Citim impreuna? (organizatorice) II

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Lia eu scriu de pe tlf acum,nu sunt acasa, pe blog=ul lilandei gasesti mai multe informatii despre Dumnezeul lucrurilor marunte.


Multumesc, caut!
Sa mai spun ceva: am gasit la Carturestiul de aici www.polirom.ro/catalog/carte/o-lume-pentru-julius-2377/" target="_blank">O lume pentru Julius, cartea lui Alfredo Bryce Echenique, cu numai 9.99 lei. Am luat-o! Poate o mai cauta cineva si profita de oferta asta, presupun ca toate magazinele Carturesti o au. M-am uitat pe site-ul Poliromului si nu era pe lista aceea cu 58 de www.polirom.ro/oferta-promotie/" target="_blank">carti la 9.99 , ori n-am vazut eu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

"Dumnezeul lucrurilor marunte" e o carte, nu exagerez, coplesitoare! Frumos construita si cu o poveste atit de tragicaaa!! N-am intilnit inca pe cineva care s-o fi citit si sa nu-i fi placut :))

Nici Lessing, cu povestirile ei africane nu-i rea, iar toate celelalte propuneri suna tare interesant. Eu una, m-am apucat de Memoriile lui Hadrian, fiindca tot o tineam de ceva vreme in stand by ...iar acum is frustrata . Am editia de la Humanitas, din 2006, si intre pagina 50 si 65 sint 8 pagini albeee!! Textul lipseste. Ma poate ajuta cineva cu el??? Sper sa fie doar o greseala cu cartea mea, si nu cu intregul tiraj!! Oricum, e bine sa o verificati inainte de a o cumpara.

speed, ingrid, imi pare rau :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Buna dimineata!
Lista cu propuneri e, incepand de acum, inchisa. Votam astazi si maine. Va astept!

Eu votez, cu amandoua mainile, Memoriile lui Hadrian. Despre ele spuneam mai ieri ca-s in lista mea scurta de favorite.

lilanda, m-ai convins!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Lilanda, este vorba de abordarea unei teme istorice bazata pe surse reale sau ceva imaginativ? Ca sa stiu, am mai dat eu de tratarea SF a unor fapte istorice si nu mi-a placut deloc. Iar din link nu pot deduce concret daca e adevar sau fictiune, nu-s Marcus.


Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Lilanda, este vorba de abordarea unei teme istorice bazata pe surse reale sau ceva imaginativ? Ca sa stiu, am mai dat eu de tratarea SF a unor fapte istorice si nu mi-a placut deloc. Iar din link nu pot deduce concret daca e adevar sau fictiune, nu-s Marcus.


Daca de Memoriile lui Hadrian intrebi, siiiigur nu-i SF. Da' e persoana intai, deci si oleaca imaginativ. Cu o documentare uriasa in spate, clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu o votez pe Arundhati Roy cu Dumnezeul lucrurilor marunte. Tot cu amandoua mainile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Eu o votez pe Arundhati Roy cu Dumnezeul lucrurilor marunte. Tot cu amandoua mainile

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Am inregistrat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ok Lia, atunci votez si eu cu Hadrian asta, numai ce-au trecut 2 luni de cand citisem Plutarh, nu mi-ar displace sa ma reintorc in antichitate.
Pentru cine e pasionat de istorie, recomand din toata inima Declinul si caderea Imperiului Roman de E. Gibbon. O carte magnifica.
(multumesc fetelor pentru condoleante )

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Votez Memoriile lui Hadrian - adica propria-mi propunere


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Ingrid, daca-ti place antichitatea (mai ales grecii), atunci si "Memoriile lui Hadrian" iti vor placea!

Din punct de vedere istoric, Yourcenar s-a documentat serios pentru cartea asta. Evenimente istorice acurate si gindirea elenistica ce inca mai fascina Roma la vremea aceea fac din scrisoarea lui Hadrian catre Marcus Aurelius o cronica intima, critica si autocritica a domniei sale. Pasajele poetice si cele de analiza, de gindire filosofica se patrund fericit. O meditatie auspra somnului, ca forma de abandon asemanatoare mortii, m-a impresionat.

E o carte insa care, cred, trebuie citita cu picatura. Fara graba, in thina, cu atentie!

Mergi la inceput