Bucurii de sept-oct 2006 (169)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yoannamarie spune:

Ziua buna, dragutelor!
"Iaca"...si eu...aparui pe "micul ecran"...Desi, v-am citit zilnic...nu am avut starea de spirit, necesara, pentru a posta... Am intrat, de ceva timp, intr-o pasa proasta...din toate punctele de vedere... Sincer...M-am saturat de mizeria umana din tara aceasta, de pretentiile cerute si de conditiile oferite...de bataia de joc a unora...doar pentru ca nu are cine sa-i "pedepseasca"... Deh...se pare ca, nici acum nu sunt mai breaza...dar...incerc sa-mi revin...

Sunt dezorientata si cu fii-mea...Maria mea e dezastru afara...bate toti copiii, indiferent daca sunt mai mari sau mai mici, le ia jucariile, numai pentru ca sa-i necajeasca, nu asculta, deloc, cand ii spun sa fie cuminte, alearga de colo-colo...Am renuntat sa mai ies cu ea in parc...de rusine... parca e salbatica...parca a crescut in jungla... nu stiu ce sa ma mai fac cu ea... Nu am tinut-o departe de copii, am luat-o peste tot cu noi, tocmai ca sa socializeze etc...se pare ca...degeaba... face numai ce ii convine, oftica toti copiii pe care ii intalneste...doar daca are vreun intetres...se poarta frumos cu ei...in rest......si, a inceput si cu adultii sa reactioneze urat...nu cu toti...are "preferinte"...


Ramo, sar'mana pentru incurajare, scumpo!
Va urez concediu placut in Croatia! Relaxare cat cuprinde si muuuulta distractie! Sa faci muuuulte pozici!!! multi lui Patri..bronzoliciu...

Andreea, noi am vb, putin si pe mess... Inca o data, crede-ma ca, ma bucur enorm pentru voi, dar mai ales pentru Sebicu ... Am vazut si restul pozicilor! M-a inveselit...fericirea voastra! Si tu...esti, toata, numai un zambet!!!

Gety, sa va fie de bine concediul! Foarte faine pozele, iar Maria o dulceata de fetita! Am vazut si pozicile Alinei...Mi se pare ca micuta e bucatica rupta...din tine... Gresesc?! Daaa...ai dreptate...fii-mea seamana foarte tare cu ta-su...eu, se pare, ca am fost, doar, purtatorul... Deh...m-am obisnuit, deja, cu ideea...
Multa sanatate printesei! Cum se simte? Amigdalele in ce stadiu sunt?
si tie bafta cu operatziunea "slabit"...

Lilina, draguto, ma bucur ca scapati de carantina si totul a decurs normal... M-ai amuzat cu link-ul postat...chiar m-am distrat...
Cat despre preocuparea lui Vladone, o bag si pe fii-mea in gasca... Unu: daca ar putea sa stea toata ziua, goala ar fi excelent...Si acum...doarme...si are tricoul de la pijama pe ea dar...chilotei...lipsa... si, bineinteles...a spus pas si la pantalonasi... sa o vezi cat e de "caraghioasa"... si Doi; nici ei nu ii lipseste mana, prea mult imp, de la pasarica...de parca i-ar fi frica sa nu o piarda... Incerc sa-i atrag atentia, sa-i explic ca nu e frumos etc...si, cateodata, se incapataneaza si nici nu mai dezlipeste mana de acolo...si, cateodata, intelege...dar, dupa cateva minute isi reia obiceiul...de parca ar fi un tic...

Xan, cu scuzele de rigoare, urez:

La multi ani, Ralucai!!!
Sa fie sanatoasa si sa aiba parte de tot ce e mai frumos in viata!
Iar voi sa aveti numai bucurii din partea ei! .


Beatrix, drum bun spre Romania! Si concediu placut acasa!
Casa de piatra, fratelui tau!
Am vazut pozicile... minunate! Un pentru micutul inotator... Mi-a atras atentia si nispiul...foarte fin...Si, cladirile respective presupun ca sunt hoteluri... Interesanta multitudine de arhitecturi...
Sa auzim numai de bine cand va intoarceti din Romania!

Ancuta...ehe...hai ca mai ai putin si...acusi esti pe litoral, langa printesica!!! Concediu minunat!
Ah...sandale cu toc de 12... daaaaaaaaa.....de cand n-am mai purtat... le am in cutie, in boxa...dar cu fii-mea...doar pantofi sport servesc...

