Viata de dupa moarte - documentar

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Hai mai Panteruto...!

Chiar niciun scop sa n-aiba viata asta? Nici unul mic mic?
Lasa la o parte cam ce crezi tu ca urmeaza dupa moarte..nu conteaza. dar gandeste-te doar la viata asta, chiar asa degeaba sa fie ea?

Ziceai ca-ti place viata. Pai cum iti place ceva ce n.are sens, n-are valoare, n-are niciun scop?


Simt c-o s-o iau pe coaja ca ma tot bag sa raspund neîntrebata ...

Unora le place viata chiar daca ei cred cu tarie ca ea nu are un sens / scop. Ce, nu e voie ?

Ma gândesc cum apare viata... la om... se stie ca 15-25% din sarcinile recunoscute clinic se termina spontan (avort). De curând, cu dozarile curente de beta-HCG, s-au detectat avorturi mult mai timpurii decât epoca detectarii clinice, si ...

Ei, si astfel raportul sarcini duse la capat / sarcini esuate a ajuns astfel la un ametitor 35-50% ?!
Adica gametii se combina asa, "orbeste" (-> afinitati chimice atot-guvernatoare), într-un protocol primitiv de "hit and miss"? Si înca asa grosolan, fifty-fifty?

Pe mine m-a socat când am citit asta.. a, si sunt studii serioase, nu de-alea pe 20 de subiecti... ca mai sunt si de-alea.

Si-atunci, ce sa mai caut eu miracol divin, vointa supranaturala, sens transcendent... când stiu cum se combina gametii si ce (cât) rezulta din asta??





Pai stai putin Gabi, ca gresesti.

Sunt multe femei si barbati care nu pot avea copii. Ei traiesc oare degeaba?
Viata asta nu are doar un singur scop: acela de a face copii. Are mai multe scopuri...foarte multe.

Nu asta e toata treaba din lume-facutul de copii. Copiii aia trebuie ajutati sa INVETE sa EVOLUEZE, sa CERCETEZE sa AFLE,nu? Nu doar asa, dam nastere copiilor si gata, ne-am incheiat treaba.

Iar cei care nu pot avea copii, pot atinge alte scopuri exceptand procreerea. Poate datorita lor, lucrarilor lor, cercetarilor lor, omanirea ajunge la un nivel superior de evolutie, atat cat se poate pe pamantul asta.
Sau, sa zic asa, unii fac copii iar altii au grija de ei. Nu ma poti contrazice.

Exista un ciclu pe lumea asta. Nu toata lumea poate face copii, nu toata lumea poate face lucrari de cercetare, nu toata lumea poate gandi logic, nu toata lumea cunoaste fizica sau chimia.

Asa ca, eu zic ca viata are un scop pentru fiecare dintre noi, in parte, si pentru Universul asta imens. Exista milioane de scopuri, sensuri si valori. Depinde din ce unghi privesti:-)

Sa spui ca viata nu are scop..este deja trist si gresit. Punct.


Merci Lady

Scopurile pe care le-ai enumerat sunt reale... dar oamenii si le-au auto-atribuit.
În contextul acestui topic, "scop" presupunea automat ceva de mai presus de oameni, ceva supranatural-miraculos-divin-providential (as inventa un acronim pt. astea ). Strict la asta m-am referit, si BP a subliniat si ea aspectul asta adineauri
.

Sigur ca oameni fara copii gasesc pâna la urma ceva de trebaluit pe lume, adesea treburi al naibii de importante pt. semenii lor, cu sau fara descendenti :)

Da, in sensul acesta, de auto-gospodareala a omenirii, normal ca gasesti scopuri pt. viatza, si nu unul, ci multe, slava Domnului


PS: zi-mi acest miscarriage/livebirth de juma-juma... nu te preocupa si pe tine ? nu te framânta ?
mai sunt si alte "socuri", dar chiar ca deviez complet de la topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ba da, ma preocupa. Nu stiam de aceste cifre.
As putea sa caut o ´´explicatie´´ daca ma gandesc putin dar nu prea stiu in ce directie sa o iau.

Revin asupra acestui aspect


Cat despre SCOPUL..acel scop..exista si el.Pana la urma, nu de aceia sunt toate intrebarile astea, care nu ne framanta doar pe noi ci si pe marii oameni de stiinta pana la urma? Asta vrem sa aflam: scopul vietii. DE CE-ul acela. De ce si CUM. Cam astea sunt intrebarile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
"Contrar credintei mele, ... eu cred ca sufletul ...



Ai fost nostima (involuntar?), pe bune!
Vorba lui Itzic: "Stiti, eu am o parere, dar nu sunt deloc de acord cu ea..."



Jenant si cu rea vointa!
Diferenta dintre noi este ca eu am raspunsuri pe care tu nu le vei avea si stii de ce:pt. ca sufletul tau nu este pregatit sa le inteleaga si sa le accepte.
Ma intreb daca nu acesta este motivul pt. care nu obtii ceeace iti doresti si ataci in toate partile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Citat:
citat din mesajul lui b.nica
"Contrar credintei mele, ... eu cred ca sufletul ...

Ai fost nostima (involuntar?), pe bune!
Vorba lui Itzic: "Stiti, eu am o parere, dar nu sunt deloc de acord cu ea..."

Jenant si cu rea vointa!
Diferenta dintre noi este ca eu am raspunsuri pe care tu nu le vei avea si stii de ce:pt. ca sufletul tau nu este pregatit sa le inteleaga si sa le accepte.
Ma intreb daca nu acesta este motivul pt. care nu obtii ceeace iti doresti si ataci in toate partile.

Credinta si umorul n-au facut niciodata casa buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
"Contrar credintei mele, ... eu cred ca sufletul ...



Ai fost nostima (involuntar?), pe bune!
Vorba lui Itzic: "Stiti, eu am o parere, dar nu sunt deloc de acord cu ea..."



Jenant si cu rea vointa!
Diferenta dintre noi este ca eu am raspunsuri pe care tu nu le vei avea si stii de ce:pt. ca sufletul tau nu este pregatit sa le inteleaga si sa le accepte.
Ma intreb daca nu acesta este motivul pt. care nu obtii ceeace iti doresti si ataci in toate partile.




Da' ce-ti veni, ce-ti sari tzandara asa de grabnic?
Ai fost nostima si eu am evidentiat chestia asta , de unde si pâna unde atâta suparare?

Ma întreb care ar fi acele raspunsuri pe care tu le ai si eu nici nu le voi putea avea, ca am un suflet începator ... slab pregatit... mai stiu eu cum.

Cât despre întrebarea ta, pe care am îngrosat-o mai sus, îmi permit sa apreciez ca spune multe despre tine... multe chestii pe care în mod normal te stradui sa le maschezi. Doar ca tie nu-ti prea iese treaba asta... faci ce faci si mai dai cu batzul în balta (utilizez un eufemism, ca asa se cuvine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
"Contrar credintei mele, ... eu cred ca sufletul ...



Ai fost nostima (involuntar?), pe bune!
Vorba lui Itzic: "Stiti, eu am o parere, dar nu sunt deloc de acord cu ea..."



Jenant si cu rea vointa!
Diferenta dintre noi este ca eu am raspunsuri pe care tu nu le vei avea si stii de ce:pt. ca sufletul tau nu este pregatit sa le inteleaga si sa le accepte.
Ma intreb daca nu acesta este motivul pt. care nu obtii ceeace iti doresti si ataci in toate partile.




Da' ce-ti veni, ce-ti sari tzandara asa de grabnic?
Ai fost nostima si eu am evidentiat chestia asta , de unde si pâna unde atâta suparare?

Ma întreb care ar fi acele raspunsuri pe care tu le ai si eu nici nu le voi putea avea, ca am un suflet începator ... slab pregatit... mai stiu eu cum.

Cât despre întrebarea ta, pe care am îngrosat-o mai sus, îmi permit sa apreciez ca spune multe despre tine... multe chestii pe care în mod normal te stradui sa le maschezi. Doar ca tie nu-ti prea iese treaba asta... faci ce faci si mai dai cu batzul în balta (utilizez un eufemism, ca asa se cuvine).

Daca Dzeu ar da copii dupe sufletul oamenilor (ca asta sugerezi tu cu deosebita gratie, nu-i asa?...)... ei, atunci cred io ca lumea ar arata un pic mai altfel. Dar sper ca stii si tu ca a procrea n-are nici o legatura cu calitatea omului.


Uite Gabi treimiisasesutepatru,inainte de a ma evapora de pe acest forum tin sa-ti dau un raspuns:
Dumnezeu da cand si cum considera El ce si cui trebuie.
Cand ne este gandirea in culori inchise este greu sa observam curcubeul.
Ca sa nu crezi ca vorbesc in dodii iti spun franc:putina simtire si iubire ajuta intotdeauna!Gandirea negativa se intoarce inzecit si se naste un cerc vicios.
Acest mesaj este valabil pt. toti care transmit ....ce transmit prin mesajele lor aici, de s-a stricat atmosfera pe DC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Si totusi, viata de dupa moarte ar putea fi aceeasi (sau de acelasi fel) cu viata de dinainte de nastere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Eiii... vad ca subiectele esoterice nu prea mai intereseaza pe nimeni.
Numai 3x3 deruleaza cursuri amanuntite de chakre pe acest subforum...
O fi bine?... o fi rau?
Oricum, mi se pare ceva de remarcat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Numai 3x3 deruleaza cursuri amanuntite de chakre pe acest subforum...
O fi bine?... o fi rau?

Unii-s fac blog in blogosfera. 3x3 si-a facut blogul pe DC (azi n-a postat nimic!?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Dap, Gabi, constatasem si eu.

Liniste si pace.
Doar 3x3 continua neabatuta, fie vint fie furtuna, ca un perpetuum mobile :).
In rest, niiimeni nu pare amator sa faca galerie minunatiilor povestite aici, de exemplu repozitionarii oaselor in corpul uman prin puterea gindului...
Nimeni nu aplauda, nimeni nu contesta. Ma intreb oare cine mai citeste :).

... si cind te gindesti cita zarva si cit sress fu , de aparuse inventarea acestui coltisor ca singura solutie de iesire din impas ...


Mergi la inceput