Citim impreuna? (organizatorice) II

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

speed, condoleante!
Foarte frumoasa tema, deja s-au facut propuneri interesante. Dumnezeul lucrurilor marunte era si pe-o lista de-a mea, daca mi-as mai aminti care, Doris Lessing n-am citit inca etc. Eu n-o sa fac propuneri tura asta, cu atat mai mult cu cat una dintre cartile mele preferate de pe lumea asta s-a propus deja. Planuiesc de ceva vreme o recitire dar mi-a fost cumva... spaima sa ma apropii de ea. Acum chiar o s-o scot din raft, fie ca iese, fie ca nu.

Bun. Deci azi si maine propunem titluri, luni si marti votam. De-abia astept rezultatul final!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Lia, te poti ocupa tu putin de lista sa le pui asa unele sub altele ?
Si ca tot veni vorba, exista un cont comun al acestui topic? ca daca da as dori si eu sa stiu cum se poate accesa.



Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 18+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Lia, te poti ocupa tu putin de lista sa le pui asa unele sub altele ?

Sigur, tocmai is pe cale sa dau gata lista. Inca un moment!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Propuneri:

Margaret Atwood - www.bookblog.ro/x-mihaela-butnaru/ochi-de-pisica/" target="_blank">Ochi de pisica (cat's eye) 1 vot

Arundhati Roy - Dumnezeul lucrurilor marunte (the god of small things) 1 vot

Doris Lessing - www.cartepremium.ro/produs/5597/Povestiri-africane.html" target="_blank">Povestiri africane

Barbara Kingsolver - www.kingsolver.com/bookshelf/poisonwood_bible.asp" target="_blank">The Poisonwood bible (nu am gasit acum repede traducerea titlului in romaneste,scuze)

Azar Nafisi - www.agenda.ro/news/news/9316/citind-lolita-in-teheran.html" target="_blank">Citind Lolita in Teheran (reading lolita in tehran)

Ileana Vulpescu - www.bookblog.ro/x-woodisor/arta-conversatiei/" target="_blank">Arta conversatiei

Marguerite Yourcenar - www.humanitas.ro/humanitas/memoriile-lui-hadrian-1" target="_blank">Memoriile lui Hadrian 3 voturi

Virgina Woolf - www.libris.ro/literatura-universala/intre-acte-RAO973-103-283-2--c7509--p322754.html" target="_blank">Intre acte

Ayaan Hirsi Ali - Infidel

Ellen Glasgow - www.cartea-mea.ro/autor/ellen-glasgow--i16584" target="_blank">Pamant sterp

Sylvie Germaine - www.bookblog.ro/x-alin-gogan/cartea-noptilor/" target="_blank">Cartea noptilor

Nadine Gordimer - www.cotidianul.ro/la_agatat_cu_nadine_gordimer-45730.html" target="_blank">La agatat (The Pickup)

Majgull Axelsson – Vrajitoare de aprilie

O sa tot editez lista peste zi si eventual, diseara, Laura o s-o "lipeasca" la mesajul lui speed. Asa ca va rog sa propuneti, adaugati linkuri spre recenzii/prezentari ale cartii respective. Azi si maine, cine mai doreste, cine mai pofteste! (Ma pregatesc de mare, da?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Buna fetelor! Revin si eu dupa absenta, vreau sa-i spun lui Speed sincere condoleante , si eu am avut acum un deces in familie, asa ca o inteleg.
Daca nu se doresc clasici, eu propun o carte frumoasa, Ellen Glasgow - www.cartea-mea.ro/autor/ellen-glasgow--i16584" target="_blank">Pamant sterp


Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Buna seara,

Imi place tema si sper de pe acum sa iasa Dumnzeul Lucrurilor marunte al lui Roy pt.ca este superba. Deoarece a fost propusa, vin si eu cu o alta propunere.

Sylvie Germaine: Cartea noptilor




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Propun: Nadine Gordimer-The Pickup(tradus in romana"La agatat")
Am gasit-o aici:
http://www.librariaeminescu.ro/autor/14206/Nadine-Gordimer



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

'neatza!

speed Ingrid condoleantze!

propunerea mea e www.buybooks.ro/vrajitoare-aprilie.html" target="_blank"> Vrajitoare de aprilie – Majgull Axelsson

despre carte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Adela, am trecut Vrajitoarea de aprilie pe lista. Trebuie sa recunosc ca ti-am pandit propunerea. Coperta arata spectaculos, nu mai spun de titlu, ce m-a pus pe jar! Am pus pe lista numai linkul spre prezentarea cartii, poate-i mai convingator; daca iese la vot, insir eu mai multe librarii unde se poate gasi aici, nicio grija!

iarina, mai spune-mi cate ceva despre Dumnezeul lucrurilor marunte. Poate o iau cu mine saptamana viitoare, cat is la mare. Merge citita pe plaja/in pauzele de somn ale pruncului?

zuzunaki, am trecut cartea pe lista. O doamna cu un Nobel in buzunar, nici n-am stiut.

Pentru linistea mea, desi o sa sune a pisalogeala, mai spun o data: mai putem propune carti doar azi, de maine incepe votarea. Votam luni si marti, o sa incep eu sa numar voturile, daca speed imi da voie si daca nu vrea ea sa faca asta. Miercuri anuntam cartea noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Lia eu scriu de pe tlf acum,nu sunt acasa, pe blog=ul lilandei gasesti mai multe informatii despre Dumnezeul lucrurilor marunte, eu nu pot scrie mult aici, poate diseara cand ajung acasa. Cartea e tare faina e drept ca eu am citit=o in engleza, sper ca traducerea sa fie buna.

Mergi la inceput