Pepenasi iulie-august 2008- IN SARBATOARE (140)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Neata!Tot nasoala situatia.Mai inainte putin a facut prin somn iarasi,febra ,desi azinoapte scazuse acum a revenit si nu i-am putut pune nici supozitor ca au stat pe noptiera si s-au inmuiat de la calduraAm stricat vreo trei incercand dar m-am lasat pagubasa,le-am pus la frigider si ii pun cand se trezeste.
Cred ca o sa-l sun pe fratele meu sa=l trimit cu pampersul la analize,si mergem si la doctorita,oricum aveam de gand sa ma duc zilele astea ca n-am mai cantarit-o de la 7 luni.
Eu sunt zombie ca n-am inchis un ochi asa ca acum sorb dintr-o ditamai cafeaua.Am pus sa fac si niste orez cu legume la cuptor sa mananc si eu ,sa-i dau si ei,poate s-o mai strange la burtica.


povestea nasterii nazdravanei

minunea care ne-a luminat viata

Violeta ,mamica de nazdravana mica -Alexandra Valentina(2.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

violeta, ma bag si eu in vorba... daca are scaun moale nu prea este bun supozitorul! Incearca sa-i dai neaparat smecta, dizolva in putina apa plata sau ceai de menta si da-i cu siringa, dizolva in maxim 10 ml de apa sa faci de 2 siringi de 5 ml, si ii dai incet, cate putin, trebuie sa-i dai ceva sa-i repari burtica. Sanatate multa! Eu una nu m-as risca a merge inca la spital, pt ca risti sa ramai acolo. Daca trece de 7-8 scaune moi pe zi...atunci poate ca da...in fine, nu te lua dupa mine eu sunt mai curajoasa.
Eu as incerca cu mucilagiu peste zi, numai mucilagiu, fara nimic alceva, dat si cu siringa daca nu-l accepta altfel. Nu se intampla absolut nimic daca nu-si ia "portia" de cereale sau alte bunatati, acum cand burtica este stricata si oricum nu va asimila foarte multe. Multa sanatate iti doresc si sa treceti cu bine.Din cate stiu, tu inca alaptezi, sper ca nu gresesc, in cazul asta, lapticul de la san o sa-i faca bine, pe langa mucilagiu si smecta. Pentru febra, daca ai reusi sa o scazi prin comprese cu apa calaie sau impachetari in prosop umed ar fi ffff bine, daca nu, ai incercat cu panadol? Nurofenul este destul de "greu" pentru burtica ei acum.

edit: mucilagiu il poti face cu glucoza, sa fie mai dulce, iese o chestie dulce si chiar bunicica la gust, ca un lapte de orez, daca incerci incet incet sa-i dai cu siringa mai des, dar o sa-i faca foarte bine, nu mult odata sa nu vomite, chiar si 5 ml la 10-15 minute, tot e bine. Si hidratata cu ceai de menta, usor indulcit cu glucoza, tot in siringa daca nu accepta alt fel....

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

ah, iarasi eu....daca zici ca a mancat struguri....nu ar fi mare lucru sa fie de la ei, si nu pt ca nu ar fi buni, ci pentru ca unii producatori ii injecteaza cu tot felul de porcarii sa stea sanatosi pe raft(nu zic din sursa sigura, doar imi dau cu parerea, citisem despre pepene si banane, dar nah...de ce strugurii nu ar putea fi la fel?), este fff dificil sa cumperi fructe in ziua de azi...niciodata nu stii ce mananci. Depinde ce fel de struguri a mancat, daca au fost de "curte" sau din cei care rezista mult in piata...
Eu deja am fobie si frica de fructe... nu mai pot sa am incredere in producatorii astia ...

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

[b]MARA DE TURTURICA SI GABRIEL IONUT DE NINAG
STEFAN DE ANA-A

Sa cresteti mari si sa fiti fericiti mereu!

VIO, multa sanatate Alexandrei!

Eu n-am timp de nimic, asa ca va las...

Monica, mami de Luca

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

violeta, vezi ca din gresala ai scris la capitolul trecut Cu smecta mai incearca, dai cate 0,5 ml odata, dupa 3-4 minute incearca din nou cu 0,5 ml....si tot asa... daca este putin poate nu vomita....eu stiu....e greu, dar ceva ceva trebuie sa ia pt burtica. Biotics este inca fff bun, si nu are nici un gust. Ai incercat cu el?
Pt febra, poti sa-i faci o baita, cu apa calduta, obijnuita, si mai apoi sa o racesti usor, pana ajunge la o temperatura calaie, fara sa sperii copilul. De prosop umed si al meu se speria (Stefan zic) si mare lucru nu reuseam cu el, insa la baita, reuseam sa-i mai scad din temperatura, cand facea fff mare, peste 40, ca am avut si astfel de momente...
Chiar daca dupa ce o bagi in apa o sa aiba o usoara senzatie de frig, de o sa-i tremure barbia, o lasi usor in apa calduta si incerci macar pentru 2-3 minute sa cobori temperatura apei, usor, pana se obijnuieste incet. Este greu... dar pana la urma trece. Sanatate.

Matei inca doarme, daia bantui eu asa pe aici
Am fost plecati la tara 2 zile, am ajuns acasa aseara tarziu, si na vrut sa doarma pana nu a cutreierat toata curtea, si sa jucat cu TOATE jucariile de afara si din casa....era ca un bezmetic....incredibil cat de dor ia fost de casa A picat la 12 noaptea, frant, si sa trezit pe la 7 sa bea laptic, a adormit la loc, linistit ca este in patutul lui, casa lui...

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Violeta, incearca ce a zis Ana si daca nu reusesti ia cupilul si mergeti la spital, o fi nasol, dar daca zici ca vomita de aseara deja e deshidratata, sa nu ajungeti mai rau... De la febra si deshidratare severa se face blocaj renal

Eu banuiesc ca sunt strugurii de vina, nu ca ar fi injectati ci pntru ca sunt spropiti cu zeama bordeleza (sulfat de cupru) care exact asta face in intoxicatii - diaree severa

Ana ti-am scris in cap. trecut despre cortul cu tunel, ai citit?

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina


Ana ti-am scris in cap. trecut despre cortul cu tunel, ai citit?

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"


pai citisem ca te uiti daca gasesti tunel, da nu am citit daca te-ai uitat, si daca ai scris cumva cat costa
Oricum, abia luna viitoare imi mai "permit" vreo investitie de genul asta, acum avem petrecere la baby party si nu mi-au ramas bani pentru un cadou in plus, insa luna viitoare poate ma bag, daca nu e prea scump.