Lexi, bine ai revenit din concediu! imi pare rau ca nu ti-a priit pe litoral si ca micuta s-a imbolnavit.... Bine ca si-a revenit, acum...
Mercic pentru felicitari! A fost ceva neasteptat si pentru noi, crede-ma... Asa ca nu-ti fa griji pentru Mariuca ta ... Are sa decida singura cand sa renunte la pampers si suzi... Ca si fii-mea, dealtfel...Cat m-am zbatut, si eu, cu fii-mea sa o invat sa faca la olita...ohoooo... ii puneam chilotei si facea ca in pampers...fara nici o reactie...
Ce sa mai spun de vorbit... Printesa ta vorbeste bine compartiv cu pustoaica mea... Citesc perlutzele si...ma dau pe spate raspunsurile sau reactiile ei... Stai linistita ca n-ai de ce sa-ti faci griji... Daca ai avea ocazia sa o auzi pe fii-mea cum vorbeste...adica...cum nu vorbeste... Chiar incep sa ma ingrijorez ca a ramas la limbajul de bebe...adica, pe bune, cu exceptia unor cuvinte, putine...nu intelegi nimic ce spune... Pe cuvant....Nu pot sa reproduc...dar imagineaza-ti o "tocanita" de silabe...Nimic coerent.... Intelege tot ce-i spun, stie sa faca tot ce ii cer, ma ajuta la toate etc....dar cand vine vorba sa comunicam...refuza... in afara de "veeeau si eu..., hai pa, la tza (la tzara), bapa (apa)" si, alte cateva cuvinte...nimic nu ii mai iese, pe intelesul tuturor, pe gurita... nu stiu ce sa ma fac cu ea... Nu stiu ce sa mai spun.... Daca vrea lapte, imi arata biberonul...daca vrea suc...isi tuguie buzele si scoate sunetul pe care il faci cand bei cu paiul si lista ar putea continua....Si, fetita nanilor fii-mii, care e mai mica cu fix o luna decat Maria, vorbeste de te zapaceste... de la un an si cateva luni a inceput...ca anul trecut, am ramas masca cand, de Craciun, a venit si m-a colindat si...a cantat tot colindul....foarte corect... Iar fii-mea...tot la bleah, bleah este...Si, ma gandesc ca acusi e ziua ei...si, iar ma va intreba nana-sa: "Vaaaai...dar tot nu vorbeste?! " mda... Ca sa nu mai spun ca ma gandesc si la gradi'...cum se va descurca, atat timp cat ea nu comunica cat de cat cum trebuie... Si, dupa cum spuneai si tu, vorbesc cu ea, mai tot timpul...ii arata, ii explic, o intreb etc...dar, la mine, nu se vad rezultate...
Asadar...bucura-te de minunea de pustoaica pe care o ai! E o frumusica, scumpa, isteata foc si ai sa vezi ca, in curand, va hotara, singurica, sa incheie treburile cu pampersii si suzi...
Si, ca tot veni vorba, bafta multa si acomodare rapida micutei, maine la gradi'!!!

Monique, felicitari Cosminutei pentru noua litera adaugata in vocabular... M-a lasat...fara cuvinte...intrebarea ei... Felicitari pentru asemenea comunicare...
Am vazut pozicile si, ca de obicei, micuta e frumoasa foc... Ce dragalsa e cum deseneaza... si, in cada, inconjurata de spuma...e duuuuulcica.... faine pozele...si curtea gazdelor...arata bine...si balansoarul mi-a placut...relaxant...
Ah...la noi nu s-a simtit cutremurul...bine ca sunteti ok...

Princess, sa va fie de bine concediul! Imi pare rau ca Rares e bolnavior...Multa sanatate, puiutului!
Am vazut pozicile! Cat de frumosi sunteti! Si...se vede ca v-ati distrat pe cinste! Mai ales cel mic...tobogan, carusel, masinute...nisip...N-ai treaba cu el...va felicit!
...super haios...Spiderman!!!

Gata...ar cam trebui sa ma car la bucatarie sa ma apuc de gatit... Maine e sarbatoare...si...
Va tzuc pe toate...! O dupa-amiaza placuta in continuare, tuturor!


Perlutzele...

www.mytickerz.com/tickers/g5982ekrufgklo7y.png" target="_blank">

Ioana, mami de fetita cu fundita

De prin viata...adunate! ""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Yoana bine ai revenit. Am avut si eu o stare asemanatoare saptamana trecuta. Parca o vad pe Cosmi cand povestesti de Mitzu...in tricou si in fundul gol doarmea mai devreme

Se pare ca o gramada de " bucurii " au cam aceleasi " obiceiuri " deci in concluzie eu zic ca este o etapa trecatoare. Sper.

Lexicut dar tu chiar te uiti in gura la toate babele.Hai sa-ti spun o concluzie pe care am tras-o cu Cosmi. Din ce ma ambitionam eu sa face ceva din aia ea facea invers, chiar daca ii vorbeam frumos, ii explicam dar in sufletul meu ma suparam ca nu face iar ea cred ca simtea lucrul asta si imi facea " in ciuda". Facea pisu pe jos de ex cand renuntam la pampes iar ea spunea " spala mami " sau " asa vreau eu sa fac ". Deci eu zic sa nu te mai superi pe Maria sa o lasi sa renunte ea cand este pregatita....ca doar nu o sta asa pana la scoala.

Beatrix concediu placut.

Ramo .

Lilico cu bataia nu stiu ce sa spun...Cosmi nu prea e violenta ....e doar zvapaiata. Daca vrei, cand nu ai chef sa-l duci printre copii mergi unde v-am propus eu....e doar iarba verde si lasa-l sa alerge, joaca-te cu el cu mingii nu stiu, ceva de genul asta.

Ancuta concediu placut si voua.

Ma duc sa hranesc copilul.

1 Anisor,2 Anisori,2 Anisori*
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Bun gasit si de la noi.
Lexi, am intrat special pentru tine, dupa ce am citit si am vazut cit de suparata esti cu Mariuca.
Vreau sa iti povestesc cum am procedat eu cu d-ra mea cind am considerat ca a trecut vremea statului cu suzetica in gura si a facutului in scutecel.
Poate ca o sa gasesti ceva bun si de ajutor mai ales in cele ce-ti voi povesti, nu inainte de-ati spune ca nu trebuie sa-ti compari copilul cu altii de virsta lui, fiecare face progrese in ritmul lui si mai ales, nu uita ca asa mici cum sint ei, au deja personalitatea lor si cea mai buna metoda de-ai face sa raspunda cerintelor noastre, este sa gasim calea catre mintea si sufletelul lor. De multe ori, incapatinarea sau rasfatul, sint cele care-i impiedica pe acesti mici "dracusori" sa ne asculte si sa ne arate ca ceea ce le spunem nu le intra pe o ureche si le iese pe alta.Altfel, ei sint deja pregatiti sa faca si la olita si sa bea din canita si multe altele.
Sa o luam pe rind: Carinuta mea avea aproape 2 ani si 4luni cind ajunsese sa aiba practic o colectie de suzetici, pe care le tinea in gura cu rindul, asa ca sa nu se "supere" nici-una. Cum morala pe care i-o tineam eu zilnic, cum ca e deja prea mare ca sa mai stea cu suzeta in gurita sau ca ride lumea de ea pe strada, nu dadea nici-un rezultat, am hotarit sa intervin personal si sa o dezvat cit mai repede de "suzi". Asa ca am luat frumusel intr-o zi una din suzete si i-am taiat virful, apoi am asezat-o strategic intr-un loc la vedere. Cind a venit ora de culcare, d-ra mea a vazut-o si cind sa o bage in gurita, a ramas perplexa, se uita la suzeta si nu stia ce anume e in neregula cu ea. Cind m-a strigat cu lacrimi in ochi sa mi-o arate, eu am facut pe mirata si i-am spus ca suzeta a facut buba, pentru ca a stat prea multa la ea in gurita. Apoi am adaugat foarte serioasa-desi ma bufnea risul, ca la fel o sa pateasca si celelalte suzete, daca mai sta mult cu ele in gura. Suzetica cu pricina, a sfirsit la gunoi-a dus-o chiar ea, pentru ca asa nu i-a mai placut.
Buun! Dupa alte citeva zile, in care recunosc ca mi-a fost mila de ea si am avut ceva mustrari de constinta, am trecut la faza numarul 2. Cum Carinuta mea nu exceleaza la capitolul ordine si curatenie si habar nu are pe unde isi lasa lucrurile, am luat alta suzeta si am ascuns-o, spunindu-i d-rei ca daca mai lasa suzeta pe unde apuca, o sa se supere pe ea si o sa plece la alt copil, care o sa aiba grija de ea. Spre seara, suzeta a aparut strategic, pentru ca mai apoi sa dispara din nou, tocmai cind sa se culce d-ra. A fost prima seara in care a adormit fara suzeta, cuprinsa de un sentiment de vinovatie. A doua zi a strigat-o, a plins, eu mai mai sa cedez dar m-am gindit ca e spre binele ei, asa ca nici suzeta asta nu a mai aparut. Celelalte doua, au avut aceeasi soarta, acuma sint in cutiuta cu amintiri, le-am pastrat pentru anii batrinetii si ai aducerilor aminte.
Odata cu plecarea suzetelelor, s-a rezolvat si alta problema, cea a vorbirii. Mi-am notat intr-un caietel, expresii si cuvinte folosite la diverse virste, asa ca pentru amuzament dar si pentru o eventuala comparatie si pot sa-ti spun ca progresul pe care l-a facut de atunci si pina acuma, este uimitor, atit pentru cei din jur, cit si pentru noi ca parinti.
Cu scutecelul, am procedat in felul urmator: am tinut-o citeva zile pe saptamina in casa si am lasat-o cu funduletul gol si cu doua olite asezate una la baie si alta la sufragerie. La inceput urla si plingea si prefera sa tina pe ea pina ii puneam din nou scutecul, adica afara si la culcare sau daca nu i-l puneam, facea pe jos sau chiar in pat, in semn de protest. Ca sa scapam de faza asta, i-am spus ca nu o sa mai vina la ea Mos Craciun sau Iepurasul de Paste pentru ca nu a invatat sa faca la olita, apoi am inceput sa ii promit cite un cubulet de ciocolata sau o bombonica daca reuseste sa faca pipi sau caca la olita. Cind facea, dupa ce ii dadeam cele promise, o aplaudam cu totii si ii spuneam:"Bravo Carinaaaa" si era asa de incintata incit usor-usor, a inceput sa prinda drag de ea-ca sa zic asa si a inceput sa se aseze singurica, fara sa mai astepte si alte recompense.
Oricum, am spus ca inca nu e treaba rezolvata, pina cind nu va cere la olita si atunci cind e cu scutecelul pe ea. Acuma face si lucrul asta si sint extrem de multumita, nu ii mai pun scutecul decit afara si la culcare.
Iar legat de asa-zisa agresivitate a copilului vis-a-vis de parinti, am inteles ca asta e modul lor de-asi dovedi sefia sau controlul asupra celor care stie ea cu siguranta ca o iubesc, asa face si Carina si eu ii spun ca daca ma loveste, o sa fac buba si nu o sa mai pot avea grija de ea si atunci ma ia de git si ma pupa si ma intreba daca a trecut.
Asa ca stai linistita si ai sa vezi ca in curind or sa se rezolve toate problemele.
Despre noi pe scurt, am fost citeva zile la Mamaia, apoi la munte si ne-am simtit minunat.
Din toamna, d-ra mea o sa mearga la o gradinita de stat si abia asteapta. As pune si eu citeva poze dar nu mai stiu cum se face.
Am vazut pozele lui Princess, foarte frumoase, sa-ti traiasca cel mic, iar tu arati foarte bine, ma chinui si eu sa mai slabesc dar nu prea imi iese.
Sanatate micilor bucurii cu probleme mai mici sau mai mari de sanatate si LA MULTI ANI celor care au implinit deja 3 anisori.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

lexi, succes in prima zi de gradi, asteptam vesti cu reactziile Mariei

Monique, si ai mei sunt extrem de interesatzi de cum au stat ei acolo in burtica si inainte sa adoarma imi arata pe burta mea in ce pozitzie a stat fiecare, si povestesc cum i-a scos dr afara si cum i-a pus la papa in bratze si cum i-a pupat papa pe amandoi (ca mama saraca era cam ametzita :) ), si imita sunetele pe care le scoteau fiecare dupa nastere, iar o data unul dintre ei m-a intrebat: "Dar am avut si patutzul acolo in burtica?"..

Mai nou s-au facut niste smecheri: "Mami, vreau biscuitzi" - "Nu se poate , luam masa imediat" - "Mami, eu te iubesc pe tine..."

lilina, la noi Alex era cam obsedat de "iinstrument", acum insa tot mai rar face, cand e in pat n-am de unde sa stiu, si sincer nici nu vreau sa stiu .
Eu stiu o fetitza care-si introduce jeleuri dintr-acelea ursuletzi , mie asta mi se pare mai grav .

Anca, daaa, toata lumea vrea gemeni, cand insa ma ofer sa l-i dau cadou peste weekend, se fac totzi ca ploua (hai ca glumesc ).

beatrix, concediu frumos in Ro.

Maine vreau sa ma uit la pozele de la mare, macar in poze sa vad marea ca anul asta no chance ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Neata. Este gataluta.

Andra ai explicat f. frumos si explicit comporamentul copiilor.

Lexicut bafta la gradi.

Adina si a mea se mai prosteste, scoate sunete de bebelus, imi povesteste cum a scos-o nenea doctor din burtica de la mami.

Despre vorbitul copiilor. Fetita prietenei mele ( Alina, Lili si Roxana o cunoasteti pe Flory) pana la 3 ani nu vorbea mai deloc sau cel putin nu corect si clar. Ei bine dupa 3 ani s-a schimbat complet, acum avand aproape 4 ani vorbeste nonstop.

Vroiam sa va intreb ce numar mai poarta ale voastre bucurii la picior. Cosmi cred ca are 23-24 doar. Am fost zilele trecute sa ii cumpar o pereche de ghetute rosii mai de toamna si am stat pe ganduri ce nr sa ii cumpar. 24 cred ca ar fi fost mici ( avand in vedere ca o sa-i poarte peste cel putin 1-2 luni ) 25 mi se par inca maricei. Am luat 25 oricum sa fiu sigura ca o sa-i poarte.

1 Anisor,2 Anisori,2 Anisori*
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Of, am fost ocupata cu inmatricularea unei masini, in sfarsit ma reusit sa finalizam!

Lexi, mult succes la gradi. Vei vedea, vor fi multe schimbari in bine (incluziv in ceea ce priveste vorbirea). Noi am scapat de curand de suzeta. Cand am plecat in vacanta la bunici, am uitat sa o luam cu noi. In prima seara a jelit putin, s-a linistit cand i-a promis tati ca pleaca la Bucuresti sa o aduca (noi evitam sa ii promitem ceva ce stim ca nu vom face, dar atunci nu am avut incotro). In urmatoarele zile a mai amintit din cand in cand de ea, dar seara adormea fara, obosit fiind de intamplarile / excursiile de peste zi. De indata ce am ajuns acasa am ascuns toate suzetele din raza lui vizuala, acum vad ca le-a uitat cu desavarsire.

Lili, si Dudu sta uneori cu mana la "motz" (cum l-a invatat bona sa spuna). Cred ca este o faza normala, nu trebuie data atentie. Noi oricum avem fimoza, nu stiu daca nu are vreo senzatie neplacuta din aceasta cauza, vom vedea dupa operatie. In ceea ce priveste comportamentul lui Vladone fata de alti copii, acesta se va schimba dupa ce incepeti gradi. Nu stiu daca este momentan este o solutie sa il tii departe de alti copii, poate ca o solutie ar fi sa il avertizezi inainte de a merge in parc de faptul ca veti pleca imediat de acolo de indata ce incearca sa loveasca un copil, si daca face acest lucru a il iei pe sus si sa va intoarceti acasa. Teoretic, ar trebui sa perceapa asta ca pe o "pedeapsa", poate functioneaza.

Andreea, ma bucur ca ati fost la mare, se vede din poze ca Sebi s-a simtit minunat.

Ancuta, Beatrix, concediu placut. Noi mai avem o spatamana pana plecam la mare, nu mai avem deloc rabdare.





Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

fetelor, am citit de-a curmezisul si n-am vazut pozici, dar promit sa revin.

vroiam doar sa spun ca eu am o probl exact inversa lui LIli si Ioana. mie mi-e teama ca daria este muuuult prea toleranta si prea o incaseaza de fiecare data in parc. din pacate cred ca este vina mea, ca de fiecare data am invatat-o sa cedeze in fata copiilor mai violenti. daca vroia o jucarie care nu era a ei si copilul nu i-o dadea, ii tot spuneam ca nu e a ei asa ca nu are cum sa o ia, daca copilul nu i-o da cand il roaga, iar daca un copil vrea jucaria ei si ea nu o da ii spun ca e frumos sa impartim jucarele cu alti copii. in plus daca are o cat de mica reactie de violenta oa apostrofez, dar fara a ridica tonul, iar daca altii dau in ea ii explic ca nu e bine dar am impresia ca ar trebui sa-i dau cumva de inteles ca trebuie sa se apere. ca zau ca m-am saturat sa o vad incasand de la ati copii. in plus, acum are de-a face in parc cu copii care stau acum cu bone mai mult sau cu mamici care stau pe banci fara sa isi urmareasca copiii. asa ca daca un copil e violent cu ea, eu sunt cea care intervine, ca mamicile celelalte nu intervin. asadar, fetelor, fac bine ca o pastrez mai non violenta, sau sa o fac mai infipta? zau ca nu stiu cum sa procedez...

Andra, tare ingenioasa povestea cu suzi! multa rabdare ati avut.

va pup si mai revin...

Roxana, mamica de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006)
http://family.webshots.com/slideshow/570075285YYSlEe
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

salutare

Andra bine ai revenit! te asteptam mai des Foarte frumos ai scris si detaliat!
princess in 20 plecam (daca se hotareste grupul sa ne oprim la Plitvice-parc national), daca nu in 21, caci sejurul e din 22.
yoanna imi pare rau ca treci printr-o perioada cu probleme Sper sa treaca si sa aud numai de bine cat mai repede!
lexi ce face Maria? ; ii place la gradi? e la program prelungit ?
Acomodare rapida!
Adriana sa inteleg ca ti-ai luat masinuta? sa o stapaniti sanatosi.
Ancuta sigur o sa iti impartasesc impresii din co. Sper sa fie ok si pt noi e prima data in Croatia, dar eu am auzit numai de bine
Concediu minunat!
Roxana, eu zic ca nu gresesti cum procedezi cu Daria. Gresesc mamicile/bonele care stau pe tusa si nu intervin. Sa stii ca si eu procedez exact la fel in disputele dintre a mea si alti copii, doar ca a mea e la polul opus, deci ea da, urla si chiar ridica manuta (am mai scris si ieri). Ii explic frumos ca trebuie sa dam jucariile si la altii copii, ca si ea primeste de ei, ca nu e frumos sa ridice manuta la nimeni, caci nici noi sau alti copii nu facem asa ceva...
Mi-e o ciuda de mor, cand face faze din acestea, pt ca am vazut cazuri in care unele mamici chiar ii indeamna sa nu dea jucarii, sa se apere in caz de cearta, dar eu niciodata si totusi se intampla...

Ieri ajung acasa si incep sa o intreb: -mama, ce ai facut azi afara, te-ai certat (ca sa evit cuvantul batut) cu,,, copii? stii ca nu e frumos! -"ca Chiti nu mi-a dat mingea mea" - pai nu e mingea ta, era mingea lui si tu trebuia sa i-i ceri voie sa te joci cu ea...! -"dar, Pati supaiata ca nu a dat mingea mea" si tot asa ii explic eu ca nu e frumos si bine ce face, ca la final sa-mi zica:
-hai mami sa vezi ce mosss (frumos) a nat (desenat-chiar daca zice bine tot cuvantul, uneori se grabeste si zice doar ultimele silabe)Pati, hai epede" - asta ca sa imi distraga atentia si sa ma faca sa tac




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Roxana, multumesc pentru aprecieri!
Sa stii ca si a mea e cam moale si ma deranjeaza cind o vad asa sperioasa, o tot invat sa nu mai fie asa timida si sa raspunda si ea cu aceeasi moneda, ma gindesc cu teama cum o sa se descurce la gradinita cu cei care vor fi mai intepati si mai obraznici, sper sa nu se panicheze si sa vina plinsa acasa.
Ramomar, multumesc pentru primire, sa aveti un concediu placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Roxana nu cred ca gresesti, e adevarat ca nu iti place sa o vezi ca incaseaza cate una de la vre-un copil, dar cred ca nici una din mamicile normale nu isi incurajeaza copilul sa dea in alt copil. Mai repede ii faci observatie celui care da si ii explici ca nu este frumos etc, daca mama/ bona/ bunica nu face lucrul asta pentru ca sunt cu siguranta si genul asta de femei.

1 Anisor,2 Anisori,2 Anisori*
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput