*Cozonacei de noiembrie-decembrie2008 (69)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stewie spune:

Citat:
citat din mesajul lui ginye55

[

Ce mari s-au facut copilasii nostri! Deja au inceput sa misune care mai de care: taras, in 4 labute, in picioare!

ginye mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut
Povestea nasterii



La asta ma gandeam si eu acum. Ma uitam pe niste poze asha pe sarite si nu-mi vine sa cred ce copii mari si frumoshi avem toate. Suntem asha de norocoase

Thea Sofia (8 dec 2008)
http://community.webshots.com/user/stewie80

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Neata!
Ce liniste pe aici...
La multi ani sarbatoritilor de azi! si cu intarzirere Alexandrei deCamelia! wow, mai sunt 2 luni si cel mai mare cozonacel ,Remus va implini un an!...

Ginye felicitari pt Stefanut!incepe distractia!
Isaelena felicitari si voua pentru dintisor!

Noi avem 5 acum, ii cresc ca ciuperca dupa ploaie, ii iesise 1 saptamana trecuta iar ieri cand am reusit sa vad gingia de sus(ca mai nou cum incerc sa vad dintisorii cum isi inclesteaza gurita)vad inca doua locuri pocnite in gingie...al treilea dintisor a fost incisiv lateral drept si doar ieri i-au iesit incisivii centrali. a fost cam marait saptamana asta dar fara temperatura si alte probleme.Poate doar faptul ca alaltaieri a facut caca de 2 ori(minune!)iar a doua oara a reusit sa si guste ...i-o fi facut Sara deRamo pofta. oricum nu-mi pot inchipui cum si-a desfacut pampersul...era in tarc iar eu aveam ceva treaba mai trageam cate un ochi la el...la un moment dat s-a facut liniste , s-a asezat cu spatele la mine iar eu ma minunam de ce cumintenie de copil am...pana am simtit mirosul...era plin pe maini si tocmai ducea mana la gurita...cred ca a si gustat.. ce s-a mai suparat cand l-am luat din tarc sa mergem a ne spalam...i-am intrerupt distractia...

Bravegirl am vazut poze frumoase cu Arianna, iti seamana f tare, iar poza in care zambeste e f faina, zambet finut...

Nu mai stiu cine zicea de orez expandat Bravegirl sau Laura..sau amandoua..i-am luat si eu lui Thomas, e fara adaosuri, n-are sare, si ii place mult...

Va doresc o saptamana frumoasa tuturor!!

mami de Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna gagici mamici,

eu mai rarut ca e destul de greu cu amandoi, vesnic am cate ceva de facut, papa, plimbare, curat in casa, rufe o gramada.
Am mai fost la mare o tura saptamana trecuta tot la bulgari toti ne-am simtit bine, Rares a facut si baita in piscina incalzita, dar era rece in sala si a racit binisor, a facut 4 zile febra, aum mai are ceva mucisori.

A iesit si la el al 3 lea dintisor, primul de sus evident lateral ca si la Ilinca si am vazut si la puisorii Berthei la fel au, o sa pun si eu poze cu Ilinca vampir.
Papa bine, e vesel tare, merge de 2 zile de-abusilea mai greu, dar se duce, se ridica foarte usor in fundulet culcat fiind, asteptam acum sa se ridice in picioare.
Zice mama si tata face bravo, face semnul de vino, si ridica mana sus cand ii zicem salut. e haios rau.

Ma confrunt de duminica trecuta, de cand am venit de la mare cu faptul ca se cam trezeste noaptea ceea ce uitasem deja ca el de la 7 saptamani, nu s-a mai trezit deloc.
e adevarat ca a facut febra si noaptea si coincide si cu eruptia dentara, dar e ceva relativ nou si sunt capie, de cam 3 ori se trezeste, ii dau suzi si se culca se mai foieste putin.

si altceva de cand se ridica in fund, tot cam o saptamana tare greu adoarme singur, plange e capiat de somn si el se lupt\ sa se ridice eu il pun la loc si uite asa distrez seara de seara si la orice somn.

Eu citesc apropae in fiecare seara ce scrieti, dar eu dorm cu el in caemra si mi-e frica sa tastez sa nu il trezesc, tot zic maine dim scriu, de unde ca tot cu treaba si nu apuc,

va pup si mai intru


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Am fost la dr cu Arianna, ca e plina de bube. Am zis ca e rubeola, dar dr a zis ca nu e. Cica e exantem viral cu componenta alergica. Speram sa treaca in 3 zile, ca vrem sa plecam la mare.
toti cozonaceii si mamicutele lor

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Oceanborn Mada felicitari pt dintosi!

Bravegirl multa sanatate Ariannei! Sa scape repede de bubite!

Aseara l-am cantarit pe pici: 10,26 kg!

ginye mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Cornina , sanatate Ariannei, sa se faca bine repede.Dar temperatura era de la bubite?

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Ramo, dr ne-a zis ca asa se manifesta boala: 3 zile febra, apoi inceteaza febra si apar bubitele. In 3-5 zile dispar si bubitele.
Ginye, ce flacau mare! Noi s epare ca nu prea mai luam in greutate.
Si sa va spun ce am mai patit. Arianna a REFUZAT sanul. Nu mi-a venit sa cred. A papat iaurt. De vreo 2 zile cere san, dar cd vine lapticul, refuza. I-am dat si ieri si azi iaurt si a papat. Accepta sanul dupa cateva ore, cred cd ii e foame mai tare. Azi dimineata la 6 s-a trezit si nu a mai vrut san, dar nici sa adoarma fara nu stia cum. asa ca ne-am chinuit vreo 2 ore...i-am dat-o mamei care a reusit pana la urma sa o adoarma. A dormit pana la 10.10 si a cerut san. N-a vrut sa suga cd a simtit lapticul. A papat iaurt si a mai supt pe la 14.30. Deci nu a papat san aproape 10 ore (de pe la 3-4 dimineata).
Mi-a zis dr ca are gingia f imflamata, mai ales sus, dar ca nu reusesc dintii sa sparga. Asa se intampla la bebeii alaptati. A zis ca pana pe la 11-12 luni, sa nu o fortez cu mancarea. Sa o las sa manance cat vrea. Ideal ar fi sa-i dau fructe. Ea papa fructele cuplacere, dc i le dau in manuta. Am fost la dna dr. Culcer Roxana, nra dr. Culcer. E super. Mi-a placut f mult de ea.
Mi-a mai spus sa-i dau cu incredere borcanas, ca nu contin conservanti. Si sa-i pun sare in mancare, pt ca Arianna transpira f mult (uda cearceaful) si copii care transpira au nevoie de Na, pt ca se pierde prin transpiratie.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Si Sara transpira mult, dar doar la caput, se vede pe cearceaf...

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Ramo, si Arianna la fel, doar la caput transpira.
A, si am uitat sa va spun ca are coalescenta labiala Mi-a picat cerul in cap cd mi-a zis. Noroc ca e faza de inceput, si se poate rezolva usor, ca altfel ajungeam la operatie . Nu-mi vine sa cred ca pediatra noastra nu a observat, desi se uita mereu la 'dansa'. Eu observasem ca are asa o pielicica peste vagin, dar nu mi-am dat seama ca e in neregula. Dr mi-a zis ca in timp, se uneau labiile. La noi e pe o lungime d ecam 2mm, de aia nu m-am prins eu de nimic. A deslipit-o dr, nu a zis nici ps. Mi-a zis sa fac asta in fiecare zi dupa baita, sa dau cu rivanool si Neopreol.
Asa ca fetelor, uitati-va cu atentie acolo, studiati bine, ca e destul de frecventa afectiunea in ultimul timp.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Maiiii...., doctorita Sarei, n-o dezbraca niciodata.S-a uitat la"dansa" doar la prima vizita, cand avea 4 zile...de atunci nimic.Cand am fost la Medsana, dr. Furnica a examinat-o atent, dar n-a zis nimic.oricum, la urmatorul consult ii spun dr. sa se uite...

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput