intre RAI si IAD

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Draga Mona,

Nu pot sa spun decat ca te admir din tot sufletul pentru perseverenta si curajul tau, cum ai reusit sa treci prin toate incercarile la care ai fost supusa.
Ma bucur enorm ca acum esti bine si ca pana la urma totul s-a sfarsit cu bine. Cei doi copii minunati te vor face sa uiti tot raul prin care ai trecut si sa te bucuri toata viata de ei.
Numai bine va doresc!

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Fata draga, sa fie ca de-acum sa ai parte numai de bine in viata, ca de suferit ai suferit destul! Sa-ti traiasca baietii si sa te bucure mereu!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Mona bine ca acum esti sanatoasa si te poti te poti bucura de copilasii tai.
Iti stiu povestea de la odisee dar aici ai rememorat clipele de groaza prin care ai trecut. Cel mai important este ca ai adus pe lume un copil sanatos si grasunel.

Sa fie bine de acum incolo si sa traiti ferciti pana la adanci batraneti!


Nasterea unui zambet
Mamica de cuminte
iulie 2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Citind tot ce ti s-a intamplat m-a cuprins o stare de rau...

Nu pot sa cred ca este omeneste posibil sa suporti asa ceva...

Din pacate va trebui sa traiesti cu aceste traume psihice.

Eu mi-am creat o cutie mentala in care am inchis tot ce-am adunat in acea perioada: vizitele la Fundeni la 2 saptamani in care mi se recoltau cate 6 eprubete de sange, injectiile zilnice, cerclajul, dar mai ales teama zilnica de o noua oprire in evolutie.

Numai uneori, asa tarziu cum este acum, indraznesc sa deschid aceasta parte a forumului si citind experientele altora sa-mi reamintesc acea perioada.

Eu am ramas si cu o durere permanenta la muschiul deltoid de la mana stanga din cauza unei injectii, dar ma gandesc ca este bine oricum ca nu s-a intamplat ceva mai rau.

Si ceea ce este cel mai important este ca avem copii sanatosi si s-au dezvoltat normal.

Dar este pacat ca desi viata ne-a incercat in diferite feluri pe multe dintre noi atunci cand am dorit sa avem un copilas, unii dintre semenii nostri de multe ori s-au purtat cu noi ca si cum am fi facut un rau incercand sa aducem pe lume o viata si dorind sa ne implinim ca femei. Nu cred ca exista spital in Romania in care sa nu existe cazuri ca si cele pe care le-ai mentionat tu datorate exclusiv lipsei de respect fata de un om in suferinta. Ma revolta lipsa de reactie a societatii civile care intr-o lume normala ar trebui sa genereze macar niste organizatii neguvernamentale care sa apere drepturile viitoarelor mame.

Cred ca m-a cam luat valul la ora asta la care unii stau nepasatori langa o gravida care implora ajutor pe holurile vreunui spital...

Imi pare rau pentru tot ce a trebuit sa suporti si sper ca de acum sa ai parte numai de zile fericite. Sper ca nu este nimic grav cu cel mic!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Mona, tot respectul! Esti absolut totala, daca-mi permiti o asemenea expresie de santier. Fenomenala! N-am efectiv cuvinte sa ma exprim. Sa traiti toti mult si bine, fericiti si mai ales sanatosi! Te imbratisez din toata inima!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

fetelor
ALBA CA ZAPADA,asa este,ceea ce ai scris e exact ceea ce gandesc si eu...cand m am internat in spital pt problema cu necroza,m a internat seful de sectie,un anume dr butuc...stii ce mi a spus?ca sunt singura vinovata pt ceea ce am patit,pt ca am insistat sa mai fac un copil,desi mai aveam unul si stiam ce probleme am si ca daca ar fi fost dupa el,nu ar fi acceptat sa mi urmareasca sarcina in veci,ca dr pacu a fost fraiera ca m a acceptat ca pacienta.
si ca asta e pretul pe care tb sa l platesc,sa zic mersi ca am scapat cu uterul intreg si ca cel mic e bine...
de fiecare data cand am incercat sa intreb numele asistentei,nimeni n a vrut sa mi l spuna,spunandu mi ca nu mai conteaza,ca a fost un accident si ca nu mai conteaza ce a fost ci conteaza ce va fi...

n am mai avut puterea sa ripostez...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Draga Mona, ai tot respectul meu, si desi nu ne cunoastem, nici macar prin acest forum (pana acum), trebuie sa iti spun ca doar citind aceste randuri m-am simtit apropiata de tine si de copilasii tai. Ati devenit o particica din sufletul meu si va doresc tot binele din lume. Sunt prea putine cuvintele pe care reusesc sa le scriu pentru a exprima exact ceea ce simt, draga mea! Ii felicit pe cei doi puiuti pentru ca au o mamica minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

monalac am revenit de la munte...si primul gand a fost sa vad finalul...nu ma asteptam la atata suferinta...
Nu m-am putut uita la poze, multumesc de avertizare. Acum nu am puterea. Voi intra intr-o alta zi, te rog sa ma ierti ca sunt slaba si nedemna in fata puterii tale supraomenesti.
Nu mai adaug prea multe decat ca ma voi ruga pentru tine, pentru baietii tai minuntati, pentru sotul tau care este un om deosebit.
Bravo! Ciudata e firea omului, cum la final e atat liniste in suflet si ceea ce conteaza e ce tinem in brate sau langa noi...iar daca ei mai si zambesc...RAIUL exista si in el suntem noi...

Cat despre criminalii aia, niste spurcaciuni fara frica de Dumnezeu. Mi-e sila si ii urasc cu toata fiinta mea. Nu e prea ortodoxa reactia mea, dar asta simt si mai bine sa nu fiu ipocrita. Le doresc...ce le-a harazit Dumnezeu!





Gigelica(Lucia),mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

gigelica,

ALBA CA ZAPADA,LAURA DIMITRIS,codrin a avut febra 4 zile ,bineinteles ca la spital au recomandat imediat antibiotic,dar pana la urma a avut rubeola sau roseola.acum e bine,slava domnului.

o sa revin cu alte amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Jos palaria in fata ta, Mona! Eu ma chinui cu greturi cumplite la inceputul fiecarei sarcini si imi plang de mila de zici ca cine stie ce mi se intampla -- este umilitor (in sensul bun al cuvantului) sa citesc o experienta ca a ta...

Mergi la inceput