Citim impreuna? (organizatorice) II

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speed spune:

buna fetelor, cred ca e rindul meu sa propun o tema...cred ca ar fi trebuit sa o fac doar pe 12 iulie dar daca nu e cu mare suparare am sa o fac acum...trec printr-o perioada mai dificila, am avut si un deces in familie, nu stiu cind am sa mai am timp si dare de inima sa intru...
sunt intr-o pauza de inspiratie dar citind sugestiile din urma m-am gindit sa propun de data asta autoare ,nu autori si as prefera sa nu fie autoare clasice.
propunerile mele ar fi

www.bookblog.ro/x-mihaela-butnaru/ochi-de-pisica/" target="_blank">margaret atwood- ochi de pisica (cat's eye)

arundhati roy- dumnezeul lucrurilor marunte (the god of small things)

www.cartepremium.ro/produs/5597/Povestiri-africane.html" target="_blank">doris lessing -povestiri africane

www.kingsolver.com/bookshelf/poisonwood_bible.asp" target="_blank">barbara kingsolver-the poisonwood bible (nu am gasit acum repede traducerea titlului in romaneste,scuze)

www.agenda.ro/news/news/9316/citind-lolita-in-teheran.html" target="_blank">azar nafisi- citind lolita in teheran (reading lolita in tehran)

www.bookblog.ro/x-woodisor/arta-conversatiei/" target="_blank">ileana vulpescu- arta conversatiei

imi cer scuze ca nu am pus linkuri, nu am timp sa le mai caut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

speed, condoleantze!
Imi place ideea temei propuse! Am sa ma gandesc poate imi vine in cap vreo carte sa propun si eu.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Speed, felicitari pentru tema si condoleante pentru pierderea suferita. Imi pare foarte rau...


Propunerea mea: Marguerite Yourcenar - www.humanitas.ro/humanitas/memoriile-lui-hadrian-1" target="_blank">Memoriile lui Hadrian


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Speed condoleante!
Frumoasa tema . Acum citesc Ochi de pisica. ce spun eu citesc, ma straduiesc printre atatea vizionari si alte treburi zilnice si necesare.

Oscilez intre Amy Tan si Doris Lessing pentru propunere.
De Barbara Kingsolver nu am gasit nimic in limba romana.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 18+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

speed sper ca nu te superi, dar mi-am permis sa iti editez mesajul si sa pun link-uri la cartile propuse



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

propunerea mea : www.libris.ro/literatura-universala/intre-acte-RAO973-103-283-2--c7509--p322754.html" target="_blank">Virgina Woolf- Intre acte - Between the acts

nu am citit nimic de Virginia Woolf, nu cred ca e o lectura usoara, voi ati citit ceva scris de ea?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelabv

propunerea mea : www.libris.ro/literatura-universala/intre-acte-RAO973-103-283-2--c7509--p322754.html" target="_blank">Virgina Woolf- Intre acte - Between the acts

nu am citit nimic de Virginia Woolf, nu cred ca e o lectura usoara, voi ati citit ceva scris de ea?



Pupici Angi si Nicole ( 28 mai 2007)
Asa creste Nicole
Primele poze PRO





Da, am citit eu "Spre far", "Doamna Dalloway" si "Orlando".
Ca nu-i o lectura usoara nu ar fi nimic dar ca e de-a dreptul neplacuta iti spune ceva ? Te intrebi la un moment dat: dar pe mine chiar ma intereseaza ce citesc aici? merita efortul? Sigur eu nu am gustat niciodata modul narativ "stream of consciousness" al acestei dudui si al lui James Joyce cu al lui Ulysse.
Dar imi plac ceilalti, pe care i-am citit of course (Proust, Knut Hamsun, Hermann Hesse, William Faulkner, Albert Camus, Jonathan Safran Foer etc). Sa nu se inteleaga ca tot ce au scris cei enumerati folosesc aceasta metoda si sunt definiti de ea, ci doar in unele lucrari ale lor apeleaza la stream of consciousness si asta pe langa alte tehnici narative. Altfel este foarte dificil de urmarit textul, sintaxa si sirul gandurilor si maestra acestui tip de scriere este Virginia Woolf, in my opinion.


Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 18+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

multumesc frumos de gindurile bune fetelor ...

laura, multumesc mult de ajutor, ramin datoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelabv

nu am citit nimic de Virginia Woolf, nu cred ca e o lectura usoara, voi ati citit ceva scris de ea?



Am citit 'Mrs. Dalloway', 'To the Lighthouse', 'Orlando', 'The waves', 'The Years', 'Between the Acts' si eseul (pe care-l iubesc din toata inima) 'A Room of One's Own'.

La inceput am citit pentru ca trebuia - era in bibliografie - si am citit asa cum am citit cam toate cartile pe care eram in vreun fel fortata sa le citesc: cam cu ranchiuna si uitandu-ma stramb.

La un moment dat, am dat peste cartea lui Cunningham - 'Orele' - si ca sa pot pricepe tot intertextul, a trebuit sa recitesc 'Mrs. Dalloway'. Si atunci s-a produs declicul. Mi-am dat seama ca-mi place si ca sunt norocoasa sa fi ajuns la concluzia asta chiar si indirect. Si am recitit tot.

Intr-adevar, nu e o lectura usoara si-ti cam zgaltaie orizontul de asteptare. Dar valoarea unei opere literare se cuantifica - sau cel putin asa zicea Jauss - si masurand pagubele produse in sus-pomenitul orizont.




You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelabv

propunerea mea : www.libris.ro/literatura-universala/intre-acte-RAO973-103-283-2--c7509--p322754.html" target="_blank">Virgina Woolf- Intre acte - Between the acts

nu am citit nimic de Virginia Woolf, nu cred ca e o lectura usoara, voi ati citit ceva scris de ea?


da, am citit, si nu po' s-o sufar. :-)

speed, condoleante si multa putere sa treci cu bine peste timpurile acestea de incercari.
imi place tema ta, iar eu propun:

Infidel, de Ayaan Hirsi Ali

Mergi la inceput