , il las sa doarma cum vrea el.
Mari mamica de Andrei ( 14.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

alex andra-eu personal nu cred ca ai de sa iti faci grii,eu am baietelul ,are 2 ani acum,dar de la varsta de 1luna jumatate a dormit pe burta pana acum la 1.8 luni,de abia acum am reusit sa il fac sa doarma pe spate sau intr-o parte;si eu am stat cu frica cat a fost mic,dar niciodata nu s-a asezat cu fata in jos si mai ales ca el are si prob,are paralizie cerebrala si de abia acum se rostogoleste,pana acum nu,deci eu cred ca nu ai de ce sa iti faci griji,poate ca asa se simte ea bine,cel putin andrei dormea f bine pe burta,pe spate se mai trezeste si uneori nu mai adoarme.


POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Fiul meu doarme pe burtica din prima zi de viata(singur in camera lui) si acum la aproape 9 ani asa ii place sa doarme. Si mie la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

da....cum spuneam, parerile sunt impartite....cu riscul de a ma repeta...nu ma multumeste ca 1000 de parinti sunt multumiti si fericiti ca le dorm copii pe burta....dar asta e....o sa caut totusi poate gasesc niste saltele speciale.
oricum nu are perna, doarme direct cu capul pe saltea, iar capul nu il tine perfect intr-o parte, cateodata mai sta si cu nasucul in saltea.....si eu dorm pe burta, dar eu am 30 de ani....nu cred ca ati auzit de riscul de sufocare al adultilor din cauza ca dorm pe burta, in schimb cazuri de sufocare ale sugarilor sunt cu duiumul....in fine, nu intru intr-o polemica acum, vroiam doar sa stiu daca stiti ceva care sa ma ajute....oricum faptul ca dorm si alti copii pe burta nu o sa ma linisteasca.
Si Eva doarme in camera ei de cand s-a nascut si nu o tin intr-un glob de sticla si nici nu sunt o mama paranoica, pur si simplu nu pot sa dau din umeri si sa zic asta e....
Oricum multumesc pentru raspunsuri.

Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

si Diana doarme pe burta de pe la 1 luna.Mi-a fost si mie frica..pana a inceput sa se intoarca singura in ce pozitie ii convine ei.

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput