Citim impreuna JULIO CORTAZAR

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am recitit si eu volumul - mai am cateva povestiri de (re)parcurs.

Ingrid, Lia, iarina, foarte frumoase si emotionante descrierile voastre

S-a trezit Gabriel. revin mai tarziu


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

In Casa locuita se petrece exact ceea ce descrii tu Carmina, ei sunt morti si cei vii le iau locul. Acum, ca am vazut si finalul, asta e impresia mea.

- Au ocupat partea asta, a spus Irene. Impletitura ii atarna in mana si firele de lana ajungeau la glasvand si se pierdeau sub el. Cand a vazut ca ghemele trecusera de partea cealalta, dadu drumul impletiturii fara s-o priveasca.

Uite pasajul care mi-a creionat cel mai bine ideea imaterialului. Este o poveste in genul absurd si incitant, mi-a amintit de Eliade, in care toate evenimentele se petrec in liniste si cu o spaima abia inteleasa.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Da Ingrid, am recitit pasaje si m-am convins , ei sunt ocupantii casei, mai mult ca sigur fosti proprietari ai ei.

iti (va) recomand filmul The Other este superb iar regizorul este de origine chiliana, Alejandro Amenábar, si cred ca e o carte de vizita buna.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 14+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Carmina, cred ca am vazut la un moment dat filmul despre care vorbesti!
Ipoteza ta de interpretare e tare faina, nu m-am gandit la ea. Io am citit cumva... lenesa. Fara sa incerc sa descifrez misterele, m-am balacit in ele. Mi-am spus ca asta-i frumusetea fantasticului - toate ipotezele ar putea fi adevarate, nici una nu-i cu necesitate singura corecta. (Comod, nu? ) Zicea pe undeva un teoretician al fantasticului ca ezitarea e de fapt esenta fantasticului si io m-am educat sa citesc Cortazar in sensul asta.

Adevarul e ca adrmir mult la Cortazar faptul ca scrie despre ceea ce nu se poate spune. Nu stiu daca-i foarte limpede ce scriu eu aici - imi pare ca el spune tot ceea ce e dicibil, in jurul unei absente, al unei lipse, al unei "verigi indicibile". Iar felul in care disociaza ceea ce se poate spune de ceea ce nu se poate spune e fara gres.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Am citit si Manuscrisul, o poveste urbana, m-a luat un pic prin surprindere. Stiu ca multi o considera de departe cea mai frumoasa povestire din volum, poate ca si e, dar nu dupa gustul meu. In orice caz foarte frumoasa alegoria, si daca ma intrebati pe mine, nu cred ca cei 2 vor ramane impreuna.
Relatiile care au nevoie de time out-uri nu reusesc sa se solidifice, si ca o obisnuinta vor avea nevoie de de alte perioade de gandire si pana la urma tot se strica sau daca continua o fac probabil din inertie, ca nu e altceva mai bun la mijloc insa nu se pot numi profunde (ma refer strict la dragoste), si simt ca si Cortazar este de aceiasi parere ...sau poate nu , poate exista oameni care cred ca relatia lor ar functiona tocmai daca-si dau un time out si atunci aceasta povestire este si pe gustul lor.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 14+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian


Adevarul e ca adrmir mult la Cortazar faptul ca scrie despre ceea ce nu se poate spune. Nu stiu daca-i foarte limpede ce scriu eu aici - imi pare ca el spune tot ceea ce e dicibil, in jurul unei absente, al unei lipse, al unei "verigi indicibile". Iar felul in care disociaza ceea ce se poate spune de ceea ce nu se poate spune e fara gres.



Exact asta e si senzatia mea citindu-l pe Cortazar ca stie ce sa nu spuna fara a-mi crea senzatia de absenta. Totusi parca in Circe aveam nevoie de o singura propozitie edificatoare nu ca sa inteleg fantasticul ci din contra sa ma ajute sa emit ipoteze in continuare.

Pana la urma cred ca asa sunt eu , am nevoie de concrect iar daca el nu e sa fiu lasata sa-mi inchipui ca l-as putea gasi.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 14+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Da Ingrid, am recitit pasaje si m-am convins , ei sunt ocupantii casei, mai mult ca sigur fosti proprietari ai ei.

iti (va) recomand filmul The Other este superb iar regizorul este de origine chiliana, Alejandro Amenábar, si cred ca e o carte de vizita buna.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 14+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi


Am vazut filmul, culmea e ca atunci cand ai scris de el, mi-am amintit si eu, cautam o paralela cu ceva cunoscut. Ce bine joaca Nicole Kidman!

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

'Continuitatea parcurilor' mi se pare esenta scriiturii cortazariene. E o chestie desavarsita. Incepand cu titlul oximoronic si paradoxal - parcurile au granite si nu se prea pot continua unele prin / cu altele, decat daca e vorba despre parcul real si cel imaginar - si continuand cu prima fraza Incepuse sa citeasca romanul cu cateva zile in urma. Cand faci creative writing, ti se spune ca titlul trebuie sa fie intriguing, ca prima fraza trebuie sa mentina curiozitatea starnita de titlu etc.

Dar fraza asta? La prima vedere, e o fraza absolut nesemnificativa. Poate ca si e, da fapt, dar, in ceea ce ma priveste, folosirea articolului hotarat in locul celui nehotarat (Incepuse sa citeasca un roman) speaks volumes. Cand introduci un referent necunoscut in discurs, folosesti articolul nehotarat. De ce atunci 'romanul'? Btw, am verificat si originalul - in spaniola e asa: Habia empezado a leer la novela unos dias antes. E 'romanul' si nu 'un roman' pentru ca romanul e cel mai important in toata tarasenia, el e de fapt personajul in povestire - singurul personaj.

Dar functia evocativa a locului de desfasurare a actiunii? 'ceata viorie a amurgului (in spaniola 'la bruma malva del crepusculo, in engleza 'the yellowish fog of dusk'). Intr-o povestire de doua pagini, sa poti strecura cateva descrieri cu atata putere evocativa inseamna probabil, geniu.

Incerc sa revin cu niste panseuri despre 'Sfarsitul jocului' si 'Insula la amiaza'.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Fetelor sunteti fantastice...eu m-am gandit la o multime de ipoteze dupa ce am citit Casa ocupata, dar nu mi-a dat prin gand ca ei ar putea fi mortii si ceilalti cei vii. Insa mi se pare cea mai plauzibila interpretare, de fapt cred ca asta este si cheia. Eu am fost f. ocupata zilele astea, am terminat volumul de povestiri, sper sa-mi fac timp diseara sa scriu mai multe sau maine dimineata.
Pana una alta, ce facem cu noua votare? Tzuni nu a aparut, eu zic sa trecem la urmatoarea persoana sau mai asteptam?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka astept impresiile tale despre Sfarsitul jocului si Insula la amiaza....daca ai rabdare sa pui si un fragmentel ar fi superb.

Mergi la inceput