Citim impreuna? (organizatorice) II

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Buna dimineata,

imi plac toate propunerile de mor si chiar nu stiu ce o sa votez. Mai este insa un aspect pe care trebuie sa-l luam in considerare (am mai scris despre asta, sper sa nu devin pisaloaga) anume acela ca unele carti s-ar putea sa nu le mai gasim in librarii sau sa le gasim greu. De ex. pe Sepulveda cu Batranul care citea romane de dragoste nu l-am mai vazut de ceva vreme. Sper sa-l gasim in librarii mai micute,de cartier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Deci, propuneri. Eu am procedat foarte babeste si-am facut intai o lista de nume: autori din care n-am citit deloc/am citit putin/am inceput o carte si-am abandoat-o. Iata-i, in ordinea in care mi se par mie personal interesanti:

Ernesto Sabato, din care am inceput candva Despre eroi si morminte si-am abandonat;

Enrique Vila-Matas, despre care aud atat de des si atat de frumos incat am convingerea ca-i fix genul meu de autor, desi n-am citit, deocamdata, nimic; mi-am luat ieri 3 carti de-ale lui, ca sa ma razbun;

Roberto Bolano, din care am citit ceva (Nocturna in Chile), dar mai am www.curteaveche.ro/O_stea_indepartata-3-776" target="_blank">O stea indepartata, publicata recent la Curtea Veche;

Fernando Pessoa, caruia i s-a publicat acum www.humanitas.ro/humanitas-fiction/cartea-nelinistirii" target="_blank">Cartea nelinistii; trebuie s-o am, de cateva saptamani ma tot duc la Carturesti, o iau de pe raft, ma plimb cu ea putin si rasfoiesc alte carti, apoi o pun la loc; trebuie s-o am ca sa nu ma mai comport prosteste;

Arturo Perez-Reverte despre care, iarasi, am auzit ca scrie carti faine; n-am citit nimic si-mi imaginez ca-s carti dintr-acelea groase, scrise bine, cu povesti interesante, pe care le poti citi linistit pe plaja; o carte a lui Perez-Reverte, Husarul, e la Polirom la oferta euro;

Javier Marias, publicat recent si la Cotidianul, cu Maine in batalie sa te gandesti la mine, ma tenteaza cu alta carte, www.bookblog.ro/x-ioana-ristea/inima-atat-de-alba/" target="_blank">Inima atat de alba;

Antonio Lobo Antunes, perfect necunoscut mie.

Si ne oprim aici. Dar iarina are dreptate, trebuie sa fie ceva usor de gasit. Sabato e deja propus, nu-l reiau. Cartea nelinistii, a lui Pessoa se gaseste peste tot, dar e al naibii de groasa, de scumpa si de ... speciala. Vila-Matas bantuie pe undeva, pe granita dintre roman si eseu, deci intra tot la categoria speciali. L-as vrea forte, foarte tare pe Javier Marias, cu Inima atat de alba dar pot eu fi sigura ca o sa gasesc la timp cartea?!

Hmmm... chiar si asa: propun Javier Marias, Inima atat de alba. O iau de la biblioteca, o scot din pamant, din iarba verde, o scanez si o trimit cui mi-o cere. Daca iese.

zuzunaki, iti trimit PM cand incepe votarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetelor, vroiam sa va spun ca zumzai si eu pe aici ... intre timp am terminat Foer, o sa scriu acum concluzia mea, am sarit a doua carte cu bucurie ca mi-au ajuns metaforele primei si am mai fost si in concediu ... despre tema recenta nu l-am citit decat pe Marquez si unele mi-au placut si unele nu ... dar parca a propus cineva Marquez si vad ca nu este pe lista de votare, nu ca l-as vota, dar asa, carcotesc si eu ca sa ma dau interesanta.
Oricum, la cartea nr 3 contati pe mine - ma bag la lectura numai si numai daca nu este "absconsa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah ! Si vroiam sa ma intreb, voi dupa ce criterii votati cartile propuse ? Le-ati citit sau va uitati cititi review-uri pe net despre ele si in functie de asta votati ?

Intreb pentru ca eu nu am auzit de nici una din cartile propuse pana acum (in afara de Marquez) si ma intrebam daca ar trebui sa votez sau sa-i las pe cei care le-au citit sa o faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Eu propun Luis Sepulveda - Batranul care citea romane de dragoste.


You cannot both dance and not pay the piper.



Ah, am oscilat intre Sepulveda si Sabato(am aici "Nume de toreador"dar "Batrânul care citea romane de dragoste"am lasat-o in Ro)

LE:Daca iese Sabato-Tunelul si nu o gasiti,o am eu in romana si o pot scana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Salutare!!!
Lia multumesc frumos pentru ajutor si ma bucur ca va place tema propusa.
Buflea ai incredere in mine nu este nimic "abscons: de data asta..trust me.
De exemplu eu propun ce am in casa si in nici un caz ce am citit. De-asemenea votez ce nu am citit pentru simplu motiv ca nu-mi place sa recitesc un roman cand sunt atatea de citit pentru prima oara.



Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 14+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ah ! Si vroiam sa ma intreb, voi dupa ce criterii votati cartile propuse ? Le-ati citit sau va uitati cititi review-uri pe net despre ele si in functie de asta votati ?


Eu incerc sa votez carti pe care nu le-am citit, dar despre care am citit pe ici, pe colo ca mi s-ar potrivi. Sa stii ca m-am gandit la tine cand am mers pe Javier Marias, speram sa fie o carte cu o poveste puternica si nu una prea metaforoasa. Acu... sper sa nu fi cazut din lac in putz! Dupa ce-oi citi cartea aflu! Oricum, incepand de maine dimineata pregatesc o campanie agresiva de promovare a cartii asteia, ca sa visati Javier Marias si sa votati numa asta!

buflea, fa-ne si tu o propunere!

Carmina, welcome back! Pana cand putem face propuneri si cand incepe votarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Se propune pana maine la ora 0:00 dupa care incepe votarea.
Se pare ca am privilegiul sa vin cu 3 propuneri , mi s-a dat voie de la "conducere".

LISTA CU PROPUNERI (superbe):

Carmina
1. Mario Vargas Llosa - Povestasul - 1 vot
2. Vicente Blasco Ibanez - Maja desnuda
3. Jose Saramago - Eseu despre orbire

Iarina
1. Laura Esquival - Ca apa pentru ciocolata
2. Gabriel Garcia marguez - Dragoste in vremea holerei

Teodora D
1. Mario Vargas Llosa - Matusa Julia si condeierul - 1 vot

Zuzunaki
1. Ernesto Sabato - Tunelul - 2 voturi
2. Luis Sepulveda - Nume de toreador

Mihaelka
1. Luis Sepulveda - Batranul care citea romane de dragoste

Liadorian
1. Javier Marias - Inima atat de alba - 5 voturi

angelabv
1. Isabel Allende - Casa spiritelor

conchita
1. Arturo Peresz-Reverte - Harta sferica - 5 voturi

Adina 99
1.Clarice Lispector – Patimile dupa G.H.

speed
1.Alfredo Bryce Echenique - "O lume pentru Julius"

Lista ramane deschisa.
Buflea....ai onoarea.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 15+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Lia iar am scris in acelasi timp. Il trec la propuneri si pe Arturo Perez Reverte cu "Husarul"?
Daca v-as spune ca e obligatoriu sa citim toate propunerile ?
Glumesc, dar imi surade ideea.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 15+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Nu-l trece si pe Perez Reverte, las' sa ramana asa, ca idee pentru alt cerc. Tu ai citit ceva de omul asta, ai idee ce scrie?

Mergi la inceput