Bucurii de sept-oct 2006 (169)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Ramo, multumesc. Da, am luat o masinuta SH (de la firma unde lucrez) pt parintii mei.

Roxana, nu este gresit mesajul pe care il transmiti Dariei. Important este insa, ca in prima faza sa o lasi singura sa "negocieze" sau sa rezolve eventuale "dispute" cu ceilalti copilasi. Noi intervenim foarte prompt doar cand este vorba despre copilasi mai mici, cu care nu poate comunica si pe care risca sa ii loveasca fara intentie, altfel stam cateva minute sa vedem cum se descurca.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

adriana, problema e ca eu il avertizez tot timpul ca daca nu ma asculta sau loveste su bruscheaza copii plecam acasa imediat si il pedepsesc, sa stea la el in camera fara jucarii si el spune foarte intelept "am inteles mamiiii, am inteles" si sunt convinsa ca intelege dar temperamentul lui vulcanic il face sa "uite" de avertismentele mele, il avertizez si in momentul in care il vad ca incepe sa devina violent si reactia lui stii care e ??? urla si tipa la mine sa il las in pace, ma loveste cu picioarele si cu jucariile, ba mai rau, devine si mai violent cu respectivii copii, desi ii spun doar pe un ton apasat si NU tip la el, chiar ii spun calm si il iau incet, am invatat cat de cat sa ma stapanesc si sa nu ma mai las prada nervilor, am invatat sa fiu mai calma
din pacate, ma repet, cred ca e vorba de temperament sau nu stiu cum sa il numesc, e ceva cu care te nasti, nu are neaparat legatura cu educatia, pt ca eu inainte sa-l am pe Vlad, cand vedeam cate un copil asa disperat cu siguranta dadeam vina pe parinti, ca i-au dat o educatie proasta
parerea mea e ca nu-i bine sa fie nici atat de rautacios si de violent dar nici s-o incaseze de la altii, ideala e o varianta de mijloc, pacat ca nu putem alege noi cum sa fie,
ca si Vlad cand era mic, pe la un an si un pic, copii mai mari il brucau si ii lua jucariile iar el nu avea nici o reactie, banuiesc ca a avut totusi de unde invata sa se comporte asa, asta ar fi alta explicatie
dupa cum vedeti explicatii am, pt astfel de comportament, insa NU AM SOLUTII pt a potoli acest copil

AJUTATI-L PE SEBI

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut, site-ul

www.fancybijoux.ro/" target="_blank">fancybijoux.ro Fancy on webshots Fancy on shopmania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Andra, multumesc de sugestii si bine ai revenit printre noi! Am avut si noi colectie de suzete, pe majoritatea le-a pierdut, una i-am taiat-o la varf si i-am spus ca a papat-o Tache (motanul nostru din Bucuresti) si a mai ramas cu 2. Una veche si stricata si cea pe care o foloseste. De vreo 2 zile o redescoperise si pe cea veche si stricata (nu era stricata propriu-zis, dar i se deteriorase cauciucul f mult) si o tinea des in gura, asa ca am taiat-o si pe aceea la varf si am lasat-o la vedere. Vad ca deocamdata nu a clintit-o de acolo. Pe cealalta i-am bagat-o aseara in otet (am citit aici pe DC treaba asta, in articolul cu minciunile pe care le spunem copiilor si am spus sa incerc si eu). Bineinteles ca a spus ca e bleah suzeta si sa cumparam alta. I-am spus ca nu putem acum ca e noapte si e inchis la magazin. A insistat ea putin dar nu foarte mult, ceea ce a fost un semn bun pentru ca de obicei cand vrea ceva insista pana in panzele albe. Daca ai nervii tari sa rezisti, te bate la cap si 3 ore. A adormit fara suzeta insa pe la 1.30 noaptea a inceput foiala si plescaitul, semn ca o cauta. Am stat eu ce-am stat si pana la urma, de teama ca nu vom mai dormi deloc toata noaptea, i-am spalat-o si i-am dat-o.
Azi la gradi i-am spus educatoarei, printre altele, faptul ca am incercat de mai multe ori sa scapam de suzeta si de pampers si mi-a spus ca momentan sa o las asa, ca sunt prea multe lucruri noi pentru ea dintr-o data. Adica si gradinita si fara suzeta, si fara pampers... Asa ca momentan mai astept. Oricum presimt ca otetul ne va scapa pana la urma de necazul numit suzeta.
Despre gradi: luna asta va fi perioada de acomodare, va sta si tati cu ea acolo, din ce in ce mai mult. Azi am stat 45 de minute, maine o ora, luni o ora jumate si tot asa. La inceput a bazait dar pana la urma s-a luat cu joaca cu un baietel si s-a linistit. Erau tare haiosi amandoi, baietelul turuia in germana iar ea ii raspundea in romana. La sfarsit vroia sa mai stea, dar i-am promis ca va merge si maine.
Monique, nu ma uit in gura la babele de pe strada, ma doare undeva (scuzati expresia) de ceea ce crede un strain despre copilul meu, dar cand e vorba de cineva drag se schimba treaba. Bunica-mea e o fire mai autoritara asa, eu si maica-mea ii spunem madam general pentru ca exact asa se comporta. E o persoana autoritara, careia ii place sa conduca si e genul de om "ce-i in gusa si-n capusa". Si i se pare ca noi ca parinti nu o educam pe Maria cum trebuie, cel putin asa imi face impresia. Trebuie sa clarific o treaba. MARIA VORBESTE si inca foarte bine. Nu pronunta corect unele cuvinte, asta e altceva, si nu-l pronunta pe r. Si e sasaita. Dar ca vocabular nu ma pot plange. Ieri am surprins-o raspunzandu-i lui socru-meu "ok". E asa amuzant sa auzi asta din gura unui copil asa de mic... Deci, Maria vorbeste, cea care a ajuns la concluzia ca nu vorbeste e bunica-mea, pentru ca acolo Maria nu prea a vorbit. Dar Maria nu a vorbit pentru ca era intr-un mediu nou, cu persoane pe care nu le cunostea (ca avem destul de rar ocazia sa-i vedem pe bunicii mei) si reactia ei a fost una absolut normala. Numai bunica-mea nu a inteles asta.
Eu nu cu vorbitul imi fac griji ca nu am de ce. Grijile mele sunt legate de alte aspecte dar sper ca in timp sa le rezolvam pe toate.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Off scrisesem o gramada si mi s-a sters.

