Citim impreuna? (organizatorice) II

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

António Lobo Antunes, a fost in Roamania prin mai anul acesta. Stiu ca am vrut sa merg si eu pentru un autograf dar chiar nu mi-am gasit timp .

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 15+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Nu-l trece si pe Perez Reverte, las' sa ramana asa, ca idee pentru alt cerc. Tu ai citit ceva de omul asta, ai idee ce scrie?

www.katsandogz.com/onchildren.html" target="_blank">On children
Lia si Miruna Demetra



Nu nu am citit nimic, de aceea era interesant ca propunere. "Husarul" este descrierea unei batalii si din cate imi amintesc (ca am rasfoit un pic cartea) este foarte trist, ma refer la roman si nu la husar . Este primul roman al acestui autor so lumea spune ca ar fi unul dintre cele mai bune romane ale sale.

Juan Marse ar mai fi o idee de propunere, Camilo Jose Cela cu Stupul, doamne ce carte!!!!
lLaura Restrepo, Allende, Andrés Barba cu - Sora Katiei -recent tradus in romana si multi multi altii sau multe multe alte romane.
Dar mai pastram si pentru data viitoare data viitoare.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 15+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Am citi de Javier Marias in schimb "Romanul Oxfordului". Tin minte si intriga cartii dar si mai mult mi-a ramas in cap stilul. Frazele bogate si lungi si intortocheate, in sensul bun al cuvantului. Ma gandeam in timp ce citeam acel roman ca ar fi fost un adevarat deliciu sa-l citesc in spaniola.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 15+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

vin si eu cu o sugestie : Isabel Allende cu "Casa spiritelor", e singura care o am in casa la acest subiect...dar sugestiile sunt foarte interesante,cu siguranta imi salvez lista de sugestii pentru lecturi viitoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Nu-l trece si pe Perez Reverte, las' sa ramana asa, ca idee pentru alt cerc. Tu ai citit ceva de omul asta, ai idee ce scrie?

www.katsandogz.com/onchildren.html" target="_blank">On children
Lia si Miruna Demetra



am citit eu The Nautical Chart, este splendida.
Tunelul lui Sabato este una dintre cartile mele de suflet, mi se pare geniala, desi controversata...- edit: votez Tunelul lui Sabato, deci.

Carmina, super tema propusa, imi place mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita


am citit eu The Nautical Chart, este splendida.
Tunelul lui Sabato este una dintre cartile mele de suflet, mi se pare geniala, desi controversata...- edit: votez Tunelul lui Sabato, deci.

Carmina, super tema propusa, imi place mult.


Multumesc frumos, Conchita!
Votarea incepe mieruri asa ca nu ai vrea sa-l trec pe Reverte cu "Harta sferica" (traducerea in romana) la propuneri?

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 15+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelabv

vin si eu cu o sugestie : Isabel Allende cu "Casa spiritelor", e singura care o am in casa la acest subiect...dar sugestiile sunt foarte interesante,cu siguranta imi salvez lista de sugestii pentru lecturi viitoare...



O carte splendida, mi-a facut o adevarata placere sa o citesc. Am vazut si filmul dar... e alta poveste

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 15+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

carmina,si de la mine pt tema propusa!
Eu de miercuri pana duminica cel mai probabil nu voi avea internet,asa ca votez de pe acum "Tunelul"fiindca am inceput-o candva si tin minte ca mi-a placut enorm.(se pot vota propriile propuneri,nu?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian
Hmmm... chiar si asa: propun Javier Marias, Inima atat de alba. O iau de la biblioteca, o scot din pamant, din iarba verde, o scanez si o trimit cui mi-o cere. Daca iese.


Desi meteorica, am voie sa votez?? Daca nu, recomand din suflet cartea asta, un regal stilistic. Io am comandat de la RAO, asta primavara, editia veche (1998), insa vad ca au mai scos una noua anul trecut. Deci de gasit, s-ar gasi...daca nu, Lia promit sa te ajut si eu cu scanatul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Vai ce rau imi pare ca nu am timp sa citesc cu voi ! Imi dati voie sa chibitez de pe margine? Tema aleasa imi e atat de draga, incat nu pot decat sa regret ca nu se face split in 2 teme: literatura sud-america / literatura spaniola, portugheza (Europa), alegerea va fi grea.
Eu nu votez, dar "Despre eroi si morminte" de Ernesto Sabato este cartea care mi-a lasat cea mai profunda impresie in ultimii ani. Poate doar "DArul lui Humboldt" al lui Saul Bellow m-a mai marcat la fel de tare. Am citit si "Tunelul", dar asupra mea impactul nu a fost la fel de puternic ca si al "Eroilor", poate daca le-as fi citit invers?

Va doresc lectura placuta, am sa trag cu ochiul cu drag la comentariile voastre.

Mergi la inceput