Citim impreuna? (organizatorice) II

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna seara.
Votul meu merge la Julio Cortazar - Manuscris gasit intr-un buzunar. A fost cam aleatoare alegerea (mi-a placut mult Marquez si am citit ca a zis 'de bine' despre Cortazar). Nu stiu inca daca si unde o sa gasesc cartea, daca o sa fie aleasa, dar ...



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Si eu il ador pe LLosa. Ce ai terminat de citit Speed?
# carti pe o insula pustie...
1. Cronica de familie
2. Forsyte Saga
3. Millenium

In tottal 9 carti .
Dar daca as sta pe insula asta pustie doar 3 zile as lua ceva usor - politiste de exemplu, oricare.

Insa daca ma intrebati direct ce-mi place mie atunci va spun altceva:
-Toti scriitorii de limba spaniola si portugheza...e ceva in capul lor fratele meu, o mutatie genetica ca altfel nu inteleg de unde scot atatea idei frumoase;
-romanele fluvii (saga de familie care sa cuprinda macar 3 generatii)
-romanele istorice si asta include si cele care se refera la diferite civilizatii;
-biografii, atat timp cat cei care si le scriu au ceva interesant de spus;
- EVIDENT - romanul gotic
-prin extensie romanul politist, in genul Agathei Christie
-Paul Stefanescu cu a lui "In slujba vietii si a adevarului" si in genul asta.
Credeti-ma imi plac multe doar ele sa fie bune ca sa ia nota mare de la mine. Exceptie fac SF, fantasticele spre absurd, (btw imi place in schimb Teatrul absurd) si deja celebrele insiruiri de cuvinte frumoase fara continut, bleah,


Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

ce-am patit, ca nu ma pup cu nimeni la carti, vad. nici Llosa nu-mi place, Conversatie la Catedrala e o telenovela transcrisa in roman.

Lilanda, ce spui tu suna frumos si inaltator, dar e doar teoria care nu se aplica la Strigarea lotului 49. da, este deconstruirea realitatii, da, este halucinatia imbinata cu faptele, da, e nebunia subconstientului suprapusa peste lumina zilei. da, toate astea, dar artificial, programatic si fara geniu. ca diferenta intre original si o copie de amator. la Gombrovicz arde carnea pe tine de la cata emotie si geniu si patima si flacara si profunzime.

si da, la mine in dulapuri e ordine militareasca, totul trebuie sa fie la locul sau, curat, frumos, intr-un aranjament practic care sa-mi lase timp liber pentru altele mai importante, nu pentru cautat un ciorap. :-))) DAR, sunt innebunita dupa proza fantastica (cum o numiti voi), este preferata mea. deci, freud nu se aplica. :-))

uite, iti promit ceva, totusi, ca il adori pe G. o sa comand la biblioteca versiunea in engleza, cred ca am dreptate cu banuiala mea ca traducerea e de vina, mi se par cuvintele aruncate cu lopata si frazele chinuite rau.

fetele din US, daca iese Razvan Petrescu, noi de unde o luam s-o citim? aveti idee de vreo sursa pentru carti romanesti pe-aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Balotaj:

Cortazar - 2 voturi

Petrescu - 2 voturi


Eu as zice sa fie Cortazar seful runda asta. Se inscrie perfect in tema propusa, e usor de gasit si pentru fetele din strainatate si...e minunat, oricum

Ce spuneti? Eu cam trebuie sa fug.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Cine sapa groapa altuia, cade chiar el in ea. Cum sa scot acum numai trei carti? Am rumegat aseara tot felul de listute de cate 3 si voila:
literatura romana: Patul lui Procust, Craii de Curtea Veche, Matei Iliescu
literatura straina: Madame Bovary, Lolita, Anna Karenina

Carmina, "celebrele insiruiri de cuvinte frumoase fara continut" is cumva o referire la Matei Iliescu? Sau la proza de genul acela? Daca-i asa, cu siguranta i-am facut, fara sa vreau, un deserviciu lui Radu Petrescu. Poti spune despre orice, numai asta nu - ca n-ar spune nimic. Daca nu despre el e vorba si e chiar o referire la cartile proaste de pretutindeni, suntem de acord. Nici mie nu-mi plac. Vorbeste Alex Stefanescu despre ele intr-o carte noua. Cateva citate - savuroase - aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Liadorian, joci dublu, hm?
Poate ma apuca amocul si va gratulez cu poeziile lui Omar Khayyam sau cu Torquato Tasso, Ierusalimul liberat cand imi vine randul, asta ca tot ameninta Buflea sa stim ce ne asteapta la ea.
Mihaelka, mi-e egal care carte o citim, daca zici sa fie Cortazar, n-am nimic impotriva. N-o am in biblioteca, asa ca musai sa merg la librarie.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu m-as bucura daca sunteti de acord cu Cortazar (na ca sunt smechera ca si eu am votat-o). Se gaseste in librarii, la Carturesti pe Magheru am vazut-o mereu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Si eu zic Cortazar, daca si voua va place. Il am in casa, deci mi-e cum nu se poate mai comod.

Mai stam un pic, sau anuntam oficial cartea si termenele pentru lectura? Ar trebui sa-i trimit un PM si lui sali - n-a mai intrat pe aici de mult si ea ar trebui sa ne dea urmatoarea tema...
Ar trebui ca Mihaelka sa deschida topicul pentru Cortazar...

Laura, daca nu-l gasesti pe Cortazar prin librarii, e de cumparat www.polirom.ro/catalog/carte/manuscris-gasit-intr-un-buzunar-si-alte-povestiri-1459/" target="_blank">aici. Iar Poliromu' e chiar serios cu livrarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Lia, fara nici o suparare, nu am citit Matei Iliescu deci nu as putea sa am ceva cu el sau sau sa spun ca nu-mi place. Doar ca tu ai dat un citit din el, si probabil ca nu a fost cel mai fericit in ceea ce ma priveste si este posibil sa fie genul de roman cu fraze grele cuvinte pretioase si cam atat.Ma refer in general la proza de tipul asta. Insa Eu nu vorbesc despre o carte decat daca am citit-o. Pot spune ca m-a plictisit de moarte Manechinele, roman care, nu stiu de ce, cred ca tu l-ai gasi savuros.
Am citit ceva dIn Foxtrot xx si m-a fascinat pur si simplu am si ras cu lacrimi, asa ca nu prea vad de ce te tot iei de mine .
Imi plac roamnele complexe si complete...rotunde (in sensul de perfect) inteligente, ex. ca sa stii cam ce ma atarage ar fi "Alchimia dorintei" sau "Conversatie la catedrala" , "Evanghelia dupa Isus Cristos" si mai sunt cateva dar nu prea multe ca nu cresc chiar ca ciupercile dupa ploaie.
Lamurita?

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

De-acord cu Cortazar.
Deci au fost semifinale pana la urma ?

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput