Sa stim sa spunem NU avortului!!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

Citat:
citat din mesajul lui AB

Ar trebui sa vezi cum sunt ucisi asemenea doctori...




asta da moralitate


Mda... pro-life dar nu fata de toti. Pe ultimul l-au ucis pe treptele bisericii. Paganism total.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Ocupa-te please :)) Si asa mor de plictiseala, mi-ar face placere o vizita la psihiatru/psiholog. O si platesti, da??

in tarile civilizate o plateste asigurarea.


fetele ca-mi pierd avionul




Iegzact.

Dar no, mai Delia, eu nu vorbeam de tine, ca nu te cunosc si nu te vad, deci catalogarea ta imi da cam aceiasi reactie pe care mi-o da o frunza clatinandu-se in vant...

Insa, ce sa zic, daca vrei ajutor specializat nu zic nu. Zi unde locuiesti sa caut pe net cabinete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

XIO, ce sa mai vorbesc cu tine?? Despre ce?? EU consider ca e o fiinta, tu nu. Ce mai e de spus? Cand apar argumente sau situatii noi, expun si eu contraargumentele pe care le am, nu vreau sa vorbesc doar asa, de dragul de a vorbi si in nici nu vreau sa ma cert. Eu consider datoria mea morala sa demontez argumentele celor care sunt pro crima. SI asta fac. Daca tu repeti la nesfarsit "nu e fiinta, nu e fiinta nu e fiinta", eu am spus o data ca este si nu vreau sa mai repet. Asa fac copiii mei de 3 si 5 ani, ba da, ba nu. Eu am mai crescut un pic...


Ocebine, si mai exact unde exact e deformarea adevarului???? Partial birth abortion este la nastere, inainte sa iasa copilul, ii baga acul si gata, nu mai e....

Cat despre inteles, nu am zis ca nu inteleg. Am zis numai ca nu e bine sa bagam sentimentalisme si emotii in dezbateri logice... Si de asemenea, principiile sunt adevarate atunci cand respectarea lor te pune intr-o situatie mai grea, nu mai usoara decat nerespectarea...



Freedelia , nu EU spun ca nu este fiinta ci stiinta si medicina . E o diferenta.
Apoi,ai spus la inceput sa nu mai faca nimeni sex decat daca vrea copii. Cand eu te-am intrebat ce e cu asta ai zis ca ti-am rastalmacit vorbele.
Mi-ai spus ca sunt lipsita de empatie.
Pe pagina trecuta ai spus ca nici tu n-ai , dar asta era ok, doar la mine era o jignire

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Da, in tarile civilizate. Romania nu prea se califica... Asigurarea mea nu-mi plateste psihoterapie in Romania -- asa cred cel putin.

XIO -- eu am spus ca nu am empatie fata de o situatie imaginara. In general, am empatie fata de oricine ore o problema. Dar asta nu inseamna ca daca mi se rupe inima fatza de o femeie pe care o inseala barbatul si ea are 3 copii acasa si inca unul in burta, am sa o sfatuiesc sa o omoare pe "nenorocita" care ii fura barbatul. Exemplul este exagerat, am vrut doar sa arat ca desi tragediile in care s-ar putea gasi diverse femei m-ar impresiona profund, nu le-as putea sustine niciodata in a comite o crima.


Nu am spus sa nu faca sex decat daca vor copii ci sa nu faca sens daca nu sunt gata sa isi asume responsabilitatea in cazul (putin probabil in caz ca se protejeaza) in care o fiinta umana ia nastere in urma "distractiei" lor.

AB -- m-am intrebat atunci cand s-a intamplat cum de avea "omul" ala tupeul sa mearga la biserica. Si cum de acea comunitate il accepta. Poate imi scapa mie ceva... A nu se intelege ca sunt de acord cu omorarea lui... in nici un caz, eu sunt pro life fata de toti, criminali sau nu. Nu eu le-am dat viata, nu eu am dreptul sa le-o iau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia




AB -- m-am intrebat atunci cand s-a intamplat cum de avea "omul" ala tupeul sa mearga la biserica. Si cum de acea comunitate il accepta. Poate imi scapa mie ceva... A nu se intelege ca sunt de acord cu omorarea lui... in nici un caz, eu sunt pro life fata de toti, criminali sau nu. Nu eu le-am dat viata, nu eu am dreptul sa le-o iau...



Adica dupa teoria ta biserica primeste numai anumitzi oameni,cu anumite calificari?????
Cum adica acceptat de societate?pai eu intzeleg ca tu chiar daca nu declari esti de acord cu "ridicatul pietrei"chiar folosirea ei pina la exterminare!

Nu-mi place deloc cum gindesti,duci spre extremism,iar eu am mai spus-o pe forumul asta:extremistii nu imi plac!

O viatza minunata itzi doresc si sper ca viatza sa ne puna in situatzia de a lua decizia avortului!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

El nu mergea pur si simplu la biserica, ci era ceva pe acolo, usier sau ceva, deci lucra pentru biserica respectiva. Ei, din punctul meu de vedere, cei care lucreaza pentru biserica, trebuie sa aiba anumite standarde morale. Doctorul respectiv facea avorturi tarzii pe fatza, in vazul lumii, ceea ce in mod clar contravine preceptelor bisericii respective (nu mai tin minte ce biserica, dar una crestina, in orice caz). Toti oamenii sunt pacatosi, dar macar nu sunt de acord, in principiu, cu pacatul respectiv (cei care se dau credinciosi, la ei ma refer). Dar acest doctor considera ca ce face el e bine. Iar biserica respectiva considera ca e rau. EI, atunci cum putea el sa fie reprezentant al acelei biserici cand nu aveau aceleasi principii morale.

Da, sunt un pic extremista, in sensul ca nu cred in compromisuri si in calea usoara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

El nu mergea pur si simplu la biserica, ci era ceva pe acolo, usier sau ceva, deci lucra pentru biserica respectiva. Ei, din punctul meu de vedere, cei care lucreaza pentru biserica, trebuie sa aiba anumite standarde morale. Doctorul respectiv facea avorturi tarzii pe fatza, in vazul lumii, ceea ce in mod clar contravine preceptelor bisericii respective (nu mai tin minte ce biserica, dar una crestina, in orice caz). Toti oamenii sunt pacatosi, dar macar nu sunt de acord, in principiu, cu pacatul respectiv (cei care se dau credinciosi, la ei ma refer). Dar acest doctor considera ca ce face el e bine. Iar biserica respectiva considera ca e rau. EI, atunci cum putea el sa fie reprezentant al acelei biserici cand nu aveau aceleasi principii morale.

Da, sunt un pic extremista, in sensul ca nu cred in compromisuri si in calea usoara...


Draga mea, daca nu stii ce inseamna "usher" la biserica, intreaba si ti se va explica...nu-i rusine sa inveti...si pe de alta parte, te duci la biserica pentru tine, nu pentru vecin.


Si in alo doilea rind...vorbesti cu o usurinta despre ceea ce facea Dr. Tiller de parca se executau avorturi pe copii sanatosi tun doar pentru ca femeile respective li s-a nazarit asa in ultimul moment sa nu mai fie gravide...
Late-term abortion se face doar in niste cazuri absolut exceptionale (scenariile alea pe care le bagi tu sub covor ca fiind imaginare)... probleme grave de sanatate ale mamei, sarcini care nu se soldeaza cu o nastere ca la carte, un copil roz si grasunel si zimbete fericite imprejur...nu te doare capul, ca nu-i treaba ta...ca deh, e usor sa stai acasa cu picioarele proptite pe canapea si sa arati cu degetul decit sa reusesti cumva sa te gindesti ca totul nu este roz pe lumea asta.


Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Ei, din punctul meu de vedere, cei care lucreaza pentru biserica, trebuie sa aiba anumite standarde morale.


Vrei sa spui standarde religioase.
Morala sociala nu e tot aia cu morala religioasa, nu ma bag acum la exemple.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Draga mea, stiu foarte bine ce inseamna usher. La noi in casa nu se vorbeste romaneste, asa ca n-as vrea sa primesc lectii de engleza de la tine. Si exista ushers si la noi la biserica, numai ca nu mi-a venit cum sa-i zic in Romana. Ce sa faci, cand esti plecat de-o viata, iti mai scapa cuvintele... NU cred ca e cazul sa intram in atacuri personale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

... NU cred ca e cazul sa intram in atacuri personale.



Delia, ma amuzi.
Da sa numesti doamnele participante la topic ´´criminale´´ aia e ce? A, scuze, ala nu e atac la persoana e atac la grup

Mergi la inceput