*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (66)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Am intrat si eu azi si am vazut discutiile despre scaunul de masina. Nici piticii mei nu mai incap in scoica, asa ca am inceput "cautarile" pentru un scaun nou. Initial am vrut unul de 9-36 kg, dar vorbind cu o alta mamica mi-am dat seama ca 36 kg e deja f. mlt si ca se pot achizitiona separat "inaltatoare" auto, asta daca e nevoie la varsta aia. pe de alta parte, ai mei mai au destul pana la 9 kg, deci ar fi inutilizabil, or in scoica nu mai vreau sa-i duc. Asa ca m-am uitat pe net si din ce am gasit mi-a placut scaunul Marco Polo de la Inglesina (pe Bimbomarket). Ieri citind pe forum din urma, am vazut scaunul de la Besafe, dar am uitat linkul pus de miki01. L-am gasit la preturi mai rezonabile pe site-uri englezesti, dar niciunul nu livreaza in Romania. Asa ca, miki sau altcineva care a retinut, ati putea sa mi puneti o data linkul cu site-ul de pe care se poate comanda? Si, miki, mai am o intrebare: cate este de mare scaunul, daca are isofix si cum se potriveste in masina (ce fel de masina aveti?). Pt ca mie imi trebuie doua si daca sunt prea mari...
Multumesc

manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Asa e, mi-am dat seama, oricum am fost pe faza. Erau niste prieteni la noi si mi-au spus ca el ar face pe el de frica la o faza din asta, ca am fost super tare si calculata cica
Pai cum sa mor de frica?!!! Pai atunci cine mai ajuta cupilu' daca io cad jos de frica???!!
Oricum, am zis pas la mar inca vreo 2 saptamani, sa mai creasca. Cu caisa si piersica....hmmm, nu prea-mi place sa-i dau, mai ales daca trebuie sa plec undeva sau sa vina cineva la noi, se face ca porcu' si trebuie spalata/schimbata.

Citat:
citat din mesajul lui vrabiuta

laura - referitor la rontait: marul se poate rupe in bucati destul de maricele in gurita si e periculos. poti sa ii dai o jumatate de nectarina sau de para, sunt mult mai moi si o sa ii fie mai usor sa le pape.


diversificare pentru mamici curajoase


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Aaa, si uitasem sa spun, eu i-am dat Caterinei sa roada toate astea inainte sa-i apara dintii, nu vad legatura cu dintii, oricum nu stie sa mestece cu ei. Grisinele si covrigeii o ajutau la gingii, dar nu degeaba, ci cu gust

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

of....ma puneti pe ganduri cu rontaielile astea...
mie mi-e frica da ma bate gandul sa-i dau....da tot mi-e frica...
da tre sa aiba un inceput ca nu vreau sa ajungem la 2-3 ani sa papam totul blenduit....

ne dati si noua un vot va rugam...http://www.arbointeractive.ro/concurs-nokia/
pentru lorellay

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Sa mai spun ca si noi suntem cu multe treziri nocturne, urlete, plansete, luat in brate si adormit,plimbat, urlat cand simte patutul, iar luat si calmat etc Cred ca sunteti satule de cat s-a dezbatut problema somnului
Interesant este ca nu se repeta in fiecare noapte, sunt nopti cu o singura trezire, sunt nopti cu 2-3 treziri cu adormire relativ rapida, si sunt nopti cu urlete cate 2-3 ore. Asta noapte Cati nu s-a trezit decat pe la ora 5 si ceva si a adormit repede inapoi, insa a avut Rebeca cosmaruri si s-a trezit de vreo doua ori
Sunt de acord cu faza ca bebe trebuie sa stie sa adoarma singur, trebuie ajutat sa adoarma singur, insa nu sunt momentan pregatita, serios. Stiu ca vor fi cateva nopti de foc, asa ca tot aman. Momentan adoarme in brate, plimbata usor prin casa. Norocul meu este ca adoarme foarte repede, deci nu am mult de carat cele aproape 11 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Salutare mamici,

ramo ce rau imi pare de necazul cumnatului si implicit al vostru. Si mie mi-e o frica de scutere si chiar si de motociclisti cand sunt la volan... mi-e frica nu cumva sa nu-i vad, ca ai tendinta sa te uiti dupa masini, mai ales sa vezi daca te depaseste ceva, nu dupa motociclete... iar cei cu scuterele sunt si foarte inconstienti multi, pustani ce nici macar nu-si pun casca de protectie.
tinem pumnii sa iesiti cu bine din necaz, si asa cum mai zicea cineva, eu cred ca ar fi chiar bine sa mergeti in seara asta la ziua nepotelei. In primul rand ea e mica si ziua de nastere e ceva mega-important cand esti copil, nu trebuie lasata sa treaca fara a fi marcata, indiferent de necazurile adultilor. In al doilea rand, le mai ridicati lor moralul.

diamisha - mama ce gimnasta am vazut eu acolo in poza
anca... ce faci?
manumanu - uite linkul de unde a comandat miki scaunul www.rearfacingcarseats.com/index.php?object_id=article&action=view¶ms[article_id]=47&Material=Soft Line&Colour=Turquoise%2FGrey" target="_blank">Be Safe iZi Kid X2 Isofix (edit: ea tocmai cred ca-l testeaza la un drum spre bunici, din ce zicea ieri)
Otilia - mamaaaa ce ochi albastri am vazut eu in poza!!!
Olivia - un weekend linistit si tie... si cu somn la noapte
alra - n-ai cumva ceva link cu graficele alea? ca de cand tot le pomeniti am devenit si eu curioasa pe unde-i Alexandra...
lorellay - si mie mi-e frica inca sa-i dau, si merg pe ce-mi zice instinctul... deci inca nu-i dau si basta. Lasa ca la nunta sigur mananca friptura neblenduita...ce atata graba? (votat floricica)
laura welcome to the club... (cu nedormitul)... mai sa speram ca desfiintam clubul asta cat de curand, ca suntem destule deja si toate satule de trezit aiurea. Eu de 2 nopti am bafta, vad ca doarme pana la 5... da' in fiecare seara ma culc asa cu grija.. oare de data asta cat ma lasa sa dorm pana suna din trompeta?


Eu raportez inca o noapte cu somn neintrerupt 05-23 (errrrr, edit: 23-05 )

Tot asa, am culcat-o tarziu ca a tras un somn in carucior intre 20-20:45. si cina i-am dat-o la ora 19, orez in lapte cu mar copt si caisa... un delir (am bagat si eu o farfurie, va dati seama...bine, eu am mancat orezul neblenduit )

Azi mi-am facut de cap. Am lasat copilul cu sotul, mi-am suit fundu-n masina (cu ochii cat cepele dupa scuteristi, dupa ce tocmai citisem mesajul lui Ramo) si m-am dus in oras la o tura de shopaiala.
Facut varza cardu', venit cu X pungi de cumparaturi acasa (rochita, pantaloni scurti, costum de baie, pantofi, sandale.... frateeee, am fost rea-rea-rea!!!).
Am lipsit 3 ore, de pranz a mancat cu taica-sau care intre timp a mai schimbat-o si de 2x de caca si nici macar nu m-a sunat sa ma intrebe ce sufletu' fac de nu mai ajung odata acasa.
Si cand i-am mai aratat si ce-am mai cheltuit a zis "sa-ti fie de bine" (in paranteza fie spus, eu INCA n-am primit nici un ban din indemnizatia de CC, ca astia de la Cluj cica au nevoie de 4-5 luni sa proceseze dosaru'... asa ca ma tine barbatu' de-o vreme, de unde eu eram obisnuita sa aducem in casa venituri egale... eh, asta e ).

Asa ca-i sunt mai mult decat recunoscatoare, am un sot grozav si Alexandra un tatic si mai grozav.

Am ales o destinatie de vacanta, in Turcia, Antalya... am mai fost cineva pe-acolo cu copil mic, mai ales din fetele cu 2 copii? Ce pot sa-i dau pe-acolo sa manance oare? E all-inclusive oferta, da' oare morcovi fierti sau chestii negatite cu tot felu' ne dau aia daca cerem pentru pitica? Contra ceva bacsis (evident) eu sper ca ne dau... ca altfel ar insemna sa car muuuuuuuuuulte borcanase cu noi, ca sa nu mai zic ca eu inca nu i-am dat nici macar o data borcanas si am emotii daca-l accepta sau nu.





Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Camelia, sincer, eu as cara muuuuulte borcanase cu mine, n-as risca sa n-am ce da copilului de mancare. N-am fost inca in Antalia, n-am avut curajul cu copii mici, avion, calduri mari etc Intentionam sa mergem anul viitor. Dar am auzit lucruri frumoase, au resorturi tare mishto pentru familii cu copii.

Eu ii dau cina in jurul orei 18, si cateodata cand vad ca-i scartaita rau, ii mai dau in jurul orei 20 ceva de rontait....un biscuite, o grisina, un fruct, si apoi laptele la ora 21.30 Si mie mi se pare mult sa reziste toata noaptea cu iaurtul ala de la ora 18 si laptele simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Cam cate borcanase? 7x3=21? Plus cutiile de lapte praf. Da, ai dreptate, trebuie duse... Insa eu sper totusi sa nu fie nevoie s-o tin doar cu borcanase 7 zile (sau 11, daca ne incumetam, deocamdata am convenit la 7 ).

Asa-i cu iaurtul, cum zicea si spiridus, "ie najpa". Am schimbat pe cereale (cu iaurt)/orez in lapte/mamaliguta cu branza, alternativ.

Iti las un PM (ref piscina, ca m-ai dat gata cu ea).


Citat:
citat din mesajul lui lauramiron

Camelia, sincer, eu as cara muuuuulte borcanase cu mine, n-as risca sa n-am ce da copilului de mancare. N-am fost inca in Antalia, n-am avut curajul cu copii mici, avion, calduri mari etc Intentionam sa mergem anul viitor. Dar am auzit lucruri frumoase, au resorturi tare mishto pentru familii cu copii.

Eu ii dau cina in jurul orei 18, si cateodata cand vad ca-i scartaita rau, ii mai dau in jurul orei 20 ceva de rontait....un biscuite, o grisina, un fruct, si apoi laptele la ora 21.30 Si mie mi se pare mult sa reziste toata noaptea cu iaurtul ala de la ora 18 si laptele simplu.


Laura, mami de Caterina (6 dec. 2008) si Rebeca (16 sep. 2005)
http://community.webshots.com/album/569566859Ywlnwo


Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

ia borcanele cu tine. cand am fost la turci ne-am impartit in 2 in grup: cei cu diaree si cei fara eu am facut insolatie

unele borcane vin in ambalaj de carton sau le poti ambala tu. maica-mea e experta in ambalat chestii pentru avion. sunt sigura ca ar angaja-o aia de la samsonite

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

hopa, am mai auzit faza cu diareea la turci... deci e pe bune, eu speram sa fie zvon exagerat.

Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput