Citim impreuna? (organizatorice) II

Citim impreuna? (organizatorice) II | Autor: liadorian

Link direct la acest mesaj

Cine suntem?
Lia, Mihaelka, sali, Tzuni, RWheelwright, i_ulia, desprecopii, ni-na, carminabulina, musetto, speed, crisseis, MadameBovary, deya, copiloi, conchita, iarina, corinusa, sunnyday07, cafera, Adela99, buflea, Laura25, IngridS, zuzunaki, Teodora D., angelabv, ursuleata, mimonix (si lista ramane mereu deschisa )

Cum functioneaza?

1.Unul dintre membrii cercului propune o tema ("tema" cercului poate fi orice, un gen literar, o epoca, un curent literar, o tehnica literara, un tip de personaj etc.).

2. Adunam o lista de (aproximativ) 10 titluri.
Fiecare dintre noi poate propune doar o singura carte. In situatii exceptionale , un cititor poate propune doua, hai trei carti.
Fiecare propunere trebuie insotita de o scurta prezentare a cartii sau de link spre recenzii relevante.
Participantii la cerc pot vota o singura carte dintre cele propuse. Oricine e interesat sa citeasca o carte sau alta de pe lista poate vota.
Numai cine a mai participat macar la un cerc anterior poate veni cu propuneri noi.

3. Avem la dispozitie cel mult doua zile pentru lista de propuneri si cel mult doua zile pentru vot.

4. Cartea care primeste cele mai multe voturi face obiectul cercului de lectura. Coordonatorul cercului deschide un topic separat pentru cartea respectiva.

5. Participantii la cerc au 2 saptamani la dispozitie pentru lectura.

6. Discutiile pe marginea cartii pot incepe imediat ce se alege un titlu din cele 10. Cine doreste, poate astepta doua saptamani pentru a parcurge in liniste cartea si intervine apoi in discutii.


Capitole anterioare: 1

Acum citim: Javier Marias, Inima atat de alba

Am citit: Julio Cortazar, Manuscris gasit intr-un buzunar

J.S. Foer, Extrem de tare si incredibil de aproape


www.katsandogz.com/onchildren.html" target="_blank">On children
Lia si Miruna Demetra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Buna dimineata! Continuam discutiile aici?
Mihaelka, ai putea sa postezi si aici, daca ai vreme, lista cu propuneri pentru cercul asta de lectura, ca sa fie mai usor de urmarit votarea?

Edit: are cineva idee cum se poate inchide primul topic cu organizatorice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Lia, nu putem ruga un moderator sa inchida topicul?
Doar ziua asta a mai ramas pentru votare, nu?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ingrid, azi, maine ar trebui sa incheiem votarea, pentru ca luni sa stim fiecare ce cautam si pe unde.

Intre timp, va propun un "joculet". Va rog pe fiecre sa raspundeti la o intrebare - stiti voi, ca-n oracole: daca ar fi sa alegeti trei carti care sa va reprezinte, care ar fi alea? Povestind fiecare despre ce ne place, am ajunge sa ne cunoastem un pic si poate am reusi, la cercul de lectura, sa propunem teme/carti care ar fi mai aproape de gustul celorlalte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Ma gandesc de cateva minute la cele trei carti...si mi se pare ca sunt prea putine.....primele care mi-au venit in minte au fost Copii din miez de noapte de Rushdie, si Marquez cu doua carti: Un veac de singuratate si Dragostea in vremea holerei. Da, eu ma invart in zona realismului magic...pt.ca au fost perioade in care pendulam intre realistii francezi si englezi si romantismul german, respectiv literatura fantastica. Cand m-am lovit de Rushdie si Marquez, ceva s-a imbinat, a facut click, s-a contopit fantasticul cu realul...si nu acel fantastic kafkian, unde te pierzi complet in absurditate, ci un soi de mitic care se strecoara subtil, cu maiestrie, un "magic" pe care il poti digera, contopi cu profanul...un sacru care completeaza profanul...un spatiu creat cu atata atentie la detaliu, la cadru, la poveste incat aproape crezi, aproape ca iti spui ca, da...s-ar putea sa existe, sa fie posibil, palpabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si mie imi este greu sa scot acum 3 carti ... dar pot sa spun 3 genuri de literatura care imi plac :
1. Biografiile - pentru ca sunt reale
2. Cartile cu si despre copiii
3. Lumea islamica - cultura, mod de gandire, istorie, violenta, motivatie, cruzime, dragostea care este definita atat de diferit fatza de noi ...etc.
Asta ca sa stiti ce teme va asteapta cand o sa-mi vina randul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Liadorian, m-ai pus pe ganduri. Da' greu mai e..
In ordine aleatoare, Donul linistit de Solohov, Muntele vrajit de Thomas Mann si trilogia lui Dante, din care Infernul mi-e cel mai drag.
Imi plac foarte mult anticii, ultima carte citita a fost de Lucretiu, De rerum naturae...
Na, ce mai cameleon sunt..

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

buflea, ai citit Infidel? am devorat-o pret de doua nopti recent si ma durea tot corpul dupa lectura. plus jumatea de neuron, fierbea, nu alta.

cele trei ale mele (alegere imposibila):
- Patul lui Procust de Camil Petrescu
- Poeziile lui Nichita Stanescu
- Dialogurile lui Platon


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Revin, deci :

Citat:
citat din mesajul lui conchita
nu vad citate, vad o insiruire de ganduri total anapoda si fortate, fara miez, fara sentiment, fara zvac. plus o gramada de inadvertente care ma irita: un pusti de 16 ani nu poate fi manager de hotel nici macar in america; atunci cand trade in o masina, esti obligat sa o cureti de chestii personale, deci nici vorba sa vada dealerul rochii, jucarii si alte gunoaie, de unde sa i se traga suferinte metafizice. aia cu "raceala centripeta" m-a dat pe spate si am dat cu cartea de pereti. am mai recitit coperta unde o recomanda drept cea mai buna carte dupa WW II si-am luat-o de la capat, dupa ce mi-am spalat creierul de criticism. si m-a luat cascatul si am adormit. sa vedem a doua jumatate, in seara asta. mi se pare un Bufnila ceva mai articulat. doar putin. :-))

sa nu ma urasti prea tare. :-))
nimic


conchita, nu-i asa ca la tine-n sifonier e ordine?? :))) Ca daca da, de aia nu-ti place Pynchon! Daca nu, hai gindeste-te oleaca la demonu' ala al lui Maxwell, pomenit si raspomenit, la entropie, la inclinarea noastra schizofrenica de-a pune orinde-n sistem, de a face reguli, de a sorta (ca doar si posta asta face), de a gindi in sistem binar, 1 sau 0, alb sau negru, de a nu permite nicio o urma de interactiune intre un individ si altul (vezi, chiar si gunoiul e indepartat din masina care-i trade)...si atunci cum asiguri echilibrul??? Noroc de Oedipa!!!

Hai, mai da-i o sansa (postmodernista) cartii ...si da, dupa mine, aduce mult cu Fredydurke!!

Ce nu-ntelesei io din ea, e de ce taman 49?! Facui niscai conectii cu istoria, da' tot degeaba . Cineva imi spuse ca, in prefata unei editii mai vechi a cartii in limba romana, 49 era intrepretat ...religios. Pe mine una, chiar nu ma duse gindul la asta!!

Io am citit cartea in engleza si nu-mi amintesc de niciun iperuas, nici macare de hunny bunny .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Buna seara, buna seara.

Scuze de intarziere - toata ziua la ex oral.

Lista cu propuneri si voturi:

Mihaelka:

1. Julio Cortazar - Manuscris gasit intr-un buzunar 2 vot
2. Raymond Carver - Despre ce vorbim cand vorbim despre iubire
3. Razvan Petrescu - Foxtrot XX 2 voturi

Laura:

1. Mircea Eliade (Laura, vrei o anumita nuvela sau mai multe?)
2. Mircea Cartarescu - REM

Carmina:
1. Gabriel Garcia Marquez - Incredibila poveste a candidei Erendira si a bunicii sale fara suflet
2. Rodica Ojog Brasoveanu - Grasa si proasta
3. Claire Castillon - Insecta
4. Michel Tournier - Piticul rosu
5. Boris Vian - Blues pentru o pisica neagra 1 vot

Speed:

1. Thomas Pynchon - Strigarea lotului 49 1 vot

Adela:

1. Ray Bradbury - Omul ilustrat 1 vot

Zuzunaki

1. Mircea Eliade - Sarpele

Iarina

1. Sylvie Germain - Cartea noptilor
2. Gabriel Garcia Marquez - Douasprezece povestiri calatoare
3. Jhumpa Lahiri - Interpret de maladii
4. Jorge Luis Borges - Cartea de nisip

Ingrid

1. Mircea Eliade - Secretul doctorului Honigberger 1 vot
2. Henry James - Daisy Miller
3. Henry James - O coarda prea intinsa

Lia

1. Marguerite Yourcenar - Povestiri orientale

Conchita

1. Italo Calvino - Baronul din copaci 1 vot





You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

buflea, ai citit Infidel? am devorat-o pret de doua nopti recent si ma durea tot corpul dupa lectura. plus jumatea de neuron, fierbea, nu alta.

Sigur ca am citit-o ... Pana imi vine mie randul sa propun o tema, poate se traduce si in romaneste.

Mergi la inceput