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Deci copy paste de la coada capitolului trecut ,ca nici n-am observat ce fac asa zombie sunt
Asa,ca tot a amintit Ana de album sa-mi dau si eu cu parerea:
CARMENELA,imi place ideea de album,imi plac si zanele,pozitionarea in pagina etc,singurul lucru cu care personal nu prea ma impac e dimensiunea diferita a pozelor.Eu cand scot pe hartie scot tot timpul aceeasi dimensiune,si sincer sa le decupez n-as avea nici timp nici rabdare.Ca idee imi place,arata bine,doar ca pentru mine cel putin nu e prea practic.Si mi-ar fi placut sa aiba un chenar micut pentru comentarii in dreptul fiecarei poze .
Felicitari pentru primii pasi ai reginei
ANAXENA,of,mare chin cu intarcatul la tzatzodependentiEu inca nu vreau sa o intarc,dar am vrut sa incerc sa-i mai raresc din mese ca mi se parea ca suge cam mult.Pfuuu,esec total.Tipa si ma trage de tricou si nu ma mai pot intelege cu ea nicicum.La nani nu mai zic.Desi adoarme si leganata,pana nu papa tzitzi poti sa stai si-n cap ca ea nu vrea sa doarma Eu n-am nici o problema daca sare peste o masa fiindca in momentul in care sunt supraincarcate "biberoanele" incep sa curga singure de nebune,asa ca n-am nici dureri,nici nimic.doar ca ma enerveaza ca trebuie sa ma schimb toata ziua ca prin casa nu suport sa pun sutien
In concluzie daca descoperi reteta minune a intarcarii povesteste-mi si mie ca eu n-am nici cea mai vaga idee cum o sa fac lucrul asta.In naivitatea mea inca mai sper ca va veni o zi cand o sa se intarce singura
MAITREY,spor la invatat .Am si eu doua restante de dat dar inca nu m-am apucat de invatat,n-am nici o tragere de inima.
ANA, da inca alaptez,azi noapte cred ca a batut toate recordurile la laptic,a papat tzitzi in nestire,plus ca ieri a baut cred un litru de apa,deci stam bine la capitolul hidratare.Mucilagiul i l-am amestecat cu cereale ca nu-l accepta nicicum ,iar smecta chiar nu stiu cum as putea sa i-o dau caci i-am dat cu seringa si in doua minute mi-a vomitat-oLa spital nu ma duc sub nici o forma ca nu raman acolo nici moarta,numai gandul de a sta in spital ma infioara,ma gandeam sa ma duc la pediatra la cabinet si asta fiindca data trecuta cand am trecut prin asa ceva a avut diaree cam o saptamana si mi-am tot facut mustrari de constiinta ca poate daca m-as fi dus la doctor ar fi trecut mai repede.
O sa incerc si cu ceaiul de menta si cu panadolul,poate am mai mult suces.Cu impachetarile e mai dificil, am incercat azi noapte si ainceput sa urle de mi-era teama ca ma trezesc cu politia si cu protectia copilului la usa.si m-a mai luat si barbata-miu la 11 metri ca sperii copilul



ANA mersi mult pentru sfaturi.Zilele astea i-am dat struguri de tara,dar duminica i-am dat intr-adevar din aia din supermarket,si acum cand ma gandesc mai bine cred ca sigur e de la aia,of ca idioata mai suntCe-o fi fost in capul meu de n-am gandit ce fac,ca doar aveam si struguri adusi de la tara,dar aia ni-i adusese o matusa care a venit in vizita pentru fata,iar eu idioata m-am repezit sa-i dau.Uite cum am nenorocit copilul cu mana mea
N-am incercat Biotics,dar daca zici ca n-are gust cum se trezeste cum ii dau si din ala.Trebuie musai sa fac ceva,ca iar a facut,tocmai ce am schimbat-o si am reusit sa o adorm la loc
MONI_OR,multumim
BOTI,a vomat doar o data aseara,iar a doua oara cand i-am dat smecta.O sa trag o fuga la doctorita noastra,sa vedem ce zice,ca la spital tare nu vreau sa ma duc.


povestea nasterii nazdravanei

minunea care ne-a luminat viata

Violeta ,mamica de nazdravana mica -Alexandra Valentina(2.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Mara de Turturica si Gabriel Ionut de Ninag
Stefan de ana_a
Sanatate, bucurii nenumarate si petreceri frumoase!


Violeta, sanatate multa Alexandrei !

pup you all,

In concursul cu ratzuste ne puteti vedea www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=3" target="_blank">aici, pozele cap1 si cap2

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca

mai multe poze cu ratuste

Povestea nasterii Ilincutzei
Blogul meu - manute talentate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

la multi ani mara,stefan si gabriel!

VIOLETA, ia i enterolactis sau ecoflorina si da i,sunt mult mai bune decat smecta si nici nu sunt asa gretoase.ai mei niciunul nu iau smecta.si daca se complica lucrurile,ia ercefuryl,imparte l in trei prize si da i la 8 ore.eu un praf galben f amar,dar il amesteci intr o lingura cu putin ceai de menta si il tragi intr o seringa de nurofen,apoi i l bagi la coltul gurii pana il inghite.multa sanatate!


CAPRI,am citit ca ilincuta papa struguri,dar m am exprimat eu gresit.cand am fostr acum n am mai luat decat f putine lucruri la reducere[nu mai erau si oricum era ult zi ],insa am luat haine de toamna[blugi 30 ron,bluze cu maneca lunga cu 25 ron 3 bluze la set,i am luat 2 seturi,plus pampers,servetele ,borcanele]



Mergi la inceput