Viata de dupa moarte - documentar

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Raportat la exemplul tau, OMUL , fiinta complexa formata din x , y, z continua sa existe prin elementele x, y, z, chiar si cand acestea se separa, nu mai ´´lucreaza´´ impreuna. Nu mai e OM(adica x,y,z, imreuna) e doar x...y..z...

Poate asta e moartea. Trecerea in alta existenta, sub forma de x sau y sau z. Sau din toate cate putin, dar nu impreuna.(not any more)


Pai... asta mi se pare foarte limpede, dar nu vad nici o mare scofala în faptul ca atomii care m-au constituit vor continua sa existe in Univers, de fapt chiar pe Pamânt.
Materia e 100% reciclabila.

(am zâmbit la ideea ca eu, un omulet dintre miliarde care mor, as neutraliza cumva materia din care sunt în momentul când ma sting... daca ar face toti asa, terra ar intra rapid în criza de material...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Voi discutati pe acelasi palier la nesfarsit. Am dat exemplul mai sus (nu intamplator)cu un pix care strabate un spatiu bidimensional. Sigue exista patratele si cerculete si triunghiulete perfect reciclabile in spatiul bidimensional si este o cu totul alta discutie ca un triunghiulet sa inteleaga daca exista si cum anume arata un pix altfel decat in lumea bidimensionala. Daca incerci sa-i sugerezi de posibilitatea unor alte volume (el traind in spatiul bidimensional) si iti va raspunde la nesfarsit ca fie nu exista fie spatiul lui bidimensional este unic si recliclabil si fara inceput si fara sfarsit si nimic inainte si nimic inapoi nu it ramane decat sa spui Ok. Si sa zambesti. Ceea ce fac si eu acum.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iael

Blackpanterro , as vrea sa te intreb totusi daca faptul ca nu crezi intr-o viata viitoare nu iti da un sentiment de frica stiind ca viata aceasta se poate termina oricand ?

Cum reusesti sa te impaci cu acest gand ?


Nu imi da un sentiment de frica, ci de nervi :)).Mor de nervi ca nu o sa mai fie nimic dupa.Am mai spus undeva ca mi-ar place sa traiesc vesnic, o eventuala viata de dupa nu ma intereseaza deloc. Pe mine viata asta de pe pamant ma intereseaza, o iubesc asa cum e si mai ales ma roade o curiozitate infinita referitor la ce va urma in urmatorii 100+ ani.

Dar am si eu o intrebare. Care ar fi scopul unei vieti de dupa?

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Voi discutati pe acelasi palier la nesfarsit. Am dat exemplul mai sus (nu intamplator)cu un pix care strabate un spatiu bidimensional. Sigue exista patratele si cerculete si triunghiulete perfect reciclabile in spatiul bidimensional si este o cu totul alta discutie ca un triunghiulet sa inteleaga daca exista si cum anume arata un pix altfel decat in lumea bidimensionala. Daca incerci sa-i sugerezi de posibilitatea unor alte volume (el traind in spatiul bidimensional) si iti va raspunde la nesfarsit ca fie nu exista fie spatiul lui bidimensional este unic si recliclabil si fara inceput si fara sfarsit si nimic inainte si nimic inapoi nu it ramane decat sa spui Ok. Si sa zambesti. Ceea ce fac si eu acum.




Stiam eu ca trebuia sa vizionez "Matrix" ... l-am ratat .
Dar am vazut "Kafka" acu' vreo 20 de ani! Tot e ceva... Mai îmi lumineaza un pic dimensiunile mai mari ca 2 .

Marius, asa cum poti avea dreptate, tu sau Lady (nu o sa contest niciodata ca e posibil sa ai dreptate si eu sa gresesc!!!), asa poti gresi si se poate sa am eu (sau BP) dreptate. Nu exista dovezi nici într-o directie, nici în cealalta. Pur si simpul voi 2 optati pt. o ipoteza, iaar noi doua - optam pt. cealalta.
Iar de vreo 3 pagini parca am face un joc de dublu la tenis.
Nice!

Doar o diferenta ar fi... nu avem arbitru de scaun :( si nici nu putem spera la asa ceva, pe durata meciului (vietii...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Blackpanterro,
Intrebarea ta ma obliga sa incerc sa inteleg care ar fi scopul vieii acesteia daca totul s-ar termina prin moarte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Pai viata asta nu are nici un scop pt ca daca planeta ar fi distrusa, la fel am fi si noi si nu ar mai exista nici o urma ca noi am fi existat vreodata, poate doar gunoiul raspandit prin spatiu ar mai aminti de noi dar in rest? Ne-am nascut, traim si vom muri.Tu simti ca e ceva mai mult de atat? Eu nu.

Tu cum vezi existenta de dincolo? Sub ce forma? Dupa ce ajunge fiecare om acolo ce urmeaza?



Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Pai viata asta nu are nici un scop pt ca daca planeta ar fi distrusa, la fel am fi si noi si nu ar mai exista nici o urma ca noi am fi existat vreodata, poate doar gunoiul raspandit prin spatiu ar mai aminti de noi dar in rest? Ne-am nascut, traim si vom muri.Tu simti ca e ceva mai mult de atat? Eu nu.

Tu cum vezi existenta de dincolo? Sub ce forma? Dupa ce ajunge fiecare om acolo ce urmeaza?



Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."




Hai mai Panteruto...!

Chiar niciun scop sa n-aiba viata asta? Nici unul mic mic?
Lasa la o parte cam ce crezi tu ca urmeaza dupa moarte..nu conteaza. dar gandeste-te doar la viata asta, chiar asa degeaba sa fie ea?

Ziceai ca-ti place viata. Pai cum iti place ceva ce n.are sens, n-are valoare, n-are niciun scop?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Hai mai Panteruto...!

Chiar niciun scop sa n-aiba viata asta? Nici unul mic mic?
Lasa la o parte cam ce crezi tu ca urmeaza dupa moarte..nu conteaza. dar gandeste-te doar la viata asta, chiar asa degeaba sa fie ea?

Ziceai ca-ti place viata. Pai cum iti place ceva ce n.are sens, n-are valoare, n-are niciun scop?


Simt c-o s-o iau pe coaja ca ma tot bag sa raspund neîntrebata ...

Unora le place viata chiar daca ei cred cu tarie ca ea nu are un sens / scop. Ce, nu e voie ?

Ma gândesc cum apare viata... la om... se stie ca 15-25% din sarcinile recunoscute clinic se termina spontan (avort). De curând, cu dozarile curente de beta-HCG, s-au detectat avorturi mult mai timpurii decât epoca detectarii clinice, si ...

Ei, si astfel raportul sarcini duse la capat / sarcini esuate a ajuns astfel la un ametitor 35-50% ?!
Adica gametii se combina asa, "orbeste" (-> afinitati chimice atot-guvernatoare), într-un protocol primitiv de "hit and miss"? Si înca asa grosolan, fifty-fifty?

Pe mine m-a socat când am citit asta.. a, si sunt studii serioase, nu de-alea pe 20 de subiecti... ca mai sunt si de-alea.

Si-atunci, ce sa mai caut eu miracol divin, vointa supranaturala, sens transcendent... când stiu cum se combina gametii si ce (cât) rezulta din asta??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Stai putin, ma refer la un scop maret(divin daca vrei) nu la scopurile de zi cu zi.Viata are deosebit de multa insemnatate pt cei vii, ma rog nu pt toti altfel nu ar exista sinucideri.
Viata e superba, interesanta si tot ce vrei dar atat(pt mine).Cand nu mai suntem se termina si frumusetea si tot.

Tot nu vad insa necesitatea unei vieti de dupa.


Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Hai mai Panteruto...!

Chiar niciun scop sa n-aiba viata asta? Nici unul mic mic?
Lasa la o parte cam ce crezi tu ca urmeaza dupa moarte..nu conteaza. dar gandeste-te doar la viata asta, chiar asa degeaba sa fie ea?

Ziceai ca-ti place viata. Pai cum iti place ceva ce n.are sens, n-are valoare, n-are niciun scop?


Simt c-o s-o iau pe coaja ca ma tot bag sa raspund neîntrebata ...

Unora le place viata chiar daca ei cred cu tarie ca ea nu are un sens / scop. Ce, nu e voie ?

Ma gândesc cum apare viata... la om... se stie ca 15-25% din sarcinile recunoscute clinic se termina spontan (avort). De curând, cu dozarile curente de beta-HCG, s-au detectat avorturi mult mai timpurii decât epoca detectarii clinice, si ...

Ei, si astfel raportul sarcini duse la capat / sarcini esuate a ajuns astfel la un ametitor 35-50% ?!
Adica gametii se combina asa, "orbeste" (-> afinitati chimice atot-guvernatoare), într-un protocol primitiv de "hit and miss"? Si înca asa grosolan, fifty-fifty?

Pe mine m-a socat când am citit asta.. a, si sunt studii serioase, nu de-alea pe 20 de subiecti... ca mai sunt si de-alea.

Si-atunci, ce sa mai caut eu miracol divin, vointa supranaturala, sens transcendent... când stiu cum se combina gametii si ce (cât) rezulta din asta??





Pai stai putin Gabi, ca gresesti.

Sunt multe femei si barbati care nu pot avea copii. Ei traiesc oare degeaba?
Viata asta nu are doar un singur scop: acela de a face copii. Are mai multe scopuri...foarte multe.

Nu asta e toata treaba din lume-facutul de copii. Copiii aia trebuie ajutati sa INVETE sa EVOLUEZE, sa CERCETEZE sa AFLE,nu? Nu doar asa, dam nastere copiilor si gata, ne-am incheiat treaba.

Iar cei care nu pot avea copii, pot atinge alte scopuri exceptand procreerea. Poate datorita lor, lucrarilor lor, cercetarilor lor, omanirea ajunge la un nivel superior de evolutie, atat cat se poate pe pamantul asta.
Sau, sa zic asa, unii fac copii iar altii au grija de ei. Nu ma poti contrazice.

Exista un ciclu pe lumea asta. Nu toata lumea poate face copii, nu toata lumea poate face lucrari de cercetare, nu toata lumea poate gandi logic, nu toata lumea cunoaste fizica sau chimia.

Asa ca, eu zic ca viata are un scop pentru fiecare dintre noi, in parte, si pentru Universul asta imens. Exista milioane de scopuri, sensuri si valori. Depinde din ce unghi privesti:-)

Sa spui ca viata nu are scop..este deja trist si gresit. Punct.

Mergi la inceput