CIRESE de mai-iunie 2006(74)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

ai mei nu au nimic favorit si imi fac griji... adica Ana ma are pe mine - fara mine nu s-a culcat decat de vreo 2 ori, si atunci cu tata si a dormit ff putin (era franta de tot), iar Paul... tot pe noi, de multe ori ne cheama sa stam putin cu el, ma tot lupt sa-l ajut sa devina independent..
Si Paul tot din bibe bea laptele - dimineata si seara. Macar pe suzi a aruncat-o de ceva timp...

WE placut

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

salutare!


Miki asa e, fetele mele numai cu mine au stat. Am ales sa incepem cu gimnastica sa o obisnuim incet pentru cand o fi vorba sa mearga la gradi/ scoala ceva. Deocamdata cand sunt eu la scoala stau cu Adi ca avem orele puse in asa fel in cat unul din noi este acasa. Ii place si lui sa stea cu ele desi dupa 6 ore cu chitaitele e cam terminat. Maai ce de activitati aveti voi.. nu stiu cum faci fata ca mie mi s-ar parea ca stau numai pe drum – is mai lenesa de fel..;)

Nici noi nu avem nimic favorit, nici Sofia nu s-a atasat de vreun obiect, nici Sabina.. tzitzi si cam atat. Nu stiu daca e bine sau rau.. om vedea. De bibe noi am scapat de mult: Sofia l-a parasit cand avea 18 luni iar Sabina nu a vrut bibe niciodata, suzeta nu au luat niciuna. De dormit iar nu adoarme niciuna singura, Sofia mai adoarme uneori singura la pranz dar rarut.


Cami - mami de Sofia Alexandra - mai 2006 si Sabina Adriana - mai 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

hello, ce mai faceti mamici de cirese?

Noi incepem anul asta caminul.... mi-e groaza.. o avem pe asta mica si mi-e teama de raceli, Paul nu-i prea rezistent, din pacate, iarna trecuta am avut gramada de raceli, anul asta am schimbat (din nou!) medicul de fam al copiilor, asa ca inceput de drum in toate...

WE placut, va pe toti

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Buna seara!

Eu nu mai am deloc timp de scris, asa ca trebuie sa ma scuz pentru ca scriu rar.Azi a fost prima zi de revenire la munca dupa 3 ani si jumatate de stat acasa.A fost tare bine iar copii s-au impacat bine cu bona.

Victor a crescut, ne intelegem bine cu el, am impresia ca minte atunci cand crede ca a facut ceva rau.NU asteapta deloc gradinita, eu sper sa-i placa mai mult ca la cresa.De maine incepem si o imunizare cu o lingurita de zeama se lamaie si una de miere.Asta iarna cat am tinut cura nu a racit.Poate merge si acum.

Noapte buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

hello hello

is asa de emotionata...tocmai vb pe mess cu o prietena din canada care trebuia sa nasca vineri....e 4 dimineata la ei si s-a trezit ca incep contractiile....si deja are la 10 min...merge sa nasca....parca nnici nu-mi vine sa cred ca au trecut 3 ani si , de cand am trecut prin asa ceva.....
e a doua fetita la ei....noi numa nu ne putem lua inima in dinti pe al doilea...desi ne dorim...dar asa e situtatia...nici nu stiu ....offf

oana eu am inceput sa-i dau la alex bronhovaxon pt imunizare...si eu am emotii cu gradinita....nu stiu de ce!?!?!ca doar a mai fost si anul trecut....bine, nu tot anul...dar a fost si i-a placut....acum va merge la program prelungit si nu stiu cum va fi ....daca ii va placea sa doarma acolo...eu am urat sa dorm la gradinita....era cel mai groaznic lucru....sper sa nu fie ca mine.

arabela cum e cura aia cu miere si lamaie??

mi-am adus si eu copilul acasa....de pe 1 sept, gata cu vacanta.incepem sa ne obisnuim la cluj, sa ne intram in ritm....cel mai groaza mi-e cu trezitul dimineta pt mers la gradi....azi s-a trezit la apoape 11...ii place sa leneveasca si sa doarma mult dimineata.....

a mai crecut 2 cm cat a stat la ai mei....acum are 108 cm si 20,4 kg, ii tot monitorizez greutatea acum....

v-am pupat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Arleena, eu ii dau o lingurita de miere si una de zeama de lamaie in fiecare zi.

Eu ma simt prost.Am primit lista cu ce ne trebuie la gradinita.Lunar avem de dus 10l de apa plata, 4 suluri prosoape de hartie si alte nebunii.Oare ce o face un copil de 3 ani cu 10 l de apa?
Victor bea apa daca ma tin dupa el dar nestimulat?

Arleena, acum mi-am amintit, tare voinicut Alex.Noi cu 101cm si 14 kg suntem cam subtirei.

pupici,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

arabela sincer nu e mult 10 l apa pe luna...acum depinde si de copil dar daca faci o imparteala ii revin mai putin de 0,5 l apa pe zi de gradi. al meu bea apa f multa, deci mie nu mi se pare mult.
mie nu mi-a spus inca nimeni nimic daca tre sa duc ceva la gradi. gradinita lui e noua, acum au terminat-o si in 11 sept e deschiderea oficiala cu primarul presa etc....nu am fost inauntru numai in cladirea veche care arata f bine, de educatoare am auzit de bine de la vecine, ca majoritatea copiilor din zona noastra sunt acolo.

alex la 101 km avea 17 kg, grasunelul meu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Salutare ciresime!

Parca a trecut un an de cand nu am mai scris aici, ce-i drept am avut o vacanta lunga.

Noi astazi am inceput prima zi de scoala. N-am avut timp de emotii, totul s-a petrecut foarte repede. Am fost informati in email sa-i aducem la 8:20...a venit doamna i-a luat, n-am mai avut timp sa-i spun nimic, nici macar sa ne pupam. In curtea scolii o atmosfera foarte linistita, " nu avea nimeni flori in mana", toti copiii insotiti de parinti, si cei mari si cei mici. Se vorbea in soapta...putin ciudat, dar...cred ca asa va fi in fiecare an. Abia astept sa ma duc la 12:30 sa vad in ce stare o gasesc.
A venit vremea sa fie independenta si recunosc ca nu prea i-am dat ocazia pana acum. Va trebui sa mearga singura la toaleta, sa-si scoata singura mancarea din geanta, sa se duca singura sa se spele pa maini inainte de masa, sa aibe grija de lucruile ei, sa se incalte singura. Nu are incotro, va trebui sa se descurce, nu o va ajuta nimeni. In clasa sunt 10 copii...si one teacher....

Felicitari cireselor care au primit cate un fratior sau o surioara.

Cami - ti-am vazut printesele..

Arleena - sa ne pui si noua poze de la gradinita lui Alex. Eu am facut cateva...o sa incerc sa le incarc, sunt doar din curtea scolii, ca nu avem acces in interior.

Arabela - ciudat sa va ceara sa aduceti apa de acasa. Daca nici apa nu e gratuita....cat ii costa sa cumpere un aparat de apa si pahare de hartie..si apoi sa faca refill..Mie se pare ciudat sa va puna pe voi sa carati sticlele cu apa..nu ma refer la bani, ci la efortul in sine...

toate ciresele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Virgi, la caminul unde va incepe Paul este dozator de apa, si copii primesc apa erece - doar rece, cine sa aiba timp si chef sa o prepare la temperatura potrivita... nepotul nostru a fost bolnav toti trei anii de la asta... asa ca nici nu vreau sa ma gandesc

la ciresei si ciresici, spor la camin/gradinita - sper sa-mi revina moralul zilele urmatoare si sa pun ceva poze de la turci, de pe unde ne-am petrecut mini-vacanta de sapt trecuta.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

salutare livada.. iar a disparut toata lumea?

La multi aniArabela!!

La multi ani Anelor si Mariilor!!

Virgi bine ai revenit. papusica Luana si hai cu poze sa va mai vedem. Cum merge scoala? Ce fac ei acum anume la scoala?

Oana nu stiu cat are de-a face cu apa rece servita . sincer aici toata lumea inclusiv copii beau apa rece, de multe ori ii vezi cu gheata jumate de pahar, fetele mele beau apa cu gheata in ea si nu au nimic de la asta, la fel si iaurt de la frigider etc.Eu zic sa nu iti faci asa multe griji. si sa treaca supararea, lasa-l incolo de butoi cu tristete.

Mult succes tuturor cireselor care incep scoala, gradinita etc!

Cami - mami de Sofia Alexandra - mai 2006 si Sabina Adriana - mai 2008

Mergi la inceput