Viata de dupa moarte - documentar

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Marius ai dreptate a fost o exprimare incorecta.

Totusi are rost sa ma intrebe Lady cine a facut elementele sa se uneasca la formarea pamantului timpuriu?
Repet, nu ma pot exprima corect dar teoria formarii pamantului e atat de frumoasa si de plauzibila, DEOCAMDATA, incat nu vad necesitatea unei fiinte in formarea ei.
In viitor se vor descoperi mai multe si atunci mai vb, daca o-m mai fi :)

Acum, din cate am inteles, e "batalie" intre cercetatori pt a putea crea ADN din material anorganic. Sunt extrem de curioasa daca se va ajunge acolo. Am citit pe net ca ei cred ca in urmatorii 2 ani ar putea reusi si asta.



Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Blackpanterro , as vrea sa te intreb totusi daca faptul ca nu crezi intr-o viata viitoare nu iti da un sentiment de frica stiind ca viata aceasta se poate termina oricand ?

Cum reusesti sa te impaci cu acest gand ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:

Totusi are rost sa ma intrebe Lady cine a facut elementele sa se uneasca la formarea pamantului timpuriu?
Repet, nu ma pot exprima corect dar teoria formarii pamantului e atat de frumoasa si de plauzibila, DEOCAMDATA, incat nu vad necesitatea unei fiinte in formarea ei.
In viitor se vor descoperi mai multe si atunci mai vb, daca o-m mai fi :)


As dori sa reprecizez ca nu te contrazic. Nu sunt absolut deloc impotriva afirmatiilor tale. Ceea ce am spus este doar ca discutam de pe paliere diferite.
Nu stiu cum sa expun sa ma intelegi. Matematic? Sa incerc. Exista multimea numerelor naturale. Tu imi spui mereu de numerele naturale si de teoria numerelor naturale. Este perfect adevarat ceea ce spui. Si corect. Insa daca iti spun ca eu am valoarea -100 imi spui ca nu vezi nicun motiv plauzibil ca acest numar sa existe pentru ca teoria numerelor naturale este atat de frumoasa si de plauzibila.
Sau: distanta cxea mai scurta intre doua puncte este dreapta ce le uneste. Perfect adevarat. In geometria euclidiana. Este atat de cunoscuta si de palpabila. In geometria neeuclidiana insa ... lucrurile se schimba fundamental. Sau in teoria relativitatii restranse.... aahh nu stop. ajunge.

Am vrut sa spun ca putem sa ne reducem la un cerc sau un volum este perfect adevarat ceea ce definim in cadrul acelui volum insa daca incercam sa ne rupem un pic de bariere si sa acceptam si alte volume am putea descoperi cu stupoare ca ceea ce stiam este nesemnificativ in alte sisteme de referinta, unde sunt alte reguli. Cam alambicat si stiam ca ma voi complica.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iael

Blackpanterro , as vrea sa te intreb totusi daca faptul ca nu crezi intr-o viata viitoare nu iti da un sentiment de frica stiind ca viata aceasta se poate termina oricand ?

Cum reusesti sa te impaci cu acest gand ?


Astept si eu cu nerabdare raspunsul panterei.
Pana atunci, daca nu e prea obraznic, imi permit sa raspund eu. NU! Acum nu ma mai tem. La inceput, cand mi-au picat credintele ca frunzele toamna, am fost inspaimantata la maxim. Acum gandul asta ma linisteste profund.
De ce oare??
Pai, printre altele, am scapat de teroarea "vinovatiei" ancestrale... stii, Iadul daca nu esti cumsecade tare de tot .
Am scapat de frica chinurilor vesnice, deci. Moartea e o izbavire. Incetezi sa existi, deci incetezi sa suferi.
Not so bad !
Bine, eu nu vreau sa se termine prea repede, cat timp are o minima calitate... dar parca e dupe cum vreu eu??

Viata se poate termina oricand, si e posibil ca nimic sa nu mai fie DUPA... oare nu ne temem toti de asta, credinciosi sau nu in viata de apoi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Gabi..dar da, vezi ca bine zici tu, chiar daca intrerupatorul..nu functioneaua nu inseamna ca nu este lumina. Este, cum sa nu, dar nu in camera aia.

Eu nu inteleg un lucru. Adica e ok sa stii si ca accepti ca viata provine din cutare si cutare material anorganic da nu e ok sa te intrebi de unde, sau ce anume face ca acel ´´amestec´´ sa aiba loc?(adresata Panterutei).Bine...

E OK sa zici ca suntem o particica din univers, o energie, dar nu e OK sa zici ca particica asta poate exista si inafara corpului omenesc?

Daca eu sunt creata din..apa si aer,(sa spunem) si astea impreuna formeaza OMUL, cand OMUL nu mai e inseaman ca apa si aerul nu mai sunt impreuna, da? Dar inseamna oare ca ele nu mai exista, separat?

Cam asta e si ideea de trup si suflet. Sau, hai sa spunem , ideea de elemente care formeaza omul. Cand elementele alea nu mai sunt compacte, omul nu mai exista CA OM. Dar raman elementele, care EXISTA la o alta scala, alta dimensiune.

Si nu ma intreba de unde vin elementele si mai ales unde se duc, ca nici tu nu stii care e big-ban-ul


Pai asta, chiar e o intrebare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Gabi..dar da, vezi ca bine zici tu, chiar daca intrerupatorul..nu functioneaua nu inseamna ca nu este lumina. Este, cum sa nu, dar nu in camera aia.

Eu nu inteleg un lucru. Adica e ok sa stii si ca accepti ca viata provine din cutare si cutare material anorganic da nu e ok sa te intrebi de unde, sau ce anume face ca acel ´´amestec´´ sa aiba loc?(adresata Panterutei).Bine...

E OK sa zici ca suntem o particica din univers, o energie, dar nu e OK sa zici ca particica asta poate exista si inafara corpului omenesc?

Daca eu sunt creata din..apa si aer,(sa spunem) si astea impreuna formeaza OMUL, cand OMUL nu mai e inseaman ca apa si aerul nu mai sunt impreuna, da? Dar inseamna oare ca ele nu mai exista, separat?

Cam asta e si ideea de trup si suflet. Sau, hai sa spunem , ideea de elemente care formeaza omul. Cand elementele alea nu mai sunt compacte, omul nu mai exista CA OM. Dar raman elementele, care EXISTA la o alta scala, alta dimensiune.

Si nu ma intreba de unde vin elementele si mai ales unde se duc, ca nici tu nu stii care e big-ban-ul


Pai asta, chiar e o intrebare...

De-aia am zis ca oxigenul si hidrogenul, elenete separate, cand se intalnesc se combina (exploziv!) si formeaza APA. elementele constitutive nu mai exista, ci doar rezultatul adica APA.
Cele doua elemente chimice au energii potentiale care fac reactia poasibila. Energiile potentiale sunt trasaturi definitorii pt.elem.chimice, cam asa cum ADN-ul e pentru om (fortat un pic).

Alti atomi de oxigen si hidrogen, care nu au apucat sa vina in contact, exista in continuare, de ce nu? Atomii care s-au combinat si au devenit apa.. sunt (si au sanse sa ramana in continuare) APA.

Aaa, si apa se poate separa, cu un aport energetic egal cu al exploziei din care a aparut prin combinare atomica, in... supriza! aceiasi neschimbati atomi de oxigen si hidrogen!
Care ar fi neconcordanta? Mai natural decat atata e greu de imaginat.

Iar la faza cu "de unde vin elementele si unde se duc", eu cred ca si nativii Piraha... c astea sunt necreate. Asta pe scurt.








Asta spun si eu, Gabi.
Raportat la exemplul tau, OMUL , fiinta complexa formata din x , y, z continua sa existe prin elementele x, y, z, chiar si cand acestea se separa, nu mai ´´lucreaza´´ impreuna. Nu mai e OM(adica x,y,z, imreuna) e doar x...y..z...

Poate asta e moartea. Trecerea in alta existenta, sub forma de x sau y sau z. Sau din toate cate putin, dar nu impreuna.(not any more)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro



Totusi are rost sa ma intrebe Lady cine a facut elementele sa se uneasca la formarea pamantului timpuriu?




Te-am intrebat pentru ca vroiam sa te fac sa taci

Glumesc

Te-am intrebat pentru ca nu exista un raspuns. Nu ca sa te enervez ci doar sa subliniez ceea ce ai spus si tu: ne invartim in cercul intrebarilor si al necunoasterii.
Daca spui ca pleci spre NIMIC , inseamna ca noi venim din acel NIMIC.
Nimic care poate fi NIMIC(cum a subliniat si gabi) doar in comparatie cu CEVA. Ceva ce cunoastem, evident.

ma rog..deci ce vreau sa zic este ca n-ar trebui sa crezi(sau sa nu crezi) ca ar exista ceva dupa moartea fizica, doar pentru ca n-a venit nimeni de acolo sa-ti spuna tie ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui Iael

Blackpanterro , as vrea sa te intreb totusi daca faptul ca nu crezi intr-o viata viitoare nu iti da un sentiment de frica stiind ca viata aceasta se poate termina oricand ?

Cum reusesti sa te impaci cu acest gand ?


Astept si eu cu nerabdare raspunsul panterei.
Pana atunci, daca nu e prea obraznic, imi permit sa raspund eu. NU! Acum nu ma mai tem. La inceput, cand mi-au picat credintele ca frunzele toamna, am fost inspaimantata la maxim. Acum gandul asta ma linisteste profund.
De ce oare??
Pai, printre altele, am scapat de teroarea "vinovatiei" ancestrale... stii, Iadul daca nu esti cumsecade tare de tot .
Am scapat de frica chinurilor vesnice, deci. Moartea e o izbavire. Incetezi sa existi, deci incetezi sa suferi.
Not so bad !
Bine, eu nu vreau sa se termine prea repede, cat timp are o minima calitate... dar parca e dupe cum vreu eu??

Viata se poate termina oricand, si e posibil ca nimic sa nu mai fie DUPA... oare nu ne temem toti de asta, credinciosi sau nu in viata de apoi?




Vai de mine!

Gabi, dar pentru a crede, sau pentru a-ti iamgina ca e ceva dupa moarte, trebuie sa fii neaparat credincios? sa crezi in rai si iad? NU e asa.

Stiu o multime de oameni care n-au treaba cu vreo religie si totusi, gandesc ca ar exista ceva, dupa moarte. ceva..energie, tranformare..ceva..

Asta n-are legatura DELOC cu iadul sau raiul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu am o convingere pe care mi-am fundamentat-o in timp si care imi explica toate evenimentele mai mult sau mai putin explicabile din viata;nu vi le-as fi impartasit daca nu as avea convingerea ca poate ar ajuta.
Contrar credintei mele,sau ma rog ceecace contrazice ea,eu cred ca sufletul omului trece prin experiente pamantesti cu scopul de a se perfectiona si de a evolua.
Numai asa se pot explica logic diferentele din existentele oamenilor:unii au parte de o viata fara probleme ,altii sunt chinuiti de lipsuri.
In plus mai am o explicatie pt. unele schimbari rapide din viata unor oameni:iti schimbi traiectul care iti este stabilit, atunci esti scos din "PROIECT":accidente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
"Contrar credintei mele, ... eu cred ca sufletul ...



Ai fost nostima (involuntar?), pe bune!
Vorba lui Itzic: "Stiti, eu am o parere, dar nu sunt deloc de acord cu ea..."

Mergi la inceput