Lexi imi cer scuze ca am facut-o indirect " baba" pe bunica ta.


Lili Vladone.

1 Anisor,2 Anisori,2 Anisori*
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Monique, stai calma, nu m-am suparat. Oricum nu mai e tinerica, tocmai ce a implinit 80 de ani.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns princess spune:

Buna ziua, mamici!

Am reusit sa vad o parte dintre pozele postate de voi: pe Cosminuta la Albena si la Mamaia, pe Daria si Victoras la Nisipuri, pe Patri la Baile Felix, pe Mitzu la mare, pe Rares si Miruna, pe Maria la mare.Toti sunttare frumosi si dragalasi si mamicile la fel de frumoase si tinerele!

Yoanna, imi pare rau ca treci printr-o astfel de stare. Trebuie sa iti revii pentru ca Mitzu are nevoie de tine vesela si pozitiva! Uite si ca sa treci peste asta!Multumim mult pentru aprecieri!

Il inscriu si pe Rares in "clubul micilor nudisti": la mare nu am reusit sa il fac sa stea cu slipul pe el mai mult de 10 minute, una-doua si-l dadea jos pe motiv ca "il incurca". El era foarte fericit gol pusca, n-avea nicio retinere fata de nimeni.

Andra, ai dat sfaturi foarte bune pentru renuntarea la suzeta si pampers. Pentru a-i determina sa renunte la biberon ce sfat ne-ai putea da? Sau cum vei proceda tu (asta in cazul in care Carinuta ta mai bea din biberon)? Itimultumesc si tie pentru aprecieri (de slabit, eu una am ajuns la 60 kg, dar din cauza ca am avut ceva probleme de sanatate; atunci cand am vrut sa slabesc pentru silueta, nu am reusit nici eu mare lucru)!

Adina, foarte dragalasi gemeneii tai!

Moniq, Rares are sandalute nr. 26 care ii vin fixe. Cred ca la pantofi vom trece la 27.

Adriana, sa aveti vreme faina la mare si un sejur minunat! Mi-a placut modul in care reactionezi la situatiile conflictuale in care este implicat baietelul tau. Cred ca voi incerca sa aplic si eu metoda ta.

Rares nu este violent, nu da in alti copii, asta mai nou,pentru ca atunci cand era mai micut musca sau mai dadea si el cate una. Acum sta si incaseaza, dar ii cearta pe copiii violenti si le spune ca nu este frumos sa bata. Asa l-am invatat, asa face. Sotul meu cand a asistat la un astfel de episod, i-a zis imediat: "tati, cand cineva da in tine, dai si tu!". Chiar am avut o discutie in contradictoriu cu el pe tema asta si sincera sa fiu m-a cam convins. Nu mi se pare ok sa il invat sa stea sa incaseze, nici sa bata nu il voi invata, dar macar sa aiba o atitudine fata de copiii care il deranjeaza.

Ramo, smechera tare Patri cum evita ea discutiile delicate cu mami!Bravo!

Lexi, felicitari pentru prima zi de gradi a Mariei! Cu siguranta, in cateva zile nu va mai plange! Doamne, mie mi se strange inima numai cand ma gandesc ca il voi lasa pe Rares la gradi in prima zi...
Am uitat sa te intreb: poze de la mare nu ne arati?
Despre cealalta problema: bunica lui Rares (soacra-mea) nu se leaga de limbajul lui, in schimb zice ca nu l-am invatat ca atunci cand toata lumea sta la masa, trebuie sa stea si el nemiscat pe scaun pana termina toata lumea de mancat, chiar daca lui nu ii este foame! Desi Rareseste dat exemplu de multi parinti si bunici in parc, ea este convinsa ca noi il educam prost.Asta este! Sa fie copilasii nostri sanatosi ca altceva nu mai conteaza!

La noi s-a intunecat bine, tuna si fulgera. Cred ca va incepe ploaia in curand...

Va pup mult pe toate!
O seara placuta!















Alina mami de RARES NCHOLAS - 20 septembrie 2006

RARES are...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Princess, am facut aproximativ 200 de poze in concediu, iar de incarcat pe net nu am incarcat decat 8, care mi s-au parut mie mai sugestive. Oricum am o retinere fata de a posta poze pe net, am patit o chestie care m-a pus pe ganduri si vreau incet-incet sa sterg albumele cu poze de pe net.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Iata si pozele.
Si sa va povestesc care e faza cu webshots care m-a pus pe ganduri. De fiecare data dupa ce postam poze pe net, primeam mesaje pe cont de la o tipa din Rusia. Doar ca mesajele erau adresate sotului meu, sunau cam asa: "Vai ce dragut esti, trimite-mi mai multe poze cu tine si o sa-ti trimit si eu poze cu mine". Asta desi in multe poze Cristi apare cu Maria. Am blocat userul ei de 3 ori la rand, de fiecare data si-l schimba si posta fix acelasi mesaj. Am intrat pe profilul ei, cica era in cautarea unui barbat din strainatate. Pana la urma m-am enervat si i-am scris un mesaj mai dur. Se pare ca nu doar noua ne scria mesaje caci am vazut la profilul ei o gramada de mesaje de genul "hei, webshots e site de fotografii nu de anunturi matrimoniale".
Intamplarea in sine ar putea fi hazlie doar ca pe mine m-a speriat ideea in sine, faptul ca toti nebunii au acces la poze cu noi, mai ales la poze cu copilul meu. Ideea asta chiar ma sperie!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Lexi, acum m-ai pus si pe mine pe ganduri cu pozele pe webshots.

Mai am ceva de scris, dar nu ma lasa Maria. Plimba papusa pe mine, pana-n cap!


Asa creste Maria Diana

www.phenforum.com/ticker/img,47,76,0,kg,76.5,70.8,65,/weight.png" target="_blank">Vreau sa slabesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Revin, dar nu stiu pana cand...

Maria poarta 25 la sandalute, inca nu i-am cumparat pentru toamna nimic, vrem sa o facem la inceputul lui septembrie, inainte sa inceapa "gradi".

Chestia cu funduletul gol... cica e normal, am urmarit si eu o emisiune la TV, de mici ar fi preocupati de chestia asta. Ce-i prea mult, strica, ziceau si ei. Adica chestia cu jeleurile introduse...

La Maria este alt comportament: Cand vede copii, top langa ei, sta lipca si nu pleaca de acolo. Imita miscarile lor, i-ar placea sa stea langa ei mult timp. Mai "dam" peste copii care nu vor sa-si dea jucariile, Maria le-ar vrea si se pune pe plans. In schimb in ultimul timp n-am mai patit asa ceva. A fost si perioada cu marea, acum sta la tataia in curte pana ajung sa o iau eu.

Ma retrag in pat, ca din cauza caldurii nu ma odihnesc bne noaptea si mi-e somn cam tot timpul.


Asa creste Maria Diana

www.phenforum.com/ticker/img,47,76,0,kg,76.5,70.8,65,/weight.png" target="_blank">Vreau sa slabesc!

Mergi la inceput