Pepenasi de iulie-august 2008-IN SARBATOARE! (123)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Boti Facut supa de dovlecel, Julia aproba, mami a papat juma , jumate diseara la baby

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Madalina mamica fericita de Sonia si bebe Julia
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=73416c45ab38350f329596" target="_blank">Slideshow Sonia www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733e6ffec10c82874e8219" target="_blank">Slideshow Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

Revin scurt cu cine este seful: Cit timp eu ca parinte sunt acea persoana care trebuie sa ii impuna niste reguli si niste limite copilul si ma refer la acele reguli si limite de suparvietuire si de convietuire intr-o comunitate se poate spune ca eu sunt seful in relatia parinte copil. Sa nu ma luati cu bulshituri de genul, eu nu impun nici o regula si nici o limita copilului meu, caci eu cred ca exista acest lucru. Chiar ma duc ca trebuie sa il echipez sa plecam la piata.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Ce subiecte interesante.
Intru si eu in clubul celor care nu mai au timp deloc pt ele,toata ziua sunt bagata in priza...
Am slabit 5 kg in 3 saptamani si jumatate si mai am 1,5 kg si ma declar multumita.
flo sunt sigura ca cat de curand va invata Alex sa ceara la olita.Eu te-am vazut cat de frumos te porti cu el si cata rabdare ai.
monalac felicitari pt cele 8 kg date jos.Ce regim tii?
Lui Ralu trebuie sa-i iasa al 3-lea dintisor,se vede clar dar inca nu a spart gingia.
Fug sa calc si mai revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Ana, si pt modul in care descrii relatia voastra de fam.
Pica,nu ma plang nici eu de lipsa momentelor,pt ca mi le fac,nu renunt la ele.Doar am sesizat ca nimeni nu a spus niciodata ca are nevoie de asa ceva.Si eu gandesc la fel ca tine,si am procedat intocmai.Si daca o intrebi pe fii'mea cine-i seful o sa-ti spuna ca "mami";eu sunt aia rea cu reguli,tati e cu facut mofturile la copii.
O inteleg perfect pe Iriss,legat de Yvo.Nici Theo nu manca,pana la 2 ani i-am pasat mancarea ca nu stia sa mestece;dupa fiecare masa ne schimbam toti 3(pt aveam nevoie de asistenta),spalam covorul si masa si scaunul,plus vreo 2-3 scutece pe post de paravan.Dar eu am obligat-o sa manance,ii deschideam gurita cu forta si ii bagam lingura.Pt ca ea tinea mancarea si pana nu ajungeam sa-i bag destul de mult sa nu mai incapa,nu inghitea.Ca sa nu mai zic ca la fiecare inghititura isi facea greata (nu voma,dar eu nu aveam de unde sa stiu).O sa ziceti ca am fost poate prea dura,dar la mine nu exista concesii la masa.Eram si sunt in continuare traumatizata cand vine vb sa o asez la masa.Inca ii mai dau eu,inca mergem pe pedepse(gen fara tv sau calculator o zi,osaptamana).Am incercat tot ce-i omeneste posibil si nu am reusit sa o fac sa manance decat cu forta.
Din cauza asta,eu sunt zbir in ochii lu' fii'mea si toate pedepsele pe care le-a primit(si nu ma refer la bataie) au fost si sunt pt mancare.


Edit:era vb numai de masa de la pranz.

Andreea mami de Theona (27.08.2002) si Casian (18.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

si eu ca si pica cand am citit articolul am zis ca e vb de baby...da' am zis sa nu zic ca sa nu sune a laudat

legat de cresterea si educarea ei...momentan e o nebuloasa...o iau treptat. in principiu as vrea sa ii ajung prietena asa cum imi e mie mama cu care vb nu orice...ci absolut orice noi am avut incredere absoluta din partea alor mei dar nu pt ca ar fi facut ei ceva special cu noi ci pt ca nu le-am dat motive sa se indoiasca de noi...bine, la un timp am luat-o si noi razna dar era prea tarziu mie de adolescenta mi-e nitel teama dar sper sa reusesc sa pun niste baze solide la relatia mea cu ea incat sa trecem cu bine si de respectiva etapa. si eu is mai toporista de felul meu si o iau pe sus, o las, o invart, etc, si acum daca nu ii convine ceva stie sa imi arate cam la fel...no, a avut un profesor bun momentan crestem impreuna si ne descoperim. o iau treptat sa nu ametesc dar sincer ma simt cel mai bine mama decat dr sau orice altceva

-------


Ana-Maria de bebelakis Alexandra

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

dana81 avem parculete prin zona.
eu out le dau in supica,le dau cu mamaliguta si smantanica,mai facem si pate PIU-PIU.
fetelor nu va mai framantati atat de greutatea celor mici,atata timp cat cresc,sunt sanatosi,ce conteaza ca al vecinei e mai gras si e mai mic sau mai stiu eu,fiecare copil are propiu ritm de dezvoltare. si ale mele la 10 luni au doar 7600g si 72 cm amandoua,deci nu-mi fac probleme,atata au,ma bucur ca sunt bine si nu sunt bolnave.
ne dau dintisorii cei de sus ca nu-i avem decat pe cei 2 de jos si suntem cam scancite si avem scaune moi,tare mie teama si mie de febra,temp ridicate si tot soiul...off..

Sibylle ce tare e faza cu alergatul dupa iepure,iepurele dupa pisica...:)))

Kimmy multa sanatate printesei mici.sa se faca repede bine.

in legatura cu hamul eu consider ca trebuie folosit doar in momentul in care copilul stie sa mearga cat de cat.

ana.a ale mele mandre stau la pozat pana se plictisesc,apoi o ia pe branci si vor aparatul.:)))

carmenela in ceea ce spunea "nenea ala" eu sunt cam confuza dar undeva cred ca exista un adevar.deci e bine de stiut toate "chestiile" alea desi cu unele din ele nu prea sunt de acord..multumim ca ni le-ai adus in vedere.

Gabriela82 multumim de reteta am sa o pun si eu in aplicatie,dar desi ma gandesc nu sunt prea amestecate si ou si iaurt si branza?

In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Dana chiar are 8 kg mancata, ne'kkcita, bine imbracata. Oricum stiu sigur ca are cel putin 7500g

Oul eu il dau cu ce se nimereste din legumele de la prinz, adica fac o portie mai mare la prinz si care esueaza lamentabil inecata in suc de citrice ca altfel nu vrea. Maclavais pe care il bea cu cana.

Boti sa faci poze la buhnite, sa le vaza si ochiul meu. Cit despre turturici, asta a me, mi se pare cam la inceputul vietii de si'a facut cuib taman acolo, acu Doamne ajuta sa fie bine.

pe de alta parte puii de porumbel is uriti rau cind ies din ou (cineva voia poza) is gri inchis cu niste fire lungi de puf galben. Nu's asa haiosi de tras in poza, spre deosebire de puii de ciuhurez.

Vicky io ii dau cereale de la organix, fine, nu ca faina da cam ca un zahar mai fin. Eu le dau tot la deruta asa, ca nu mananca deloc fructe fara, ea nu le bea cu lapte ci cu apa. Acu', io n'am vazut sa scrie pe ele ca's pt bib sau pt lingurita, insa eu pun doua lingurite cu varf la 100ml de apa si rezulta un piure destul de gros. Chiar spre deosebire de alte firme (ca am tot incercat sa indes in porc) isi maresc volumul considerabil. Acum, referitor la aruncat, organixu' a adus la noi, pachete mici, in jur de 100g si atunci ea consuma un pachet cam intr'o saptamana jumate, nu ajung sa fac luna. Mai ales ca mananca in fiecare zi si acelasi tip. Ti'am facut capu' calendar

din istoriile unui copil dat la cresa, azi am sunat la gradi montessori. Si sa'mi stea inima in loc, cind tanti de la celalalt capat, mi'a spus ca bebe are nevoie de mami pana la cel putin doi ani, si ca mai bine stau cu ea decit sa o dau la cresa. Ptiu, am ramas profund impresionata

mai cetesc si revin

mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu79 spune:

Ola ola

Am revenit Foarte interesante discutiile

Cu discutia despre moarte- am citit undeva (cred ca era tanti Dolto) ca intrebarile despre moarte apar si reapar incepand de la 3 ani, dar pana la 7 ani nu sunt insotite de angoasa. Si era o propozitie tare faina- "murim cand terminam de trait". Mi s-a parut foarte buna pentru a i-o spune unui copil pt. ca atunci cand invariabil va aparea intrebarea daca si parintii mor, poti sa-i spui ca nu mori pana nu termini de trait. Mie mi-a ramas intiparita in minte pentru ca nici nu il minti, ii oferi si un raspuns si il poti si linisti. Cica abia dupa 7 ani e mai nasol ca apare frica de moarte- la parinti, rude, copiii cu care se joaca etc.

Cu lasatul sa planga- nici eu nu o las. In schimb, daca vrea undeva unde nu are voie (gen prize cand nu suntem acasa la noi) si incerc sa o iau de acolo, se "ratoieste" la mine, se incoarda toata si striga. Atunci o pun frumos in fundulet (uneori protesteaza) si vorbesc cu ea de ce nu o las. Nu stiu ce si cat intelege, dar zau ca tace si nu mai vrea sa mearga acolo. Mi-a spus tanti psiholog cu care vorbesc eu de Mirunicime la un moment dat ca "trebuie sa invete ce e frustrarea" si m-am incretit toata atunci. Dar mi-am dat seama ca de fapt are dreptate- daca era pe burtica si nu putea sa se intoarca foarte usor (mai demult asta) si scancea un pic, eu imediat o intorceam, cu dezavantaje clare pentru dezvoltarea muschiuletilor ei. Mi-a spus sa nu fac ce poate face singura si ca rolul meu este printre altele sa o ajut sa se descurce singura. Asa ca daca acum maraie ca i-e lene sa-si ia o jucarie sau ca nu ajunge undeva, o las sa incerce ea inainte de a o ajuta.

Pupicei tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Ce de s-a mai scris incerc sa recupez dar nu cred ca apuc sa citesc pe indelete ca nu ma lsa denisa, acum o sa vina si sotul si trebuie sa pun masa, apoi iar denisa......
Daca vreti sa ne mai votati aveti link-ul la semnatura, multumim


http://b1.lilypie.com/uLlkp2.png

VA ROG UN VOT SI PENTRU NOI
http://www.kinderstudio.ro/concurs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Citat:
...Dar eu am obligat-o sa manance,ii deschideam gurita cu forta si ii bagam lingura.Pt ca ea tinea mancarea si pana nu ajungeam sa-i bag destul de mult sa nu mai incapa,nu inghitea.


andreea, nici Mara mea nu maninca, insa n-as putea veci sa ii fac asa ceva, ce povestesti tu aici mi se pare crunt.

vicky, io-i dau cereale lu' Mara la greu, da' de mai pune ceva pe ea si n-arunc cutia dupa o luna, ca de fapt pe mine ma tine cam 6 saptamini. Eu i le fac mai groase si i le dau cu fructe cu lingurita, nu cu biberonul.

eliza, tot uit sa iti zic, eu am comandat bobux de pe site-ul descoperit de ooka: http://www.ollipops.com/shopdisplaycategories.asp?id=25&cat=Baby+Shoes+by+Bobux
Au shipment free, deci nu mai trebe sa platesti nimica.

pica, maitreyi, fetili, io nu m-am referit ca nu schimb cupilu' ca sa nu cumva sa plinga, Doamne feri, da' daca vad ca-i miriita la schimbat n-o iau pur si simplu cu japca, incerc s-o linistesc si dup-aia o schimb.

Iar legat de reguli si disciplina, nu sint nici adepta celeilalte extreme, in care cupilu' face ce vrea si io accept, ca in felul asta dezechilibram balanta pe partea inversa. Eu sint pur si simplu de principiul unei familii democrate in schimbul uneia autocrate (pe care o cunosc din proprie experienta). Adica o famelie in care toti membrii sint implicati in luarea unei decizii si se respecta unul pe celalalt. Repet, nu ma refer ca acuma o s-o intreb pe Mara la 9 luni daca e de acord ca io sa n-o mai alaptez noaptea , ci vorbesc asa in general, de respectat si empatizat cu toti membrii familiei.

Si consider ca puterea exemplului face multe, de exemplu nu pot sa am pretentia ca copilul sa fie ordonat daca io-mi arunc hainele alandala sau sa se spele pe dinti daca io maninc guma de mestecat in schimb. Exemple ipotetice, da' nu-mi vine altceva in minte acuma

Nu m-apuc sa urlu la copil sa nu umble la priza si sa-i zic intruna ca nu-i voie, iau o aparatoare de priza si dup-aia las copilu' sa-si faca damblaua. Nu-i zic sa nu umble la sertarele de la masuta de bucatarie, pur si simplu chestiile periculoase gen foarfeci, cutit de scrisori, etc. le-am pus mai sus unde nu ajunge, iar in sertarele unde ajunge am lasat inofensivele, reviste, ate, cutii, cu alea n-are decit sa se joace si sa le scuture, arunce cit doreste.

Hai c-am divagat la greu. Ce vroiam sa zic e ca eu sint pentru construirea unei relatii armonioase parinte-copil, nu a uneia de genul io parinte StiuCelMaiBineCe-iBunPentruTine - tu copil TaciSi-ascultiSiFaciCumZicIo. Ca pin' la urma cum de-am ajuns io atoatestiutoare o data ce m-am facut mama?

In concluzie inchei cu un citat din cartea de care va ziceam, e in engleza, dar n-am timp sa-l traduc acuma, sper sa se inteleaga:

When people are accepted, when they are free to express themselves and can participate in making decisions that affect them, they enjoy greater self-esteem, are more self-confident and lose a sense of powerlessness that's always present in autocratic families.



Mami de Mara (19.08.2008)

Mergi la inceput