Citim impreuna JULIO CORTAZAR

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Da, iau Cortazar in doze mici si regulate: o povestire, pauza de respirat, inca o povestire, iar putina pauza. Pana una, alta, cateva chestii legate de Cortazar:
*o www.conversationalreading.com/2009/02/never-before-published-cortazar.html" target="_blank">stire
*o www.literature-map.com/" target="_blank">jucarica (vreti sa scrieti Cortazar in casuta aceea?)
* un bonus: Dilemateca de luna asta publica putin Cortazar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Si eu imi iau portia de Cortazar zilnic. Raman la primea mea dragoste, Sfarsitul jocului. Il vad pe Cortazar in fotografii si mi se pare un urs, un urias. Si apoi incerc sa mi-l inchipui pe acest urias scriind povestea celor trei fetite si a jocului lor. Cu umor, delicatete si atata intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Undeva online ati gasit-o deja? Sa intru in club odata cu voi. Vad ca la polirom apar doar 5 titluri, mai apare JC in Ro la alta editura?Vikinga 8+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

Undeva online ati gasit-o deja? Sa intru in club odata cu voi. Vad ca la Polirom apar doar 5 titluri, mai apare JC in Ro la alta editura?
Vikinga 8+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo


Buna! Cred ca aici poti sa faci rost de carte in format electronic. Conchita o are si mai multe fete au primit-o deja de la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

*Continuitatea parcurilor - ce titlu imposibil, si ce bijuterie textul! Pe principiul inelului lui Moebius, realitatea si fictiunea se scriu una pe alta. Cam asa... (Mai mult Escher www.mcescher.com/" target="_blank"> aici.)

*Cat de mult o iubim pe Glenda: povestea unei conspiratii intru perfectiune; e un text scris la perosna a II-a si acel "noi" permanent e frisonant - oare unul dintre "ei" nu e chiar vecinul tau?oare tipa care-ti vinde paine stia si ea? Unii o iubesc mult pe Glenda - actrita -, atat de mult incat, constituindu-se intr-o confrerie secreta, retrag de pe piata toate filmele ei, le modifica - in sensul eliminarii oricarei mici imperfectiuni - si le repun in circulatie in forma considerata de ei ideala. Si mai urmeaza, nu vreau sa va stric bucuria de a descoperi finalul. De dimineata caut mereu fotografii cu divele cinematografului de altadata.

*Graffiti: e tandru, jucaus si atat, atat de crud! Un text scris la persoana a doua, care in final te nauceste trecand la persoana I. Nici nu incerc sa-l rezum, ca n-as putea sa evit sa va dezvalui mai mult decat trebuie. Da' e minunat, minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Liadorian, foarte frumoasa comparatia cu inelul lui Moebius. Se potriveste perfect povestirii!
Nu mai e nimeni care a terminat de citit Cortazar?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Din pacate, eu inca nu am facut rost de carte (recunosc ca nici nu am cautat ), nu am citit nimic, nu stiu daca apuc sa citesc ceva. Daca saptamana viitoare 'ma adun', intru sa ma bag si eu in discutie. Daca nu ... ramane pe data viitoare. Lectura placuta!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

sal'tare! Dupa o saptamana la 2 Mai, iata cum se termina 'Casa ocupata':

Am stat ascultand zgomotele, dandu-ne seama fara gres ca erau de partea asta a usii de stejar, in bucatarie si in baie, sau chiar pe coridor, acolo unde se facea cotul, aproape langa noi.
Nici macar nu ne-am privit. Am strans bratul Irenei si am silit-o sa fuga cu mine pana la glasvand, fara sa intoarcem capul. In spatele nostru zgomotele se auzeau mai taree, dar tot infundate. Am inchis brusc glasvandul si am ramas in antreu. Acum nu se mai auzea nimic.
- Au ocupat partea asta, a spus Irene. Impletitura ii atarna in mana si firele de lana ajungeau la glasvand si se pierdeau sub el. Cand a vazut ca ghemele trecusera de partea cealalta, dadu drumul impletiturii fara s-o priveasca.
- Ai avut timp sa iei ceva? am intrebat-o fara rost.
- Nu, nimic.
Ramasesem cu ce aveam pe noi. MI-am amintit de cei cincisprezece mii de pesos din dulapul din dormitorul meu. Era insa prea tarziu.
Mai aveam inca ceasul la mana, asa ca am vazut ca era unsprezece noaptea. Mi-am petrecut bratul dupa mijlocul Irenei si am iesit amandoi in strada. Inainte de a pleca, m-au coplesit parerile de rau, am incuiat usa de la intrare si am aruncat cheia in canal. Nu cumva sa i se nazareasca vreunui amarat sa patrunda inauntru sa fure, la ora aceea si cu casa ocupata.




You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Cum incepe 'Circe':

And one kiss I had of her mouth as I took the apple from her hand. But while I bit it, my brain whirled and my foot stumbled; and I felt my crashing fall through the tangled boughs beneath her feet, and saw the dead white faces that welcomed me in the pit / Si i-am furat o sarutare, luandu-i marul din mana. Dar cand am muscat din el, capul prinse a mi se invarti si m-am poticnit; si am simtit cum ma prabusesc peste crengile de la picioarele ei, si am vazut chipurile albe ale mortilor intampinandu-ma in groapa.
Dante Gabriel Rosetti
The Orchard-Pit

De-acum nu trebuie sa-i mai pese, dar de data asta l-a durut coincidenta crampeielor de barfa, chipul servil al maicii Celeste povestindu-i matusii Bebe, neincrezatoarea stinghereala din gestul tatalui sau. Mai intai a fost vecina din casa cu etaj, felu-i bovin de a intoarce incet capul, rumegand cu desfatare cuvintele de parc-ar fi fost iarba. Si mai era fata de la farmacie - "nu c-as crede asa ceva, dar dac-ar fi adevarat, ce ingrozitor!"....


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

*Continuitatea parcurilor - ce titlu imposibil, si ce bijuterie textul! Pe principiul inelului lui Moebius, realitatea si fictiunea se scriu una pe alta. Cam asa... (Mai mult Escher www.mcescher.com/" target="_blank"> aici.)



Am inceput cu aceasta povestire si nu cred ca exista o descriere mai buna decat a ta, Lia.
Pentru mine a fost socant cat de scurta a fost povestire si totusi reuseste sa-ti dea senzatia de alunecare (slide) si aici eu cred ca un mare merit il are titlul. Pentru mine cel putin este sugestiv. Plec la o plimbare pe alee a parcului, las in urma mea vila si un cititor si usor usor mergand pe acea alee vad in fata mea vila si un cititor si...ce frumos , aceasta continuitate a parcurilor.
Dupa ce am terminat de citit am avut senzatia ca am vazut un tablou si nu ca am cititi cuvinte, atat de clar aveam imaginea in minte.

Casa locuita - mi-a placut si la final am zambit. Nu pot spune ca am si inteles nu pot stii nici daca era ceva de inteles.
De aceea intreb: ce s-a intamplat cu cei 2? (Erau destul de tineri incat sa nu-i consider senili). Este o metafora a mortii lor? Sau ei sunt cei care "ocupa casa", fiind defapt morti si in momentul in care casa devine locuita de oamnei vii ei oparasesc? Stiti ca in filmul acela "The Others" cu Nicole Kidman.

Circe - la fel, foarte frumos scrisa, in inimitabilul stil latino-american. Am avut o multime de ipoteze pana la finalul cartii: ea e ucigasa, ea si parintii, doar parintii, sau nu era nici unul asasin ci pur si simplu la mala suerte a logodnicilor. Simteam ca nu voi fi lamurita pe deplin dar chiar si asa prea nu am avut indicii .
Era ea o ucigasa de animale si manca gandaci si-si obliga si logodnicii sa o faca? Sau era toate astea la un loc dar ea credea ca e totul normal si tocami aceasta "normalitate" ii dadea gata pe baieti.
Haideti, adunati-ma de pe campii ca mor de curiozitate sa stiu ce credteti voi.

Acum o sa ma apuc de Manuscris gasit intr-un buzunar.
Lectura placuta!



Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 14+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput