*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (66)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Camelia,de ce nu incerci sa-i dai cat esti acasa sa pape mancarica la borcanas,ca sa n-ai surprize pe-acolo?Si eu cred ca e cel mai bine sa-ti iei borcanase cu tine,e cel mai sigur asa.Concediu placut si relaxare maxima va doresc!



------------------
Flori Rares Teodor 08.12.2008

Asa a venit pe lume Piscotel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Flori, daaaa, clar ii dau mai intai acasa. Chiar am de gand sa iau maine cand facem cumparaturile ceva borcanase Hipp, c-am vazut ca sunt in Carrefour. Si saptamana viitoare, le testam.

Mersi de urare sa dea Domnul sa fie asa, concediu relaxant nu din ala cu urlete sau diaree sau alte cele. Oricum, mai e pana sa si plecam, ca doar in septembrie mergem.

Citat:
citat din mesajul lui flori76

Camelia,de ce nu incerci sa-i dai cat esti acasa sa pape mancarica la borcanas,ca sa n-ai surprize pe-acolo?Si eu cred ca e cel mai bine sa-ti iei borcanase cu tine,e cel mai sigur asa.Concediu placut si relaxare maxima va doresc!


Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

imi vine sa va bat cand vorbiti de concedii..mama ei de treaba..cred ca eu sunt cea mai "amarata" de pe-aici...nu avem bani sa plecam niciunde, a mai venit si ghinionul asta cu masina.....


camelia saru-mana de vot

diana e inebunita dupa borcanase....cel putin mazare cu curcan si cod cu orez de la nestle....baga de nu ai vazut....
vorbeati de cat ii ajunge papica de seara peste noapte.pai diana deobicei pe la 19 papa cereale..si putin..cam 100ml , bine cu linguritza.si apoi 200ml lapte.si cand e obosita nu mai papa cereale ca nu rea, se mataie in scaunel si nu ne intelegem....si atunci direct la laptic...
si pe la 19jum-20 doarme...si se mai trezeste dim la 4-5...sau chiar 7..ca de ex azinoapte a dormit de seara de la 19jum pana dim la 7 jum....deci ii ajunge papica....

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

aaa..uitasem...Tudor al dianei21 are febra de vreo 3 zile, am gasit un subiect la parintii intreaba...stie cineva cum e?e mai bine?

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Camelia, si eu am auzit de diaree/enterocolite pe la turci, deci e mult mai safe cu borcanase. Si nu e musai 3 mese pe zi toate din borcan. Ma gandesc ca dimineata ii vei putea servi fructe simple sau cu biscuiti/iaurt simplu ambalat (au iaurturi bune turcii).
Pranzul din borcanase, iar la cina poti alterna borcanase de fructe cu cereale/borcanase de iaurt cu fructe si cereale/cereale cu lapte la cutie.
Cati a papat borcanase saptamana cat am fost plecati la mare Am zis ca destul ca au grija de ea, nu-i mai chinui sa-i faca si de mancare, asa ca am lasat borcanase si cereale cu lapte la cutie si a fost foarte bine
Iar pe caldurile astea, ii servesc si eu la pranz doar borcanas-meniuri de legume cu carne. Asta-i viata, cand trec caldurile, ma reapuc de gatit pentru ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isaelena spune:

Ramo imi pare rau sa aud asa ceva....sper sa se termine totul bine, ar fi mare pacat sa se termine nasol din inconstienta unora.
din punctul meu de vedere eu as interyice scuterele. multi sunt inconstineti si nu isi pun numai viata lor in pericol ci si a altora...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Otilia, cu jucariile la noi e ceva mai simplu, in sensul ca au fiecare camera ei, iar in camera Caterinei sunt doar jucariile ei, deci e safe.
Sigur ca de foarte multe ori le las pe amandoua in camera Rebecai, ca acolo sunt mai multe jucarii evident, dar Rebeca am mai spus, este extrem de matura si intelegatoare si am "curatat" zona impreuna, plus ca stie sa nu-i dea celei mici piese care se pot inghiti. So far, so good
Si la noi jucariile sunt aranjate pe caprarii: plushuri/lego/papusi barbie/carucioare si patuturi/puzzle-uri/alte vreo 3 lazi cu "diverse"....toate in camera Rebecai
Si cand le las impreuna la joaca, am o lada pregatita pentru Cati, in care isi baga ea nasul si scoate/imprastie/roade tot ce gaseste acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Buna seara!

Am fost azi la pediatru cu galusca, a intors-o pe toate partile, din relatarile mele, dna dr e convinsa ca are acea alergie la proteina laptelui de vaca. Am fost la Medlife, i s-a recoltat sange si vom avea rezultatul in max 7 zile. Hemograma va fi gata luni-marti. A fost f cuminte, asistentele f dragute si atente, au gasit vena din prima incercare, dupa ce ii studiasera atent zonele uzuale pt intepaturi. A marait putin doar cand i-au scos acul. Pana la aflarea rezultatelor, eu trebuie sa elimin din alimentatie orice contine lapte si, daca se confirma diagnosticul, pe toata durata alaptarii. Care se preconizeaza a fi lunga, pana spre 2 ani, pt ca laptele de mama e cel mai recomandat in cazul asta. Partea fericita e ca e dezvoltata absolut normal, arata minunat pt cat mananca, minim 80% din alimentatia ei fiind reprezentata de laptic.
Asta-seara am cantarit-o si in ultimele 2 sapt n-a pus niciun gram, stagnare totala. Nu stiu cum s-o fac sa manance mai mult.

Merg sa citesc din urma.

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Ramo, imi pare rau de necazul cumnatului. Sper sa rezolvati cu bine.
Si noi ne=am decis unde o sa ne petrecem concedul. Suntem 3 familii cu copii. De abia astept.

Azi am bagat 2 reprize de somn cu zanica, ca fara mine ea nu adoarme. Acum e in brate, la tzitzi, dupa 3 incercari esuate de a o pune in patut
Bertha, nici noi nu stam deloc bine cu mancatul. Ea vrea doar iaurt congelat ...azi a supt non-stop. Ma dor sanii de nu mai pot.
Sper sa te inseli in leg cu alergia.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

bertha imi pare rau. da-i fainoase care ingrasa, da-i banana, orez. toate astea leaga bine la stomac. pe fond de diaree nu asimilezi.
mama copilului cu prb mari cu inima de care ziceam punea cand era el bb mic in lapte muls de la ea o pudra calorica data de la dr.

bai, faza haioasa de la tipa asta baiatul a stat mult timp la spitalul universitar si ea s-a muls frenetic intre timp si facuse foarte multe doze de lapte. cand au externat baiatul, au "externat" si laptele, deci s-a trezit cu o sacosa mare de lapte congelat in brate. cum nu avea unde sa il bage a avut inspiratia sa intrebe la brutaria de peste drum de ei si i l-au primit acolo radea ca atunci cand se ducea sa ia paine venea si cu 2 doze de lapte muls

astea cu fete mari, azi gasi o aluna la nicole in gura certai pe sora-sa, ufff. laura a fost catastrofica azi, s-a sculat inainte de 7, ne-a sculat pe toti si apoi a fost suuuper agitata, a vorbit tot timpul foarte tare, a plans din orice. la magazin si-a dat in petec, in masina si-a scos centura inainte sa opresc masina, numa goange de astea.

cu scuterele - aici bicicletele si scuterele sunt un mod de viata. copiii merg pe biciclete la scoala si nu in toate locurile e banda speciala, numai pe drumurile mai mari. in centrul satului merg in fata masinii, nu ai pe unde sa ii depasesti. vecinele mele se duc cu bici la magazin si la paine, io cu masina copiii de liceu merg mult pe scutere.
ce fac eu: niciodata nu imi iau prioritatea de dreapta. tot timpul cand ies intr-o intersectie ma opresc si ma uit. de fiecare data cand fac dreapta ma uit dupa biciclete sau scutere. bicicletele vin usor si le vezi, insa scuterele te pot surprinde. atentie mare!

nicole e bine asa la modul general, parca un pic maraicioasa. mai face fitze la culcare: ori adoarme la san si apoi se trezeste in pat si se sperie ori nu mananca bine la san inainte de nani caci se intoarce pe burta si rade la mine, mai vine inapoi si mai mostoceste si iara pleaca, si rade iara mai, copilu asta ce zice ca e la berarie??? mai bei, mai discuti, mai o aluna???
in fine, ce fac - o pun in pat la ea si daca plange o iau dupa cateva min si o alaptez iara si atunci se linisteste (dar nu adoarme la san!) si apoi adoarme bine
copchii astia ...




ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput