experiente mistice

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1
dar aici se discuta o teorie,fiecare poate sa-si expuna parerea.sunt pareri.nu da nimeni cu paru.spui ce ai de spus si gata.

Totusi, un forum se doreste a fi un dialog, nu o colectie de monologuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1

e normal sa existe pareri pro sau contra.dar nu vad de ce trebuie sa se ajunga la incrancenare?
eu ripostez destul de urat cand sunt "calcata pe coada".dar aici se discuta o teorie,fiecare poate sa-si expuna parerea.sunt pareri.nu da nimeni cu paru.spui ce ai de spus si gata.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah


Pai nu se discuta doar o teorie, ci 3x3 a facut o conexiune între postarile unora dintre noi si faptul ca bebelusului ei a tipat în somn si a avut si niste mici accidente pe când postam noi asa, malefic si fara scrupule .

Uite, si io am o problema fix simetrica: de când am citi primele postari ale lui 3x3, mi s-a ars becul de la baie( si era d'ala scump, ecologic ), mi-a iesit un herpes, iar pe barbate-meu l-a piscat o gânganie de glezna si i s-a umflat piciorul ca un butoi!!
Prea multe, si potrivite ca timp, ca sa mai zica cineva ca sunt simple coincidente .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:

Pai nu se discuta doar o teorie, ci 3x3 a facut o conexiune între postarile unora dintre noi si faptul ca bebelusului ei a tipat în somn si a avut si niste mici accidente pe când postam noi asa, malefic si fara scrupule .

Uite, si io am o problema fix simetrica: de când am citi primele postari ale lui 3x3, mi s-a ars becul de la baie( si era d'ala scump, ecologic ), mi-a iesit un herpes, iar pe barbate-meu l-a piscat o gânganie de glezna si i s-a umflat piciorul ca un butoi!!
Prea multe, si potrivite ca timp, ca sa mai zica cineva ca sunt simple coincidente .


nota excelent pentru raspuns!!!!!!!


capcaunul-le, "cere si ti se va da", se mai spune! iata "dialogul"!!!!
si asta este, intr-adevar, un raspuns exact in tema experientei mistice, travaliul intr-un determinism cauza efect, versus experienta mistica. "asa cum iti asterni, asa dormi"!
chiar si in cazul in care raspunsul este o fictiune, el si-a facut datoria de suflet!

"cine are ochi de vazut, sa vada"!

intelepciune misitca ("cine are ochi de vazut, sa vada"), adevar universal("cere si ti se va da") , bun simt("asa cum iti asterni, asa dormi"!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Elena, iti datorez un raspuns!
Unul din raspunsurile pe care le datorez este legat de un subiect foarte delicat, mult mai delicat decat DACA AS VORBI DESPRE GRATIA DIVINA! Si nu pentru ca imi este greu sa vorbesc, pentru mine conceptual este foarte clar. Ci, este foarte important cum imi voi alege cuvintele, pentru ca intelegerea mea din experienta in privinta subiectului sa fie cat mai clara pentru cel care asteapta un raspuns.
Cei care nu sunt ai lui DUMNEZEU, dar fac minuni in numele Lui!
De la nivel mitic, la nivel individual, de la nivel cosmic, la nivel personal...
Am avut un vis foarte semnificativ. un vis in care o umbra acoperea pamantul, iar tot ceea ce era atins de umbra murea, se usca. Idea de viata disparea sub toate formele la orce nivel de manifestare: plante, animale, oameni, case...! plantele se uscau instantaneu, animalele mureau instantaneu si se transformau in putregaiuri, oamenii cadeau la pamant fara viata, si secati de viata, ca niste mumii vechi, uitate de timp, cladirile pareau pustii si lipsite de viata, lumina! Era UN VIS IN CARE LUMINA SI INTUNERICUL(ABSENTA LUMINII) isi disputau autoritatea in calea spiritului si sufletului! Umbra din visa rata ca o pata de smoala densa, sufocanta! Spiritul mi-a fost incercat! fiind la mijloc intre ego si suflet, cu mesajul de suflet catre ego, si cu amprenta ego-ului pentru a fi in serviciul sufletului, in vis am fost prinsa in capcana unei false realitati, la care eu, ca si spirit ma raportam!
Realitatea traita, diferita de realitatea in esenta, urma sa fie dezvaluita in acest vis! Ajunsesem intr-un moment de viata in care ego-ul castiga din ce in ce maim ult teren in spirit, si nu in serviciul lui, ci in actul narcisic de cucerire a noi teritorii de forta interioara! Visul, mi-a trimis symbolic, mesajul acestei false carari a ego-ului, care se ridica la un nivel de forta cosmica in care trebuia sa faca fata unei forte dincolo de puterea lui de manifestare. Ca si reprezentarea in oglinda, ego-ul intalneste umbra, umbra la nivel colectiv, cosmic...ego-ul care a depasit limita planului lui fizic si s-a aventurat narcisic in planul spiritual!
mi-am dat seama, reflectand asupra mesajului din vis, ca ego-ul, proiectat in planul colectiv(energetic reprezentat de 4-5-6-7), si cosmic (la nivel de 8-9) a intalnit cea mai serioasa provocare pe care o putea primi! Iar raspunsul lui a fost capitularea propiei “realitati”(aceea de a detine puterea interioara la nivel de spirit si cosmic, suflet) in rapor cu intregul, pentru o realitate ca si esenta, ca intreg! Symbolic, in vis, acest gest a fost reprezentat prin consumarea si ultimei resurse de energie fizica si de vointa, cand in fata inevitabilului, de a fi atinsa de umbra, recunoasc esenta: NATURA DIVINA! EU, CA SI REPREZENTARE IN VIS, SUNT ESENTA DIVINA! Si cand am gandit, rostit, decis, primit, identificat, transmis, implementat la scara simbolica a experientei ego-ului din vis, umbra a intepenit, eu mi-am recapatat toata energia pe care o pierdusem intr-o alergare fara sfarsit! Atunci am simtit ca m-am regasit! M-am recunoscut in ESENTA DIVINA ca purtator de ESENTA DIVINA IN VIATA!
Mesajul visului a starnit mari intrebari! Cine este umbra? Daca TOTUL ESTE IN UNUL , si umbra APARTINE TOT INTREGULUI CREATIEI! Apoi intrebarile mele s-au extins la un nivel mitologic, cosmic! M-a frapat asemanarea dintre dorinta de putere a ingerului cazut(nivel cosmic al CREATIEI), si dorinta de cunoastere a omului, din Geneza(nivel personal). M-a frapat, insa si diferenta dintre determinismul existentei fiecaruia: pacatul Evei, prin decizia de cunoastere, ca process de creatie umana in serviciul divin, si ingerului cazut, ca dorinta de stapanire a CREATIEI , de insusire a CREATIEI!
Apoi a urmat o revelatie privind puterea cuvantului. A fost o intamplare foarte haioasa din viata mea. la sfarsitul acelei experiente, am realizat semnificatia profunda a mesajului rugaciunii TATAL NOSTRU, si forta de creatie PE CARE O ARE CUVANTUL!
In contextul de vis, conform experientelor si studiului personal facut pe simbolistica visului, privind relatia intregului cu partea in planurile fizic, spiritual si cosmic, mesajul a fost unul symbolic de mare profunzime pentru mine; symbolistica ego=ului la nivel de suflet si implementarea realitatii lui, ca pozitie umila si paradoxal importanta in creatie(si nu ca autor de sine al creatiei, asa cum ingerul cazut dorea sa detina puterea, ego-ul dorea sa rezolve conflictul LUMINA-VIATA-UMBRA-INTUNERIC de pe pozitia unei autoritati pe care nu o avea in fata CREATORULUI), prin ingenunchiere si participare la creatie in aura determinismului divin,si in slujba vointei divine, a fost CLAR TRAIT, ACCEPTAT, RECUNOSCUT!
Mesajul bibliei nu trebuie luat ad literram! De aceea se spune, “cine are ochi de vazut sa vada, urechi de auzit sa auda!”. Chiar si ISUS a facut legea divina pe intelesul multimii, prin fapte, parabole...a pus in forma usoara de citit un mesaj COSMIC DIVIN!
Vindecarile si minunile in numele Lui, care nu sunt ale Lui, TRIMITE NU LA ORIGINEA ACESTOR VINDECARI IN DETERMINISMUL UNUI RAU COSMIC! TRIMITE LA TRANSFORMAREA MATERIEI de pem pozitia trairea DIVINA versus trairea “luciferica”! sunt doua puncte de reper: pozitia vindecatorului fata de miracol(vindecatorul isi insuseste miracolul, carte de vizita, business, tot ce vrei) ca si act de creatie, si pozitia vindecatorului fata de CREATOR! ISUS NU RECUNOASTE DECAT VINDECATORUL CARE INGENUNCHE IN FATA CREATORULUI SI PRIN RUGACIUNE DEVINE CANAL DE GRATIE DIVINA! O ALTA POZITIE DECAT ACEASTA, NU ESTE RECUNOSCUTA. EL INSUI A FOST EXEMPLU PENTRU OMENIRE, EL A INGENUNCHIAT SI S-A RUGAT! IN ACTUL DE VINDECARE, OMUL ARE METAFORA EXEMPLULUI SUPREM AL RELATIEI DINTRE CREATORUL UNIC SI PROPIA CREATIE.
Pentru a face mult mai profund mesajul, exceptia de la MESAJUL INITIAL AL CREATORULUI IN RAPORT CU CREATIA, s-a nascut mitul luciferic! IN ESENTA, din punctul meu de vedere, mesajul luciferic incorporeaza o atitudine diferita de a CREATORULUI. PENTRU A SCOATE IN EVIDENTA CEEA CE ESTE AL CREATORULUI. La nivel personal, tot ceea ce nu este in numele divin, este un process alchemic de transformare interioara, de suferinta, pana la topirea in DIVIN!
Omul are nevoie de mit, de poveste, de un personaj exterior pe care sa dea vina daca nu merg toate asa cum este de asteptat. Crezi in magie, intrii in mrejele necunoscute ale ei. Scoaterea necuratului din posedat pe timpul lui Isus era mult mai semnificativa pentru multime. Chiar si acum, oamenii mai cred! Si sunt cazuri inca reale! Forma pe care o ia “raul”, in fata ritualului, este manifestarea psychica a unei forte haotice interioare ajunse la o stare de paroxysm, atunci cand functia de creatie capituleaza din neputinta si abandonarea in bratele neputintei prin lipsa de vointa! De credeti ca se spune, daca simti rau, in jur, este sufficient sa spui”dispari din calea mea!”? este primul act de vointa prin care omul devine active in fata fortei fricii de a fi stapanit si neputintei de a actiona!
Si eu am avut propiile mele experiente, in care am luptat cu imaginea de rau! Care nu a fost decat o reprezentare a limitei mele de acces la esenta realitatii fiintei mele ca univers in planurile cosmic, spiritual si fizic! Cand forma concreta a gandurilor transmise catre mine, nu de bun augur, in una din exeprientele mele, mi-a atras atentia, s-a reprezentat ca si symbol intr-o imagine pe care eu, la nivel de mit, am plasat genul acesta de realitate! Si mi-am trait...cum se zice, mitul! Adica infernul!
Cand omul INGENUNCHIE SI LASA GRATIA DIVINA SA LUCREZE PRIN EL, OMUL SE RIDICA LA NIVEL DE CREATOR(“DUPA CHIPUL SI ASEMANAREA LUI DUMNEZEU”): UN PARADOX DIVIN! Cand omul se ridica la nivel de ego, ca atotcunoscator si creator, se proiecteaza in fata propiului mit narcisic, care este o iluzie! Se face raportarea de la chakra 3 la nivel de chakra7, de unde se inspira, se hraneste ego-ul ca forta, si de acolo se hraneste la nivel de cuvant in slujba eu-lui, la nivel de chakra6, la nivel de vointa, si cuvant rostit in chakra5, la nivel de identificare afectiva,chakra4, la nivel de valoare personala, chakra3, relatii, resurse (chakra2), grup, societate(chakra1)). Cand Buddha a vorbit despre iluzie, a vorbit despre aceasta raportare interioara care este alta decat DIVINA! Bineinteles, iluzia se reprezinta diferit, la fiecare nivel.
Self esteem se defineste ca realitate printr-o raportare subtila dintre chakra3, in relatie cu chakra 8-9! Este acea legatura care defineste esenta sinelui in slujba divinului prin actul de creatie si sens de viata! Care este diferita de raportarea chakrei 3 la chakra 7, localizarea mitului suprematiei egoului, si definirea iluziei, de care am amintit mai sus!
Cuvantul este symbol, caraus de mesaj! Transcende planurile de la individual la cosmic, este purtator de mesaj si creator al mesajului! Calitatea cuvantului determina calitatea creatiei. ISUS a materializat cuvantul pentru ca in procesul fizic al creatiei cuvantului in materie, el, ca ego, nu a existat, cuvantul de la nivelele 9-8-7-6-5-4 a intrat direct in materie! Planurile 1-2-3 au fost assimilate de sus in jos prin miscarea de proiectie a materiei in cosmic: de la chakra 1-UNUL DIVIN, LA chakra 2, individualizarea Unului, sufletul, prin chakra 3, datoria Unului individualizat fata de divin! Asta este un mare adevar mistic prin exemplu, si arata ca aceasta transformare este posibila, de dizolvare totala a ego-ului in calea de creatie! Si creatia PRIN CUVANT!
Si Geneza, incepe cu “la inceput a fost cuvantul”, “si cuvantul era Dumnezeu”! mesajul este mult peste puterea de intelegere umana! Pentru ca este simplu, clar, direct! Orice adevar simplu este greu de ingurgitat, pentru ca trebuie sa penetreze natura complicata a omului! De pe pozitie mistica, adevarul simplu este “cu-vant”, este animatie divina, este creatie sub determinism divin in manifestare(“si sufla peste el suflare de viata”)!
Imaginea “daca ai credinta misti simuntii din loc” este sustinuta de aceasta alchimie sacra a interiorului uman prin asimilarea divinului! Daca fortez imaginea mistica de regasire a propiei origini, atunci mesajul de procreatie va atinge apogeul sensului biblic, reprezentat metaforic prin creatia Evei din coasta lui Adam! In sens symbolic, omul se va crea pe el insusi, se va reintregi prin unirea femininului si masculinului , isi va recupera originea androginica, pentru ca in final sa se intoarca la DIVIN! In biblie, mireasa cu candela aprinsa in asteptarea mirelui este metafora pregatirii interioare prin veghere pentru devenire, descoperire, unire a FEMININULUI SI MASCULINULUI, intoarcere la UNUL!
Vegherea aici are un sens active, de decizie si implicare(intretinerea candelei arzand!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

o sa descriu si eu experienta mea paranormala sau mistica..
Imi amintesc exact si la cel mai mic detaliu , zi superba de inceput al verii am mers in parc sa ma plimb , liniste nimic deosebit doar un rau subtirel si apa sosotind,si la un moment dat o lumina si pace ma cuprins am simtit pace si iubire am stiut ca Dumnezeu e prezent
pt 3x3 sant in total deacord cu tine aici despre ego care poate impedica evolutia spirituala

"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

o sa descriu si eu experienta... mistica..
Imi amintesc exact si la cel mai mic detaliu , zi superba de inceput al verii am mers in parc sa ma plimb , liniste nimic deosebit doar un rau subtirel si apa sosotind,si la un moment dat o lumina si pace ma cuprins am simtit pace si iubire am stiut ca Dumnezeu e prezent



buna!
ceea ce ai descris aici este o experienta autentica mistica! DUMNEZEU, ESENTA DIVINA, CREATORUL, a trait prin tine, a savurat frumusetea creatiei prin trupul tau, sprin sufletul tau, prin spiritul tau, laolalta! DIVINUL COSMIC a coborat in templul tau, si a trait o clipa de "bucurie pamanteana". prezenta in trup, spirit si sufletul tau a avut ca rezultat inundarea fiintei tale cu pace si iubire! ASTA ESTE ESENTA UNEI TRAIRI DINCOLO DE SIMTURI!
sunt indivizi care fac eforturi in tot felul, tin post, fac meditatii, fac asane, fac orice, pentru o clipa de ...IUBIRE SI PACE DIVINA! IAR TU AI PRIMIT-O PUR SI SIMPLU! calugarii fac rugaciuni, cu orele, cu anii...sa aibe bucuria pamanteana a intruparii divine in templul lor, care este trupul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
sant in total deacord cu tine aici despre ego care poate impedica evolutia spirituala


sa fiu mai clara, cand ego-ul devine buricul pamantului si narcisic, da, impiedica curgerea armonioasa a potentialului individului in fiinta umana. potential care se descopera in acord cu "ceea ce este scris" din ckara8, si in acord cu sustinerea divina de la nivelul de chakra9. daca face pe grozavul, concetreaza energii vitale in formularea de teorii, solutii, discutii...orice este in stare sa faca! iar energia vitala, in loc sa coboare in corp, hraneste "iluzia", individul din produsul activitatii mentale! iar restul de corp...va simti deficienta intr-un mod intuitiv: la nivel de chakra 1, in mod general, ca si oboseala, la nivel de chakra2, probleme de armonizare in planurile personale de relatie(doar un exemplu), la nivel de chakra3, scaderea self esteem-ului(se genereaza un circuit dependent de nevoia de aprobare din exterior), chakra4, se poate trai o varietate de afecte, declansa emotii pe care le va resimti tot corpul, chakra5, vointa, deciziile sunt afectate de judecatile din sectorul"iluzie", chakra6, poate genera migrene, dispozitii neplacute, chakra7 (se gaseste proiectia mitologica a imaginii traite, chakra8, se regaseste intr-un arhetip de victima(de exemplu), iar chakra 9 va sta in blocaj, pentru ca divinul..."nu arunca samanta pe ciment"(este doar o metafora), ci o sadeste intr-un teren fertil!
ego-ul, insa, are un rol foarte important in unirea planurilor, daca va lucra in slujba spiritului si sufletului!
-adica, la nivel de chakra 9, se va recunoaste in vocea constiintei,
-la nivel de chakra 8, va vedea provocarile de viata ca lectii de viata,
- la nivel de chakra7, va incerca sa traiasca divinul prin contemplatie si reflectare,
-la nivel de chakra 6 va folosi in mod creator toata informatia la care are acces,
-in chakra5,ego-ul va lua pozitiile necesare pentru a sustine armonia dintre ceea ce este gandit si rostit cu planul de actiune,
- la nivel de chakra4, ego-ul va prelua toata paleta de afectiuni asociate cu problemele cu care se identifica, metamorfozand efectele negative prin corectii de la nivel de chakra 5(corectare de decizii) sau 6 (iertare-de exemplu)
-la nivel de chakra 3, ISI VA CONSOLIDA SELF ESTEEM!
-la nivel de chakra 2, va imbunatati relatiile unu la unu,reactia de raspuns la provocari, generozitate...
-la nivel de chakra1, va simti bucuria de a trai, la pune in practica tot ceea ce a planificat, gandit, simtit, reflectat...
plan cauza efect- va culege roadele! feed-back-ul coborarii constiintei in nivelul de creatie va fi preluat de chakra 8, unde lactiile sunt "bifate" ca luate sau nu, iar sufletul va simti bucuria actului reunirii in actul de alchimie interioara! prin efortul ego-ului in slujba divinului! iar viata, este in esenta, a unui mistic in afara manastirii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

o sa descriu si eu experienta... mistica..
Imi amintesc exact si la cel mai mic detaliu , zi superba de inceput al verii am mers in parc sa ma plimb , liniste nimic deosebit doar un rau subtirel si apa sosotind,si la un moment dat o lumina si pace ma cuprins am simtit pace si iubire am stiut ca Dumnezeu e prezent



buna!
ceea ce ai descris aici este o experienta autentica mistica! DUMNEZEU, ESENTA DIVINA, CREATORUL, a trait prin tine, a savurat frumusetea creatiei prin trupul tau, sprin sufletul tau, prin spiritul tau, laolalta! DIVINUL COSMIC a coborat in templul tau, si a trait o clipa de "bucurie pamanteana". prezenta in trup, spirit si sufletul tau a avut ca rezultat inundarea fiintei tale cu pace si iubire! ASTA ESTE ESENTA UNEI TRAIRI DINCOLO DE SIMTURI!
sunt indivizi care fac eforturi in tot felul, tin post, fac meditatii, fac asane, fac orice, pentru o clipa de ...IUBIRE SI PACE DIVINA! IAR TU AI PRIMIT-O PUR SI SIMPLU! calugarii fac rugaciuni, cu orele, cu anii...sa aibe bucuria pamanteana a intruparii divine in templul lor, care este trupul!


pt 3x3

acea experienta am avuto cand am inteles iertrea si cum sa iert, a venit dupa ce am iertat, atunci am inteles ca nu e deajuns numai sa ierti si sa uiti de persoana care tia facut rau , aia nu inseamna iertare, iertare e cand poti sa uiti si sa privesti peroana care tia facut rau cu dragoste si sal primesti in viata ta ca un nou nascut , ca si cum nimic nu amamai ramas din raul facut, e sters si uitat, asta nu inseamna ca ii permiti sa-ti faca rau in continuare dar deja persoana iertata a intels darul primit, nu stiu cum sa explic in cuvinte , eo traire aparte
alta relevatie pe care am avuto in leg. cu iertarea e din rugaciunea Tatal nostru, si ne iarta noua greselile noastrte precum iertam si noi gresitilor nostri, asa am inteles eu ca daca nu iert din tot sufletul atunci cum sa astept iertare............
nu am cautat aceasta experienta mistica...pur si simplu ea a venit, acum nu inseamna ca imi este usor sa iert au aparut alte probleme in viata mea, dar am inteles esenta iertari si incerc sa-mi aduc aminte de ce trebuie sa fac ceea ce nu tot timpul e usor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

BellaDonna
ai punctat un amanunt foarte important din experienta mistica: s-a intamplat in mod natural, in viata ta, fara ca tu sa fi cautat aceasta experienta.
ei bine, templul, trupul cu "administratorii lui", ego-ul , mintea, sunt membrii activi in procesul de creatie. in trup se anima spiritul si sufletul, in trup traieste divinitatea, se manifesta!
numai intr-o atitudine activa, de implicare in viata la un nivel de seriozitate si responsabilitate fata de tine insuti si fata de tot ce este exterior in raport cu tine, DIVINUL SE REGASESTE PE SINE : IN ACTUL DE A FI!

am cunoscut intr-un grup de prieteni, un individ, intelectual, toba de carte, care brusc, a avut "revelatia" va pentru a obtine iluminarea trebuie sa mediteze, sa accepte ceea ce in mod literar iluzie insemna. si, dintr-un om cu capul pe umeri a ajuns sa traiasca din pensia mamei lui, sa nu ii mai pese cum se imbraca, sa mediteze si provoace verbal pe toti(era un as in arta cuvantului), sa petreaca timpul citind si meditand, ca asa credea el ca obtine iluminarea. si au urmat ani de zile in conditia asta.acum nu mai stiu nimic de el. el credea ca iluminarea se obtine retragandu-se din viata si responsabilitatile din viata! mai mult, a confundat in mod teribil de nefericit conceptul de iluzie din invatatura buddhista, cu traducerea in mod real ca viata este o iluzie, si ca atare, s-a retras din ea, nu ii mai pasa de ea! cand de fapt iluzia ca mesaj de invatatura buddhista insemna limitarea vietii la planul fizic; ridicarea valorii vietii la planurile spiritual si transcedental, forma realitatea si sensul unei vieti pe pamant, trairea templului in spirit si transcendent in acelasi timp.
am va dau un exemplu, pe care, si eu, l-am luat, la nivel fizic, cu mare bucurie, dar si cu suferinta! am luat o lectie (chakra8-proiectia mentala prin constiinta, la nivel de lectie spirituala)foarte...serioasa!
lucram la un cabinet medical. am facut un abces, cum niciodata in viata mea nu am facut! jumatate de fata imi era umflata. rau, foarte rau! si dureri cumplite de dinti pe parte inflamata!
pentru ca era sfarsit de saptamana, am zis ca iau antibiotic sambata si duminica, si luni ma duc la dentistul meu! nu aveam de unde sa il iau atunci, iar pe mana altuia nu ma dadeam. asa ca trebuia sa astept ziua de luni.
cand am ajuns acasa, pentru ca stiam simbolistica dintilor, mintea mi-a inceput sa lucreze la o turatie fantastica. ca sa disciplinez mintea, sa o calmez, m-am apucat sa fac curatenie in casa.era si o utilizare a energiei degajate de psihic, pe care trebuia sa o dirijez undeva, cumval si am decis munca fizica, repetitiva, centreaza, care focalizeaza energia psihica, ce are tendinta sa exagereze si zboare in toate partile in timp de suferinta. asa ca am inceput sa fac o curatenie lucie in casa! la periuta, cum se zice! in tot timpul asta, m-am intrebat, am cautat mental, unde gresesc, ce cuvant rostesc? de ce mi s-a umflat falca! ei bine, dupa ce am terminat curatenia, cand sa ma spal, schimb de hainele de curatenie, mi-a "cazut fisa" cum se spune! aplicam ca si principiu de viata o anumita hotarare: nu pierd timpul cu gatit si facut curatenie(sa faca ceilalti de langa mine), pentru ca mai bine citesc o carte, doua decat sa fac munca de prisos. in momentul acela am realizat ca fugeam de responsabilitate. faceam curatenie, faceam mancare, insa trebuia sa comentez prima data, ca ulterior sa fac. am inteles ca dintii, la nivel de simbol, au mesajul de poarta, gardian al cuvintului rostit, aplicat in viata! o alta carte de mare frumusete pe care am citit-o, a fost cartea lui Annick de Souzenelle, "simbolismul corpului uman". si acolo da atat de frumos simbolismul fiecarei parti a corpului si funcita lui!
si, cu informatia de acolo, cautam cuvantul rostit, unde am gresit de am falca umflata in felul acela!stiam intuitiv(este acea traire interioara cand stii ca ai dreptate, intr-o anumita privinta, si nu trebuie sa iti spuna nimeni despre asta) ca aplicam o gandire eronat, undeva in viata; insa nu stiam unde! ei bine, instantaneu, in momentul in care am realizat gresala, durerile de dinti au incetat brusc, iar in timp de o jumatate de ora fata mea era restaurata, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat!
cand m-am intors la munca, mi s-a spus, "vezi ce bine ti-a facut antibioticul ala!". am zambit, am evitat discutia si m-am apucat de treaba!
Experientele mele, au venit, pur si simplu. insa permanent am avut in interior intrebari existentialiste. dar erau puse in stilul meditatiei zen, facandu-mi datoria in viata,cu constiinta deschisa, permanent orientata catre orice modificare de valoare care sa imi dea macar un semn cat de mic ca ceea ce se intampla este al meu, pe calea mea si nu ratacesc! ulterior, am inteles, ca absolut tot ce se intampla in viata este al meu! este ceea ce am de invatat, cugetat, reflectat, descoperit, acceptat, asimilat, pus in practica, transmis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

3X3 era cumva vorba de cazul asta?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=142186

Mergi la inceput