Sa stim sa spunem NU avortului!!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB

Ar trebui sa vezi cum sunt ucisi asemenea doctori...




asta da moralitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Freededlia, observ ca acum nu mai discuti cu mine
Vroiam doar sa-ti reamintesc de rastamaciri si empatia ta

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

AB, banuiesc ca stii ca in America poti avorta copilul si in momentul nasterii -- se cheama partial birth abortion. Daca nu ma crezi, cauta si vezi ca adevar graiesc.

Doina, da, stau aici ca MOR de plictiseala, mi-e prea rau sa ies din casa, asa ca scot ai mei copiii in parc si io raman singura cuc si ma plictisesc de mor. Sper sa ma simt mai bine in curand.

Ocebine, nu am vrut sa zic ca aceste situatii nu exista, ci ca mie una imi e mai greu sa empatizez cand nu e vorba de o situatie specifica. Daca ar veni aici o mama si ar povesti ca barba-su a violat-o pe fata ei de 14 ani as plange in hohote dar intr-o dezbatere pur teoretica in general nu devin emotionala si incerc sa argumentez logic.



Cu prima parte a mesajului deformezi adevarul si dezinformezi. Daca nu ma crezi, cauta si gaseste...

Ultima parte a mesajului intr-adevar se incadreaza in stilul: vorbesc de dragul vorbei...Daca ti-e greu sa INTELEGI, de ce ti-e usor sa JUDECI??? Nu pricep si pace...si daca mi-ai explica ca la un copil de 5 ani, ti-as fi recunoscatoare...in fata unei situatii specifice (perfect posibila, din nefericire) esti incapabila de empatie. Unde e moralitatea? Sau e pe bucatele?

Te cred ca privesti problema din unghiul tau personal...vad de unde iti vine convingerea...dar sint o multime de femei mai putin norocoase ca tine...si pentru ele (si implicit pentru noi toate) trebuie sa avem intelegere si toleranta.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

AB, banuiesc ca stii ca in America poti avorta copilul si in momentul nasterii -- se cheama partial birth abortion. Daca nu ma crezi, cauta si vezi ca adevar graiesc.


Vai ce aberatie. Inclusiv site-urile anti-choice spun ca partial birth abortion este in fapt un termen pentru avortururile din trimestrul doi tarziu sau trei. Care nu se fac decat in cazuri absolut exceptionale. Cele mai controversate sunt cazurile minorelor sub varsta de consimtamant.


Restul sunt cazuri clare de incapacitate a mamei de a duce sarcina: infarct, diabet incotrolabil... sau o maladie genetica severa gen ce am pomenit eu mai sus.

Nu decizi mama la nastere ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

XIO, ce sa mai vorbesc cu tine?? Despre ce?? EU consider ca e o fiinta, tu nu. Ce mai e de spus? Cand apar argumente sau situatii noi, expun si eu contraargumentele pe care le am, nu vreau sa vorbesc doar asa, de dragul de a vorbi si in nici nu vreau sa ma cert. Eu consider datoria mea morala sa demontez argumentele celor care sunt pro crima. SI asta fac. Daca tu repeti la nesfarsit "nu e fiinta, nu e fiinta nu e fiinta", eu am spus o data ca este si nu vreau sa mai repet. Asa fac copiii mei de 3 si 5 ani, ba da, ba nu. Eu am mai crescut un pic...


Ocebine, si mai exact unde exact e deformarea adevarului???? Partial birth abortion este la nastere, inainte sa iasa copilul, ii baga acul si gata, nu mai e....

Cat despre inteles, nu am zis ca nu inteleg. Am zis numai ca nu e bine sa bagam sentimentalisme si emotii in dezbateri logice... Si de asemenea, principiile sunt adevarate atunci cand respectarea lor te pune intr-o situatie mai grea, nu mai usoara decat nerespectarea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia



Ocebine, si mai exact unde exact e deformarea adevarului???? Partial birth abortion este la nastere, inainte sa iasa copilul, ii baga acul si gata, nu mai e....




Gresit si aberant ceea ce sustii.



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia






Cat despre inteles, nu am zis ca nu inteleg. Am zis numai ca nu e bine sa bagam sentimentalisme si emotii in dezbateri logice...


Pai atunci de ce reactionezi exact invers???

Si..revenid la catalogarea asta extrema, daca m-ar face cineva in fata criminala, doar pentru ca nu-s de acord cu aberatiile astea gen ´´femile n-au dreptul la astfel de alegeri´´ as trimite persoana la psihiatru. In sensul ca m-as ocupa parsonal de programarea ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ocupa-te please :)) Si asa mor de plictiseala, mi-ar face placere o vizita la psihiatru/psiholog. O si platesti, da??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

. Eu consider datoria mea morala sa demontez argumentele celor care sunt pro crima.



Deci noi astea" criminalele"si trebuie sa ascultam de morala ta!

Freedelia,am mai spus si repet,ce e moral pentru tine,nu e si pentru mine sau altzii,ce e logic pentru tine nu e pentru mine sau altzii!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Ocupa-te please :)) Si asa mor de plictiseala, mi-ar face placere o vizita la psihiatru/psiholog. O si platesti, da??

in tarile civilizate o plateste asigurarea.


fetele ca-mi pierd avionul

Mergi la inceput