Citim impreuna? (organizatorice) II

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Gata am trimis mesaj Liei, eu ma apuc de impachetat si ne auzim curand.

Ingrid nu ar fi rea ideea cu fluturasii...ma gandeam ca fiecare mai stie pe cineva de pe forum si ar putea sa-i sugereze sa ni se alature.
Zic asta pentru ca stiu ca poate parea din afara cercului un lucru un pic dificil sa te bagi in seama.
Seamana asa, cu un club exclusivist (repet din afara cercului) si nu e.
Eu ma bucur ca am citit Cortazar, povestiri, pentru ca nu stiu cand vreodata as fi facut-o de buna voie , recunoscand de la inceput ca nu-i tocmai genul meu de lectura.
VA pup!


Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 14+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Buna dimineataaaa! Lia stie tema, Lia stie tema! Da' va zic numai maine , sa va mai perpeliti nitel.
Mihaelka, vine si-o inghetata si-o bere!

Mai pun o data linkul cu poezie de ieri (daca nici aici nu merge, Ingrid, si promit ca e tare frumos si merita ascultat, gugaleste dupa, sa spunem, "un anotimp in berceni soarele a ascuns"), un link nou cu www.trilulilu.ro/webphoto_ro/225226eefb9f2b" target="_blank">poezie/teatru, si-o www.youtube.com/watch?v=tVkZ-FscsKA" target="_blank">muzichie noua.

Si acu organizatorice: maine seara vin si anunt triumfal tema. De luni incepem sa propunem titluri, reamintesc rugamintea mai veche - cate unul, doua de fiecare, doamnelor, sa ajunga la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Hai mai Lia, mai si rasucesti cutitu-n rana?

Ma tot gandesc cum si cu ce sa te 'mituiesc', poate-poate aflu mai devreme

Promit ca vin cu o singura propunere de carte. Dac-or mai fi fiind si altele prin creer, le trec pe lista 'alternativa'.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

iarina, mihaelka, io, oricum, ma-nvirt ca satelitul pe la subiectul asta care-mi place, insa nu-s deloc eligibila pentru clubul de lectura Citesc aiurea, din referinta-n referinta, storc tot ce pot dintr-un autor, am o lista luuunnga de titluri nou aparute (din pacate, nu si-n romaneste), cu timpul stau prost (si cu blogul sint haat in urma). In concluzie, nu pot fi constanta. Ma primiti doar cu aparitii meteorice?? Pliizzz

Uite-acu' mai am de zis ceva despre Cortazar. Ma duc la subiect...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Lumeeee, lume!!! Tema noua, copy/paste din mesajul Carminei:

Tema mea :
Scriitori sud americani, spanioloi si prin extensie portughezi. Mai exact vorbitori de spaniola nativi, indiferent de spatiul geografic in care scriu, ex Isabel Allende care este chilianca dar scrie in America.
Se accepta ca propuneri numai romane, fara poezie, teatru sau proza scurta.
Uf, si acum 2 propuneri, crede-ma ca mi-e greu ca am casa plina de ei dar sa gasesc pe ceva care sa fie usor de propcurat si m-am gandit, of course :
Mario Vargas LLosa - Povestasul
Vicente Blasco Ibáńez - Maja desunda
si unu portighez
Jose Saramago - Eseu despre orbire.


Mie-mi suna tare fain asa incat va invit sa lungim nitel lista de titluri pe care a inceput-o Carmina.

lilanda, tocmai (ti-)am creat 'rolul' de guest star, sper ca am scris corect. Mai pofteste pe la noi oricand ai vreme!

Pana vine Carmina sa ia afacerea asta in mana, sugerez sa postam propuneri pana miercuri inclusiv. De joi incolo am putea vota, sa decida Carmina pana cand. Eu deja am o lista de 5 autori de propus, mai trebui sa dorm cu ea, lista, sub perna, sa vad ce aleg dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Carmina...exact pe sufletul meu Deci trebuie sa ne limitam? Pt.ca imi este f. greu, va rog sa ma acceptati cu doua propuneri: Laura Esquivel "Ca apa pentru ciocolata" si Marquez (se putea sa lipseasca) cu Dragostea in vremea holerei...pe care am citit-o...dar nu-i strica o noua lectura si noi interpretari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina
Deci trebuie sa ne limitam?


Dap, trebuie! Dar tu te-ai limitat la doua titluri, si e foarte bine asa. Sa vedem cu ce mai vin fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Am si eu o propunere- "Matusa Julia si condeierul" a lui Llosa.

edit-

Citat:
Cu po****rizarea n-am idei..dar am putea totusi s-o agatam cumva pe Lilanda...sie pe TeodoraD, desi n-am mai vazut-o demult.

Iarina, esti o draguta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Si eu sunt aici(mai mult guest,ca star nu incape vorba)dar din pacate stau extrem de prost cu timpul(mi-am luat si un minijob intre timp).Sunt inca la Foer spre rusinea mea,dar sper sa-l termin in avioane saptamana asta.

Propunerea mea pt tema Carminei este: Ernesto Sábato-Tunelul

Va rog sa-mi spuneti si mie cand incepe votarea si cat dureaza.Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Eu propun Luis Sepulveda - Batranul care citea romane de dragoste.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput