Citim impreuna? (organizatorice) II

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian
Ce e Infidel?

Infidel este biografia unei somaleze care a cerut azil politic in Olanda, a terminat college acolo si a ajuns in parlamentul Olandei. O cheama Ayan Hirsi Ali.
Tipa este un personaj controversat, islamista convinsa a inceput sa militeze impotriva celor ce interpreteaza Coranul agresiv, este o mare feminista, lupta pentru drepturile femeilor musulmane ...etc.
A devenit celebra pentru ca a facut un documentar despre conditia femeii islamice impreuna cu un regizor super cunoscut olandez care ulterior a fost omorat de o organizatie musulmana si in corpul lui s-a gasit un cutit cu o nota de amenintare la adresa ei.

Cartea este absolut FANTASTICA - vorbeste mult despre evolutia ei, despre cultura asta tribala din statele africane, despre saracie si instinct de supravietuire, despre schimbare de mentalitati si adaptarea la o noua societate ...
Din pacate nu cred ca a fost tradusa in romaneste ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Am inteles. Suna tare interesant. Nu facem si noi un cerc pe carti dintr-astea, biografice/memorialistice? Da' cu propuneri de la toata lumea , ca eu n-as fi stiut sa va trimit la Infidel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Am inteles. Suna tare interesant. Nu facem si noi un cerc pe carti dintr-astea, biografice/memorialistice? Da' cu propuneri de la toata lumea , ca eu n-as fi stiut sa va trimit la Infidel!


Ha, ha, ha ..pai va astept la cotitura ... nu-mi vine mie randul sa propun ? Mie imi plac biografiile foarte mult pentru ca sunt REALE si mai nou am facut si o pasiune pentru lumea islamica, cultura lor, mentalitatati, conditia femeii ...
M-ati pus sa-mi zdrobesc creierii cu Foer, lasa ca va bag eu islamismul in cap ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
M-ati pus sa-mi zdrobesc creierii cu Foer, lasa ca va bag eu islamismul in cap ...

Sa si-i zdrobeasca altii, eu mi-am facut lucrarea de licenta pe-un roman de Tahar Ben Jelloun, care fix despre o familie islamica vorbea. De-abia astept! Eu cred ca va gratulez iar cu un cerc electic, nu-mi vine nicio idee faina in cap...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Infidel...Buflea a scris despre ea deja...eu am vazut-o pe tipa la TV si asa am aflat despre carte, are partile ai controversate, dar tipa a avut/are o viata "plina"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui liadorian
Ce e Infidel?

Infidel este biografia unei somaleze care a cerut azil politic in Olanda, a terminat college acolo si a ajuns in parlamentul Olandei. O cheama Ayan Hirsi Ali.
Tipa este un personaj controversat, islamista convinsa a inceput sa militeze impotriva celor ce interpreteaza Coranul agresiv, este o mare feminista, lupta pentru drepturile femeilor musulmane ..


nu, nu, nu, stai asa ca nu e adevarat. este o musulmanca devenita atee si care predica anti-islam, considerand ca islamismul nu este o religie pasnica si ca in coran se afla toate cauzele discriminarii, abuzului, violentei contra femeii.

au dat-o afara din parlamentul olandez si i-au retras cetatenia, a ajuns in america pana la urma si cred ca traieste incognito, din cauza amenintarilor cu moartea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Apropo de islamism,mi-am luat si "A thousand splendid suns"a lui Hosseini.Sunt f curioasa.
L-a citit cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui zuzunaki

Apropo de islamism,mi-am luat si "A thousand splendid suns"a lui Hosseini.Sunt f curioasa.
L-a citit cineva?

Da, Eu ... cartea este absolut BESTIALA ... este cartea mea de referinta, BESTIALAAAA ... trebuie sa treci putin peste o oarecare tenta de telenovelism, dar naratiunea, intriga si modul in care e scrisa sunt sfasietoare...
Baiiii, pai pana ajung si eu sa ma "reproduc" cu propunerile mele, voi deja le cititi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui zuzunaki

Apropo de islamism,mi-am luat si "A thousand splendid suns"a lui Hosseini.Sunt f curioasa.
L-a citit cineva?

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

www.tsg-hoffenheim.de/" target="_blank">1899
www.vfb.de/de/" target="_blank">VfB


Moi. Este o carte buna si la mine acea "oarecare tenta de telenovelism" a picat foarte bine pentru ca tocmai citise Lolita in Teheran, plus ca doar la sfarsit mi se pare mai...siropoasa. Pe de alta parte dupa atat barbarie aveam nevoie de un astfel de final altfel as fi murit de tristete. Prearea mea...hic

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 16+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Citat:
citat din mesajul lui zuzunaki

Apropo de islamism,mi-am luat si "A thousand splendid suns"a lui Hosseini.Sunt f curioasa.
L-a citit cineva?

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

www.tsg-hoffenheim.de/" target="_blank">1899
www.vfb.de/de/" target="_blank">VfB


Moi. Este o carte buna si la mine acea "oarecare tenta de telenovelism" a picat foarte bine pentru ca tocmai citise Lolita in Teheran, plus ca doar la sfarsit mi se pare mai...siropoasa. Pe de alta parte dupa atat barbarie aveam nevoie de un astfel de final altfel as fi murit de tristete. Prearea mea...hic

Da, da, da ..finalul l-a romantzat de l-a zapacit si dupa parerea mea l-a stricat. Trebuia sa ii lase acolo emigrati unde o duceau foarte bine si atat, in viata reala nimeni nu s-ar fi intors, in conditiile politice si economice existente si mai ales dintr-o motivatie "telenovelistica" (dorul).

Mergi la inceput