CIRESE de mai-iunie 2006(74)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Salutare ciresime!

Oana - eu te inteleg, dar cred ca nu ai de ce sa-ti faci probleme cu apa rece. Nu de la apa au ei probleme, ci de la virusi. Eu multumesc cerului ca am implinit un an de la ultimul antibiotic pe care i l-am administrat, insa am protejat-o in locurile aglomerate cu masca. Daca mergem la market ii pun masca, daca mergem la vreun spectacol ii pun masca, insa apa a baut mereu direct de la aparat sau de la frigider. Nu-i place apa la temperatura camerei!
Acum stau si eu cu grija ca a intrat iarasi in comunitate si la scoala nu poate sta cu masca, trebuie sa vorbeasca, dar s-au luat masuri stricte in scoala, si nu sunt primiti daca prezina vreun simplu simptom de raceala, chiar si pentru un usor curs de nas, te suna sa-ti iei copilul acasa si sa-l tii cel putin 7 zile.

Cami - multumim de primire.

Scoala este ok. Are o "teacher" foarte dragura, care munceste foarte mult cu ei, deja se vad ceva rezultate in doar 3 zile, insa se comporta cu ei exact ca cu niste copii de 6-7 ani. Stiam ca trebuie sa fie independenta, insa nu mi-am imaginat ca n-0 va ajuta nimeni sa mearga la toaleta, sa-si deschida pachetul etc. La pauza ies in curtea scolii alaturi de cei mari, fara teacher. Ieri, al meu copil cand a ajuns in curte si-a dat seama ca vrea sa faca pipi, toaleta este la et. 1, drum lung din curte pana acolo, si cum nu era nimeni in jurul ei pe care sa roage s-o duca la baie, s-a scapat putin pe ea, si a trebuie sa se schimbe singura, la modul ca am gasit-o, cu doua perechi de chiloti, cu o singura soseta, cealalta era prinsa in pantalonii vechi, cu adidasii incaltati " sanga-n dreptul" etc. La snack time sunt iarasi lasati singuri, si evident ca n-a mancat, pe motiv ca n-a putut sa-si deschida pachetul.
Ieri, am facut exercitii cu ea....de m-a luat durerea de cap. Acum stie sa mearga singura la toaleta, stie sa-si puna pantaloni, dar greu sa-i potiveasca perfect la bata, nu poate sa-si puna sosete, nu poate sa se imbrate cu un tricou, dar suntem pe drumul cel bun. Exersam in fiecare zi.

Primesc in fiecare zi printat, programul pentru a doua zi. Astazi de ex..vor face:
1." greeting and circle time which include checking of attendance and learning literacy and numeracy"
2. Free play which involves practical life activities, play dough, sand play, water play, mani****tives, drawing, coloring, painting, cutting, pasting, socialization and vacabulary"
3. snack time
4. quite time-rest period for 10 minutes
5. story telling
6. art activity that involves monthly theme
7. free play
8. dismissal

Au de citit 2 carti pe saptamana acasa cu parintii, carti care le primeste de la scoala, iar in fiecare zi de luni sunt ascultati si intrebati. Trebuie sa pisam cele doua carti in fiecare seara, si nu prea mai am timp sa-i citesc in limba romana...dar asta e!
Am reinscris-o la art class, pentru ca-i place foarte mult sa mearga acolo, si nu vreau sa intrerup acest curs.
De saptmana viitoare vreau sa mearga si un un curs de sport, inca nu stiu exact la care, dar astept sa vad cum se descurca cu programul.

Cam asta e in mare, pare interesant, clasa arata ca o poveste, foarte mare si aerisita, sper sa am pana la sfarsitul saptmanii un copil independent.

Moama cat am scris, pup toate ciresele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

Whow virgi
bine ai revenit in livada....mi s-a facut un pic pielea gaina de stilul scolii...adica mno, mie mi se pare sadic sa lasi un copil de 3 ani singur, fara supravegherea unui adult...dar mno, asa is io....adica nu-l vad pe alex asa de independent...el daca s-a picurat isi da jos hainele si sta asa....el nu vrea sa se imbrace.....imi tot zice ca numai cand e mai mare se va imbraca singur, acum sa-l imbrac eu.
oricum luana cred ca mult mai independenta mai ales ca a fost la gradinita de micuta. bravo ei ca invata sa se descurce singurica....ea cum se simte la scoala??
auzi, daca de la 3 ani incep scoala....cate clase fac? cum e structura la voi?

pe mine ma ia nostalgia dupa vremurile astea cand tre sa ai grija de ei...cresc si dupa aia gata....daca de pe acum tre sa fie independenti....

camiM ce mai faceti voi??

oana....tot imi zic ca te sun....dar mereu zic ca imediat si nu mai apuc...si ma enerveaza sotul ca imi mai ia digi-ul meu si na....cand pui poze de la turci?cum a fost? v-ati odihnit?

ma dispera un pic ca alex are muci....asa din senin azi aud ca tot isi trage nasul....nu=mi explic de unde s-a racit ca nu prea s-a jucat cu copii....si asta in a 10-a zi de tratament cu bronchowaxom....mna, vad ca e "fff bun" pt cresterea imunitatiisper sa-i treaca pana luni

va urez un weekend cat mai frunos si bafta la pregatirile pt inceperea gradinitei si succes micutilor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Arleena - poate este doar o simpla raceala, si va tin pumnii sa treaca pana luni cand incepe gradi. Din ce spui, Alex papa bine, de ce-l chinui cu medicamente pentru asa zisa " intarirea imunitatii"? Nu stiu daca mai tii minte cand a fost Luana in spital aici in august 2008 si am rugat-o pe doctorita sa-i dea ceva pentru intarirea imunitatii si raspunsul ei a fost ca " nu s-a inventat nimic in acest sens, si ca este foarte normal pana la 4 ani un copil sa aibe 7-8 episoade de boala intr-un an". Eu mi-am facut o agenda atunci sa-mi notez sa nu depaseasca numarul de 8, ei si am doar doua notari in ea cu faringita, care n-a necesitat anitibiotic, si le-am bagat in categoria raceli usoare cu timp maxim de vindecare 3 zile.
Luana abia acum a inceput sa pape cu placere cate o felie de piersica sau mar ( pana acum imi cerea numai banane si portocale), iar cu legumele suntem foarte departe. Dupa 3 ani a descoperit si ea gustul de ceai, si-mi cere seara o cana de green tea, pe care o bea cu placere. In Romania a papat mult mai mult decat aici cantitativ, chiar a luat 1 kg in greutate, insa calitativ imi venea sa plang cand o vedeam cum manca: carnati,tot felul de preparate, pate-uri, cartofi prajiti, paine etc. Acum a trecut iarasi la orez, peste, supe de iarba de mare, noodles, gratare, recunosc ca a mai slabit putin, dar e plina de energie.

La scoala se simte excelent, se pare ca-i prieste atmosfera placuta de acolo, ehh..ce mi-ar fi placut si mie sa merg la o asemenea scoala, sa mi se acorde atata atentie, sa nu stiu ce-i aia teama de profesor. Sa fie profesorul prietenul meu.
In clasa toti sunt nascuti in 2006, si toti sunt cat se poate de independenti, in afara de ea care abia acum invata. Vina imi apartine!..Dar s-a descurcat, ieri a fost la toaleta si acolo era cleaning lady si a rugat-o pe aia...sa-i ridice si ei pantalonii. I-am tot spus...sa caute adulti si sa ceara ajutor daca nu se descurca, teacher nu poate sa mearga cu ea la baie, ar fi culmea..sa faca asta cu fiecare, n-ar mai avea timp sa-si faca treaba si nu face parte din jobul ei acest aspect. Eu am speranta ca se va descurca bine in curand.

Structura scolii este ca la orice international school din lume...primii doi ani se numesc " early school"...cred ca-i un fel de gradinita mai avansata, unde se pune foarte mult accentul pe "to be self-confident", " play and active learning". Se lucreaza la masa rotunda, sa nu-ti imaginezi ca stau in banca 4 ore. Au activitate la masuta cand scriu, coloreaza si ce se mai poate face la masa, iar in restul timpului stau jos pe podea...cand au discutii libere, cand canta...totul sa-i fie comod copilului...

In scoala asta sunt 11 ani de studiu....care-i includ si pe acesti doi de early...acum ea este la Ladybirds..la anul va fi in Wombat, apoi Dolphin, Kivi..si ultima este Phoenix.

Pupam toate ciresele!

Iar am scris mult....dar trebuie sa recuperez.!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Virgi super interesant ce faceti voi acolo. Si mai ales super pentru Luana ca se descurca. Si Sofia stie sa imbrace/dezbrace singura, merge singura la baie,etc., dar asa sa umble prin cladiri.. hmm...nu stiu daca as avea curaj.

A propos de ce mai facem suntem prinsi tare..intre scoala mea si job-ul lui tata-sau ne invartim dupa fete: ore de gimnastica cu Sofia(dupa ce la inceput nu voia nicicum acum e innebunita, ar merge in fiecare zi..) si play-dates. Au fost si racite o tura dar acum sunt ok. Ma tot codesc sa incepem sa cautam gradinita pentru Sofia( sa mearga la program redus asa 2-3 dimineti)Dupa experienta cu gimnastica sunt aproape sigura ca i-ar placea.
pana una alta Sofia a capatat o noua pasiune: face puzzle cu galeata..toata ziua asta vrea. Pana de curand se tot poticnea la cele de 24 de piese, acum nu mai au secrete asa ca ieri ne duseram sa ii luam unele de 36 de piese; trebuie sa tinem cupilu' ocupat..hihi Intre timp Sabina a capatat si ea o noua pasiune: roade piesele de la puzzle-urile sora-sii si uite asa ne distram..

Simona multa sanatate lui Alex, sa speram ca nu-i decat ceva minor.

toata livada si numai bine!

Cami - mami de Sofia Alexandra - mai 2006 si Sabina Adriana - mai 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Simona, da-mi un semn cand poti vb...

Eu m-am saturat de medicii pediatrii din oras... mai aexact, de spitalul judetean. Nu-s genul sa dau spaga asa, ca sa ma ia in seamna... si refuz sa devin genul care arunca cu bani pana impresioneaza, dc asta e motivul pt care mi-e tratat asa aiurea pruncul, cred ca ma duc si le impusc pe toate ametitele alea...
A facut Paul o bronsita acum o luna.
Apoi in Turcia, cand am intrat in hotel, dupa ce m-a socat umiditatea de afara, m-a izbit aerul conditionat - m-am asteptat sa-l puna in cap pe Paul care abia isi revenise din raceala - si aia cred ca tot cu AC i-am "executat-o" - clar e ca ma trimite pediatrul meu la spital, la alergolog, care tanti ma trateaza la misto, ma trimite la raze, primit sec diagnostic de pneumonie - eu nu cred ca are asta, eu am avut vreo 5 si te doare in spate de te seaca, copilul nu s-a plans deloc de dureri - si ne-a trantit 3 zile de azitromicina (eu n-am suportat antibioticul asta, am facut o criza de-am crezut ca mor).
Azi merg la control si ii spun ca se plange ca-l mananca pielea, la care tanti doctor da din mana plictisita "ce stii tu mamico..."
Imi zice ca eurespalul poate fi cu mancarimi, si imi zice sa-i dau in continuare pana termina sticla si Paul a fost in feb internat cu edem si urticarie la un pas de moarte!
Ma distruge sa vad atata nestiinta si nepasare... nu stiu ce sa-i mai dau, am schimbat 3 pediatri pana acuma, la spital sunt criminali, of, imi vine sa plec in lume...

Na, de bine nu-s in stare sa zic atata...
Insa musai sa "ma scot"
Ana e mare si e o dulceata, se iubesc amandoi de-ti vine sa-i mananci, se pupa si se dragalesc - normal ca se paruiesc periodic pt jucarii, dar sunt asa legati unul de altul Asta ma mai tine pe linia de plutire..
In fine, caminul mai asteapta, sa-si revina intai cu sanatatea...

Bafta la pitici la "munca" lor - Alexutul, Luana, Victor

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

oana te sun maine.....adica azi, deja...

cami cu siguranta ii va placea sofiei la gradi....nu mai ezita, du-o chair daca vrei la program redus.

virgi medicul mi-a zis sa-i dau bronchowaxom asta 10 zile timp de 3 luni ca a fost cu otita seroasa 4 sapt si abia cand am descoperit(ca nu se plangea ca-l doare dar mi-am dat seama ca e ceva cu el ca nu mai auzea calumea) in fine a urmat apoi 2 luni de antibiotic si am scapat de operatie ca s-a absorbit lichidul din ureche. si doc mi-a zis ca ar fi bine....primavara si toamna sa fac cele 3 luni. acum cred ca e doar o raceala simpla....ii dau doar nurofen

acum mai stau cu frica-n san si pt nenorocita aia de capusa...inca nu i-am facut analizele....ca astia de la cluj fac odata la o luna jumate....si cam peste 2 sapt tre sa-l duc.....sper sa nu fi fost capusa purtatoare.....

apropo(ca ma uit acum la ceva documentar despre pers in tansa pe NGEO)....alex se trezeste cateodata noapte si ma inspaimanta....se comporta de parca are vedenii....plange, nu zice nimic.....il tot intreb ce are, arata cu degetul spre diverse chestii....aseara s-a intamplat din nou....se plimba prin camera ca apucatul....se apleaca jos si ia "ceva" de jos....pe perna imi arata ceva cu degetul....tremura....ma ingrozeste.....dupa cateva minute se linisteste si adoarme.....aseara saracul a facut si un pic de kk pe el....l-am dus la baie si parca atunci s-a trezit.....sper ca nu e somnambul...de vorbit in somn vorbeste ...sper sa nu fie altceva....

maine mergem la festivalul de gatit in aer liber ed 3-a....abia astept sa vad ce preparate fac ocncurentii...sper sa nu fie doar mici si gratare ca de alea is satula....
is curioasa daca va gati ceva si Robert Rainford, vedeta emisiunii “Licence to grill”,ca e in juriu. de cate ori vad pe euforia emisiunea salivez la greu....face ala niste baituri pt carne

m-a duc si io la somn....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Salutari la toata lumea!

N-am mai trecut de mult pe aici.... Am inceput si noi gradinita si toate eforturile mele de a-l face sa nu planga si de a iubi gradinita s-au lovit de proasta organizare, mai bine zis de lipsa de organizare de la gradi. Mergem la o gradi de stat - ieri au venit 24 de copii - o singura educatoare. Toaletele sunt toate pentru adulti - si ni s-a spus clar ca nu are cine sa-i ajute - cum se poate urca un copil pe toaleta de adult drept urmare el s-a abtinut sa nu faca nimic pana nu m-am dus sa-l iau la ora 13:00 (mai devreme nu ni se da voie sa intram). Apa - doar de la dozator; lui i-a cazut primul pahar din manuta si s-a simtit vinovat si nu a mai cerut; cand am ajuns acasa a baut 500 ml de apa.
Azi, deja intervenise directoarea pentru ca educatoarea era depasita de situatie, si efectiv cand am deschis usa la clasa mi l-au smuls din mana sa-l duca la masuta desi el nu plangea; am vazut apoi ca a inceput sa planga si el - oricum era un cor de urlete la grupa; ieri incercau sa-i linisteasca cu desene animate
Am vazut ca mai avea cineva probleme cu apa de la dozator - aici cel putin nu le tin in priza, apa este tot timpul la temperatura camerei.
Ieri a mancat singur - adica era portocaliu de sus pana jos de la supa pe camasuta lui alba
Mi-e teama ca va respinge ideea de gradinita din cauza toaletei si a lipsei de "talent" a doamnei educatoare. De maine il va duce bona - si ea este foarte protectoare si critica cu tot ce i se intampla lui - trebuie sa o conving sa-l lase acolo, chiar daca plange.

In rest - asteptam si noi un bebe la primavara; deocamdata Stefy e incantat de idee - ptr ca va avea cu cine sa se joace :)

Astept cu teama racelile de la gradi si sper sa trecem usor peste ele.

O zi frumoasa!


Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Wapi, eu eram cu apa de la dozator.. se pare ca nici la caminul unde va merge Paul nu-i in priza
Felicitari pentru burtica, sarcina si nastere usoara

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salutare livada!!

Oana cum mai sunteti? Sper ca Paul e deja bine

Wapi felicitari!! sarcina usoara si bebe sanatos!

Virgi cum mai merge cu scoala? Ce mai face nou Luana?

Simona da merci, cautam asiduu gradi, e greu sa gasim una cu program sa ne convina, sa nu fie nici scumpa din cale afara si mai ales sa ne placa ce se intampla acolo. Ar fi ele unele dar multe tin de biserici si nu prea ne convine chestia asta.

Tinem pumnii sa iasa analizele bune si sa nu fie nici o problema. Si Sofia mai viseaza urat si se trezeste vorbind sau plangand si e destul de greu sa o linistesc mai ales ca de cele mai multe ori ea inca doarme si nu prea cred ca ne aude.

Noi suntem bine: progresam cu lectile de gimnastica, si cu nebuniile..In general se impaca foarte bine fetele, mi se umple sufletul de bucurie cand le vad cum merg de manuta prin casa, cum se pupa si se impaca una pe alta daca sunt suparate, cum se chitaie(Sofia o gadila- zice ca ea e mami - si Sabina rade de nu mai poate) si asa se distreaza. Mai sunt si momente ... dar trec.


Cami - mami de Sofia Alexandra - mai 2006 si Sabina Adriana - mai 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Salutare! Noi ne-am intors de curand din concediu in Antalya, 2 saptamani. Inca nu mi-am revenit si de maine incep lucrul! Deci scurt... poze daca vreti sa vedeti: http://community.webshots.com/album/574699407obJqfr?start=0 si sper sa mai intru zilele urmatoare.

V-am pupat!

Diana(31+), Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete

Participam la concursul klorane: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">dn1 si 2

Mergi la inceput