Citim impreuna? (organizatorice) II

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita


pai eu de la cine sa fi auzit de foer???!! recunostinta vesnica.



IDEM

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 16+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Buna regasire,doamnelor!
V-am mai spus ca sunteti adorabile,nu-i asa?
In preumblarile din ultimele zile am reusit sa intru in atmosfera lui Foer si sunt momentan captiva

Cand m-am intors azi acasa am avut surpriza sa gasesc deja coletul cu Marias si Reverte(am intuit ca una dintre ele va iesi,n-am avut internet sa va citesc zilele astea!)
Nu vreau si nu pot(vorba cantecului)sa-l las pe Foer si sa ma apuc exclusiv de Marias asa ca incerc sa tin pasul cu acest cerc daca la restul am fost codasa.

Si eu tin sa va multumesc enorm pt ceea ce sunteti/faceti.Am o pauza de citit de 5 ani(OMG!!!),timp in care am "gravidit,bebelit,scutecit" si in care am tot incercat sa revin la vechile obiceiuri insa fara succes.Multumesc inc-o data!

Am citit de Una(scuze ca nu retin cine a zis;fetita uneia dintre voi daca am inteles bine) si mi-am adus aminte de cartea mea preferata din tinerete:Intoarcerea din Rai a lui Eliade.Doamne,ce vremuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian
Ieri am gasit intr-o librarie doua exemplare din Teodosie cel Mic, editia aceea din 2006, epuizata la edituri, pe net, peste tot. Deci is sanse gasesc 3 exemplare din Inima atat de alba, pe undeva.



Lia, in ce librarie ai gasit Teodosie cel Mic? Poate caut si in Iasi, cu toate ca am cautat-o cam peste tot....Vreau si eu cartea asta!


Alina

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ok ... mi-am comandat acum la 2 biblioteci Javier Marias -Inima atat de alba - traducerea in engleza,ca aia in romaneste nu am de unde sa o iau ... sa vedem la care vine mai repede.

Conchita, tu cand spui ca stai in varf de munte si ai libraria mica, te referi la biblioteca, nu-i asa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

buflea, asa-asa, biblioteca. :-))
mie imi place de tine. esti asa tematoare la inceput, carcotesti, incerci apa cu degetelul, mustacesti, critici, alea-alea, dar odata in apa, esti ca pestele. abia astept sa-ti citesc comentariile la inima alba. :-))

eu nu ma mai risc ca la foer sa-mi imaginez ca stiu dinainte ca nu e pe sufletul meu. am incredere in doamnele acestea ca stiu ce recomanda. merg pe mana lor, ca uite ce comori am descoperit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ziua buna! La noi a inceput minunat - i-am facut Unei fisa la biblioteca, si-a ales deja primele 3 carticele si a venit tare mandra cu ele acasa. La sectia pentru copii lucreaza o tipa absolut adorabila, imi vine s-o iau acasa cu mine. Ne-a invitat vineri la teatru de papusi, tot la biblioteca, asa ca peste Inima atat de alba citesc si repovestesc Fata mosului si fata babei. Sper sa rezite Una vreo 10 minute la spectacol, deocamdata povestea o asculta, pe bucatele, foarte incantata. A, si mai citesc si adaptez pentru Una Metamorfozele lui Ovidiu si ceva legende ale Olimpului - Prometeu e deocamdata preferatul fiica-mii.

Si mai sunt fericita de ceva: am gasit la biblioteca tot ce cautam pentru mine - Foer, cu Totul este iluminat si Bohumil Hrabal, L-am servit pe regele Angliei. Rasfat, ce mai!

Si-am mancat si prima inghetata pe anul asta, a ciugulit/ciupit/lins si Una putin si-a declarat ca-i papa bun, bun! Ea, care nu pune gura pe nimic ne n-a mai gustat inainte, pentru care orice e cah, inclusiv ciocolata!

conchita, Carmina zau n-am niciun merit. S-a intamplat numai sa dau peste o carte faina fiindca altii au scris despre ea.

zuzunaki, Una-i fiica-mea! Si mie mi-a placut mult cartea lui Eliade si cand i-am ales Unei numele, am sperat ca asa o sa-l prescurteze si ea. Nu-l putea spune pe "r" si din Miruna a ramas Una... Si Demetra e tot din carti - e un George Demetru Ladima in Patul lui Procust, al lui Camil Petrescu. A, si eu vin dupa o pauza de citit. Iar acum cred ca dau in extrema cealalta, incep sa citesc prea multi autori noi fara sa-i adancesc un pic, fara sa-i las sa aseze.

copiloi, e aici un lant de librarii care se numeste Alexandria. Poate au magazine deschise si la voi. Sa-mi spui daca nu-l gasesti pe Teodosie cel Mic, poate facem cumva sa ajunga totusi cartea la tine.

conchita, prudenta, prudenta si iar prudenta! Doar stii vorba aia cu ulciorul care nu merge de multe ori la apa. Ba nu, aia cu pomul laudat e mai potrivita!

Scriu tot aici, ca tot e Una linistita: am verificat a doua jumatate din cartea lui Javier Marias, in doc. acela de pe scribd si e in regula. E toata. Daca e sa salvati si sa printati cartea ed acolo, sa stii ca formatul pdf. e de preferat, e mai clar.

Revin dupa ce se culca Una.

Revin cu organizatorice:
Citim linistite pana pe 11 iulie. Pe 12 iulie se deschide urmatorul cerc si tema o sa ne-o anunte, atunci, speed.
I-m trimis chiar azi PM sa ne confirme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Lia, l-am gasit si pe Teodosie si l-am luat. La Alexandria nu mai erau, am gasit in alta parte.


Alina

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Conchita, te inteleg, nici la mine la bibliotaca nu au multi autori...cu toate ca sunt citeva biblioteci in zona nu am gasit Marias, Cortazar...
Lia, multumim ca ai verificat,cred ca am varianta Word, trebuie sa verific.
Am mai printat si variante de pe net, in romaneste, dar nu e aceeasi senzatie...
Dar am descoperit un anticariat cu carti faine, care arata si bine la 6-7 dolari, canadieni
Am mai luat odata cu Inima lui Marias- binenteles numai in engleza:
Reverte-Regina sudului
Dintii albi ai lui Zadie Smith
Never let me go, a lui Kazuo Ishiguro
Marquez cu o suta de ani de singuratate si Living to tell the tale, am inteles ca ultima a primul volum din autobiografia lui...mi-e imi plac non-fiction (am citi si Infidel , se vorbea despre ea)
Am de citit o tona...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina


O alta idee pentru urmatorul cerc ar fi ca cea care propune tema sa vina ea singura cu 3-5 propuneri maxim si doar alea sa se voteze, in asa fel incat voturile sa nu mai fie atat de imprastiate.



Si pentru ca am prins un pic de glascior... cred ca e o idee buna si se poate vota mai repede, in 3 zile putem sa hotarim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelabv
Dintii albi ai lui Zadie Smith

Sa ne scrii doua vorbe despre cartea asta, dupa ce-i gata citita. Sunt si eu curioasa cum e.

Ce e Infidel?

Mergi la inceput